Dekoracja z wrzosem w słoiku stojąca w słonecznym pomieszczeniu

Wrzosy to wyjątkowe rośliny, które niezmiennie swymi pastelowymi kolorami zapowiadają nadchodzącą jesień. Świetnie sprawdzają się w doniczkach na balkonie czy na tarasie – nawet mroźną i długą zimą potrafią poprawić nam humor, tworząc barwne kompozycje, gdy tak tęsknimy za zielenią i słońcem. Wrzos na balkonie to przepis na harmonijną dekorację, a my przynosimy dziś kilka informacji o tych zjawiskowych krzewinkach.

Wrzos – pytania i odpowiedzi

Wrzos na balkonie – od A do Z

Zabierasz się za projekt balkonowego wrzosowiska? Zebraliśmy garść informacji, które na pewno Ci się przydadzą!

Sadzenie wrzosu na balkonie

Po kupnie pięknego, pastelowego wrzosu dobrym pomysłem jest przesadzenie go do większej donicy, która umożliwi mu komfortowy wzrost. Dobierz taką, która idealnie dopełni dekorację Twojego balkonu – ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Pamiętaj, by pojemniki miały dziurki, które umożliwią drenaż wody z gleby. Wrzosy uwielbiają kwaśną ziemię, koniecznie zatroszcz się więc o nią przed sadzeniem.

Przesadzanie

Jeśli najdzie Cię ochota na przesadzenie swojego wrzosu, pamiętaj, żeby nie rozrywać bryły korzeniowej – postaraj się przenieść ją w całości. Ułatwi to Twojej roślinie aklimatyzację w nowym otoczeniu.

Podlewanie

Postaraj się tak podlewać swoje rośliny, by gleba nie została ani przesuszona, ani zalana nadmiarem wody. Złoty środek może być trudny do odnalezienia, ale po kilku próbach na pewno sobie poradzisz. Odpowiednie podlewanie jest kluczem do tego, by wrzos na balkonie był w jak najlepszej kondycji! Podlewaj go odstaną wodą bądź deszczówką, jeśli ją zbierasz.

Nawożenie

Wrzosy nie mają dużych wymagań, więc nie możesz przesadzić z nawożeniem – nadmiar może im tylko zaszkodzić! Jednorazowa dawka wiosną w zupełności wystarczy na cały sezon. Pamiętaj, że gleba dostępna w sklepach zazwyczaj zawiera już dawkę nawozu, nie ma więc potrzeby dodatkowego użyźniania ziemi.

Wrzos na balkonie – jakie wybrać doniczki?

Nadchodzi czas na wybór doniczek! Oczywiście, muszą się pięknie prezentować – chcesz przecież, żeby atmosfera Twojego balkonu była oszołamiająca i zachęcała do spędzania na nim czasu. Nie zapominajmy jednak o praktyce – najważniejszym wymogiem co do donic przeznaczonych na wrzosy powinny być otwory, które umożliwią odpływ wody. Donice nie muszą być bardzo głębokie, ponieważ wrzosy posiadają dosyć płytki system korzeniowy. Ceramiczne, potężne donice prezentują się znakomicie, ale również filigranowe koszyczki w pastelowych kolorach podkreślają niezwykły charakter tych zjawiskowych roślin.

Wrzos w ogrodzie

Balkon mamy już obsadzony wrzosami, czas na ogród! Połacie wrzosów pięknie wyglądają sadzone w dużych grupach, w towarzystwie brzóz, jałowców, ozdobnych kamieni czy traw. Te prawdziwe wrzosowiska sprawdzą się na różnorodnych skarpach, skalniakach czy innych miejscach w ogrodach, w które chcemy wprowadzić odrobinę fantazyjnych kolorów.

Jak zatroszczyć się o swoje prywatne wrzosowisko? Oto poradnik krok po kroku!

 1. Krok

  Zacząć oczywiście musimy od zakupu wrzosów. Pod koniec lata w ofercie centrów ogrodniczych mamy wiele ofert, więc to najlepszy sposób, by się w nie zaopatrzyć. Zwróćmy uwagę na poszczególne odmiany, które różnić mogą się wymaganiami glebowymi, kolorem kwitnienia czy jego porą. To ważna decyzja! Nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić różne rodzaje roślin – ich przenikające się kolory stworzą przyciągającą wzrok mozaikę.
 2. Krok

  Wybierz dobre miejsce! W naturalnym środowisku wrzosy rosną w miejscach suchych, w których nie gromadzi się nadmiar wody, dobrze nasłonecznionych.
 3. Krok

  Zadbaj o glebę – wrzos w ogrodzie nie przeżyje zbyt długo, jeśli posadzisz go w zwykłej ziemi. Tam, gdzie planujesz swoje wrzosowisko, zdejmij około 15-centymetrową warstwę ziemi i wymieszaj ją z kwaśnym torfem, który pomoże roślinom w aklimatyzacji.
 4. Krok

  Czas na sadzenie! Wystarczy przekopać rabatę na głębokość szpadla, robiąc miejsca na rośliny co 30 centymetrów. Po posadzeniu wrzosów wyłóż ziemię korą – zapobiegnie ona wysychaniu podłoża i pomoże roślinom, które cechują się płytkim systemem korzeniowym. Gotowe!

Pielęgnacja wrzosów

Wrzosy zasadzone, teraz trzeba o nie dbać – na pewno odwdzięczą nam się z nawiązką fantastycznymi kolorami! Jeśli chodzi o podlewanie, to nie wymagają one zbyt dużo wody – pamiętajmy jednak, że w czasie suszy koniecznie jest ich nawadnianie. Lepiej robić to w małych ilościach, a częściej – łatwiej będzie się im rosło.

Wiosną dobrze jest zasilić je specjalnym nawozem – wrzos w ogrodzie nie przepada za zbyt intensywnym nawożeniem, nie możemy więc przesadzić. Po prostu rozrzuć go między roślinami, a następnie podlej delikatnym strumieniem wody, pozwalając wniknąć mu w glebę.

Wrzos w ogrodzie lubi być przycinany – warto zrobić to przynajmniej raz w roku, najlepiej około kwietnia, gdy przyroda budzi się do życia. Odetnij pędy znajdujące się poniżej miejsca, w którym wyrastały kwiaty. To ogrodnicze fryzjerstwo!

Wrzosy w ogrodzie a pory roku

W każdej porze roku inaczej musimy zajmować się naszymi wrzosami. Wczesną wiosną, gdy zdarzają się przymrozki, rośliny narażone są na przesychanie – jest to związane z zamarzaniem gleby, która uniemożliwia transport wilgoci. Latem również susza może dać się we znaki – pamiętajmy wtedy o delikatnym podlewaniu. Jesień jest ich ulubioną porą roku – wtedy właśnie rozkwitają i cieszą nas swoim pięknem – mają dużo wilgoci i słońca. Zimą szczególnie musimy zadbać o naszych zielonych przyjaciół – w przeciwnym razie mogą jej nie przetrwać. Do przykrycia ich, a zarazem uratowania przed zabójczym zimnem, dobrze wykorzystać gałęzie świerkowe lub włókninę. Fizelina również sprawdzi się znakomicie.

Czy to wrzos na balkonie, czy też wrzos w ogrodzie – wszystkie prezentują się pięknie i mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że warto dać im szansę. Prawie byśmy zapomnieli! Koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych ofert, promocji i pozostałych inspirujących artykułów do pięknego domu i ogrodu. Do zobaczenia!