Różowe kwiaty na rocznice ślubu

Pierwszy, dziesiąty czy czterdziesty… Każdy jubileusz jest wyjątkowy. Nazwy rocznic ślubu nie są przypadkowe, wiele symbolizują i podpowiadają. Skąd się wzięły i czego możesz się z nich dowiedzieć podpowiedzą Ci nasi specjaliści od etykiety.  

Dlaczego obchodzimy rocznicę ślubu? 

Świętowanie rocznicy ślubu, bez względu na to, która to z rzędu, pozwala zastanowić się nad relacjami, które Was wiążą. To dobry moment na refleksje na temat tego co przez ten czas wspólnie przeżyliście, ale też co jeszcze przed Wami. Rocznica pozwala jeszcze raz przeżyć dzień ślubu – chwilę, która odmieniła Wasze życie. To również okazja do tego, żeby przypomnieć sobie jak bardzo jesteście dla siebie ważni. Pewnie wielokrotnie mówiłaś przyjaciółce czy dzieciom jak bardzo kochasz swojego męża, ale kiedy ostatnio mówiłaś to jemu? Nawet jeśli żona bez słów wie jakim uczuciem ją darzysz, może warto w szczególny sposób jej o tym przypomnieć?

W końcu, jak ładnie pisała amerykańska pisarka Mignon McLaughlin, „udane małżeństwo wymaga wielokrotnego zakochiwania się zawsze w tej samej osobie”. Rocznice wzmacniają więzi, przypominają o tym o czym w codziennym zabieganiu zapominamy, pozwalają na chwilę zwolnić i zastanowić się kto tak naprawdę jest dla nas ważny. Rocznice obchodzone z potrzeby serca, a nie na pokaz przed znajomymi, mają także moc „uzdrawiania” – często szczere życzenia dołączone do upominku lub bukietu kwiatów potrafią wzmocnić więzi lub naprawić popsutą relację. Rocznica ślubu to również okazja do spotkania w gronie życzliwych osób i powspominania pięknych chwil. Możecie świętować je na różne sposoby. Oczywiście im więcej lat przeżyliście ze sobą tym celebrowanie tego dnia nabiera głębszego sensu.  

Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu? 

W 1922 roku amerykańska pisarka Emily Post, słynąca z opisywania nienagannych manier, postanowiła nazwać rocznice ślubów. Wpadła na pomysł, żeby określać je nazwami różnych surowców i kamieni szlachetnych. Kolejne lata spędzone razem miały odzwierciedlać trwałość materiału, do którego nawiązują. I tak pierwsza rocznica ślubu dostała miano papierowej, jako tej najbardziej kruchej, niepewnej. Im dłuższy staż małżeński tym trwalszy materiał go określał. 5. rocznica ślubu nawiązywała do drewna, 10. rocznica ślubu do cyny, a 20. rocznica ślubu do porcelany. W ten sposób Emily nadawała nazwy rocznic ślubu co pięć kolejnych lat (od 1 do 25. rocznicy ślubu, oraz 50. i 75. rocznicy). Ten ładny zwyczaj spodobał się Amerykanom i już piętnaście lat później Amerykański Związek Jubilerów, zainspirowany pomysłem Post, nadał nazwy wszystkim pozostałym rocznicom. Zwyczaj ten przyjął się wkrótce na całym świecie i dotąd jest powszechnie używany.    

Nazwy rocznic ślubu od 1-15 

Czy zauważyłeś, że pierwsze 15 lat małżeństwa zostało określone nazwami materiałów niezbyt trwałych, ale też o wymownej symbolice? Pierwsza, papierowa rocznica na przykład odnosi się do delikatności tworzywa, ale też do białej kartki papieru, na której dopiero zapiszecie własną historię. 5. rocznica ślubu nazywana kryształową to nawiązanie do pięknego, ale kruchego materiału, o który trzeba dbać, żeby zachwycał długie lata. 

1. rocznica ślubu – papierowa 

2. rocznica ślubu – bawełniana 

3. rocznica ślubu – skórzana 

4. rocznica ślubu – kwiatowa 

5. rocznica ślubu – drewniana 

6. rocznica ślubu – cukrowa 

7. rocznica ślubu – wełniana 

8. rocznica ślubu – spiżowa 

9. rocznica ślubu – gliniana 

10. rocznica ślubu – cynowa 

11. rocznica ślubu – stalowa 

12. rocznica ślubu – płócienna 

13. rocznica ślubu – koronkowa 

14. rocznica ślubu – kości słoniowej 

15. rocznica ślubu – kryształowa 

Nazwy rocznic ślubu od 20-80 

Im wyższy staż małżeństwa tym szlachetniejszy kruszec w opisie. Nazwy rocznic ślubu mają symbolizować siłę miłości i relacji jaka zawiązała się pomiędzy małżonkami. Oczywiście to nie oznacza, że 3. rocznica ślubu jest mniej ważna niż 40. rocznica ślubua uczucie słabsze. Nie należy więc wszystkiego brać całkiem na serio, a niekiedy nawet nieco przymrużyć oko.  

20. rocznica ślubu – porcelanowa 

25. rocznica ślubu – srebrna 

30. rocznica ślubu – perłowa 

35. rocznica ślubu – koralowa 

40. rocznica ślubu – rubinowa 

45. rocznica ślubu – szafirowa 

50. rocznica ślubu – złota 

55. rocznica ślubu – szmaragdowa 

60. rocznica ślubu – diamentowa 

65. rocznica ślubu – żelazna 

70. rocznica ślubu – kamienna 

75. rocznica ślubu – brylantowa 

80. rocznica ślubu – dębowa 

Które rocznice ślubu uważane są za najważniejsze? 

Wszystkie są ważne, ale są takie, które obchodzimy wyjątkowo uroczyście. I tak dla młodej pary szczególne znaczenie ma pierwsza rocznica ślubu, bo przywołuje wciąż żywe wspomnienia, przypomina o przyrzeczeniu, które niedawno zostało złożone i jest dobrą wróżbą na przyszłość. Oczywiście im wyższa cyfra tym uroczyściej celebrujemy rocznicę. Z czasem na znaczeniu zyskują te okrągłe jubileusze.

Dlatego nazwy rocznic ślubu po dwudziestej zmieniają się co pięć lat. No i określają je coraz to szlachetniejsze kruszce. Porcelana na przykład jest trwała, ale wystarczy chwila nieuwagi, żeby ją stłuc. Perła symbolizuje mądrość, szczerość i szczęście małżeńskie, dlatego nawiązuje do niej 30. rocznica ślubuZłote gody to 50. rocznica ślubu i okazja na odnowienie przysięgi małżeńskiej. Najtrwalszy oczywiście jest dąb jako oznaka siły, trwałości i potęgi. Nie bez powodu za dębową uważana jest 80. rocznica ślubu.  

Nowoczesne vs tradycyjne nazwy rocznic, kolory i kamienie 

Chociaż u nas przyjęły się tradycyjne nazwy rocznic ślubu, w niektórych państwach przypisuje się im inne motywy, kolory oraz kamienie szlachetne, które są podpowiedzią w wyborze prezentu. Oto niektóre z nich.  

6. rocznicy cukrowej przypisuje się drewno, kolor purpurowy, biały, turkusowy, kamień – ametyst lub turkus 

9. rocznica zwana glinianą bywa też określana skórzaną, przypisuje się jej kolor terakotowy, oraz kamień lapis lazuli 

30. rocznicy tradycyjnie nazywanej perłową przypisuje się zielony kolor, perłę, diament lub jadeit 

Prezent na rocznicę ślubu 

O ile dla pary „na dorobku”, dopiero rozpoczynającej wspólną drogę łatwiej jest wybrać prezent, dla tej z większym stażem już nieco trudniej. Dlatego decydujemy się na oryginalne prezenty, które sprawią radość obojgu partnerom. Nazwy rocznic ślubu, zwłaszcza te nawiązujące do szlachetnych kruszców, czasem pomagają w wyborze upominku. Dlatego tak chętnie mężowie jako prezent dla żony wybierają biżuterię. Odpowiednio dobrany drogocenny kamień potrafi zastąpić słowa wyrażające miłość i przywiązanie. Szafiry, rubiny, perły czy… brylanty w naszyjniku, pierścionku czy bransoletce rozczulą każdą kobietę. Okazuje się, że już w starożytności zwyczaj obdarowywania biżuterią z okazji zaślubin był często spotykany. W Cesarstwie Rzymskim w 25. rocznicę mężowie wręczali żonie srebrną girlandę, a w 50. rocznicę złoty wieniec. Ale wśród prezentów królują też inne surowce – kryształy, porcelana, dodatki z kości słoniowej czy koralowca to częsty wybór na jaki decydują się bliscy. Pamiętajmy, żeby prezent dobrać do wieku jubilatów i wagi rocznicy. 

Nazwy rocznic ślubu a życzenia 

Wybierając się na uroczystość nie zapomnij o upominku, ale też zastanów się jakie oryginalne życzenia na rocznicę ślubu chcesz przekazać swoim bliskim. Możesz złożyć je osobiście lub dołączyć do prezentu na ozdobnym bileciku. Zanim ubierzesz myśli w słowa przypomnij sobie, którą rocznicę świętują jubilaci. Już nazwy
rocznic ślubu są podpowiedzią do ułożenia kilku miłych słów. Parze, która obchodzi 1. rocznicę możesz życzyć, aby ich miłość dojrzewała z roku na rok, a oni rozumieli się bez słów i coraz bardziej wzmacniali więź, która ich łączy. Bardziej doświadczonym małżonkom przekaż, żeby nadal pielęgnowali uczucie, cieszyli się ze wspólnych chwil, które przed nimi i wspierali się w trudnych chwilach. Złote czy dębowe gody to już okazja do wielu wzruszeń, ale też podziękowań, zwłaszcza jeśli z jubilatami łączy Cię szczególna więź.  

Czy nazwy rocznic ślubu zainspirowały Cię do ułożenia pięknych życzeń i wybrania oryginalnego podarunku? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz tu wiele ciekawych propozycji prezentowych na każda rocznicę ślubu.