Kobieta prasująca koszulę

Prasowanie koszul to skomplikowana czynność. Kto z nas, nie miał problemu z ich wyprasowaniem, kiedy to już wcześniej wyprostowana cżęść koszuli, znowu się pogniotła? Ale bez obaw, sztukę prasowania można opanować do perfekcji – wystarczy ćwiczyć. W końcu ćwiczenie czyni mistrza! Prasowanie koszul można sobie ułatwić już po wyjęciu ich z pralki. Wystarczy silnie nimi potrząsnąć przed powieszeniem na suszarce. Z kolei, niektóre zagniecenia można zminimalizować ręcznie, ale czasem i to nie wystarcza. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw trików i wskazówek, jak prasować koszule szybko i efektywnie. Czytaj dalej i dowiedz się, jak można sobie z tym poradzić. 

Jak prasować koszule: przewodnik krok po kroku

 1. Ogólna zasada prasowania koszul

  Zaczynaj od najmniejszych, a kończ na największych płatach materiału. Na początek kołnierze, mankiety i rękawy. Na samym końcu tył koszuli.
 2. Nawilż materiał

  Na 10 minut przed prasowaniem skrop materiał i delikatnie zwiń koszulę. Po upływie tego czasu rozepnij guziki i rozłóż koszulę na desce.
 3. Przed rozpocząciem prasownia

  Chroń materiał i prasuj koszule od wewnętrznej strony ubrania. Lekko dociskaj żelazko podczas prasowania, aby nie uszkodzić odzieży. 
 4. Odpowiednie przygotowania

  Zbiornik żelazka napełniaj przefiltrowaną wodą z kranu. Niedość, że takie działanie przedłuży życie Twojego sprzętu, to jeszcze, prasowanie koszuli stanie się łatwiejsze. W niektórych przypadkach, producenci żelazek zalecają użycie wody destylowanej. Dlatego przed pierwszym użyciem żelazka, sprawdź instrukcję obsługi. Nie używaj do prasowania płynów aromatyzowanych, ponieważ mogą one zepsuć Twoje żelazko. 
 5. Ustaw odpowiednią temperaturę

  Jeśli nie jesteś pewnien, w jakich temperaturach powinieneś prasować różne materiały, wybierz takie żelazka, które automatycznie podejmą decyzję za Ciebie. Jednak zawsze przed prasowaniem zawsze sprawdzaj informacje i instrukcje na metkach Twoich ubrań. Zaczynaj od najniższej temperatury i zwiększaj ją dopiero podczas prasowania, aby Twoja ulubiona koszula nie skurczyła się od gorąca.  
 6. Najpierw zalecamy prasowanie kołnierza

  Napręż go na desce do prasowania, ciągnąc za rogi, a następnie zaprasuj wszelkie fałdy i zagniecenia. Powtórz to samo z mankietami.
 7. Teraz czas na rękawy

  Prasując rękawy, pamiętaj, aby zawsze robić to od ramienia do mankietu i od ramienia do szwu. Na sam koniec zostały największe części, tułów i plecy, oraz przestrzenie między guzikami. 

Co inny materiał, to inna technika prasowania i temperatura

Koszule bawełniane, tencelowe lub poliestrowe. Materiałów, jak i technik prasowania jest bardzo wiele. Spalić swoją koszulę jest łatwo, więc uważaj na informacje na metkach, ale i opieraj się na swoich doświadczeniach. Nie ufaj bezrefleksyjnie zaleceniom producentów. Obserwuj, jak zachowuje się żelazko z Twoim produktem i reaguj na bieżąco. 

Żelazko, czy parownice do ubrań – jak prasować koszule? 

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, co jest skuteczniejsze: prasowanie, czy parowanie. Oba typy urządzeń sprawdzą się w tym zadaniu bardzo dobrze, a odpowiedź brzmi, tak jak w ekonomii: to zależy. 

Nowoczesne parownice mają mnóstwo przydatnych funkcji. Jedną z nich jest wykrywanie skali zmarszczek i zagnieceń materiału, a następnie odpowiednie dopasowanie ciśnienia, prędkości i temperatury strumienia pary. Parownica idealnie pasuje do dłoni, jest mała i przydatna w podróży, jeśli jedziesz na ważną konferencję lub wyjazd służbowy. Umożliwia szybkie prasowanie bez deski. Przy wyborze parownicy zwróć uwagę na wielkość pojemnika na wodę, abyś nie musiała go często napełniać. 

Czy warto korzystać z oferty pralni i prasowalni? 

Jeśli nie chcesz mieć w domu własnej prasowalni i spędzać weekendu z żelazkiem lub parownicą w dłoni, warto skorzystać z usług prania i prasowania. Możesz oddać ubrania do pralni i prasowalni, a w dużych, polskich miastach do pralniomatu. Wiąże się to z pewnymi kosztami, ale zyskujesz wiele czasu wolnego. 

Wierzymy, że nasze wskazówki pomogą Ci uprościć Twoje domowe obowiązki. Wybór odpowiedniego narzędzia i techniki prasowania może sprawić, że polubisz tę znienawidzoną przez wielu czynność i nauczysz się jak prasować koszule. A jeśli poszukujesz nowych akcesoriów do Twojej łazienki, zainspiruj się naszą ofertą na Westwing.