Zakładanie ogrodu - rozrysowany plan roślin w ogrodzie

Własny ogród to wspaniała przestrzeń, która ma przynosić ukojenie i relaks po męczącym dniu. Jego odpowiednia aranżacja jest więc niezwykle ważna. Od czego jednak zacząć zakładanie ogrodu i o czym pamiętać, by później cieszyć się bujną roślinnością i odpowiednio dobraną nawierzchnią oraz elementami architektury? Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy małe kompendium wiedzy na ten temat! Zainspiruj się z Westwing i stwórz prawdziwy ogród marzeń!  

Zakładanie ogrodu – stwórz swój plan! 

Jak w każdej inwestycji, konieczny jest konkretny plan działania. Punktem wyjścia będzie dokładne oszacowanie dostępnej przestrzeni, którą planujesz zaaranżować. Obok planowanego użytkowania i wielkości ogrodu ogromną rolę odgrywa ukształtowanie terenu, lokalny klimat, właściwości gleby i nasłonecznienie, czyli warunki świetlne w różnych zakątkach ogrodu. To wszystko rzutować będzie na skalę inwestycji jaką musi ponieść. Nie zapomnij zatem również o ustaleniu dostępnego budżetu. Zakładanie ogrodu to przyjemna i twórcza praca, która jednak wymaga dobrej organizacji. Dzięki niej unikniesz przepalonych funduszy i nieprzemyślanych działań.  

Projekt ogrodu 

Wykonanie wcześniej projektu ogrodu to świetny pomysł! Dużo lepiej się planuje, jeśli nasze myśli przelewane są na projekt graficzny. Jeśli jest to dla Ciebie czarna magia, polecamy konsultacje ze specjalistą jakim będzie architekt.  

Zakładanie ogrodu – jakich narzędzi będziesz potrzebować? 

Marzysz o pięknym i zadbanym ogrodzie? Będziesz potrzebować kilku narzędzi, które ułatwią Ci ogrodnicze prace. W końcu dobre wyposażenie to podstawa efektywnej pracy! Poniżej lista rzeczy, które powinieneś zakupić.  

 • Grabie – podstawowe narzędzie każdego posiadacza ogrodu. Idealne do równania podłoża oraz do zbierania liści i suchych gałązek.  
 • Szpadel i łopata – to niezastąpione narzędzia, służące do kopania i przenoszenia ziemi. Przydadzą się w każdej aranżacji ogrodowej, zwłaszcza jeśli planujesz również ogródek warzywny lub owocowy. 
 • Podkaszarka – świetne rozwiązanie jeśli marzą Ci się najpiękniejsze krzewy do ogrodu. Dobrze podkoszona trawa sprawia, że ogród wygląda estetycznie.  
 • Kosiarka – pielęgnacja trawnika nie jest prostą sprawą. Dlatego dobra kosiarka to kolejne niezbędne narzędzie ogrodowe. Jej moc i wielkość uzależniona jest od terenu jaki planujesz kosić.  
 • Nożyce i sekatory – niezbędne jeśli planujesz przycinanie róż i innych krzewów czy żywopłotu. Mogą posiadać różne rozmiary, warto je dobrać adekwatnie do własnych potrzeb. W sklepach ogrodniczych znajdziesz sekatory jedno i oburęczne. Narzędzia jednoręczne nadają się do przycinania mniejszych pędów i łodyg o grubości do 1,5 cm. Sekatory dwuręczne są znacznie większe i masywniejsze, przez co poradzą sobie z większymi przeszkodami.  
 • Konewka – to nie tylko piękny element dekoracyjny w każdym ogrodzie ale również praktyczny gadżet. Przyda się do podlewania roślin, których łodygi i liście nie mogą być oblane strumieniem zimnej wody z węża ogrodowego. 

Prace ziemne w ogrodzie  

 1. Krok 1

  Pierwszym krokiem jest uprzątnięcie terenu z gałęzi. Musisz pozbyć się z ziemi korzeni, kłączy i rozłogów, przekopując ją uprzednio szpadlem, glebogryzarką albo bronami.  
 2. Krok 2

  Dobra gleba to skarb i trzy czwarte ogrodniczych sukcesów. Zanim zaczniesz sadzenie i pielęgnację – zadbaj o ziemię. Ziemię zbitą należy przekopać na głębokość dwóch łopat. Poza nawozami organicznymi można wiosną zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Dodatkowo pamiętaj, że w glebie ważna jest próchnica, a jej naturalnym źródłem będzie kompost lub obornik.
 3. Krok 3

  Czas na równanie terenu. Urozmaicona rzeźba terenu doda ogrodowi uroku, pod warunkiem, że wzniesienia będą wyglądać naturalnie. 
 4. Krok 4

  Ostatnim krokiem jest sadzenie roślin. Wiele z nich potrzebuje czasu by urosnąć. Zwróć również uwagę na odpowiednie doświetlenie roślin. Zacienione miejsca nie służą większości krzewom i kwiatom. 

Prace przed rozpoczęciem sadzenia w ogrodzie 

W trakcie aranżacji i planowania ogrodu, szybko uświadomisz sobie, że tworzenie ogrodu to nie tylko sadzenie roślin, ale także zakładanie podziemnych instalacji, układanie nawierzchni, budowa elementów architektury ogrodowej, urządzanie tarasu i na koniec wybór mebli oraz dekoracji. Zanim zaczniesz sadzenie roślin, a zagadnienia jak wertykulacja trawnika, zaczną spędzać Ci sen z powiek – zajmij się podziemnymi instalacjami, oraz rozplanowaniem przestrzeni. Drogi i ścieżki są w ogrodzie równie ważne jak rośliny. Ich przebieg i rodzaj materiału należy dobrze przemyśleć.  

Zakładanie ogrodu – od jakich roślin zacząć? 

Nie ma ogrodu bez roślin! Rośliny sadzi się prawie na koniec, by nie uszkodzić ich podczas prac budowlanych. Lepiej zacząć od roślin, które są proste w uprawie, niewymagające, tolerują szeroki zakres warunków i temperatur i szybko rosną. Termin sadzenia roślin ogrodowych uzależniony jest od pory roku i warunków pogodowych. Najwięcej jednak zdziałasz wiosną i jesienią. Pod uwagę musisz wziąć wiele czynników, takich jak: nasłonecznienie, wilgotność, rodzaj podłoża, pH gleby, a także sąsiedztwo innych roślin. Jeśli prawidłowo dobierzesz rośliny, a sadząc je będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami, odwdzięczą się one pięknym wzrostem oraz bujnym kwitnieniem. 

Oprócz klasycznych krzewów i rabat polecamy własny ogródek owocowo-warzywny. Nie ma nic lepszego jak świeże warzywa i zioła na letnie, wspólne śniadanie. Soczyste owoce sprawdzą się z kolei jako zdrowa przekąska.  

Drzewa i krzewy 

Drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu to wspaniała dekoracja, stanowią doskonałe tło dla innych roślin i to właśnie od nich powinniśmy zacząć tworzenie naszego wymarzonego, zielonego zakątka.  

Pamiętaj, że sadzenie większych drzew w ogrodzie zależy ilości dostępnego miejsca. Po kilkunastu, a w niektórych przypadkach nawet kilku latach posadzone małe drzewko zamieni się ogromne drzewo z mocnym systemem korzeniowym, zagrażającym fundamentom domu, jak i pobierające wodę roślinom dookoła. Do mniejszych ogrodów wybieraj gatunki wolno rosnące. Należą do nich np. klon zwyczajny, głóg jednoszyjkowy, robinia akacjowa, klon palmowy, głóg dwuszyjkowy, a także świerk serbski. Niewielkie drzewa płaczące do ogrodu to np. bardzo popularna brzoza brodawkowata czy cyprysik nutkajski. 

Krzewy są z kolei idealnym uzupełnieniem drzew. Ich zapach i kolory przyciągają pszczoły, które pracować będą na korzyść naszego ogródka. Jakie krzewy wybrać? Polecamy azalie, hibiskusy, bzy, róże, trzmieliny, pęcherznice i hortensje.  

Trawnik 

Zadbany trawnik to podstawa każdego ogrodu. Zielona trawa stanowi idealne tło dla roślin, krzewów i drzew. Najlepsza pora na zakładanie trawnika to okres od połowy kwietnia do końca maja. Nasiona traw w ogrodach wysiewa się ręcznie, rzutowo. Jeśli zależy Ci na efekcie tu i teraz, polecamy trawnik z rolki. Gotowy trawnik możemy rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Darń z rolki jest dużo odporniejsza na przymrozki od trawy kiełkującej. Kiedy nawozić trawnik? Pod koniec zimy, w lutym można na trawniku rozsypać wapno – nawet wtedy gdy nie stopniał jeszcze śnieg. Po takim zabiegu trawa zacznie pięknie rosnąć i nie pojawi się na nim mech. 

Piękny i zadbany ogród to wizytówka każdego domu! To także oaza, w której możesz wypocząć, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego nie wahaj się i zaplanuj zakładanie ogrodu. A jeśli szukasz inspiracji do jego aranżacji – zarejestruj się na Westwing! Mamy dla Ciebie całą gamę pomysłów i porad na stworzenie pięknego domu i ogrodu.