Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
serce ułożone z rozbitego talerza

Czy można świętować koniec małżeństwa? Zdecydowanie tak! Impreza rozwodowa to pomysł na zakończenie związku z przytupem i wydarzenie, na które decyduje się coraz więcej byłych już par. Jak wygląda ta nowoprzybyła zza oceanu moda? Czy jest tak popularna jak Halloween? Dzisiaj dowiesz się, czemu warto urządzić imprezę rozwodową!

Czym jest impreza rozwodowa?

Zgodnie z ogólnoświatowym trendem, również w Polsce zmienia się nasze podejście do rozwodów. Chociaż z pewnością minie jeszcze trochę czasu, aż u nas kraju staną się one traktowane tak błaho jak na Zachodzie, to już odczuć można wiatr zmian. Rozwody, zamiast być symbolem nieszczęścia, dzisiaj optymistycznie zwiastować mają nadejście nowego życia.

Właśnie z tego powodu tak do przypadła do gustu wielu osobom impreza rozwodowa. Często niemal tak huczna jak wesele, jest sposobem na wejście w świat singli z przytupem. To radosne przyjęcie, na które zaprasza się znajomych, rodzinę i często nawet… byłego partnera – oczywiście, jeśli rozstanie przebiegło w pozytywnej atmosferze. To przyjęcia, na których królują zabawy na imprezę, a samo party to często impreza tematyczna.

Skąd przyszedł do nas ten pomysł?

Jak większość nowoczesnych mód i ta przywędrowała do nas z Zachodu – tym razem nawet zza oceanu. W USA znajdziemy mnóstwo poradników na to, jak wygląda idealna impreza rozwodowa i czemu warto ją przeprowadzić: tak, jak robią to największe gwiazdy. Również u nas kraju tradycja ta znajduje sobie rzesze zwolenników – chociaż oczywiście znajdą się również tacy, u których budzi konsternację. To coś nowego! Dlaczego jednak zyskuje popularność?

Media lubią zaskakiwać informacją, jakoby połowa małżeństw miała kończyć się rozwodem. Chociaż są to niezbyt dokładne dane, to jest w nich ziarno prawdy – rozwody stają się coraz bardziej powszechne, a wraz z tym my sami mamy do nich zdrowsze podejście. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że rozstania są czymś normalnym, w czym nie ma powodu do wstydu. Niekiedy trzeba po prostu iść naprzód – i bardzo dobrze!

Dużo dobrego w tej sprawie zawdzięczamy specjalnej terapii, której popularność bezpośrednio przekłada się na emocje, które wiążemy z rozwodami. Conscious uncuopling, czyli „świadome rozdzielenie”, pomaga parom przejść przez ten trudny dla nich okres. Wiąże się ze zmianą struktur przekonań, które wiążą się z małżeństwem, wspiera skupienie się na swoich emocjach i zrozumienie drugiej strony.

Wszystko to wiąże się najgorętszym trendem ostatnich lat, którym są imprezy alternatywne. Zwykłe domówki nie zawsze wystarczają, więc uwielbiamy urządzać tematyczne przyjęcia pełne wrażeń. Nawet rozstanie jest ku temu dobrą okazją! Kusi nas impreza w stylu hawajskim, impreza w stylu PRL, impreza w stylu lat 70. czy właśnie impreza rozwodowa.

Po co jest impreza rozwodowa?

Impreza rozwodowa pomaga sprawić, że sam rozwód przestanie być tematem tabu. To radosne przyjęcie, które zazwyczaj organizuje się wtedy, jeśli do rozstania doszło w pozytywnej atmosferze. Nawet jeśli nie, to jest ona idealną okazją na zrzucenie z siebie trudów tego burzliwego czasu i zrelaksowania się w gronie znajomych.

To także swoisty rytuał przejścia – impreza, po której symbolicznie znów staje się singlem, otwierając przed sobą nowe możliwości czy szanse. Wspólna impreza rozwodowa to także szansa dla obojga partnerów na zamknięcie pewnego rozdziału w życiu. A poza tym… to świetna zabawa!

Jak organizuje się imprezę rozwodową?

Impreza rozwodowa, chociaż radosna i pełna wrażeń, nie jest jednak zwykłą domówką. Jest zwieńczeniem czasu, który pełen jest wielkich, trudnych emocji i przeżyć. Dlatego właśnie najczęściej organizuje się ją przy pomocy eksperta – tak, jakby planowało się wesele. Taka osoba zadba nie tylko o to, by wszyscy dobrze się bawili, ale także o komfort samych zainteresowanych.

Specjalizujący się w organizacji takich imprez eksperci pomagają przejść przez cały proces rozwodu – współpracują na przykład z prawnikami, którzy ułatwią zrozumienie skomplikowanych sądowych zawirowań, z psychologami, którzy zadbają o komfort psychiczny, a także ze stylistkami, którzy umożliwią na przykład symboliczną przemianę. Dzięki niej wejście w nowy etap życia będzie jeszcze łatwiejsze.

To wszystko sprawia, że możemy beztrosko cieszyć się naszą imprezą i z mniejszym stresem przejść przez proces rozwodu. Nie da się ukryć, że najlepsze przyjęcia są pozytywne, skupiają się na celebracji nowego stanu rzeczy i byłego związku, a nie na negatywnych aspektach rozwodu. Nie ma podczas nich miejsca na złość!

Impreza rozwodowa – z ex czy bez?

Niekiedy zdarza się, że partnerzy podejmują wspólną, pełną zrozumienia decyzję o rozwodzie. Mimo tego pozostają przyjaciółmi – mają też wielu wspólnych znajomych, z którymi lubią spędzać w czas. W takim wypadku dobrym pomysłem jest impreza rozwodowa urządzana wspólnie z byłym partnerem, stając się okazją do oczyszczenia atmosfery. Coraz więcej par decyduje się na skorzystanie z tej możliwości!

Jak zorganizować ją samemu?

Jeśli czujesz się na siłach, możesz również zorganizować imprezę rozwodową o własnych siłach. To będzie wymagało jednak przepracowania pewnych emocji. Jeśli wiesz jednak, że nie potrzebujesz pomocy, wystarczy Ci odpowiednie miejsce, zaproszenie najbliższych, tematyczne dekoracje i świętowanie będzie gotowe! Możecie wynająć przestrzeń w restauracji, wyruszyć „na miasto” lub świętować w domu. Z pewnością będzie świetnie!

Pomysły na imprezę rozwodową

 1. Gdy życie daje Ci cytryny…

  …to zrób z nich lemoniadę: tak mówią o tych cierpkich owocach. Podejdź do sprawy na „śmiesznie” i urządź imprezę skupioną wokół cytryn. Postaw na żółtą kolorystykę, mnóstwo pysznej lemoniady i cytrynowy tort. Wszyscy zrozumieją nawiązanie!
 2. Survival

  Mówią, że życie singla to prawdziwy survival rodem z programu Beara Gryllsa. Pokaż im, że jesteś do niego stworzony! Motyw przebojowego programu telewizyjnego jest świetnym rozwiązaniem na imprezę rozwodową. To nie będzie kinderbal, tylko pełna wyzwań i przeżyć impreza!
 3. Girl-party

  Impreza rozwodowa to świetna okazja, żeby zgromadzić wszystko najważniejsze kobiety w Twoim życiu: przyjaciółki, siostry czy kuzynki. To dzień dla Was – poświęcony Waszej przyjaźni i innym silnym kobietom. Szykuje się mnóstwo filmów, gier czy piosenek!
 4. Palenie sukienki

  Brzmi dosyć drastycznie? Niektórzy, by pozbyć się negatywnych emocji i symbolicznie zakończyć okres małżeństwa, na imprezie rozwodowej wrzucają suknię ślubną do ogniska. Kto wie, może to naprawdę pomaga?
 5. Życzenia

  Impreza rozwodowa to także dobra okazja, by dodać świeżo upieczonemu singlowi nieco otuchy. Dobrym zwyczajem podczas przyjęcia jest składanie mu życzeń: albo wygłaszanych po kolei na środku sali, albo spisanych na specjalnych karteczkach i wrzuconych do przygotowanego pudełka. Są okazją do wielu wzruszeń!
 6. Piniata

  Ciekawym pomysłem na imprezę rozwodową jest piniata, która zawsze budzi wiele radości! To okazja na uwolnienie stłumionych emocji i mnóstwo śmiechu, którego z pewnością dostarczy wszystkim gościom.

Jak ubrać się na imprezę rozwodową?

Dress-code na imprezie rozwodowej zależy w dużej mierze od jej organizatora. Może to być przyjęcie w bardzo eleganckim stylu: niemal jak wesele, podczas którego panie mają okazję do pochwalenia się pięknymi, wieczorowymi kreacjami a panowie – nienagannymi garniturami.

Niekiedy jednak impreza rozwodowa przybiera zupełnie innych charakter. Być może lepiej sprawdzi się luźny, wygodny strój, który ułatwi branie udziału w różnorodnych aktywnościach. Będąc gościem, pamiętaj, by upewnić się, jaki strój jest preferowany. Nie chcesz przecież popełnić modowego faux-pas!

Jeśli sam urządzasz imprezę rozwodową, przede wszystkim powinieneś ubrać to, w czym czujesz się sobą. Niezależnie, czy będą to dresy, koktajlowa sukienka czy strój moro – ma być Ci przyjemnie i tylko to się liczy!

Impreza rozwodowa nie ma już przed Tobą tajemnic – z pewnością warto ją urządzić, by symbolicznie zakończyć ten niełatwy czas. Chciałbyś dowiedzieć się więcej? A może potrzebny Ci pomysł na ujawnienie płci dziecka? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych codziennych poradników, dawek inspiracji i najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. Miłej zabawy podczas Twojego przyjęcia!