kobieta tworząca bukiet kwiatów

W gronie bliskich Ci osób jest może jakaś Agnieszka? Jeśli tak to już niedługo jej imieniny, więc warto zastanowić się nad wyjątkowym prezentem! Wiemy jak trudno jest wybrać coś odpowiedniego, dlatego przychodzimy z pomocą i szykujemy nasze pomysły na imieniny Agnieszki! Zainspiruj się z Westwing!

Znaczenie imienin w naszej kulturze

Prezent na imieniny musi chwilę poczekać, zacznijmy od teorii. W naszej kulturze obchodzenie imienin związane jest z chrześcijaństwem, a konkretniej do każdego dnia w miesiącu przypisane są imiona należące do konkretnych osób znanych z żywotów świętych. Praktycznie imieniny i urodziny traktowane są podobnie – skupiamy się na prezentach. Dla niektórych jest to jednak ważne święto, zaraz po dniu narodzin, w końcu to dzień imienia, które będzie z nami do końca życia.

Z imieninami jest ten problem, że w naszym kalendarzu często imiona są dublowane. Efektem tego jest 10 dni podczas których możemy świętować imieniny Jana czy imieniny Aleksandry. Kiedy mamy zatem świętować? Kiedyś na pierwszy dzień imienia przypadał najbliższy termin zaraz po urodzinach. Obecnie jednak ta zasada nie jest już przestrzegana i każdy sam sobie może wybrać dzień swoich imienin.

Kiedy Agnieszka obchodzi imieniny?

Imieniny Agnieszki wypadają kilka razy w roku, jednak te najbardziej znane, najgłośniejsze i najczęściej obchodzone przypadają na 21 stycznia. Inne daty to 2 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 20 września, 16 i 24 listopada.

Imieniny Agnieszki – pochodzenie i znaczenie imienia

Nie jest sprawą przypadkową, że najważniejszym dniem do obchodzenia imienin Agnieszki jest 21 stycznia. Wtedy w kościele katolickim i prawosławnym obchodzone jest wspomnienie Agnieszki Rzymianki, uznanej za świętą dziewicę i męczennicę. Samo imię Agnieszka pojawiło się w Polce wraz z chrześcijaństwem i cały czas zajmuje wysokie miejsce w kategorii najpopularniejsze imiona.

Znaczenie imion jest bardzo ważne. Imię Agnieszka wywodzi się od łacińskiego słowa „agnus”, które oznacza owieczkę. Święta Agnieszka przedstawiana jest w ikonografii właśnie z barankiem na ręku. Święta Agnieszka jest patronką czystości i dziewictwa, ale także ogrodników.

Jakie są zdrobnienia imienia Agnieszka?

Każde imię brzmi pięknie, gdy wypowiadamy je z czułością. Natomiast jeśli poszukujesz zdrobnień, oto najpopularniejsze od imienia Agnieszka: Aga, Agi, Agna, Agnes, Agunia, Agusia, Agusiaczek, Agusiak, Agut, Aguta, Agutak, Agutek, Aguś, Aguśka, Aguńcia, Aguńka, Gusia, Gusiaczek, Guś, Guśka.

Znane Agnieszki

Agnieszka to bardzo popularne imię, które nosi prawie pół miliona Polek! Wśród nich jest wiele takich, które odniosły sukces jako aktorki, sportsmenki, piosenkarki,  pisarki czy reżyserki. Na pewno znasz takie osoby jak: Agnieszka Cegielska, Agnieszka Holland, Agnieszka Dygant, Agnieszka Więdłocha, Agnieszka Chylińska, Agnieszka Grochowska, Agnieszka Maciąg, Agnieszka Radwańska, Agnieszka Wagner.

Pomysł na prezent na imieniny dla Agnieszki

Imieniny to tradycja, która jest silnie zakorzeniona w naszej kulturze, a każdy z nas celebruje swoje święto na różne sposoby. Najczęściej poszukujemy idealnego prezentu!  Co zatem kupić na imieniny? Zacznijmy od ustalenia, czy jest to prezent na imieniny dla mamy, czy prezent na imieniny dla koleżanki. Oto kilka naszych propozycji:

  • Torba na zakupy z cytatem i imieniem. Fajny i praktyczny prezent, który do tego będzie wyjątkowo eko!
  • Kieliszek z grawerem. Personalizowany, starannie wygrawerowany kieliszek do wina sprawi, że nawet najgorsze dni staną się znośne.
  • Czekoladki. To prezent idealny dla rasowego łasucha. Zapakowane w eleganckie pudełko z personalizacją będą wyjątkowym prezentem na imieniny.
  • Książka. Dowiedz się, czy Agnieszka jest fanką kryminałów, a może powieści obyczajowych? Może uda Ci się trafić na jakąś premierę i zaskoczysz solenizantkę.
  • Biżuteria. Jest zawsze trafionym i eleganckim prezentem dla kobiety w każdym wieku.
  • Kurs. Agnieszka lubi gotować? A może zawsze marzyła o swojej pierwszej lekcji śpiewu? Warto spełniać takie marzenia i sprezentować szkolenie, które rozwinie jej pasje i hobby!
  • Szlafrok/kimono. To prawdziwy hit w ostatnim czasie. Eleganckie kimono sprawdzi się nie tylko jako zakrycie piżamy w domu. Może być też noszone na plaży czy na wakacjach w ramach sukienki.
  • Deska kucharska z grawerem. Prezent dla prawdziwej szefowej kuchni. Posłuży jako pomoc kuchenna, ale także eleganckie naczynie do podawania potraw, np. serów.

Życzenia na imieniny dla Agnieszki

Z pewnością masz jakąś Agnieszką wśród znajomych! Nie zapomnij złożyć jej życzenia na imieniny! Możesz zrobić to osobiście wraz z wręczanym upominkiem, wysłać kartkę, zadzwonić lub w ostateczności wysłać SMS. Oto kilka propozycji na imieninowe życzenia.

W dniu Twych imienin, Ago kochana,
życzę Ci pięknych chwil już od rana,
lekkich wieczorów i gorących nocy,
niech nigdy blasku nie tracą Twe oczy!


Agnieszko kochana!
Szczęścia i radości od samego rana!
Aby wszystkie fajne dni w żółwim tempie upływały,
By co dzień uśmiechał się do Ciebie cały świat.
By nigdy nie było porannej pobudki
I wiał specjalny wiatr, co rozwiewa wszystkie smutki.


Droga Agnieszko,
Dziś powinnaś być królową,
wypoczywać cały dzień.
Komplementów słuchać dużo,
wszystko na skinienie mieć.
Nawet, kiedy spojrzysz w niebo
i wypowiesz tę chce mieć,
dzisiaj będziesz miała wszystko,
bo to jest Twój dzień.


Dzień radosny, dzień jedyny Dziś są Agi imieniny.
Pragnę złożyć Ci życzenia:
Dużo szczęścia, zdrowia, powodzenia,
Gości wielu, kosza kwiatów,
Moc toastów i wiwatów!

Imieniny Agnieszki to dobry powód do świętowania. Pamiętaj, że nie zawsze musi wiązać się to z wydawaniem dużej ilości pieniędzy na prezent. Bardzo często liczy się pamięć i drobny gest jak np. wspólne wyjście na ciastko czy do kina. Poszukując dalszych inspiracji, dołącz do nas i zarejestruj się na Westwing!