dwie kobiety przytulające się z prezentem w ręku

Dorota to imię, które od lat utrzymuje się dość wysoko w statystykach i skutecznie opiera się kolejnym modom imienniczym. Może i w Twoim otoczeniu nie brakuje kobiet o tym imieniu? Jeśli szukasz pomysły na imieniny Doroty mamy dla Ciebie garść inspiracji: podpowiemy, jak znaleźć prezent na imieniny i ciekawe życzenia imieninowe.

Znaczenie imienin w naszej kulturze

Choć dziś coraz częściej hucznie celebrujemy urodziny i trudno nam sobie wyobrazić wchodzenie w nowy rok życia bez zdmuchnięcia świeczek na torcie i dobrej zabawy, zwyczaj ten jest dość świeży. Tradycyjnie w Polsce urodziny obchodziły jedynie dzieci, a w przypadku dorosłych świętowano tylko tzw. okrągłe jubileusze. Co roku bardzo uroczyście obchodzono natomiast imieniny. To właśnie imieniny były okazją do spotkania się w gronie rodziny czy znajomych. W te najpopularniejsze, na przykład imienny Jana, imieniny Marka, imieniny Agnieszki czy imieniny Aleksandry na ulicach można było spotkać mnóstwo ludzi z kwiatami i prezentami.

Dziś zwyczaj ten nieco zanikł, warto jednak pamiętać, że szczególnie dla przedstawicieli starszego pokolenia imieniny to wyjątkowy dzień i zapomnienie o nich to potężne faux pas.

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia imienin? To element kultury związany z religią katolicką, w której przy chrzcie tradycyjnie nadawano dzieciom imię świętego – miał on być patronem i wsparciem przez całe życie. Dlatego osoby, które mają najpopularniejsze imiona, mogą wybrać jedną z wielu dat imienin – może ich być w kalendarzu nawet kilkadziesiąt! Dzieje się tak, gdy dane imię nosił więcej niż jeden święty. Tradycyjnie imieniny powinny być obchodzone w dniu świętego patrona najbliższym po dniu urodzenia. Z czasem huczne świętowanie imienin oderwało się od korzeni religijnych i stało się popularnym, świeckim zwyczajem. Dziś znajdziemy w kalendarzu imieniny przypisane także do imion, których nie nosił żaden święty.

Imieniny Doroty – kiedy je obchodzi?

Imieniny Doroty obchodzone są kilka razy w roku: 6 lutego, 25 czerwca, 7 sierpnia i 5 września. Najpopularniejsze imieniny Doroty to 6 lutego – gdy wspominana jest św. Dorota z Cezarei oraz 25 czerwca – bł. Dorota z Mątowów.

Skąd pochodzi imię Dorota i jakie jest jego znaczenie?

Znaczenie imion najczęściej zawarte jest słowach, od których pochodzą. Imię Dorota ma pochodzenie greckie. Zostało utworzone od słów: doron, co oznacza „dar” oraz theos, co oznacza Bóg. Dorota jest więc darem od Boga. Co ciekawe, z tych samych członów powstało jeszcze jedno imię żeńskie o identycznym znaczeniu – Teodora, jednak cieszy się ono zdecydowanie mniejszą popularnością. Imiona te mają też swoje męskie odpowiedniki: Doroteusz oraz Teodor i tutaj kwestia popularności wygląda dokładnie odwrotnie.

Patronką tego imienia jest św. Dorota z Cezarei — dziewica i męczennica, która czuwa nad młodymi małżeństwami, jest też uważana za opiekunkę górników i ogrodników. Żyła prawdopodobnie w XIII wieku, była córką rzymskiego senatora. Została skazana na śmierć w czasie prześladowań chrześcijan, gdy odmówiła rezygnacji ze swojej wiary.

Imieniny Doroty obchodzi się też w dniu upamiętniającym błogosławioną Dorotę z Mątowów. To żyjąca w XIV wieku stygmatyczka i pustelnica. W Niemczech uważana jest za świętą.

Popularność imienia Dorota

Dorota należy do grupy imion bardzo popularnych w Polsce. Znajduje się na 22 miejscu imion najczęściej występujących wśród wszystkich Polek. Nosi je aż 270 009 kobiet. Nie należy natomiast do imion często nadawanych obecnie – znajduje się na 82 miejscu, a więc daleko poza czołówką.

Jaką kobietą jest Dorota?

Tradycyjnie do każdego imienia przypisywano pewien zespół cech, które mają określać osobę je noszącą. Jaka jest Dorota? Dorota to kobieta zdecydowana, silnie stąpająca po ziemi, obdarzona mocną osobowością i ekstrawertycznym temperamentem. W trudnych sytuacjach umie zachować zimną krew. Spokój i wrodzony takt zjednują jej przyjaciół. Dorota to osoba pracowita, dążąca do wyznaczonego celu i obowiązkowa, co przekłada się na sukcesy w pracy. Idealne profesje dla Doroty to prawniczka, przedsiębiorczyni, trenerka, aktorka. Jako partnerka Dorota jest czuła, ceni sobie romantyczne gesty, ale daje też porwać się namiętności. Umie poświęcić się dla rodziny, ale ma te wysokie wymagania wobec partnera. Idealny partner dla Doroty powinien być obdarzony równie silną osobowością i stabilnym charakterem jak ona.

Pomysł na prezent na imieniny Doroty

Wybierasz się na imieniny Doroty i zastanawiasz się, jaki podarunek będzie najlepszy? Wszystko zależy od relacji, jakie was łączą. Prezent na imieniny dla koleżanki o imieniu Dorota nie powinien być zobowiązujący, szczególnie jeśli to np. koleżanka z pracy czy znajoma ze studiów. Pamiętaj, że zawsze mile widziane są kwiaty, jak prezent na imieniny sprawdzi się też dobra kawa, zestaw oryginalnych herbat czy starannie wybrane, eleganckie czekoladki. Alkohol to raczej za dobry prezent na imieniny dla mężczyzny, ale jeśli wiesz, że koleżanka jest koneserką dobrych win, śmiało możesz jej podarować wysokiej klasy trunek. Dobry prezent dla koleżanki to też książka – jeśli znasz jej gusta literackie, bez trudu wybierzesz coś ciekawego. Prezent na imieniny dla mamy, która nosi imię Dorota, tak samo, jak prezent imieninowy dla taty i innych bliskich członków rodziny powinien być zdecydowanie bardziej spersonalizowany. To dobra okazja, by pokazać, że zwracasz uwagę na jej potrzeby, czasem subtelnie sygnalizowane. Idealnym pomysłem jest kupienie czegoś związanego z jej pasją lub hobby. Lepiej natomiast unikać typowo praktycznych podarunków (chyba że masz pewność, że mama lubi takie prezenty) – prezent na imieniny to dobra okazja, by podarować komuś trochę luksusu, jakiego nie sprawi sobie sam na co dzień.

Kilka pomysłów na prezent na imieniny dla Doroty:

 • Perfumy
 • Książka
 • Biżuteria
 • Bilet do teatru/na koncert/do kina
 • Elegancka filiżanka do kawy
 • Kosz smakołyków
 • Oryginalny kwiat doniczkowy
 • Artystyczna grafika, ciekawy plakat lub oprawiona fotografia

Życzenia na imieniny Doroty

Zdrowia, szczęścia, pomyślności… życzenia imieninowe często są banalne. Jednak nie muszą takie być. Oto kilka pomysłów na ciekawe życzenia na imieniny Doroty. Jeśli wysyłasz kartkę na imieniny do przyjaciółki, możesz wpisać następujący tekst:

“W dniu imienin przyjmij, proszę,
szczerych życzeń pełne kosze.
W dobrym banku – sum bajecznych,
dzieci zdrowych, ślicznych, grzecznych.
A urody – wciąż w rozkwicie…
Niech w miłości płynie życie!”.


A może wolisz coś bardziej refleksyjnego? Dorotę na pewno zaintrygują życzenia „”Jako że nastał dzień Twych imienin, życzę Ci drogowskazów na zakrętach życia i pomyślnych wiatrów na oceanie wyzwań”.


„W dniu Twych imienin, w dniu pełnym radości, życzę, aby uśmiech zawsze na Twej twarzy gościł!” – to z kolei tekst, który możesz wysłać na imieniny Doroty na przykład jako SMS.

Imię Dorota w przysłowiach

Imię Dorota obecne jest w polszczyźnie od dawna i zapisało się w kilku przysłowiach i powiedzeniach. Najpopularniejsze z nich to:

 • Na świętej Doroty będzie śniegu za płoty.
 • O świętej Dorocie pójdziesz po błocie.
 • Święta Dorota wypuszcza skowronka za wrota.

Dorota jest też bohaterką niezwykle popularnego wierszyka i piosenki dla dzieci:

Ta Dorotka, ta maluśka

tańcowała dokoluśka.

Tańcowała ranną rosą

i tupała nóżką bosą.

Czekasz na imieniny Doroty i szukasz idealnego prezentu? Zarejestruj się na Westwing i każdego dnia otrzymuj nowe inspiracje do pięknego życia i dostęp do najlepszych tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w świetnych cenach!