Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
świeczka tealight na stole z rozlanym woskiem zświatełkami w tle

„Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”… Takie przysłowie towarzyszyło kiedyś niezamężnym pannom, które w wigilie imienin św. Andrzeja miały dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Dziś to sympatyczne święto traktujemy z przymrużeniem oka, a w andrzejkowych wróżbach biorą udział także panowie. Najpopularniejsza z nich to oczywiście lanie wosku. Zobacz jak odczytywać los z woskowych figur.

Lanie wosku – skąd wzięła się ta tradycja?

Andrzejki to bardzo stara tradycja. Imię Andrzej, kojarzone ze starogreckim „andros”, oznaczało dzielnego mężczyznę, dlatego niektórzy doszukują się genezy andrzejek już w starożytnej Grecji. Inni przypisują jej pochodzenie starogermańskie wiązane z kultem boga płodności i miłości. Jedno jest pewne, Andrzej, któremy życzenia imieninowe składamy 29. listopada, uważany na patrona panien chcących wyjść za mąż, to bohater nocy z 29 na 30 listopada. Ta najdłuższa noc w roku w kościele katolickim rozpoczyna Adwent i zapowiada zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dlatego przed okresem postu dla niektórych jest świetną okazją do zabawy, dla innych spotkania w kameralnym gronie. Tradycja wiążąca się z wieloma zwyczajami, z których najbardziej popularne jest lanie wosku, wciąż jest na czasie. Od zawsze wiązana z przepowiadaniem przyszłości bo brały w niej udział panny chcące poznać imię przyszłego męża. Analogiczne święto listopada obchodzili panowie w wigilie św. Katarzyny – z 24 na 25 listopada. Dziś Andrzejki to okazja do spotkania w „mieszanym” gronie.

Lanie wosku – co będzie potrzebne?

Większość potrzebnych rzeczy masz pewnie w domu. Lanie wosku to prosta wróżba, która nie wymaga skomplikowanych akcesoriów. Potrzebne będą:

 • wosk (możesz go zrobić przetapiając kilka świec)
 • klucz z dużym uszkiem (najlepiej żeliwny, starego typu, a na pewno taki, którego już nie używasz, bo wosk trudno będzie usunąć)
 • rondelek z długą rączką lub inne naczynie, które łatwo chwycić jedną ręką
 • sporej wielkości misa wypełniona wodą

Dlaczego wosk lejemy przez klucz? Otóż symbolizuje on rozwiązanie zagadki, odkrycie tajemnicy, otwiera coś nowego, dotąd nieznanego.

Jak przygotować wosk na Andrzejki?

Kiedyś do lania wosku używano ołowiu, z którego robiło się ramki do witraży. Ten toksyczny metal był jednak niebezpieczny – jego topienie groziło poważnymi oparzeniami, a wdychanie oparów było niezdrowe. Był jednak trwały – odlaną formę można było powiesić nad łóżkiem i czekać czy wróżba się spełni. Z biegiem lat zastąpiono jednak ołów bezpieczniejszym woskiem. Przetapiano świece, które w zamierzchłych czasach znajdowały się w każdym domu. Dziś gotowy wosk można bez problemu kupić w sklepach internetowych, ale uwaga… łatwo pomylić go z parafiną czy bardziej ekologiczną stearyną, które również nadają się do andrzejkowych wróżb, ale są mniej zdrowe. My polecamy wosk pszczeli – jest naturalny, miękki, elastyczny – łatwiej przybiera różne kształty, łatwo się topi a przy tym pięknie pachnie i ma właściwości prozdrowotne. Ten prawdziwy, nieoszukiwany kupisz w sklepach pszczelarskich. Do lania wosku nadaje się też wosk sojowy. Jak przygotować wosk na Andrzejki? Musisz go stopić, żeby przybrał płynną postać. Najlepiej w starej, nieużywanej metalowej misce, którą ustawia się na garnku z gotującą się wodą. Odradzamy topienie wosku bezpośrednio na ogniu ponieważ może się zapalić. Jeśli nie masz wosku pszczelego za to dużo świeczek, potnij je na małe kawałki i roztop w taki sam sposób.

Lanie wosku – jak zrobić krok po kroku

To bardzo prosty rytuał a dostarcza wiele radości. Należy robić go po zmroku bo tylko w ciemnościach będziesz mogła zobaczyć cienie na ścianie. Jak przeprowadzić lanie wosku? Zobacz krok po kroku:

 1. Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria
 2. Rozpuść wosk
 3. Ustaw dużą miskę z zimną wodą
 4. Trzymaj nad miską w jednej ręce klucz a w drugiej rondelek z woskiem
 5. Lej wosk ostrożnie do wody przez dziurkę od klucza
 6. Poczekaj aż forma w wodzie ostygnie. Nie dotykaj jej, nie poprawiaj kształtu, nie polewaj wodą
 7. Wyjmij ją ostrożnie z wody tak, żeby się nie połamała
 8. Zgaś światło i włącz niewielką lampkę lub zapal świecę
 9. Przybliż woskowy odlew do ściany i zobacz jaki kształt przybrała
 10. Sprawdź co oznacza ten kształt a dowiesz się co czeka Cię w nowym roku

Wosk możesz lać przez klucz nachylając nad nim kapiącą świecę, jednak kształty nie będą tak wyraziste jak podczas lania roztopionego wosku. Kiedyś używano kluczy z mosiądzu wierząc, że odstraszają złe duchy.

Jak interpretować kształty z wosku?

Formy jakie przyjmuje na wodzie płynny wosk powinny być interpretowane przez osobę, która go leje. Najlepiej obejrzeć dokładnie odlew ze wszyskich stron, zastanowić się… Najważniejsze jest pierwsze skojarzenie. Oczywiście w zabawie mogą brać udział wszyscy, wspólne odgadywanie pobudza wyobraźnie i kreatywność, często budzi salwy śmiechu. Wosk układa się w przeróżne kształty, a każdy da się inaczej tłumaczyć. Oto jakie symbole szczęścia kryją się za najpopularniejszymi kształtami:

 • Gwiazda – bogactwo i szczęśliwe życie
 • Serce – zapowiedź miłości
 • But – wiele zmian, nadchodząca podróż
 • Słońce – pomyślność w nowym roku
 • Chmura – zamiast marzyć skup się na realnym życiu
 • Pierścionek – zaręczyny
 • Maska – tłumisz w sobie prawdziwe uczucia
 • Dziecko – stabilizacja
 • Góra – dążenie do celu pomimo trudności
 • Drabina – szybki awans
 • Klucz – nowy dom lub zdobycie czyjegoś serca

Wróżenie z wosku i odczytywanie kształtów dla każdego oznacza co innego. To co dla Ciebie jest chmurką, koleżance może przypominać kwiat. Dlatego warto do tego podchodzić żartobliwie i z przymrużeniem oka. Psychologowie tłumaczą, że z pozoru trudna do zdefiniowania bezkształtna masa układa się w naszej wyobraźni w przeróżne kształty bo działa podświadomość, która z dużym prawdopodobieństwem przepowiada to co może zdarzyć się w realu. Dlatego warto zapisać to co wywróżyło Ci lanie wosku, żeby za rok sprawdzić czy rzeczywiście się spełniło.

Gdzie najlepiej lać woski? Pomysły na dekoracje

Andrzejki to magiczny wieczór, warto więc stworzyć w domu tajemniczą, nieco mroczną atmosferę. Idealnie nadają się do tego świecie. Możesz porozstawiać je w całym domu, a na pewno tam, gdzie będzie odbywać się lanie wosku. Zrezygnuj z elektrycznego oświetlenia (pozostaw ewentualnie girlandy świetlne), a zobaczysz, że klimat będzie niesamowity. Również misę z wodą do lania wosku możesz ozdobić pływającymi tealightami, tylko pamiętaj, żeby była naprawdę duża, tak żeby znalazło się w niej miejsce przede wszystkim na woskowe figury. Stół przykryj pięknym obrusem, np. z lnu w karminowym kolorze (czerwień pięknie wygląda w świetle świec), udekoruj gałązkami eukaliptusa, suchymi liśćmi, trawami, szyszkami, małymi ozdobnymi dyniami pomalowanymi na złoto… Na podłodze rozłóż pufy i miękkie poduchy. Zadbaj o wyjątkowy zapach. Odpowiednie będą ciężkie, dymne aromaty, z nutą kadzidła, białej szałwii, możesz też postawić kominki zapachowe, do których wlejesz odrobinę ziołowego olejku. Akcesoria do lania wosku postaw na pięknej tacy w orientalnym stylu, a do lania wosku wykorzystaj miedziany rondelek. W tym sam miejscu mogą przebiegać inne wróżby andrzejkowe: wróżenie z kart, wróżenie z ręki czy wróżba z kuli. Zabawę z pewnością uprzyjemnią różne przekąski i napoje – przy tej okazji nie zapomnij o ciasteczkach z wróżbą.

Lanie wosku zawsze wzbudza najwięcej emocji. Ale są też inne wróżby andrzejkowe, niektóre zapomniane. Zarejestruj się na Westwing, aby je poznać – z pewnością podgrzeją atmosferę, sprawią, że zabawa będzie jeszcze bardziej ekscytująca.