Łazienka z wanną i drewnianymi detalami

Nie ma nic przyjemniejszego niż gorąca kąpiel po ciężkim dniu pracy. Niezależnie, czy wybierzemy długą kąpiel w wannie, czy orzeźwiający prysznic, z pewnością cudownie się zrelaksujemy. By jednak w pełni korzystać z dobrodziejstw naszej łazienki, musimy – choć nie zawsze jest to łatwe – odpowiednio o nią zadbać. Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Wam uporać się ze sprzątaniem i sprawią, że czyszczenie kabiny prysznicowej i wanny będzie szybsze i łatwiejsze.

Do domowego SPA wdarł się chaos i przestało ono cieszyć tak bardzo jak kiedyś? Na wannie i prysznicy został osad po wodzie i mydle? Sprzątanie łazienki z pewnością nie należy do naszych ulubionych czynności, mamy więc kilka wskazówek, jak najszybciej uporać się z tym niekoniecznie miłym obowiązkiem.

Czysta wanna – pierwsze kroki

Nikt nie lubi czyścić wanny. Niektórzy z nas widząc brudną wannę i myśląc o konieczności jej późniejszego czyszczenia, zastanawiają się, czy wymarzona kąpiel jest tak naprawdę potrzebna. Uporczywy brud, którego za nic nie można usunąć czy zatkany odpływ nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie, ale nic strasznego – i z nimi z łatwością damy sobie radę, a nasza wanna znów lśnić będzie czystością. Zanim czyszczenie wanny pochłonie nas bez reszty, musimy zastanowić się, z jakiego materiału jest wykonana, by dopasować najlepsze środki czystości i sposób mycia.

Czyszczenie wanny akrylowej

Zacznijmy od początku – po każdej kąpieli wannę akrylową należy spłukać ciepłą wodą i osuszyć powierzchnię bawełnianą szmatką. Materiał ten cechuje się wysoką odpornością na zabrudzenia, więc nie powinniśmy mieć problemów z jej pielęgnacją. Do czyszczenia często wystarczy przetarcie ściereczką czy gąbką.

Jednak powierzchnia wanny akrylowej jest bardzo podatna na zarysowania i uszkodzenia, nie należy więc używać do jej szorowania piasku i innych materiałów ścierających oraz szorstkich ściereczek czy drapiących gąbek. Mogą one spowodować powstanie mikro rysek, które sprzyjają zbieraniu się kamienia i innych zanieczyszczeń.

Czyszczenie wanny emaliowanej

Chociaż wanny emaliowane są zdecydowanie bardziej odporne na zarysowania, nadal powinniśmy wystrzegać się używania zbyt szorstkich gąbek lub szczotek podczas ich czyszczenia. Jeśli zauważymy jakieś zadrapania, warto wyposażyć się w specjalną pastę do szlifowania wanien emaliowanych, by jak najszybciej się ich pozbyć. Czyszczenie nie powinno być trudne – trwałe plamy spróbujmy usunąć mydłem. Oczywiście, po każdej kąpieli i czyszczeniu należy przepłukać wannę czystą wodą. 

Czyszczenie wanny z hydromasażem

Coraz częściej w naszych domach decydujemy się na odrobinę luksusu i kupujemy wannę z hydromasażem. Nie da się ukryć, że kąpiel w niej jest prawdziwą przyjemnością. Co prawda jej codzienna pielęgnacja nie różni się od zabiegów, którym poddawaliśmy wanny tradycyjne, ale system hydromasażu może sprawić nam nieco kłopotu. Producenci sprzętu często dołączają do swoich produktów instrukcje, które dokładnie opisują proces konserwacji tego urządzenia. Na rynku znaleźć możemy również specjalne preparaty utrzymujące dysze w dobrym stanie. Warto zaopatrzyć się w taki środek, by zachować cały system w higienicznych warunkach.

Domowe środki czystości do wanny

Męczy Cię kupowanie chemicznych środków czystości, co do których składu nie masz pewności? Zrób coś dla siebie, zrób coś dla środowiska i wykorzystaj składniki, które prawdopodobnie masz już w domu! Oto nasze ulubione soposoby.

Proszek do prania

Czyszczenie wanny proszkiem do prania nie może być prostsze!

  1. Wsyp nieco proszku do wanny.
  2. Rozprowadź po całej wannie i przetrzyj delikatnie wilgotną gąbką.
  3. Dokładnie spłucz, pozbywając się resztek środka miękką gąbką.

Soda na ratunek łazienkom!

Podobnie jak w przypadku wielu tekstyliów i czyszczenia toalet, soda oczyszczona radzi sobie doskonale również z wannami! Jej wykorzystanie jest bardzo łatwe:

  1. Posyp sodą oczyszczoną wilgotną wannę.
  2. Zostaw na noc, aby zaczęła działać.
  3. Rano dokładnie spłucz wszytsko czystą wodą.

Wskazówka: Sodę można zmieszać z odrobiną octu jabłkowego. Dzięki niemu łatwiej usuniemy osadzający się kamień i wyczyścimy silniejsze zabrudzenia.

Duo ocet i cytryna

Niektóre plamy lepiej usunąć kwasem. Ocet z odrobiną soli jest znakomitym remedium na żółte przebarwienia powstałe między innymi przez olejki do kąpieli i tym podobne kosmetyki. To jednak połączenie octu z cytryną jest cudownym lekarstwem na nieestetyczne plamy z rdzy i kamienny osad, również na prysznicu!

  1. Rozprowadź ocet lekko rozcieńczony sokiem z cytryny na powierzchni, którą chcesz wyczyścić.
  2. Pozostaw na około 20 minut.
  3. Dobrze spłucz i przetrzyj miękką szmatką.

Czyszczenie kabiny prysznicowej – nasze sposoby

Czyszczenie kabiny prysznicowej może sprawiać nam nieco kłopotów. Pełno w niej zakamarków i załamań, do których ciężko się dostać. By osiągnąć piękny efekt i cieszyć się każdą chwilą spędzoną w naszym domowym SPA, potrzeba jednak stałej pielęgnacji. Mamy dla Was kilka wskazówek, jak łatwiej sobie z tym poradzić!

Liczy się regularności

Czy tego chcemy, czy nie – nasze prysznice wymagają regularnej pielęgnacji, by jak najdłużej cieszyć oko, działać bezawaryjnie i sprawiać, że miło spędzimy kąpiel. Co jakiś czas warto użyć odpowiednich detergentów, by doprowadzić ją do porządku, jednak najprostszym sposobem jest spłukiwanie jej wodą po każdym prysznicu i unikanie powstawania trwałego osadu.

Czyste fugi

Gdy już zabierzemy się za pielęgnację, zacznijmy od fug i płytek. Fugi warto oczyścić sodą oczyszczoną nałożoną na szczoteczkę do zębów – kilka minut szorowania z pewnością przyniesie znakomite efekty. Do czyszczenia płytek przyda się detergent przeznaczony do pielęgnacji łazienkowych kafli. Nie zapominajmy o armaturze! Wystarczy miękka ściereczka z odrobiną płynu. 

Czysta szyba prysznicowa

Jak wyczyścić szyby prysznica tak, by nie powstawały brzydkie zacieki? Zazwyczaj wystarczy użyć płynu do mycia szyb lub do czyszczenia kabin prysznicowych, a z mocniejszymi zabrudzeniami walczyć możemy wcześniej wspomnianym octem! Efekt z pewnością nas zadowoli. Nadmiar wilgoci usuńmy ściągaczką do wody, z pewnością ułatwi nam to pracę. 

Czysty brodzik

Kabina już prawie lśni. Teraz pozostało już tylko wyczyszczenie brodzika. Do czyszczenia wykorzystaj uniwersalny płyn lub ocet, przy zaciekach z kamienia. Przydatne będą też sposoby czyszczenia wanny, o któych już pisaliśmy wyżej. Na zakończenie warto wypolerować wszystkie wyczyszczone elementy suchą szmatką, by pozbyć się nadmiaru wilgoci. Czyszczenie kabiny prysznicowej zakończone sukcesem!