Zielony salon wraz z czarnym regałem oraz szmaragdową pufą

Czy rośliny mogą nas uszczęśliwiać? Ta teoria ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedno jest pewne, rośliny to niesamowity dodatek aranżacyjny do wnętrz! A rośliny oczyszczające powietrze to same zalety, ponieważ nie tylko pięknie się prezentują, ale również filtrują nasze domowe powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń. Właściwie dobrane gatunki roślin doniczkowych nie tylko zwiększą wilgotność powietrza w Twoim mieszkaniu, ale również będą wyłapywać kurz oraz pochłaniać trujące dla Ciebie substancje. Niestety, jesteśmy na nie narażeni z otaczających sprzętów, mebli, pokryć ściennych oraz podłogowych. Przykładowe szkodliwe związki, które znajdują się w powietrzu to: formaldehyd, trichloroetylen, benzen, ksylen, amoniak. Dlatego warto zainwestować w rośliny oczyszczające powietrze! Przekonaj się sam o ich właściwościach.

Dlaczego warto mieć rośliny w swoim domu?

Rośliny doniczkowe to nie tylko piękna i naturalna dekoracje naszego domu, wiele z nich poprawia w pomieszczeniach klimat wewnętrzny i absorsuje zanieczyszczenia z najbliższego nam otoczenia. Stanowią one pewien rodzaj filtra. Praktycznie każda roślina ma pozytywny wpływ na Twój organizm i na całe otoczenie. Dlatego, w każdym pomieszczeniu Twojego domu lub mieszkania warto mieć chociaż jedną roślinę, a szczególnie jedną z tych, która oczyszcza nasze powietrze.

10 roślin oczyszczających powietrze

Oto lista 10 najlepszych, naturalnych oczyszczaczy powietrza, które warto umieścić w swoim domu. Zacznij oddychać pełną piersią!

  1. Filodendron (Philodendron)
  2. Figowiec benjamina (Ficus benjamina)
  3. Sansewieria (Sansevieria)
  4. Dracena (Dracaena)
  5. Bluszcz pospolity (Hedera helix)
  6. Epipremnum złociste (Scindapsus aureus)
  7. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum spec.)
  8. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
  9. Orchidea (Phalaenopsis)
  10. Poprotka (Nephrolepis extata)

Jak wygląda proces oczyszczania powietrza?

Wszyscy pamiętamy z biologi o lekcji związanej z fotosyntezą. Najprościej ujmując polega on na tym, że rośliny wykorzystują światło słoneczne do przekształcenia dwutlenku węgla w tlen poprzez chlorofil zawarty w ich liściach. Dodatkowo, w procesie fotosyntezy rośliny pochłaniają inne, szkodliwe substacje krążące w powietrzu. Przez co, ponad 90% wody wraca do środowiska. Zwłaszcza podczas sezonu grzewczego, warto rozważyć wstawienie roślin do pomieszczeń, ponieważ nawilżone powietrze będzie błogosławieństwem dla błon śluzowych naszego nosa. Również latem rośliny potrafią zdziałac cuda, ponieważ dają nam przyjemny efekt chłodzenia.

Zadbaj o swoje zielone dzieci

Nawet pojedyncza roślina umieszczona w danym pomieszczeniu może znacznie przyczynić się do oczyszczenia powietrza. Warto jednak pamiętać, żeby również nie przesadzić z ilością roślin w danym pokoju. Jeśli jednak zdecydujesz się na większą liczbę, postaw na różnorodność rodzajów roślin oraz na ich rozmiar. Im większa powierzchnia liścia, tym większą ilość substacji on pochłania! Pamiętaj o ich regularnym podlewaniu oraz wentylacji pomieszczenia, tak aby w doniczkach nie rozwinęła się pleśń.

Rośliny w naszej sypialni

Gdy postawisz niektóre gatunki w sypialni, będą one pobierały dwutlenek węgla i oddawały tlen, a w dodatku będą odfiltrowywać szkodliwe substancje z powietrza. Dzięki temu, mają je w sypialni po prostu będziesz zdrowszy. Warto tutaj wspomnieć też o roślinach, które doskonale nawilżają powietrze i takich, które potrafią produkować tlen nawet w nocy. Odpowiednio dobrane rośliny doniczkowe do sypialni pozwolą Ci się zrelaksować i oddychać swobodniej. Odpowiadając na pytanie, jak kwiaty będą najlepsze do tego pomieszczenia, to takie, które: nawilżają powietrze, oczyszczają je z toksyn, zmniejszają rozwój mikrobów w powietrzu, nie mają nieprzyjemnego zapachu i są estetycznym akcentem w pomieszczeniu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby były to rośliny kwitnące.

Aloes dobry na wszystko!

O właściwościach prozdrowotnych aloesu słyszałeś już pewnie nie raz, wielu z nas znany jest jako panaceum na choroby skóry oraz na swędzenie. Ale również jest on rośliną oczyszczającą powietrze! Ponieważ potrafi on usuwać z powietrza zanieczyszczenia, pochłaniać dwutlenek węgla, a w nocy wytwarzać tlen. Dlatego aloes zwyczajny to roślina, która doskonale nawilża powietrze. Jak o niego dbać? Ta roślina oczyszczająca powietrze lubi słonce i wysoką temperaturę pokojową. W czasie zimowego spoczynku można ją obniżyć do około 10 stopni Celsjusza. Należy go dosyć skromnie podlewać. Co ważne, nie wolno nalewać wody wprost na jego liście. Warto zapewnić mu nawóz z dużą ilością potasu.

Ubierz swoje rośliny

Zainwestowałeś już w rośliny oczyszczające powietrze? Czas na dobranie dla ich odpowiednich doniczek, aby mogły się one dalej rozwijać oraz prezentować w Twoim domu. W naszym sklepie, znajdziesz stylowe i praktyczne doniczki dla Twoich nowych roślin oczyszczających powietrze.