Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Małżeństwo na pomoście

Czas zaślubin to dla wielu najpiękniejszy dzień w życiu – to święto miłości, zaufania i radości. Dlaczego więc go nie powtórzyć? Oczywiście odnowienie przysięgi małżeńskiej to świetny pomysł na ponowne przeżycie poruszających chwil, świętowanie okrągłej rocznicy czy symboliczne rozpoczęcie nowego etapu życia. Odnowienie ślubu zyskuje coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. Czy warto ponownie powiedzieć sobie „tak” i jakie są najlepsze pomysły na odnowienie przysięgi? 

Odnowa przysięgi małżeńskiej – skąd ten pomysł? 

Chociaż wydaje się, że odnowienie przysięgi małżeńskiej to moda przywieziona z Zachodu, okazuje się, że zwyczaj ten praktykowany jest w naszym kraju od wielu lat – teraz jedynie zyskuje na popularności. I bardzo dobrze: każda okazja jest przecież dobra, by przypomnieć sobie, dlaczego zdecydowaliście się kroczyć przez życie razem. Mówią, że taka miłość się nie zdarza – warto więc, by celebrować ją więcej niż tylko raz. 

Kiedy warto odnowić przysięgę? 

Wszyscy słyszeliśmy, że z okazji pięćdziesiątej rocznicy ślubu otrzymuje się medal honorujący wspólne przeżycia – to jednak nie jedyna okazja na odnowienie przysięgi małżeńskiej. 5 rocznica ślubu, 15 rocznica ślubu czy nawet 30 rocznica ślubu to również doskonały czas na odnowienie zaślubin. Nie trzeba czekać pół wieku – co więcej, można to zrobić więcej niż raz! Oto lista naszych pomysłów na to, kiedy warto urządzić tego rodzaju wydarzenie. 

 1. Okrągła rocznica

  Najczęstszy pomysł to przypadający w danym roku ważny jubileusz małżeństwa. W takich momentach w grę wchodzą nazwy rocznic ślubu – mamy przecież rocznice złote, rubinowe, skórzane czy szklane. Niezależnie, czy przed Wami pierwsza rocznica ślubu, czy 40 rocznica ślubu – odnowienie zaślubin to zawsze dobry pomysł na świętowanie. 
 2. Wyprawienie lepszego wesela

  Niestety, zdarza się, że młoda para z powodu nieprzewidzianych okoliczności musi zrezygnować z wymarzonego ślubu. Pojawiają się ograniczenia lub pośpiech, który uniemożliwia zorganizowania wyśnionej imprezy. Odnowienie przysięgi jest idealną okazją, by powtórzyć ślub i wesele w wymarzonej scenerii i wśród wymarzonych gości. Niezależnie, czy to 3 rocznica ślubu, czy 20 rocznica ślubu
 3. Koniec trudnego okresu

  Wszyscy wiemy, że szczęśliwe małżeństwo wymaga pracy. I tak jak wszędzie, zdarzają się wzloty i upadki. Najważniejsze, że wciąż pokonujecie je razem! Odnowienie przysięgi małżeńskiej to doskonały pomysł na symboliczne zakończenie kryzysu i otworzenie nowego rozdziału. 
 4. Odnowienie przysięgi wśród dorosłych dzieci

  Przysięga wiecznej miłości to wielkie wydarzenie, które niektórzy chcą przeżyć ponownie w obecności swoich już dorosłych dzieci. To okazja do pięknego, rodzinnego świętowania wśród najbliższych! 
 5. Wzmocnienie uczucia

  Zastanawiacie się wspólnie, co zrobić, by ożywić wspomnienia ze ślubu? W pędzie codzienności łatwo zapomnieć na chwilę o tym, co tak naprawdę się liczy. Szansa ponownego stanięcia przed ołtarzem nie tylko pozwala zażegnać wkradającą się małżeńskie życie monotonię, ale także urozmaica pożycie, budzi głęboko skrywane emocje i przynosi jeszcze szczęśliwsze, pełne miłości dni. 

Jak zorganizować odnowę przysięgi małżeńskiej?  

Odnowienie przysięgi małżeńskiej to święto Waszej miłości i to właśnie od Was zależy, jak chcecie je przeprowadzić. Dlatego sami wybierzcie formę, w której czuć się będziecie komfortowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ponownie stanąć przed ołtarzem, zamawiając specjalną mszę w swojej zaprzyjaźnionej parafii. Oczywiście możecie wybierać wśród ceremonii indywidualnych, oraz takich, na których towarzyszyć będą Wam inne pary odnawiające swoje śluby. 

Również innym pomysłem jest ponowne złożenie przysięgi w Urzędzie Stanu Cywilnego. W tym celu upewnij się, że w najbliższej Ci placówce jest to możliwe – niektóre z nich umożliwiają tego rodzaju zabieg wyłącznie z powodu okrągłej rocznicy.  

Możesz oczywiście urządzić odnowienie przysięgi małżeńskiej na własną rękę – jeśli nie potrzeba Ci przedstawicieli władz państwowych lub kościoła do cudownego świętowania w gronie najbliższych, nic nie stoi na przeszkodzie. Więc tego rodzaju wydarzenie możesz wtedy urządzić w ulubionej restauracji, w domu lub na łące, na której byliście na pierwszym spacerze. Ciekawym pomysłem jest również wynajęcie profesjonalnego mistrza ceremonii, który nada odnowieniu oficjalnego charakteru. Nie tylko spędzicie czas w ulubionym miejscu, ale także możecie również sami ułożyć sobie słowa przysięgi. Z pewnością szykują się wyjątkowe chwile! 

Jak powinien wyglądać tekst przysięgi? 

Jeśli z okazji odnowienia zaślubiny chcielibyście sami napisać tekst swoich przysiąg to z pewnością takie osobiste słowa wzruszą nie tylko Was, ale także wszystkich obecnych. Więc jak powinien wyglądać tekst przysięgi i co musi się w nim zawierać? Przede wszystkim najważniejsze, by pochodził z głębi serca. Może również zawierać zabawne anegdoty z Waszego wspólnego życia, które z pewnością wycisną z oczu niejedną łzę. Jeśli szukacie inspiracji, sprawdźcie nasze pomysły na przysięgi dla Niej i dla Niego! 


Dla Niego: 

Zakwitłaś w sercu moim tak niespodziewanie,  

Ty źródło życia, pragnienie, kochanie. 

Od dziś na zawsze będę Twój – kochany, 

Przez Twoją miłość od nowa wybrany. 


Dla Niej: 

Kocham Cię czule, szczerze,  

Kocham Cię od wielu lat, 

Ty mi jesteś najbliższy, 

W Tobie widzę cały świat. 


Dla Niego: 

Mój nieznany losie,  

Jak to uczyniłeś, 

Dwa odległe serca, 

W jedno połączyłeś, 

Wśród tysiąca innych, 

Ją jedną widziałem, 

Los tak chyba zechciał, 

Że ją pokochałem. 


Dla Niej: 

I dla mnie mój los, 

Zawsze był nieznany, 

I serce pytało 

Gdzie ten ukochany? 

Góry Cię przyniosły, 

Wśród lata zieleni, 

Jesteśmy jak widać 

Sobie przeznaczeni.


Dla Niego: 

Oddaje Ci serce z miłości,  

I tylko Ciebie miłuję. 

Nie cofnę nigdy tego, 

Co Ci dzisiaj ślubuję. 


Dla Niej: 

I moje serce  

Wzajemnością bije 

Oddało Ci się 

Tobą tylko żyje


Przyjęcie z okazji odnowy przysięgi małżeńskiej 

Odnowienie przysięgi małżeńskiej to idealna okazja, by wyprawić przyjęcie dla najbliższych. Może ono przybrać różnego rodzaju charakter – niektórych skusi kameralne spotkanie w rodzinnym gronie, dla innych stanie się to okazją również na urządzenie wymarzonego wesela, które z jakiegoś powodu było niemożliwe w czasie ślubu. 

Tak naprawdę świętowanie tego wyjątkowego dnia zależy tylko od Was – urządzicie obiad dla siebie i dzieci w domu, niewielkie przyjęcie w restauracji dla znajomych, albo wybierzecie się na romantyczny spacer, pójdziecie do kawiarni czy na lody. Ma być po Waszemu! 

W co się ubrać na odnowę przysięgi? 

Chociaż tradycyjne zaślubiny wymagają białej sukni i garnituru, w przypadku odnowienia przysięgi nie ma takiego przymusu. Dlatego to dobry moment, by ubrać się w to, co naprawdę lubicie albo o czym marzyliście. Oczywiście, ubiór małżonków należy dostosować do powagi uroczystości. Luźna ceremonia w ogrodzie nie wymagać będzie specjalnego dress-codu, jednak w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego warto postawić na elegancki strój. Tyczy się to zarówno jubilatów, jak i ich gości. 

Wykorzystajcie odnowienie przysięgi małżeńskiej, by nieco zaszaleć. Postawcie na ulubione kolory, zamiast stawiać na klasyczną czerń i biel. Z pewnością doda to energii całej ceremonii! 

Życzenia z okazji odnowy przysięgi małżeńskiej 

Zastanawiasz się, czego życzyć parze, która odnawia przysięgę małżeńską? Zapewne klasyczne ślubne życzenia mogą nie zdać egzaminu – najlepiej będzie odnieść się do ich wspólnych przeżyć. Dlatego gwarantujemy: tego rodzaju życzenia to prawdziwy wyciskacz łez. Jeśli potrzebujesz inspiracji to sprawdź nasze przykłady życzeń z okazji odnowienia przysięgi małżeńskiej.


Idźcie przez życie z dobrocią w sercu, 

Otoczeni ludźmi, których kochacie, 

Silni poczuciem bezpieczeństwa 

I szczęścia – nierozłączni!


Abyście dalej szli przez życie, 

trzymając się mocno za ręce. 

Zawsze uśmiechnięci, zawsze razem, 

Zawsze pewni swoich uczuć. 

Niechaj los Wam sprzyja, 

Niosąc powodzenie. 


Dla cudownej pary, z najlepszymi życzeniami, 

By szczęście nie znało miary, 

By codziennie świeciło słońce, 

A Wasze uczucie było wyjątkowo gorące. 


Odnowienie przysięgi małżeńskiej to prawdziwe święto miłości, którą warto przecież celebrować! Szykują się piękne chwile pełne wzruszeń! Pełni na nowo rozgrzewającego Was uczucia, koniecznie zostańcie na Westwing, by nie przegapić kolejnych, codziennych porad, dawek inspiracji i ofert dla stworzenia pięknego domu. Wszystkiego najlepszego!