Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
kobieta trzymająca bukiet tulipanów

To jedno z tych imion, które nie muszą ścigać się w rankingach, bo zawsze są lubiane i cieszą się popularnością. Nadając je córce, możecie mieć pewność, że mała Ola – psotna i pomysłowa – z pewnością wyrośnie na odpowiedzialną i mądrą kobietę. Przynajmniej tak mówią gwiazdy, a im czasem warto zaufać. Imieniny Aleksandry przypadają cztery razy w roku, jeśli więc znasz jakąś Oleńkę, warto dowiedzieć się, kiedy je obchodzi.

Czym są imieniny w naszej kulturze?

Kiedyś dzieciom nadawano imię takie, jakie akurat widniało w kalendarzu w dniu narodzin. Najczęściej były to imiona świętych, którym powierzano w opiekę świeżo urodzoną latorośl. W ten sposób urodziny i imieniny przypadały tego samego dnia. Później odstąpiono od tego zwyczaju, rozdzielając te dwie okazje. Dziś urodziny obchodzi się bardziej uroczyście niż imieniny, ale to właśnie te drugie są zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji. Jeszcze nie tak dawno, nawet bez zaproszenia, schodzili się na nie wszyscy, bliżsi i dalsi krewni, bo łatwo było sprawdzić w kalendarzu, czyje święto przypada danego dnia. O dacie urodzin nie każdy wiedział, dlatego zapraszano na nie zwykle najbliższą rodzinę. Dziś trochę się to zmieniło. O urodzinach nie każdy jubilat chce pamiętać, bo przypominają mu o upływającym czasie, a imieniny trochę jakby odeszły do lamusa, może dlatego, że do kwestii nadawania imienia podchodzi się bardziej liberalnie niż kiedyś. Warto wskrzesić na nowo ten piękny zwyczaj obchodzenia imienin, nawet jeśli nie wszystkie imiona można znaleźć w tradycyjnym kalendarzu.

Kiedy są imieniny Aleksandry?

Najpopularniejsze imiona takie jak Piotr, Katarzyna czy Anna, mają swoje święto nawet kilkanaście razy w roku. Kilka razy obchodzone są imieniny Agnieszki czy imieniny Doroty. A imieniny Aleksandry tylko cztery razy. Najpopularniejsze daty to 20 marca (dzień św. Aleksandry z Galicji, chrześcijańskiej męczennicy uważanej za patronkę każdego potrzebującego człowieka) i 18 maja, ale przypadają też na 21 kwietnia oraz 2 października. Zaznacz w kalendarzu odpowiednią datę, a będziesz wiedział, kiedy wręczyć prezent na imieniny bliskiej Ci Aleksandrze.

Jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Aleksandra?

Aleksandra jest odpowiednikiem męskiego imienia Aleksander i wywodzi się z greckiego. W tym języku Aleksandros oznacza tyle, co „obrońca ludu” (aleks – bronię, andros – człowiek). W polskich źródłach pojawiło się ono pod koniec XIV wieku, a na dobre stało się popularne dzięki powieści Henryka Sienkiewicza, który Oleńką nazwał główną bohaterkę „Potopu”. Jak każde imię również i Aleksandra ma swoje odzwierciedlenie w astrologii i tak powszechnie uważa się, że jest ono  idealne dla urodzonych Byków, Raków i Skorpionów. Znaki te obdarzone są takimi cechami jak umiłowanie spokoju oraz silne więzi z bliskimi i rodziną.

Najpopularniejsze zrobienia imienia Aleksandra

Aleksandra brzmi wzniośle i oficjalnie, ale nie każdemu pasuje na co dzień taka forma. Na szczęście jest wiele popularnych i sympatycznych zdrobnień tego imienia, których możemy używać w stosunku do dzieci czy pieszczotliwie do bliskiej osoby. Od niedawna polskie prawo pozwala nawet rejestrować zdrobnienia imion jako tych oficjalnie figurujących przy nazwisku. A oto najcześciej używane zdrobnienia imienia Aleksandra: Ola, Ala, Alka, Aluś, Oleńka, Olesia, Olka, Oluchna, Olunia, Sandra.

Kim jest Aleksandra? Poznaj cechy kojarzone z tym imieniem

Przywykliśmy do modnych ostatnio tradycyjnych imion. I tak w urzędach roi się od zarejestrowanych Janków, Julii, Antosi czy Zofii. Tymczasem jeszcze niedawno, bo zaledwie cztery lata temu, jednym z najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce było właśnie Aleksandra. W 2018 roku na świat przyszło ponad 2330 dziewczynek o tym imieniu, dając Aleksandrze 11 miejsce w rankingu. Przy wyborze niektórzy biorą pod uwagę znaczenie imion. A zatem jakie cechy charakteru ma Aleksandra i do jakich kobiet pasuje? Kojarzy się z dobrą matką, kobietą silną, inteligentną, ambitną i odpowiedzialną. Posiada duże pokłady mądrości, z której umiejętnie korzysta. Z Olą nie można się też nudzić, bo jest pomysłowa, aktywna i bardzo energiczna. Uwielbia przygody, ale ceni sobie niezależność, z tego też powodu czasem bywa zaborcza i nie lubi, gdy coś dzieje się nie po jej myśli.

Zakochana jest wierną i czułą partnerką. Potrafi stąpać trzeźwo po ziemi, ale chociaż jest realistką, ma w sobie sporo z duszy romantyczki. Jej doskonała pamięć nie wybacza – chociaż nie lubi konfliktów, gdy raz zajdziesz jej za skórę, potrafi celnie ranić słowami. Aleksandra to numerologiczna szóstka, która planetarnie łączy się z wpływem Księżyca (ten silnie podkreśla sferę uczuć i wrażliwości) i Jowisza (wprowadza łagodność i wyrozumiałość). Podobno dzieci o tym imieniu są niezwykle skoncentrowane (potrafią godzinami poświęcać uwagę jednej rzeczy), cierpliwe, wytrwałe i sumienne. W starszym wieku Aleksandrę łączą silne więzi uczuciowe i procentują zbudowane za młodu związki.

Pomysł na prezent na imieniny dla Aleksandry

Ulubione kamienie szlachetne Aleksandry to kamień księżycowy i malachit. Może więc pójdziesz tym tropem  i w imieniny Aleksandry podarujesz jej biżuterię z tymi właśnie minerałami? Aleksandra jako kobieta obdarowana mądrością, ale też pełna energii romantyczka, z pewnością doceni wartościową lekturę czy bilet na ciekawy koncert. Kolory, które przypisuje się temu imieniu to szaroniebieski i srebrny. Jeśli więc planujesz drobiazg w postaci dodatku do garderoby, warto o tym pamiętać. Perfumy, świece zapachowe? Czemu nie! Subtelne kwiatowe typu jaśmin lub bardziej egzotyczne zapachy jak lotos czy eukaliptus na pewno zostaną docenione. Oczywiście patrz na to przez palce – to jedynie propozycje, które zostały wybrane na podstawie analiz kobiet noszących to imię, ale przecież każda Aleksandra jest inna i to, co podoba się jednej, może okazać się kompletnie nietrafione dla drugiej. Trzeba o tym pamiętać, wybierając upominek na imieniny Aleksandry. Inny przecież będzie prezent na imieniny dla mamy, a inny prezent na imieniny dla koleżanki z pracy.

Życzenia na imieniny Aleksandry

Każda Ola to indywidualistką, która przywiązuje dużą wagę do słów. Zwykłe „wszystkiego najlepszego” z pewnością jej nie zadowoli. Jeśli formułowanie życzeń nie przychodzi Ci łatwo na poczekaniu, zastanów się wcześniej, co chcesz przekazać swojej solenizantce. Na pewno doceni wszystko, co płynie od serca. Wymyśl coś do rymu, z biglem, albo całkiem na serio, bo życzenia imieninowe muszą być dopasowanie do relacji, jakie Was łączą. W przeciwnym razie może z tego wyjść niezręczne faux pas. Oto nasze propozycje życzeń na imieniny Aleksandry:

W dniu Twoich imienin życzę Ci… samych pomyślnych zdarzeń i spełnienia najskrytszych marzeń. Wszystkiego Najlepszego!


Dużo szczęścia, radości, uśmiechu, wytrwałości i samych przyjemności. Wszystkiego Dobrego!


Dzień radosny, dzień jedyny


Dziś są Twoje imieniny,
Z serca składam Ci życzenia
Dużo szczęścia, powodzenia
Gości miłych, kosza kwiatów
Moc toastów i wiwatów


Olu, w dniu Twoich imienin życzę Ci samych pięknych dni!


Wielu chwil radości, aby każdy dzień był dla Ciebie przygodą!


W dniu imienin życzę Ci zdrowia, samych dni, w których będzie gościło szczęście, humor, radość, miłość, spełnienie.


Oleńko, niech Ci się spełniają marzenia!

Czy wiesz już, kiedy są imieniny Aleksandry, którą znasz? Obdarz ją ciepłym słowem i
oryginalnym prezentem. Proponujemy Ci zajrzeć na stronę Westwing, na której znajdziesz wiele ciekawych propozycji.