Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Bałwan z śniegu na polu

Co robić zimą? Bardzo wiele! To pora roku, w której pojawia się możliwość uprawiania mnóstwa ciekawych aktywności zarówno w domu, jak i na powietrzu. Śnieg, długie wieczory, i mroźne poranki ku temu sprzyjają! Dzisiaj prezentujemy zabawy na śniegu dla tych mniejszych i większych, a także dla wielbicieli śniegu i zmarzluchów. Bez obaw – nawet zapaleni domatorzy znajdą coś dla siebie! 

Popularne zabawy na śniegu bez zabawek 

Wracając z przedszkola zatrzymaliście się na chwilę w ogrodzie zimowym, bo napadało mnóstwo śniegu i Twój maluch chce pobiegać? A może macie cały wolny weekend i w końcu możecie spędzić ze sobą dużo czasu? Warto pobudzić wyobraźnię dziecka, a śnieg za oknem jest do tego doskonałą okazją. Z pewnością pamiętasz zabawy na śniegu z dzieciństwa. Czas je sobie przypomnieć! 

 1. Śnieżki

  Rzucajcie nimi do celu lub w siebie, pamiętając o bezpieczeństwie! 
 2. Lepienie bałwana

  Możecie wykonać klasycznego, z nosem z marchewki albo urządzić konkurs na najbardziej kreatywnego bałwana. Sprawdźcie tylko, czy śnieg wystarczająco się lepi, a temperatura na zewnątrz utrzyma bałwana chociaż przez kilka godzin. 
 3. Aniołki

  Wystarczy położyć się plecami na śniegu i suwać nogami na boki, tworząc spódnicę, a także rękami w górę i w dół, by nasz aniołek zyskał skrzydła. Gotowe! Właśnie umililiście widok sąsiadom z górnych pięter. 
 4. Iglo 

  Tak jak w przypadku bałwana, śnieg musi się dobrze lepić i musi być go dużo. Najlepiej, jeśli utworzą się górki – wtedy wystarczy wygrzebać dziurę w jednej z nich i utrwalić śnieg na zewnątrz. Kto wie, może do takiego iglo przyjdzie kot?
 5. Szukanie skarbów

  Jeśli mieszkasz w domu z działką, warto ukryć w śniegu skarby, rozrysować mapę z zagadkami i wręczyć ją dzieciom. Czas start! Kto znajdzie wszystkie, ten wygrywa. Pamiętaj tylko o wodoodpornych rękawiczkach! 
 6. Berek z ogonkami

  W pasie przewiązujemy szalik i bawimy się w berka! Zamiast dotykać kogoś ręką, musimy zabrać mu szalik. 
 7. Mozaika w śniegu

  Do tej zabawy wystarczy nawet niewielka ilość śniegu i nasze stopy! Wymyślamy sobie wzór, literkę lub cyferkę i wydeptujemy ją w śniegu. druga osoba może zgadywać, co to będzie. Możemy też stworzyć labirynt. 
 8. Ślizgawka

  Gdy na zewnątrz jest wystarczająco mroźno, odśnież prosty tor z wierzchniej warstwy i polej go wodą. Gdy zamarznie, stworzysz ślizgawkę. Teraz zabezpiecz dzieci i bawcie się, ślizgając na zamarzniętej powierzchni! 

Ruchowe zabawy na śniegu z zabawkami 

Zabawy na śniegu z zabawkami i przyrządami to prawdziwa frajda, nie tylko dla małych, ale też dużych dzieciaków! Jeżdżenie na sankach, jabłuszku, łyżwach czy nartach kochają nie tylko szkraby. Ruch na mrozie pobudza nas o wiele bardziej i sprawia, że bawimy się jeszcze lepiej, a powrót do ciepłego domu jest absolutną przyjemnością. Oto checklista, którą warto zrobić, przygotowując się na zimowe aktywności: 

 • sanki 
 • jabłuszko 
 • narty/snowboard/łyżwy i kaski oraz ochraniacze 
 • linki, jeśli planujecie urządzić kulig 
 • foremki, łopatki i wiaderka do lepienia śniegu 
 • ubrania na zmianę 

Wskazówka: Świetnym pomysłem na rozgrzanie w trakcie zabaw jest ognisko! Poszukajcie miejsca, w którym możecie je urządzić, przygotujcie jedzenie i herbatę w termosach, a nawet możecie nauczyć się piosenek o zimie i wykonać je razem z dziećmi. 

Jak nie zmarznąć podczas zabaw na śniegu? 

Nie jest to proste! Jeden z popularnych cytatów o zimie w Skandynawii brzmi: “nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania”. Wiele osób z pewnością się z tym zgodzi, i to oni stworzyli listę porad, co zrobić, by nie zmarznąć podczas zabaw na śniegu

 1. Tak jak już wspomnieliśmy, ciepłe ubranie to podstawa. Wybierz odzież termiczną, a także wełniane swetry, przylegające dzianiny i puchowe kurtki. Buty powinny mieć grubą cholewkę i być ocieplane. Dobrze będzie, jeśli odzież i akcesoria takie jak rękawiczki będą wodoodporne. 
 2. Dogrzewaj się! Ciepła herbata w termosie, ogrzewacze w kieszeniach i gorący posiłek, np. z ogniska rozgrzeje cię od środka. 
 3. Ruszaj się! Wiadomo, że siedzenie na śniegu nas nie ogrzeje, dlatego ruch to podstawa – nawet stojąc w miejscu możesz przeskakiwać z nogi na nogę, aby nie tracić ciepła. 

Co ciekawego robić zimą na dworze? 

Cała powyższa lista przerobiona? Spokojnie, mamy jeszcze więcej pomysłów na zimowe aktywności! 

 1. Dokarmianie ptaków zimą – pamiętaj o najmniejszych! Dokarmiając ptaki, pokazujesz dzieciom, aby troszczyć się o innych, a przy okazji uczysz ich rozpoznawania różnych gatunków. Pamiętaj tylko, by nie karmić ptaków pieczywem, a ziarnami, płatkami owsianymi skropionymi olejem, jabłkami, gruszkami, rodzynkami lub słoniną. A może w twojej okolicy są budki dla bezdomnych kotów? Odwiedźcie je czasem, potrzebują pomocy szczególnie zimą! 
 2. Szukanie tropów zwierząt – kot, wróbel, a może dzikie zwierzę? Rozpoznawanie śladów zwierząt w śniegu to prawdziwa frajda i kolejny sposób na edukowanie najmłodszych. 
 3. Wyjazd – morze, jezioro, a może góry? Zimowa wyprawa w nieznane z pewnością zaskoczy cię pięknymi widokami, które ustawisz na tapetę zimową, aby przypominały ci, weekendową wyprawę z dziećmi lub drugą połówką. 
 4. Zimowy spacer “miastoznawczy” – zimą często możemy podziwiać pięknie przystrojone ulice, ogródki, domy i balkony. Warto wybrać się wtedy na długi spacer, aby podziwiać dekoracje zimowe, oświetlone alejki i piękne kwiaty zimowe w parkach i ogrodach. 
 5. Baseny termalne – idealna opcja dla zmarzluchów, którzy chcą zaczerpnąć świeżego powietrza bez narażania się na mróz! 

Zabawy zimowe na niepogodę 

A co, jeśli naprawdę sypie, albo jest chlapa, ziąb i wolicie zostać w domu? Oj, będzie się działo! Oto lista pomysłów na długie, zimowe popołudnia:

 • planszówki 
 • prace plastyczne – malowanie, lepienie, wycinanie 
 • wspólne gotowanie i pieczenie 
 • maraton filmowy 
 • gra w chowanego 
 • koszykówka lub piłka nożna (jeśli masz miejsce i jesteś w stanie zachować bezpieczeństwo!) 
 • wspólne śpiewanie zimowych piosenek lub uczenie się wierszyków 
 • zabawy na śniegu – sztucznym, z waty 
 • gra w raz, dwa, trzy 
 • ciepło-zimno 
 • czytanie książek 
 • skojarzenia lub wymyślanie historii 

Mamy nadzieję, że znaleźliście na naszej liście mnóstwo pomysłów na zabawy na śniegu lub w domu! Jeśli nie chcecie się nudzić i szukacie inspiracji na zimowe aktywności, dołączcie do klubu Westwing. Jesteśmy pewni, że znajdziecie tam o wiele więcej!