Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Białe diurko z akceroriami stojące w jasnym pomieszczeniu z białymi ścianami

Pracujesz a domu? A może Twoja praca wymaga od Ciebie kreatywności? Zwolennicy twórczego chaosu przekonują, że bałagan inspiruje. Z kolei, przeciwnicy biurkowej anarchii, widzą zaś w zachowywaniu porządku oszczędność czasu, przekonując tym samym, że bałagan nie jest kwestią konieczną. Jeśli chcemy być produktywni, stanowisko naszej pracy powinno być przytulne, przestronne, użyteczne i komfortowe. Jak osiągnąć wreszcie porządek na biurku? Podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiednie biurko, przedstawimy Ci trzy złote zasady organizacji biurka a na samym końcu, dowiesz się, jak utrzymać na nim porządek.

Porządek na biurku zacznij od… wyboru biurka!

Biurko, aby było miejscem efektywnej pracy, musi być przede wszystkim dopasowane do rodzaju prowadzonej działalności, przestrzeni oraz predyspozycji fizycznych. Na początku, przemyśl, co jest Ci niezbędne przy pracy i co koniecznie musi znaleźć się na Twoim biurku. Tworząc taką listę, oszacujesz jak duży stół roboczy pownienieś zakupić. Pomyśl, ile dokumentów na nim teraz układasz, a jaka ilość, może okazać się niezbędna za około pół roku? Ważnym elementem planowania jest patrzenie w przód!

Najrozsądniejszym rozwiązaniem, może okazać się zastosowanie średniej wielkości blatu lub jeśli przewidujesz natłok dokumentów i biurowych gadżetów, polecamy duże biurka, które często posiadają dodatkowe nakładki i półki. Możesz na nich umieścić komputer, drukarkę a także książki.

Porządek na biurku: wybierz odpowiedni rozmiar biurka

Dodatkowo warto zmierzyć przestrzeń, w któym będziesz chciał umieść swoje miejsce pracy. Dysponujesz niewielką przestrzenią i zastanawisz się jak urządzić małe biuro w domu? W takim wypadku, rozważ biurka z dużą ilością szuflad oraz półek na dokumenty. Dzięki temu, w łatwy sposób utrzymasz porządek na biurku! Jedocześnie postaw na modele biurek, które nie wyglądają na ciężkie i masywane.

Wiele modeli biurek, posiada regulowany blat – pod względem wysokości jak i kąta nachylenia. Jeśli z nowego mebla planują korzystać także inni domownicy, ponieważ dzielicie ze sobą swoje home office, warto zastanowić się nad taką opcją.

Wysokość biurka jest bardzo istotnym wyznacznikiem podczas dokonywania właściwego wyboru. Zbyt niskie biurko, sprzyja zgarbionej postawie, co po kilku godzinach pracy może dać się we znaki.

Porządek na biurku: 3 złote zasady organizacji biurka

Białe pomieszczenie z zaaranżowaną przestrzenią na biuro domowe

Miejsce naszej pracy bezwzględu na to, czy znajduje się ono z domu czy z biura, może szybko stać się przestrzenią w której panuje chaos. Może to być spowodowanem natłokiem projektów czy zbyt dużą ilością dokumentów, które musimy trzymać w widocznym miejscu. Dlatego warto utrzymywać porządek na biurku! Istnieją trzy podstawowe zasady organizacji oraz przestrzeni wokól niego.

 1. Regularnie porządkuj. Miejsce swojej pracy warto sprzątać przynajmniej raz w tygodniu. Pozwoli to na pozbycie się tego, co jest nam nie potrzebne, na przykład: wypisane długopisy, stare notatki, których już nie będziemy już korzystać czy podarte koszulki na dokumenty. Dodatkowo, z blatu biurka usuń to, co z czego już od dawana nie korzystasz.
 2. Zorganizuj swoją pracę. W pierwszej kolejności , porządkując swoje biurko, pogrupuj rzeczy które posiadasz na biurko i których używasz podczas swojej pracy. Dzięki temu, zwizualizujesz, to co możesz mieć w nadmiarze. Kluczem do utrzymania porządku na biurku jest trzymacie swoich narzędzi pracy w jednym miejscu. Na przykład, swój komputer postaw na środku, z kolei miejsce na przybory piśmienniczne wyznacz po stronie ręki, którą piszesz, a w szufladach trzumaj te dokumenty, które należy zachować na przyszłość.
 3. Utrzymuj porządek. Abyś mógł być jak najbardziej produktywnym przy biurku, pamiętaj o regularnym odkładaniu rzeczy na ich miejsce oraz staraj się, utrzymywać biurko w czystości: przetrzyj je z możliwych plam, kubek do kawy zanieść do kuchni, a dokumenty schowaj do segregatora. Warto poświęcić na to kilka minut przed końcem pracy, tak abyś rano mógł zacząć kolejny produktywny dzień.

Pomysł na dobrze zorganizowane biurko

Podczas organizacji biurka bądź minimalistą i estetą w jednym! Zadbaj, by wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy były na wyciągnięcie ręki. Poniżej, opiszemy trzy elementy, które z pewnością znajdą się na Twoim biurku i podamy pomysły na ich organizację.

Przestrzeń biurowa zorganiozowana w domu, przy któej znajdują się półki z rzeczami
 1. Artykuły piśmiennicze znajdujące się na biurku

  Zadbaj, by każda z wymienionych kategorii miała swoje osobne miejsce. Nie ma nic bardziej frustrującego, gdy musisz szybko zapisać swój pomysł lub dane przekazywane podczas trwającej rozmowy telefonicznej, a w rękę wpadają jedynie zakreślacze lub neonowe pisaki… Jeśli styl Twojego pomieszczenia jest kobiecy, skandynawski lub vintage, świetnie sprawdzą się metalowe mini wiaderka lub szklane słoiczki, w które możesz włożyć posegregowane długopisy i mazaki. A na karteczki lub drobne notesy, polecamy małe drewniane pudełko.
 2. Organizacja dokumentów

  To kolejna bardzo istota rzecz podczas organizacji biurka. Robiąc świąteczne porządki, z pewnością nie raz zaskoczyło Cię jak wiele dokumentów i papierów może wygenerować jedna osoba. Jednakże, zanim do tych porządków dojdzie, musisz mieć gdzie je trzymać! Wyodrębnij na blacie przestrzeń na dokumentację i trzymaj się tego wyboru. Niezależnie od motywu przewodniego Twojego biura, bardzo praktyczne, a jednocześnie dobrze komponujące się z otoczeniem są przegródki na dokumenty.
 3. Dodatkowe gadżety

  Są to rzeczy, które nie wpływają bezpośrednio na organizację biurka, ale sprawiają, że pracuje nam się przy nim znacznie lepiej. Takim gadżetem może być między innymi kalendarz. Ważnym elementem Twojej pracy jest kreatywność? Stwórz mapę pomysłów albo moodboard. Możesz przypinać je na zwykłej tablicy korkowej lub przyczepiać kolorowymi magnesami do tablicy magnetycznej. Przy doborze kolorów, wybierz te wspomagające skupienie – przełamaną biel, błękit lub szarość. Mówi się, że kolor zielony uspokaja i inspiruje, dlatego też postaw na biurku roślinę w niewielkiej doniczce.
 4. Wykorzystaj przestrzeń pionową

  Często zapominany o przestrzeniach pionowych aranżując wnętrza. A przecież ściany to doskonale miejsce na zamontowanie półek, na których warto trzymać segragatory oraz pudełka z rzeczami, które rzadziej używamy. Aby lepiej zorganizować swoje dokumenty znajdujące się na półkach w segregatorach, wystarczy, że umieścisz podpisaną naklejkę co znajduje się w danym segregatorze i pudełku. A dodatkowo, Twoje rzeczy się nie pogniotą i będą łatwo widoczne.

Pełen porządek w miejscu pracy

Nic bardziej nie drażni jak poplątane kable! Zadbaj, by wszelkiego rodzaju ładowarki, przedłużacze, słuchawki i nośniki ułożone były w jednym miejscu, pudełko lub karton sprawdzą się idealnie. Ciekawym sposobem na zsuwające się na podłogę wtyczki jest skorzystanie z dużego klipsa do papieru lub spinacza na bieliznę, w celu przypięcia ich do brzegu blatu biurka. W myśl idei szerzenia minimalizmu, małe sprzęty elektroniczne, z których aktualnie nie korzystasz, wkładaj do do przeznaczonej na to szuflady, a najlepiej pojemnika.

Gdy już zabierzesz się do wdrożenia swoich pomysłów na porządek na biurku, pamiętaj, że bardzo ważna jest konsekwencja we wdrożonych zmianach. Ład w miejscu pracy sprzyja kreatywności i chęci do działania. Jeśli szukasz inspiracji jak udekorować swoje biurko, zarejestruj się za darmo na Westwing, a nie przegapisz kolejnych wskazówek oraz inspiracji dla Twojego domu!