Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
różowe kwiaty leżące na pościeli i truskawkowe smoothie

Tradycja obdarowywania prezentami jest bardzo stara. Już w czasach średniowiecza wręczano dary, by zapobiec konfliktom. Bo dawane od serca upominki zawsze wyrażają dobre intencje. Ten piękny zwyczaj wpływa pozytywnie na więzi między ludźmi, łagodzi nieporozumienia, pomaga wyrazić najskrytsze uczucia, kiedy brakuje nam słów. Podarunki zawsze były i są nieodłącznym i najprzyjemniejszym elementem celebrowania różnych okazji. A jaki prezent na imieniny wybrać dla solenizanta? Zobacz czym się kierować, żeby nie popełnić gafy.

Jaką rolę odgrywają imieniny w naszej kulturze?

Zazwyczaj urodziny są tą bardziej hucznie obchodzoną okazją, chociaż istnieją i tacy, którzy nie lubią wtajemniczać innych w swój wiek. Datę swoich urodzin zdradzają tylko najbliższym, a przyjaciół i znajomych zapraszają na imieniny. Okazuje się, że ta piękna tradycja oddawania czci patronowi swojego imienia jest nawet bardziej u nas zakorzeniona. A bierze się to stąd, że kiedyś dzieciom podczas chrztu nadawano imiona świętych i powierzano niemowlę ich opiece. Znaczenie imion odgrywało wówczas o wiele większą rolę. Nadal tak jest, chociaż już w o wiele bardziej „poluzowanej” formie. Dziś niekoniecznie imię musi mieć odzwierciedlenie w religii.

Ważne, żeby podobało się rodzicom, a w przyszłości nie stanowiło problemu dla tego, kto został nim obdarowany. Dlatego do nadawania imienia przywiązuje się dużą rolę. Jak pokazują statystyki, ostatnimi laty boom przeżywają stare, tradycyjne imiona, ale sporo jest też tych obcych naszej tradycji. Na szczęście każde ma swoje miejsce w kalendarzu. Warto od czasu do czasu do niego zajrzeć, żeby sprawdzić, kiedy złożyć życzenia z okazji imienin naszym bliższym i dalszym przyjaciołom i wcześniej zastanowić się jaki prezent na imieniny sprawi im przyjemność.

Jaki powinien być prezent na imieniny, a jaki na urodziny?

To niesamowite uczucie, kiedy prezent okazuje się trafiony, a osoba obdarowana jest szczęśliwa. Nasze starania zostają docenione, a pomysł sprawia radość. W nasze tradycji utarło się, że prezent na urodziny powinien być okazalszy, bo jednak przypomina o tym najważniejszym dla nas wydarzeniu, kiedy przyszliśmy na świat. Imieniny, wciąż traktowane bardziej po macoszemu, są miłą okazją do spotkania się i przypomnieniem świętującej osobie, że o niej pamiętamy i myślimy. Dlatego prezent na imieniny zwykle jest skromniejszy i bardziej symboliczny. Niezależnie od tego, która okazja jest dla Ciebie ważniejsza, namawiamy, żeby obdarowywać zawsze szczerze i od serca. Nawet najdroższy upominek wysłany pocztą, bez życzeń i okazania ciepła, nie sprawi tyle radości co wręczony osobiście, choćby z bilecikiem, na którym wypisane są miłe słowa.

Które imieniny w roku obchodzone są najczęściej?

Są takie imiona, które tylko raz w roku obchodzą swoje święto, a są i takie, które przypisanych dat mają bez liku. Zazwyczaj są to te tradycyjne, zapożyczone od imion świętych. Jeśli więc masz na imię Jan, Anna, Piotr czy Wojciech może się zdarzyć, że niedoinformowani będą kilka razy w roku zasypywać Cię życzeniami. Będąc rodzicem, który staje przed dylematem, która data imienin będzie najfajniejsza dla dziecka, warto sprawdzić, żeby ten dzień, o ile to możliwe, nie pokrywał się z inną uroczystością, ale też kierować się własnymi upodobaniami (np. ulubioną porą roku).  Jeśli masz z tym kłopot, poddaj się przyjętej zasadzie, według której jako dzień imienin wyznacza się najbliższą datę przypadającą po dniu urodzin. A jakie są najpopularniejsze imiona i najczęściej obchodzone?

 • 21 stycznia – imieniny Agnieszki
 • 23 stycznia – Łukasza
 • 30 stycznia – Macieja
 • 6 lutego – imieniny Doroty
 • 13 marca – Bożeny i Krystyny
 • 19 marca – imieniny Marka
 • 21 kwietnia – imieniny Aleksandry
 • 23 kwietnia – Wojciecha
 • 15 maja – Zofii
 • 19 maja – Iwony
 • 1 Czerwca – Jakuba
 • 10 czerwca – Małgorzaty
 • 24 czerwca – imieniny Jana i Joanny
 • 29 czerwca – Piotra i Pawła
 • 16 lipca – Marii
 • 22 lipca – Magdaleny
 • 25 lipca – Krzysztofa
 • 26 lipca – Anny
 • 29 września – Michała
 • 19 listopada – Katarzyny
 • 30 listopada – Andrzeja
 • 4 grudnia – Barbary
 • 6 grudnia – Mikołaja
 • 24 grudnia – Adama i Ewy
 • 31 grudnia – Sylwestra

Jak wybrać odpowiedni prezent na imieniny?

Dziś prezent na imieniny najczęściej kojarzymy z prezentem materialnym. Wręczamy go z dobrego serca, bez oczekiwania, że ktoś odwdzięczy się tym samym. Radość, jaką sprawimy obdarowywanej osobie, jest najbardziej ekscytującym uczuciem towarzyszącym zakupom, ale też stres, że upominek okaże się nietrafiony. Jaki więc prezent na imieniny wybrać? Wiele osób przyznaje, że ważniejsza od samego podarku jest intencja osoby, która go wręcza. Idealnie, kiedy jedno łączy się z drugim. Aby trafić w gust świętującego, musisz dobrze znać jego zainteresowania, pasje, gust. Jeśli jest to osoba z Twojego dalszego towarzystwa, której wypada złożyć życzenia (szef w pracy, profesor na uczelni czy dalszy krewny) lepiej postawić na neutralny, symboliczny upominek typu kwiaty czy słodycze i dołączyć do niego ciepłe słowa.

Pomysł na prezent na imieniny dla kobiety

Upominek zawsze dobieraj do okoliczności i do osoby, którą chcesz nim obdarować. Rzecz jasna, że inny będzie prezent na imieniny dla mamy, a inny prezent na imieniny dla koleżanki. Miłym podarunkiem, który zawsze ucieszy każdą kobietę, jest bukiet kwiatów. Sprawdzi się w przypadku solenizantki, którą znasz od niedawna i nie do końca poznałeś jej gust. Ale nawet tutaj radzimy uważać. Warto wybierać rośliny ponadczasowe, sezonowe – postaw na skromną wiązankę, ale z klasą. Możesz dołączyć do niej szykowną bombonierkę. Taki symboliczny prezent z pewnością zostanie miło odebrany. Bliskiej osobie (żonie, mamie) możesz wręczyć jej ulubiony zapach – ale pamiętaj, że perfumy to prezent zawsze ryzykowny, musisz naprawdę dobrze znać upodobania obdarowywanej osoby. Podobnie jest z biżuterią. Nawet prosty naszyjnik czy bransoletka powinny pasować do charakteru kobiety. Pomysłowym upominkiem będzie drobiazg do domu. Dobierz go do stylu, w jakim urządzone są wnętrza. Tu sprawdzi się klasyczna porcelana – figurka czy filiżanka, świeca o pięknym zapachu, gustownie oprawiona grafika.

Pomysł na prezent na imieniny dla mężczyzny

Zwykło się uważać, że panowie mają mniej wyrafinowany gust niż panie i zwykle cieszą się z bardziej praktycznych upominków. Ta reguła nie zawsze jest prawdziwa. Wielu przywiązuje wagę do estetyki, dlatego prezent imieninowy dla mężczyzny powinien być równie atrakcyjny co dla kobiety. Miło, kiedy trafimy w upodobania obdarowywanego. Panów o wysublimowanym guście ucieszy szykowny notes w eleganckiej oprawie lub unikatowe pióro. Prezentem imieninowym dla taty może być dobra książka, jeśli jest miłośnikiem literatury, a jeśli nałogowo słucha muzyki, wyszukaj dla niego płytę, która jest białym krukiem. Szalony i żądny przygód mężczyzna z pewnością będzie zachwycony voucherem na skok spadochronem czy rajd samochodowy.

Życzenia na imieniny

Imieniny to świetna okazja do pokazania świętującej osobie, że o niej pamiętamy i dobrze jej życzymy. Zamiast oklepanego „wszystkiego dobrego” zdobądź się na odrobinę kreatywności i złóż życzenia imieninowe, które solenizant zapamięta na długo. Nie muszą być długie, ale powinny odzwierciedlać choćby w kilku słowach ciepłe uczucia, którymi darzysz świętująca osobę. W zależności od tego do kogo są kierowane, mogą być rymowane, bardziej lub mniej oficjalne, lub żartobliwe. Na przykład takie jak te:

Jak masz na imię ja wiem, dlatego życzenia Ci złożyć dziś chcę. Mnóstwo radości, słodkiej miłości, pełnego szczęścia  i wiecznej młodości.


Żyj tak, żeby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy. Wypełniaj każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością. Żyj najpiękniej jak umiesz.


W tym pięknym dniu życzę Ci długich lat życia, przepełnionych zdrowiem, szczęściem, pogodą ducha i życzliwością bliskich.


Niech Ci życie słodko płynie

Jak po morzu fale,

Niech Cię nigdy nie spotkają

Troski, łzy i żale.

Pomysłów na upominek jest tyle, co obdarowywanych. Zawsze przy wyborze warto kierować się sercem. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zdecydować jaki prezent na imieniny kupisz dla swojego solenizanta. Zajrzyj na Westwing, a znajdziesz tam mnóstwo oryginalnych propozycji.