Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
kobieta trzymająca dziecko na rękach

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Ekscytujące, ale i odpowiedzialne, bo raz nadane zostanie już z dzieckiem na zawsze. Jedni rodzice wiedzą od razu jak nazwą swoją pociechę, inni nie mogą się zdecydować. Niektórzy kierują się tradycją, nadając imię bliskiej osoby, inni patrona, który będzie sprawował nad dzieckiem opiekę, a jeszcze inni wybierają to, które po prostu im się podoba. No dobrze, ale jak znaleźć to odpowiednie? Z przyjemnością podpowiemy, jakie są najpopularniejsze imiona, nietypowe i obco brzmiące.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci. Które teraz są modne?

W internecie aż roi się od stron, które ułatwiają podjęcie decyzji. Wszelkiego rodzaju generatory imion podsuwają różne propozycje, a niezdecydowanym proponują… zdać się na los. Nie polecamy tego. Wybór imienia to ważna sprawa, którą warto przemyśleć. Jeśli nie możesz zdecydować się przed narodzinami, zaczekaj. Kiedy maluch pojawi się na świecie, sprawa na pewno szybko się rozwiąże. Czym się kierować? Zapisz imię obok nazwiska i zobacz, jak będzie wyglądało i brzmiało. Posłuchaj, jak wypowiada się je w wersji zdrobniałej. Pamiętaj, że imię, które pasuje do niemowlaka, musi też później zgrać się z dorosłą osobą – bo kiedy słodki Jaś pójdzie do pracy i będzie zajmował poważne stanowisko, jego imię musi też brzmieć bardziej oficjalnie.

Możesz kierować się przy wyborze symboliką – znaczenie imion dla niektórych jest bardzo ważne. Zobacz jakie cechy charakteru przypisywane są danym imionom, a jeśli ważna jest dla Ciebie tradycja chrześcijańska – sprawdź jaki patron kryje się za imieniem. Teraz najpopularniejsze imiona to te z tradycją – zobacz, kiedy są imieniny Marka lub imieniny Aleksandry i wybierz termin, który wydaje Ci się najodpowiedniejszy. To ważne, żeby życzenia imieninowe dla dziecka nie zostały zdominowane przez inną okazję.

Najpopularniejsze imiona męskie

Tradycyjne imiona męskie takie jak Tadeusz, Stanisław, Jan od dłuższego czasu znowu są w modzie. Rodzice doceniają ich ponadczasowość. Pięknie brzmią i w zdrobniałej i oficjalnej wersji,
i nigdy nie tracą na aktualności. Stare, klasyczne imiona – Antoni, Franciszek, Szymon czy Wojciech – to propozycja dla tych, którzy kierują się aktualnymi trendami, albo dla których ważny jest patron, który według religii katolickiej będzie opiekował się dzieckiem. Weź pod uwagę datę imienin – sprawdź, kiedy przypadają imieniny Jana, a kiedy imieniny Agnieszki i zadbaj, żeby nie pokrywały się z inną uroczystością w tym dniu.

Oryginalne imiona dla chłopców

Czasem wydaje nam się, że im bardziej nietypowe imię nadamy dziecku, tym bardziej będzie się wyróżniać. Z pewnością tak, ale pamiętaj, że to, co Tobie wydaje się oryginalne, dziecku może w przyszłości przysporzyć kpin i frustracji. Według polskiego prawa istnieją pewne reguły, których nie należy przekraczać przy nadawaniu imienia. Nie może być ono obraźliwe ani ośmieszające. Często rodzice zafascynowani ulubionym filmem czy powieścią nadają maluchowi imię ulubionego bohatera, inni szukają inspiracji w nazwach kolorów czy owoców. Oryginalne imię dla chłopca wcale nie musi być śmieszne. Do polskich nazwisk pasują staropolskie, zanikające już imiona takie jak Bogusław, Wawrzyniec, czy Jeremiasz. Niektóre lepiej brzmią w wersji zdrobniałej, np. Kazik, Tymek, Gucio czy Rysio. Bardziej niespotykane, a również piękne to  Jędrzej, Kajetan, Leonard, Marcel czy Łucjan… Pomimo że to nie są najpopularniejsze imiona, sporo rodziców się na nie decyduje. 

Najpopularniejsze zagraniczne imiona męskie

Ci, którzy są zapobiegliwi i lubią myślami wybiegać w przyszłość, chcą, żeby imię dziecka było proste do zapamiętania i łatwe do wymówienia również za granicą. Nadając obco brzmiące imię, warto zachować jego oryginalną pisownię i zastanowić się, czy ładnie komponuje się z nazwiskiem. Zwróć także uwagę  czy jego tłumaczenie na język polski nie będzie czasem powodem do drwin. Często inspiracją przy wyborze są idole pop-kultury. Do najczęściej wybieranych zagranicznych imion należą anglojęzyczne Olivier, George, Noah, Arthur, Harry,  amerykańskie – Liam, Aiden, John, George, francuskie – Gabriel, Leo, Raphael, Louis, czy niemieckie – Matteo, Ben albo Leon.

Najpopularniejsze imiona żeńskie

Jedni podążają za modą, inni szukają rzadkich i niespotykanych imion, a jeszcze inni kierują się gustem. Jednak według rankingów od dwóch lat wśród żeńskich imion prym wiodą te klasyczne takie jak Julia, Zuzanna, Zofia, czy Hanna. Mają one w sobie dużo wdzięku i klasy, ładnie brzmią w pieszczotliwej formie, no i nic nie wskazuje na to, żeby moda na nie miała w najbliższym czasie przeminąć.

Oryginalne imiona dla dziewczynek

Jeśli nadal nie możesz się zdecydować jakie imię dla dziecka wybrać mamy dla Ciebie propozycję. Poproś rodziców lub dziadków o drzewo genealogiczne waszej rodziny. Albo zajrzyjcie razem do rodzinnego albumu. Może tam znajdziecie inspirację? A nuż okaże się, że stryjenka spoglądająca ze starej fotografii nosiła idealne, choć może nieco ekscentryczne, imię dla waszej córki. Taka podróż w czasie może być ekscytująca. Jest sporo dawnych staropolskich imion dla dziewczynek, takich jak Stanisława, Melania czy Dąbrówka, które znów zaczynają być popularne. Jednak do najbardziej oryginalnych wciąż należą te inspirowane światem roślin. Najbardziej kwiatowe to Flora – rzymska bogini wiosny i kwiatów, Kalina – od pięknej rośliny o białych kwiatach i czerwonych owocach, Malwina od malwy, Malina (o pochodzeniu wschodniosłowiańskim), czy Jagoda o bardziej owocowym rodowodzie. A jeśli jesteś minimalistką oraz cenisz sobie krótkie i oryginalne imiona, do wyboru masz nietypową Anę, Iwę, Nelę czy Idę.

Najpopularniejsze zagraniczne imiona żeńskie

W dzisiejszych czasach przestały być rzadkością. Każdy z nas ma z pewnością wśród przyjaciół chociaż jedną osobę o nie polskim pochodzeniu. Nasze dzieci spotykają się w szkole z rówieśnikami z innych krajów. Zagraniczne imiona są więc na porządku dziennym i nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcesz obdarować nimi swoją latorośl. Najpopularniejsze imiona zagraniczne dla dziewczynki to Vanessa, Doris, Scarlett. czy Alikia. Inspirowane egzotycznymi podróżami, – Latikia, Latoya, Noelia z pewnością brzmią unikatowo. Jeśli nie jesteś przekonana, masz sześć miesięcy, żeby dobrze zastanowić się, czy imię pasuje do Twojej córki.

Jakie imię wybrać dla psa i czym się kierować?

Kiedy w naszym domu pojawia się kolejny członek rodziny, zawsze towarzyszą temu ogromne emocje. Wybór posłanka, odpowiedniej karmy, zabawek no i przede wszystkim imienia. Czasem wybór pojawia się spontanicznie – zaintryguje Cię coś w psiaku, w jego wyglądzie, albo sposobie zachowania i wiesz już, że nazwiesz nowego przyjaciela Łatka, Daktyl, albo Frędzel. Jeśli chcesz, żeby imię odzwierciedlało jego charakter, musicie się bliżej poznać. Czym się kierować przy wyborze? Imię dla psa powinno być krótkie – najczęściej wybiera się imiona dwusylabowe, tak żeby było łatwe do zapamiętania przez zwierzaka. Musisz wiedzieć, że pies przyzwyczaja się do imienia, dlatego nie zmieniaj go tylko dlatego, że przestało Ci się podobać, albo wymyśliłeś fajniejsze – dla psa, który nauczył się na nie reagować, zmiana może być frustrująca. Dobrze, jeśli imię jest oryginalne i mało spotykane, tak żeby na Twoje przywołanie nie przybiegało kilka innych zwierzaków z okolicy.

Jak nazwać suczkę?

Każdemu podoba się inne i dla każdego właśnie ono jest najpiękniejsze. Jeśli masz więcej niż jednego psa, zadbaj, żeby imiona różniły się znacząco od siebie brzmieniem, tak żeby psy potrafiły je rozróżnić. Suczki z reguły mają łagodniejsze charaktery od samców, są delikatniejsze, bardziej uległe i słodkie. Z tego też powodu niektórzy decydują się nadawać im imiona nawiązujące do łakoci: Beza, Figa, Kawa, czy Trufla. Ostatnio zapanowała moda na nadawanie psom ludzkich imion i tak coraz częściej można spotkać psa Polę, Nelę, Dianę czy Dorę.

Jak wołać do samca?

Pozwól najmłodszym uczestniczyć w wyborze imienia dla waszego pupila. Często dzieciaki mają pomysły, które rodzicom nie przychodzą do głowy.  Warto im podpowiedzieć, żeby kierowały się kolorem sierści (Rudy, Cola, Biszkopt), wielkością (Klocek, Mały, Puszek) czy temperamentem (Morus, Gryzak, Drapak). Imię psa może też pasować do zainteresowań właściciela – Esej, Akord, Zefir czy Sprint.

Pamiętaj, że najpopularniejsze imiona niekoniecznie muszą Ci się podobać. Słuchaj co podpowiada Ci serce, a nie moda – z pewnością dokonasz dobrego wyboru. Zarejestruj się na Westwing, jeśli chcesz dowiedzieć się jaki dzień wybrać dziecku na imieniny i jakie prezenty imieninowe są teraz na czasie.