Zbliżenie na butelkę czerwonego wina nalewanego do lampki umieszczonej na stole jadalnianym

Plamy to niestety nieodłączna część naszego życia codziennego. Zamiast wściekać się na ich widok, większość nieszczęść można na szczęście usunąć przy pomocy kilku prostych kroków. To bez znaczenia, czy chcesz usunąć ślady po mazakach, szmince czy plamy z czerwonego wina, Westwing ma dla Ciebie sprawdzone wskazówki i triki, dzięki którym między innymi dowiesz się jak usunąć uporczywe zabrudzenia. Z naszymi trzema prostymi wskazówkami, nawet plamy z czerwonego wina nie zepsują Ci już humoru.

Jak usunąć plamy ze szminki?

Zaprosiłeś przyjaciół i rodzinę na uroczystą kolację przy stylowo zaaranżowanym stole, na którym umieściłeś porcelanową zastawę, srebrne sztućce i delikatne materiałowe serwetki. Wieczór był niezwykle przyjemny, ale teraz nadszedł czas na porządki. Na serwetkach zauważyłeś czerwone plamy po szmince. Co teraz?! Na całe szczęście w mgnieniu oka pozbędziesz się ich przy użyciu alkoholu. Oto, jak krok po kroku usunąć plamy ze szminki:

 1. Nanieś alkohol na ślad szminki.
 2. Delikatnie pocieraj powierzchnię serwetki przy użyciu szmatki.
 3. Obróć serwetkę na drugą stronę i również tam nanieś alkohol.
 4. Ponownie pocieraj powierzchnię serwetki przy użyciu szmatki. W ten sposób pozbyłeś się plamy ze szminki. Po praniu materiałowa serwetka wygląda jak nowa!

Wskazówka: Odkryj też nasze sposoby na plamy z krwi oraz dowiedz się, jak usunąć plamy z czekolady na kanapie. Być może zastanawiasz się też czym usunąć klej z szyby lub żywicę z ubrania?

Jak usunąć plamy po alkoholu na stole?

Stół do jadalni to jeden z tych mebli, które obok sofy najbardziej chyba narażone są na zabrudzenia. A jeśli jesteśmy posiadaczami prawdziwego drewnianego stołu lub antyku, takie odbarwienia mogą nas sporo kosztować. Jeśli na blat wyleje się alkohol, jak najszybciej należy go przetrzeć i dokładnie osuszyć, a następnie wetrzeć w niego olej lniany. W przypadku jeśli blat jednak się odbarwi, w plamę można też wetrzeć zimny wywar z fusów do kawy. Przy okazji, odkryj też jak usunąć plamy z kawy oraz wosk z ubrania!

Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

To dzieje się szybciej niż się wydaje, niestety nie zdążyłeś zareagować i aromatyczne Bordeaux rozlało się prosto na dywan. Albo na jasnej sofie pojawiła się plama z czerwonego wina. Nie ma powodów do paniki! Jeśli masz w domu białe wino, użyj go do usunięcia plamy z czerwonego. W przeciwieństwie do soli, białe wino usuwa również suche plamy z czerwonego wina. Brzmi, jak magia, ale rzeczywiście działa!

Odkryj 3 proste sposoby na uporczywe plamy! Plamy z wina zwalczysz kremem do golenia. Wystarczy, że pokryjesz plamę, odstawisz na 15 minut i wypierzesz jak zwykle. Tłuste plamy znikną po zastosowaniu sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń (odstaw na 15 min i wypierz ubranie). Problemy z plamami po kawie? Nie ma problemu! Spróbuj nasączyć materiał w roztworze tabletek do protez i zimnej wody (co najmniej godzinę).

Soda: Inteligentny środek ratunkowy przeciwko plamom z czerwonego wina

 • Pokryj na plamę sodą od zewnątrz do wewnątrz (!) – cały płyn z dala.
 • Użyj do tego jasnej ściereczki.
 • Następnie nalej na plamę wody gazowanej i delikatnie przetrzyj zabrudzone miejsce.
 • Unikaj wcierania, aby plama nie weszła głębiej!

Użyj soli na plamy z czerwonego wina

Sól kuchenna wchłania czerwony płyn i usunie plamę natychmiast.

 1. Posyp plamę dużą ilością soli.
 2. Zmocz plamę, jeśli jest już sucha i wetrzyj sól od zewnątrz do wewnątrz.
 3. Gdy wszystko wyschnie, możesz usunąć sól i powtórzyć czynność, jeśli to konieczne.

DIY: Usuń plamę z czerwonego wina białym winem

 1. Krok

  Nalej białe wino na plamy z czerwonego wina.
 2. Krok

  Delikatnie trzyj powierzchnię przy użyciu czystej ściereczki.
 3. Krok

  Kwasowość białego wina zneutralizuje intensywną czerwień i sprawi, że pozbędziesz się nieestetycznych plam z czerwonego wina.
 4. Krok

  Wytrzyj powierzchnię do sucha.

Uwaga: W przypadku powierzchni, takich jak sofa, może pozostać delikatna plama z białego wina. Jeśli pokrowiec na sofę jest zdejmowany, wypierz go w pralce i ostatecznie pozbądź się plamy z czerwonego wina.

Jak usunąć ze stołu ślady po mazakach?

Podczas, gdy Ty gotujesz obiad, dzieci grzecznie bawią się przy stole. Odwracasz się i nie dowierzasz własnym oczom – na stylowym drewnianym stole pojawiły się ślady po mazakach. Niezależnie, czy małym artystom zdarzyło się to przypadkowo, czy też nie, jedno jest pewne: ślady po mazakach należy usunąć! Na całe szczęście ślady po mazakach mogą zostać usunięte w mgnieniu oka. Jedynym narzędziem, które będzie Ci potrzebne jest pasta do zębów.

 1. Aby pozbyć się śladów po mazakach ze stołu, nanieś odpowiednią ilość pasty do zębów na drewniany stół.
 2. Przy użyciu palców wcieraj pastę w blat stołu.
 3. Przetrzyj powierzchnię przy użyciu szmatki i gotowe!

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak usunąć plamy z ubrań i mebli. Jeśli szukasz dalszych porad i wskazówek, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie wyjątkowe promocje i cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu!

Plamy z długopisu

Oto problem, z którym z kolei często zmagają się dorośli. Wystarczy cieknący długopis w kieszonce, a nowa biała koszula wygląda z pozoru na nie do odratowania. Nie panikuj! Nawet takie plamy można usunąć przy użyciu spirytusu kosmetycznego lub pasty do zębów. W przypadku spirytusu pocieraj plamę tak długo, a waciki lub szmatki wymieniaj tak często, aż plama zniknie. Jeśli długopis poplamił Twoją skórzaną torbę, użyj z kolei deliktanego środka czyszczącego na bazie tłuszczu, np. mleczka do ciała lub olejku do kąpieli.

Plamy z owoców i warzyw

Pośród owoców najtrudniejsze do usunięcia są plamy z czerwonych borówek: jeżyn, jagód oraz malin i truskawek. Jeśli plamy są świeże, najbezpieczniejszym sposobem na te zabrudzenia jest wrzątek. Jeśli to nie pomoże, warto natrzeć materiał sokiem z cytryny, a na tekstylia z bawełny pomaga z kolei zsiadłe mleko. Materiał potraktowany w ten sposób należy odstawić na kilka godzin, a następnie wyprać w pralce. Plamy pozostawione po czarnych jagodach są wyjątkowo trudnym przeciwnikiem. Najlepiej zastosować tutaj roztwór z octu, w którym na kilka godzin należy zanurzyć zabrudzony materiał. Najbardziej brudzące warzywa to z kolei buraczki i szpinak. Przy buraczkach najbardziej liczy się czas. Jeśli plama jest świeża, może zejść już w zimnej wodzie. Natomiast starą plamę trzeba natrzeć boraksem i zostawić na noc. Zabrudzenia ze szpinaku należy z kolei potraktować innym warzywem: surowym ziemniakiem!