dwie dziewczynki na huśtawce w pokoju

Zabawy z dziećmi w oryginalny i atrakcyjny sposób wypełniają wolny czas, pobudzają rozwój dziecka oraz przede wszystkim, pozwalają na bycie razem. To bardzo ważne, by budować wspólne relacje. Czasami jednak, brak Ci pomysłów? Sprawdź nasze kreatywne pomysły na wspólne popołudnie z pociechą!

Dlaczego czas spędzony z dziećmi jest tak ważny?

Podejmowanie wspólnych działań jest koniecznością, ponieważ wzmacnia poczucie bycia kochanym, pogłębia poczucie bliskości i ugruntowuje poczucie przynależności dziecka. Przebywanie rodziców z dzieckiem i wspólne ciekawe hobby dają możliwość wzajemnego poznawania się. Ponadto budowanie relacji z dzieckiem wpływa na jego rozwój, zarówno emocjonalny, jak i intelektualny. Szczególnie ważna jest wspólna zabawa, w której rodzice i dzieci wzajemnie się obserwują i poznają reakcje na różne sytuacje. Ta pozytywna relacja sprawi w przyszłości, też łatwiej będzie rodzicom zachęcić dziecko do nauki.

Ile czasu spędzić na zabawy z dziećmi?

To wszystko zależy od dostępności rodzica, od tego, ile masz faktycznie czasu, by być dla dziecka na 100%. Najważniejsze, by codziennie znaleźć czas tylko dla dziecka. Dzisiaj może to być 15 minut, ale jutro spędzicie razem fascynującą godzinę. W relacji z dzieckiem nad ilością wspólnie spędzonego czasu, ważniejsza jest jego jakość. Pamiętaj, że nie musisz ciągle organizować dzieciom “ekstra czasu” – “czasem dobrze spędzonym z dzieckiem” mogą być też codzienne wspólne zajęcia, jak np. przygotowywanie kolacji.

Zabawy z dziećmi w domu

Mała dziewczynka i chłopczyk na niebieskiej welurowej sofie z pluszowym jednorożcem

Spędzanie czasu z dzieckiem jest bardzo ważne i co do tego, nikt nie ma wątpliwości. Jednakże zastanawiasz się czasem co można robić w domu z dzieckiem? Możecie robić najróżniejsze rzeczy – malować farbami, odbijać na kartkach pomalowane dłonie i stopy, lepić ciastka i figurki z masy solnej, odgrywać rolę za pomocą przytulanek, układać klocki lub relaksować się wspólnie na pufach wyglądających jak zwierzaki. Jeśli masz coś do zrobienia, np. musisz ugotować obiad, czy upiec ciasto, poproś dziecko o pomoc. Na pewno chętnie się włączy, gdy z obowiązku uczynisz zabawę.

Ogólnie zabawy z dziećmi możemy podzielić na kilka rodzajów:

 • Zabawy edukacyjne: Do tej kategorii zaliczamy wszelkiego rodzaju eksperymenty naukowe dla dzieci, quizy, które uczą dzieci krytycznego myślenia oraz gry planszowe, szczególnie te z aspektem edukacyjnym.
 • Zabawy kreatywne: to szeroka grupa aktywności, które uczą dzieci kreatywnego myślenia. Znajdziemy tu klocki i domino, które wzmocnią wyobraźnię przestrzenną, kalambury (które uczą myślenia logicznego), wszelkiego rodzaju gry na spostrzegawczość (jak Memory) oraz zabawa w sklep lub gotowanie, które trenują w dzieciach umiejętność klasyfikacji przedmiotów oraz decyzyjności. Do tej kategorii zaliczamy też prace plastyczne i DIY dla dzieci.
 • Zabawy językowe: w tej grupie znajdziemy gry słowne, rymowanki, wierszyki, gry planszowe, takie jak Scrabble, rysowanki-zgadywanki, bingo lub gra w “trzy fakty, jedno kłamstwo“. Wszystkie zabawy można też wypróbować w języku obcym.
 • Zabawy sensoryczne dla najmłodszych: tutaj przynależą te gry, które trenują w dzieciach zmysł kinetyczny. Chodzi np. o przygotowanie i zabawa z masami sensorycznymi: masą solną, ciastoliną, piaskiem kinetycznym, bańkami mydlanym, zabawa z wodą i piaskiem w kuchni błotnej, oraz te zabawy, które trenują pamięć, umiejętność słuchania i powtarzania, oraz puzzle.

Tańce i śpiewy z dziećmi

dziewczynka z włosami blond tańcząca w kolorowym stroju z tiulu

Taniec i śpiew jest bardzo ważny dla dziecka, udowodniono, że dobrze wpływa on na jego rozwój! Świetnie, jeśli rodzice mogą pozwolić sobie na zapisanie swoich dzieci na zajęcia z rytmiki czy baletu. Jednakże, jeszcze lepiej jeśli poświęcą im czas po pracy i… zaśpiewają razem! Zorganizuj z dzieckiem wspólne karaoke albo rodzinną dyskotekę! Twoja pociecha ucieszy się także z wszelkiego rodzaju muzycznych gier. Zorganizujcie konkurs podobny do znanego teleturnieju – jaka to melodia. Rodzinny wieczór, pełen śmiechu gwarantowany.

Filmy dla dzieci i słuchowiska

Para wtulona w kanapę oglądająca Harryego Pottera z kubkami gorącej czekolady

Macie wolny wieczór i zastanawiasz się co oglądać w rodzinnym gronie? Może zorganizujesz dla was piżama party z maratonem filmowym? Ważne, aby wybierając bajki dla naszych pociech, dopasować je do odpowiedniej grupy wiekowej. Polecamy wybór ambitnych pozycji. Ambitne nie znaczy nudne, nie zawsze też oznacza trudne. W przypadku produkcji dla najmłodszych kino ambitne to takie, które nie epatuje efektami specjalnymi ani przemocą, nie szafuje bezmyślnymi dialogami naszpikowanymi “luzackimi” odzywkami, nie jest też kopią filmów dla dorosłych. Do takiego seansu potrzebny jest również odpowiedni klimat. Z papierowych pudełek zbuduj budkę w której dziecko, będzie sprzedawać bilety kinowe na seans. Zorganizujcie również przekąski – popcorn. gorące kakao i kolorowe kanapki. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje na bajki i słuchowiska dla dzieci:

Słuchowiska dla maluchów od 3 do 5 lat:

Bajki Jana Brzechwy lub Julian Tuwim dzieciom – klasyka książek dla najmłodszych. Najlepsze bajki dla dzieci: “Alicja w krainie czarów”, “Kopciuszek”, “Czerwony Kapturek.”

Słuchowiska dla dzieci od 6 do 8 lat:

“Mity greckie dla dzieci”, “Zezia i Giler” – audiobook czytany przez samą Agnieszkę Chylińską.

Słuchowiska dla dzieci w wieku powyżej 8 lat:

 • “Pippi Pończoszanka” – Edyta Jungowska i jej świetna interpretacja przygód Pippi.
 • “20 000 mil podmorskiej żeglugi” – słuchowisko, która wprowadzi dzieci w świat dalekich podróży.
 • „Kraina Lodu”
 • „Dumbo”
 • „Król Lew”
 • „Piękna i Bestia”
 • „Aladyn”

Nauka, eksperymenty i zabawy plastyczne

Zbliżenie na kolorowe pisanki malowane ręcznie

Znajdź kreatywne sposoby na nudę! Nauka może być ciekawa. Wszystko zależy od formy w jakiej chcesz tę wiedzę przekazać. Zorganizujcie domowe laboratorium i pobawcie się w małego chemika. Czasem zamiast definicji czy wzoru lepiej po prostu zobaczyć, jak dane zjawisko wygląda. Warto eksperymentować! Eksperymenty dla dzieci w domu, przedszkolu lub w szkole to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę. Oglądajcie wspólnie programy przyrodnicze i czytajcie wartościowe, naukowe książki dla dzieciaków. Spędzając w ten sposób czas razem, nie tylko budujecie wspólne relacje, ale i wspieracie rozwój swojego dziecka. Możecie również zabawić się kreatywnie, zwłaszcza wykorzystując dobra sezonowe! Jesienią nazbierajcie razem liście, wyprostujcie je w książkach i pomalujcie na złoto. Wiosną oczywiście czas na malowanie pisanek, a zimą na ozdoby choinkowe i wspólne dekorowanie pierniczków.

Zabawy z dziećmi: najlepsze gry planszowe

Zbliżenie na rączki dziecka grającego w grę memory

Czy Wasze dzieci lubią gry planszowe? Trudno znaleźć dziecko, które by ich nie lubiło… Każdy kto grywa w planszówki wie, że ta zabawa uzależnia. Ale jeśli „przy okazji” ćwiczy pamięć i koncentrację, rozwija zdolność logicznego i analitycznego myślenia, trenuje umiejętności liczenia i czytania, uczy cierpliwości i radzenia sobie z porażką oraz integruje rodzinę to… takiemu uzależnieniu mówimy zdecydowane tak! Przygotowaliśmy dla Ciebie, krótki spis najlepszych gier planszowych, które spodobają się zarówno rodzicom jak i dzieciom.

 • Kameleon, czyli jak znaleźć tego, który nie zna hasła, a jedynie udaje, że zna
 • Dixit, czyli z czym ci się to kojarzy
 • Monopoly, czyli kultowa gra kilku pokoleń
 • Wsiąść do pociągu: Europa, czyli budowa tras kolejowych
 • Dobble, czyli trening spostrzegawczości
 • Super Farmer, czyli prowadzenie własnego gospodarstwa

Opowiadania i książeczki dla dzieci

Uśmiechnięta dziewczynka w tippi na różowych poduszkach

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. Codzienne czytanie dziecku sprzyja budowie mocnej więzi między Wami, a jest ona najważniejszym czynnikiem chroniącym i wspierającym wszechstronny rozwój dziecka. Bajki dla dzieci do czytania powinny być dopasowane do potrzeb i zainteresowań maluszków.

 • Książeczki dotykowe. Przeznaczone dla najmłodszych dzieci.
 • Książki dźwiękowe.
 • Książeczki interaktywne. Książeczki tego typu poprzez połączenie różnych elementów – kolorowych obrazków, ruchomych części, dźwięków i różnych materiałów, z których wykonane są strony – mają zachęcić dziecko do zabawy.
 • Książki edukacyjne. Ich celem jest przekazanie dziecku wiedzy z danego tematu.
 • Książeczki filcowe. Są to książeczki sensoryczne, czyli takie, które poznaje się za pomocą zmysłu, w tym przypadku dotyku i wzroku.
 • Książeczki kontrastowe. Biało czarne, czyli tzw. kontrastowe, to książeczki, które mają albo białe kształty na czarnej stronie albo czarne na białej. Głównym zadaniem tego typu książeczek jest rozwijanie zmysłu wzroku, przez kontrastowe przedstawianie różnych kształtów.
 • Książeczki rozkładane. Dzieci nie muszą przerzucać kolejnych stron. Rozkładają je natomiast w harmonijkę.
 • Książeczki magnesowe. Dzieci je lubią, ponieważ książeczki magnetyczne pozwalają na samodzielnie tworzenie ilustracji.
 • Książeczki bajeczki. Zawierają bajki, które rodzice czytają swoim dzieciom od pierwszych miesięcy życia. Kolorowe ilustracje nawiązują do bajek i zachęcają dzieci do spędzania czasu z książeczką.

Przepisy dla dzieci

Rodzina z dójką małych dziewczynek przygotowuje ciasto

Wspólne gotowanie z dziećmi to zarówno nauka, jak i przyjemność. Angażuj swoją pociechę do drobnych prac w kuchni. Co powiesz, na wspólne ozdabianie lukrem pierniczków? Może się to stać Waszą rodzinną tradycją na święta. Oto propozycje prostych potraw, które dzieci mogą przyrządzić same lub z naprawdę niewielką pomocą dorosłych. Wypróbujecie?

Sałatka owocowa

Sałatka owocowa z jogurtem w szklanych miseczkach

Oto prawdziwa witaminowa bomba! Czy ktoś może oprzeć się kolorowej owocowej sałatce, zwłaszcza jeśli sam ją przygotował? Warto wybierać miękkie owoce, które dzieci mogą same pokroić (w tym celu mogą używać plastikowego noża) oraz drobne owoce, takie jak maliny, truskawki, bezpestkowe winogrona czy borówki amerykańskie. Całość należy wsypać do ulubionych, kolorowych miseczek, polać bitą śmietaną lub jogurtem i urządzić podwieczorek dla wszystkich lalek i misiów!

Kolorowe kanapki

kanapki z pomidorem i awokado

Były owoce – czas i na warzywa. Zróbcie razem kolorowe kanapki. Potrzebna będzie bułka lub chleb, do tego chuda wędlina, ser żółty i ulubione warzywa – pomidor, ogórki, rzoadkiewiki, awokado, szczypiorek lub papryka. Pokrój składniki na plasterki i daj dzieciakom do ułożenia całości na kanapkach.

Pizza

Pizza margherita z bazylią na drewnianym stole

Ta propozycja to strzał w dziesiątkę, bo większość dzieci uwielbia pizzę, a jej przygotowanie w domu nie jest trudne i dostarcza sporo frajdy młodym kucharzom. Ciasto możecie wykonać sami lub wykorzystać gotowy spód do pizzy, a dodatki skomponujcie według gustu domowników. Dzieci świetnie sobie radzą z rozsmarowywaniem na cieście sosu pomidorowego, nakładaniem plasterków szynki, warzyw i posypywaniem pizzy serem.

Zabawy z dziećmi na dworze

Młoda rodzina z małymi synami na łące

Zabawy dla dzieci na dworze uwielbiają wszystkie dzieci. Dla maluchów nie ma znaczenia, czy jest ciepło, zimno, czy pada deszcz lub śnieg. Dzieci uwielbiają się bawić na świeżym powietrzu. Ogród, podwórko, plac zabaw czy może domek na drzewie stwarzają dzieciom ogromne pole do popisu. Nie są ograniczane czterema ścianami. Mogą, jak to chciał Ambroży Kleks – propagator aktywności na świeżym powietrzu – “biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, ruchu wypoczywać”.

 1. Ciuciubabka

  Jednemu z graczy zawiązuje się na oczach chustkę i próbuje złapać innych. Chodzi oczywiście o to, by dobrze uciekać przed osobą w chustce i by dobrze łapać uciekających.
 2. Zabawa w chowanego

  Chodzi w niej o to, by dobrze się schować na umówionym wcześniej terenie. Jedna osoba zamyka oczy, liczy np. do 10, a pozostali w tym czasie muszę się schować.
 3. Zabawa w berka

  Berek, czyli jeden z graczy musi dotknąć innej osoby uczestniczącej w grze. Osoba dotknięta przez berka sama staje się berkiem, zaś jego poprzednik dołącza do pozostałych uczestników.
 4. Raz dwa trzy, babajaga patrzy

  Polega na tym, że jedna osoba – tak zwana Baba Jaga – odwraca się tyłem do reszty i krzyczy: “Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W czasie, gdy Baba Jaga stoi tyłem, pozostałe osoby biegną w jej stronę.
 5. Zabawa w szczura

  Jeden z graczy trzyma jeden koniec skakanki i kręci nią dookoła siebie, jak najbliżej ziemi. Reszta uczestników zabawy otacza osobę trzymającą skakankę i przeskakuje nad liną. Kto pierwszy dotknie skakanki w wyniku nieudanego podskoku, zajmuje miejsce kręcącego.

Zwierzęta dla dzieci

Młody piesek na czerwonej smyczy

W życiu każdego rodzica nadchodzi w końcu czas, gdy dziecko zaczyna prosić o zwierzaka. Często dzieci proszą o pieski czy kotki, ale też o mniejsze zwierzaki – króliczki, chomiczki, świnki morskie i inne. Zwierzę jest w stanie pomóc dziecku prawidłowo i zdrowo się rozwijać. Kontakt ze zwierzęciem jest w stanie nauczyć je odpowiedzialności np. poprzez regularny spacer z psem, czy nawiązywania relacji. Zwierzę może sprawić, że nieśmiałe i wycofane dziecko się bardziej otworzy i łatwiej będzie nawiązywać znajomości.
Zawsze też przed zakupem bardzo starannie sprawdź jakie wymagania dotyczące opieki ma dane zwierzę. W ten sposób będziesz wiedzieć, jak stworzyć mu optymalne warunki do rozwoju i zorientujesz się, czy nie tylko Twoje dziecko, ale też Ty i cała Twoja rodzina, temu zadaniu podołać.

Zabawy z dziećmi i czas spędzony z Twoją pociechą jest czymś bezwarunkowo pięknym. Zadbaj, by czas dzieciństwa Twojej pociechy, wypełniony był wspólną zabawą i nauką. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing.