Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kobieta leżąca w łóżku i mająca sny

Każdy z nas miał w swoim życiu sny, które dobrze zapamiętał. Bywają przyjemne, ale też przerażające lub ostrzegawcze. Wiele z nich mogło mieć nawet wpływ na nasze późniejsze wybory! Dzisiaj dowiemy się o nich nieco więcej i postaramy się wyjaśnić znaczenie snów. Może niektóre z nich faktycznie sprawdziły lub sprawdzą się na jawie?  

Dlaczego śnimy? 

Wiele z nas przyjmuje fakt posiadania snów, jako coś oczywistego. Niektórzy uważają, że “nic im się nie śni” – to jednak nieprawda. Na początku XX wieku Zygmunt Freud stwierdził, że nasze sny są odzwierciedleniem codziennego życia – to suma tego, co widzimy, o czym słyszymy i o czym myślimy lub marzymy. Nie tak dawno pojawiła się kolejna teoria – śnimy, aby ćwiczyć pamięć, dlatego znaczenie snów może być w tym przypadku naprawdę pomocne. Nasz umysł potrzebuje ciągłej stymulacji, a sen jest do tego świetnym polem. Niektórzy zaczęli ćwiczyć świadomy sen, aby zapamiętać sny i móc nimi sterować. 

Z technicznego punktu widzenia sen przebiega w fazie REM, czyli faza głębokiego snu, w której ruchy gałek ocznych przyspieszają, a nasz mózg się relaksuje. Podobno to w tej fazie tworzą się nowe połączenia między neuronami. Faza REM pozwala na 4-6 snów, co około 90 minut, a każdy następny sen jest dłuższy od poprzedniego. 

To, dlaczego właściwie śnimy jest wciąż badaną kwestią. Istnieje jednak wiele sposobów, aby nasza higiena snu była jak najlepsza. Ważna jest na przykład temperatura do spania – optymalna to 16-19 stopni, czyli nieco niższa, niż zazwyczaj przez nas preferowana. Istotne jest także ustawienie łóżka w sypialni – powinno stać tyłem do ściany, ale nie na wprost drzwi. Istotne jest także to, w którą stronę spać głową – powinna być skierowana na północ, a nogi na południe, ponieważ nasze ciało działa jak bateria. Nasze sny zależą od naszej jakości życia, warto więc o nią zadbać, aby cieszyć się zdrowym snem. 

Znaczenie snów 

Wielu ekspertów zastanawia się nie tylko, dlaczego śnimy, ale także jakie jest znaczenie snów, które śnimy. Czy warto ufać intuicji, czy lepiej jednak nie przejmować się snami i uznać je za wytwór wyobraźni? Czy uporczywy koszmar faktycznie może coś oznaczać? 

Znaczeniem snów zajmowali się już w starożytności tacy myśliciele jak Arystoteles czy Platon. Chińczycy wierzyli z kolei, że podczas snu dusza wychodzi z ciała i żyje swoim życiem. W kulturze afrykańskiej zaś sen był kontynuacją rzeczywistości. Znaczenie snów było przez wieki kwestią sporów, której do dzisiaj nie udało się rozwiązać. Z badań wynika, że sen jest zazwyczaj sumą tego, co wydarzyło się nam w ostatnich dniach, mogą więc one mieć znaczenie jako analiza doświadczeń. Niektórzy jednak posuwają się o krok dalej i twierdzą, że sny, zwłaszcza te uporczywe, to próba przekazania nam jakiejś informacji. Jakiej? Nad tym spróbujemy się zastanowić wspólnie. 

8 najczęstszych przykładów 

Sny mogą mieć różne znaczenie, są jednak powtarzalne schematy i motywy, które postanowiliśmy zebrać i omówić. Może któryś z nich pojawił się ostatnio właśnie podczas twojego snu? 

Co oznacza sen o ciąży? 

To dobry znak! Jeśli to my jesteśmy w ciąży, to zwiastun dobrej informacji. Jeśli śni nam się kobieta ciężarna, czeka nas szczęście. Ciąża we śnie zawsze oznacza pozytywne wieści. 

Sen o zębach 

Sny o zębach mają naprawdę wiele znaczeń. Te wypadające mogą świadczyć o utracie pewności siebie. Utrata jednego może zwiastować śmierć bliskiej osoby. Ból zębów to dobry znak – już wkrótce osiągniesz, bądź właśnie osiągnęłaś swoje cele. Białe zęby są dodatkowo znakiem powodzenia. 

Co oznacza sen o psach?

Pies to popularny motyw, zwłaszcza jeśli masz go w domu. Wiele zależy od tego, jak we śnie pies wygląda, czy jest szczeniakiem, czy dorosłym i to, jak się zachowuje. Przykładowo szczenię to zapowiedź dobrych dni, a pies na smyczy oznacza czekające na ciebie przeszkody. 

Znaczenie snów o dziecku 

Dziecko we śnie może oznaczać nowe wyjście z danej sytuacji, możliwości rozwoju, szansy lub zmiany. Niestety z drugiej strony sugeruje niedojrzałość. 

Znaczenie snów o ucieczce 

To bardzo częsty motyw w naszych snach. Uciekamy przed złem, najczęściej w bardzo wolnym tempie. Nasze nogi są ciężkie lub grzęzną, często też zdarza nam się potknąć. Czasem nawet nie wiemy, przed czym lub przed kim uciekamy, jednak wiemy, że coś nas goni. 

Ucieczka sugeruje strach przed konfrontacją, a także unikanie problemów. Zastanów się, czy nie próbujesz ominąć konfrontacji, która nieuchronnie się zbliża. 

Znaczenie snów o kotach 

Koty śnią się nam w wielu znaczeniach. Jedni uważają, że kot zwiastuje fałszywych przyjaciół i ostrzeżenie przed zdradą, według innych kot to oznaka nieujarzmionej energii. Najczęściej jest to niestety zła wróżba.  

Znaczenie snów o włosach 

Ten sen śni się częściej kobietom niż mężczyznom i odnosi się zarówno do intelektu, jak i emocji. Jeśli śnisz o obcięciu włosów, będziesz mieć wkrótce szczęście. Z kolei pojawiający się fryzjer oznacza przypływ gotówki. Włosy zniszczone to brak pewności siebie, a farbowane – kłamstwo. Wypadające włosy to znak, że czas zadbać o siebie. 

Znaczenie snów o wojnie 

Symbol wojny budzi w nas niepokój. Niestety taki sen zazwyczaj oznacza stresującą sytuację, ucieczkę od problemów i unikanie podjęcia decyzji. Dodatkowo nalot bombowców może zwiastować kłopoty, a nadchodzący żołnierze – zmiany i odtrącenie. Niestety, wojna nie jest dobrym znakiem. 

Znaczenie snów o pożarze 

Pożar we śnie to oznaka zniszczenia, a także szczęścia. Jest to nieco skomplikowane. Przykładowo jeśli był to pożar z jasnymi płomieniami, bez dymu, nie masz się o co martwić. Jeśli jednak płonie dom a dymu jest dużo, może to mówić o niedojrzałości i trudnościach w podejmowaniu decyzji. Z kolei gaszenie pożaru zwiastuje pomoc bliskich osób. 

Znaczenie snów o pieniądzach 

Pieniądze we śnie nie zawsze są oznaką czegoś dobrego! Mogą oznaczać nadchodzące wydatki lub nieumiejętne radzenie sobie z finansami. Ich kradzież to znak, aby lepiej pilnować portfela i być czujnym na oszustwa. Jeśli jednak śni ci się, że zarobiłaś duże pieniądze, oczekuj wkrótce wielkiej miłości! Gdy pieniądze znalazłaś, czekają Cię dobre decyzje finansowe. 

Wskazówka: Śniło ci się coś złego? Sprawdź, jak się rozbudzić i szybko zapomnieć o śnie! Odsłoń zasłony i otwórz okno, aby wpuścić słońce i świeże powietrze. Weź zimny, orzeźwiający prysznic i wypij szklankę wody z cytryną. Dzięki temu twój organizm szybko zmobilizuje się do działania, a zły sen zastąpią dobre myśli! 

Czy warto założyć sennik? 

Sennik to zbiór znaczenia snów, który zawiera symbole i ich wyjaśnienia. Jeśli chcesz lepiej poznać siebie, z pewnością warto go założyć. Dobrym sposobem jest trzymanie sennika przy łóżku, aby mieć do niego szybki dostęp. Gdy tylko się obudzisz, nie zmieniaj pozycji, nie otwieraj oczu, tylko pomyśl, co Ci się śniło. Następnie zapisz to w senniku. Dzięki temu w przyszłości będziesz mogła wyciągnąć ciekawe wnioski. Sennik to także świetny sposób na obudzenie kreatywności – jeśli masz problemy z zasypianiem, wypróbuj medytacji na sen, która Cię wyciszy i pobudzi wyobraźnię do działania w fazie REM. Spisywanie i badanie znaczenia snów pomaga także w leczeniu koszmarów – tłumacząc sobie sny twój mózg oswaja się z różnymi myślami, co pomaga wyeliminować złe myśli. 

Jak prowadzić sennik? Kilka wskazówek 

Jeśli chcesz spróbować prowadzić sennik i poznać lepiej znaczenie snów, oto 5 porad. 

  1. Trzymaj sennik tuż przy łóżku, aby mieć do niego szybki dostęp.
  2. Zwróć uwagę na detale snu – pogodę, ubrania, dźwięki, przedmioty i kolory. Mogą okazać się istotne w późniejszych interpretacjach. 
  3. Nie musisz pisać – swoje sny możesz narysować! Znajdź swój sposób na ich najlepsze wyrażenie.
  4. Każdego dnia rób podsumowanie, co się wydarzyło. Dzięki temu nie tylko połączysz sny z rzeczywistością, ale także zobaczysz, czy miały prorocze znaczenie.
  5. Analizuj, analizuj, i jeszcze raz analizuj! Poszperaj w Internecie, dołącz do grup zainteresowań i zgłębiaj znaczenie snów

Nie zawsze z łatwością zinterpretujesz znaczenie snów, warto jednak to praktykować! Jeśli szukasz więcej porad, zajrzyj na Westwing i zainspiruj się! Znajdziesz tu pomysły nie tylko na interpretację snów, ale także na sypialnię marzeń i wiele innych.