Kobieta wyglądająca z okna w dzień singla

Nie tylko zakochani mają swoje święto! Słyszałeś kiedyś o dniu singla? Ci którzy swoje życie przechodzą samotnie, mają w końcu dzień do celebracji! Co ciekawe, w przeciwieństwie do walentynek – single świętują dwa razy w roku! Skąd wziął się dzień singla i jak go celebrować dowiesz się z naszego artykułu!  

Skąd wziął się dzień singla? 

Dzień singla nazywany przez niektórych „anty-walentynkami” oraz „faustynkami”, skąd wzięła się ta druga nazwa? Pochodzi ona od św. Faustyna który uznany został za patrona samotnych serc. To święto obchodzimy już od ponad szesnastu lat, a jego oficjalnym założycielem został Trevor Mc’Wanda. Dzień Singla ma pozwolić zamanifestować radość ze swojej niezależności, a zarazem pokazać, że życie w pojedynkę wcale nie jest gorsze. Bo przecież wcale nie jest! Co najważniejsze, życie w pojedynkę to już nie smutna konieczność spowodowana złamanym sercem, a świadomy wybór.  

Jeśli w Twojej głowie nie ma miejsca na pomysły na walentynki oraz życzenia walentynkowe, zacznij przygotowywania do światowego dnia singla! Co ciekawe masz aż dwie daty do świętowania – 15 lutego oraz 11 listopada. Ta druga data obowiązuje głównie w krajach poza naszym kontynentem (np. w Chinach). 

Dzień singla w Chinach  

Singles’ Day stał się chińskim odpowiednikiem Black Friday i Cyber Monday, a nawet przerósł je pod względem wartości robionych wtedy zakupów. Co do zasady, jest to dzień organizacji przyjęć i spotykania się osób samotnych. Jednakże w ostatnich latach kojarzy się przede wszystkim z ogromnymi wyprzedażami i prawdziwym szałem zakupów. Nic więc dziwnego, że konsumenci z różnych zakątków świata, w tym z Polski, coraz chętniej korzystają z promocji organizowanych tego dnia, a samo święto przenoszone jest również na grunt innych krajów, np. Wielkiej Brytanii czy Niemiec. 

Jak świętować dzień singla 15 lutego? 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, skoro romantyczna kolacja w domu i prezenty na walentynki nie są dla Ciebie zbyt interesujące – zrób coś dla siebie! Dzień pełen relaksu, połączony z domowym SPA będzie cudowną celebracją niezależności i wolności. Możesz również skorzystać ze wspomnianych promocji i udać się na łowy zakupowe do pobliskiego centrum handlowego lub w Internecie. Przyjemna alternatywą, może okazać się przyjęcie w gronie przyjaciół (oczywiście również singli!). W końcu to prawdziwa okazja do świętowania.  

Jak uprzyjemnić ten dzień przyjaciółce? 

Żyjemy w ciągłym biegu, dlatego dzień w którym głównym hasłem będzie “offline” może okazać się naprawdę zbawienny dla Ciebie i przyjaciółki. Zacznijcie od zdrowego, wspólnego śniadania. Później może kino, basen połączony sauną? Koniecznie zróbcie Wasze ulubione danie na obiad. Wspólne gotowanie to świetna zabawa i spędzanie czasu. Polecamy też domowe SPA i ulubione komedie – nie-romantyczne. Albo na przekór wszystkim serduszkom na witrynach, zorganizuj wieczór z horrorami.  

Oryginalne pomysły na prezent dla singla 

Kupowanie prezentów to prawdziwa sztuka, ale też spore wyzwanie. Życie w pojedynkę ma wiele uroków i bardzo często jest świadomym wyborem, a celebrowanie tego stanu to świetny pomysł. By uczcić tę okazję, warto sięgnąć po drobny upominek dla bliskiej nam osoby. Oto nasze 5 pomysłów! 

 1. Emocje

  Rzeczy materialne to jedno ale jak wspaniałe są wspomnienia. Podaruj bliskiej osobie karnet na zabiegi SPA, albo przejazd wyścigowym autem. Ciekawym rozwiązaniem dla odważnych będzie skok na bungee lub zjazd tyrolką. 
 2. Eko gadżet

  Drewniana bransoletka z grawerem lub zegarek będzie super opcją zarówno dla przyjaciela jak i przyjaciółki.  
 3. Dobra książka

  Nic tak nie uspokaja i koi zmysłów jak wieczór z dobrą książką, herbatą i kakao i ciepłym, puchatym kocem.  
 4. Termofor

  Wybierz wyjątkowy termofor, który singiel zabierze ze sobą nawet do pracy. A jeśli wiesz, że marzną mu ręce, wybierz pluszowy ogrzewacz, który błyskawicznie rozgrzeje dłonie i zawsze będzie pod ręką. 
 5. Przytulanka

  Nie mamy tu na myśli miśka ale wielką przytulankę przedstawiającą ulubioną postać z bajki. Życie wymaga od singla, by był silną jednostką. Ale nawet najtwardszy singiel potrzebuje od czasu do czasu mieć się do kogo przytulić. 

Jak złożyć życzenia? 

Skoro składamy sobie życzenia na walentynki, czemu zatem nie celebrować dnia singla? Jeśli w Twoim otoczeniu jest singiel lub singielka z wyboru – złóż jej życzenia! Od serca, zabawne lub rymowane. Poniżej kilka naszych pomysłów.  


Dzisiaj wszyscy single świętują, 

swój wolny stan celebrują. 

Świętuj i Ty wesoło, radośnie! 

Niech radość i szczęście w Twym sercu rośnie. 

Hej, Kochana Singielko Moja, 

jak szczęśliwa jest dola Twoja, 

gdy brudnych męskich skarpet prać nie musisz, 

a nerwów po kłótniach w sobie nie dusisz. 

15 lutego świętuj swój czas, 

dziś się uśmiechaj raz po raz! 

Dzisiaj przyjmij mój drogi kolego, 

serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego, 

bo dziś wszyscy single świętować chcą, 

wolni i szczęśliwi przecież są! 

Radośnie krzyczmy wszyscy wraz: 

dzisiaj jest świetny singli czas! 

15 lutego to święto wolnych ludzi, 

niech to radość w sercach obudzi! 


Kartki do pobrania na dzień singla 

Kartki walentynkowe to jedno, ale dzień singla to też święto, które zasługuje na swoją świąteczną kartkę! Poniżej czekają na Ciebie nasze propozycje, które wystarczy pobrać, autorsko wypełnić i przesłać przyjaciółce lub przyjacielowi, lub dołożyć je wraz z życzeniami do drobnego prezentu. Kliknij prawym klawiszem myszy na wybraną kartkę i pobierz ją na swój komputer. Następnie wydrukuj i naklej na sztywny papier.  

Każda okazja jest dobra do świętowania, a dzień singla wpisuje się w to stwierdzenie idealnie! To może być dzień w którym wyjątkowo zadbasz o siebie zażywając długiej kąpieli lub idąc na zakupy. Pamiętaj, że akceptacja siebie jest bardzo ważna i warto wykorzystywać drobne święta na jej podkreślenie. Jeśli szukasz innych pomysłów na spędzenie świąt lub wyjątkową aranżację wnętrza – zarejestruj się na Westwing!