Odkryj… najpiękniejsze kolędy i piosenki świąteczne
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej magiczny czas w roku. Wiąże się z nim wiele radości i wiele różnych tradycji. Oprócz przystrajania choinki i wręczania sobie podarunków do ulubionych należy śpiewanie kolęd i pastorałek. Piosenki świąteczne rozbrzmiewają już na początku grudnia ciesząc wpadającymi w ucho melodiami. Dzięki nim świąteczny okres nabiera jeszcze więcej baśniowego nastroju. Czy w Twoim domu zagościł już zwyczaj kolędowania? Jeśli nie, spróbuj namówić rodzinę na wspólne muzykowanie. Zobaczysz, że przy wigilijnym stole pojawi się jeszcze więcej miłości i bliskości.

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej magiczny czas w roku. Wiąże się z nim wiele radości i wiele różnych tradycji. Oprócz przystrajania choinki i wręczania sobie podarunków do ulubionych należy śpiewanie kolęd i pastorałek. Piosenki świąteczne rozbrzmiewają już na początku grudnia ciesząc wpadającymi w ucho melodiami. Dzięki nim świąteczny okres nabiera jeszcze więcej baśniowego nastroju. Czy w Twoim domu zagościł już zwyczaj kolędowania? Jeśli nie, spróbuj namówić rodzinę na wspólne muzykowanie. Zobaczysz, że przy wigilijnym stole pojawi się jeszcze więcej miłości i bliskości.
Piosenki świąteczne a kolędy – znaczenie i pochodzenie
Okazuje się, że określenie kolęda ma bardzo długą historię. Po raz pierwszy tego słowa użyto już w starożytnym Rzymie. Łacińskie słowo „calendae” oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Kiedy Juliusz Cezar ogłosił oficjalnie 1 stycznia początkiem roku Rzymianie, chcąc uczcić tę datę, zaczęli się wzajemnie odwiedzać składając sobie podarki, życząc szczęścia i śpiewając pieśni. Z Bożym Narodzeniem słowo kolęda zaczęło być kojarzone znacznie później, już w czasach chrześcijaństwa, i było wiązane z motywem narodzin Jezusa.
Najstarsza kolęda
Ówczesne kolędy były śpiewane po łacinie i zawsze towarzyszyły nabożeństwom kościelnym. Według chrześcijańskiej tradycji autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu, ale większość twórców tych popularnych piosenek świątecznych pozostaje do dziś anonimowa. Najpopularniejszą kolędą, przetłumaczoną na 300 języków, jest „Cicha noc”, która w symboliczny sposób jednoczy ludzi na całym świecie – cóż, tak właśnie działa magia świąt. W XVII wieku, równolegle do kolęd, zaczęły pojawiać się pastorałki. Były śpiewane na bardziej skoczną nutę, wesołe, czasem żartobliwe, często z wplecionymi wątkami ludowymi zaczerpniętymi z codziennego życia. Tę świecką odmianę kolędy chętnie śpiewano podczas zabaw, spotkań sąsiedzkich, jasełek i wizyt kolędników.
Najpopularniejsze polskie kolędy
Podobnie jak dzielenie się opłatkiem, nasze polskie tradycje bożonarodzeniowe sięgają kilku wieków wstecz. Również ta śpiewania kolęd. Za najstarszą bożonarodzeniową pieśń uważa się „Zdrow bądź królu anjelski” napisaną 600 lat temu przez czeskiego zakonnika Jan Štěkne. Po niej zaczęło pojawiać się kolęd coraz więcej. Te najpiękniejsze, które chętnie śpiewany do dziś, powstały w XVIII i XIX wieku. „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”…
Kolęda czy taniec narodowy?
Czy wiesz, że te znane pieśni świąteczne, które co roku nam towarzyszą kiedyś miały inne melodie? Z czasem zaczęły jednak się zmieniać na bardziej wpadające w ucho. Warto się wsłuchać w ich melodykę, która oparta jest na… popularnych tańcach narodowych – oberkach, kujawiakach, polonezach… Na przykład „W żłobie leży” nawiązuje do uroczystego poloneza, a „Hej bracia czy wy śpicie” do skocznego krakowiaka.
Chociaż większość autorów kolęd pozostaje nieznana, są i takie, które zamawiano u poetów. Tak było w przypadku kolędy „Bóg się rodzi”, o której napisanie księżna Izabela Czartoryska poprosiła Franciszka Karpińskiego. Powstała uroczysta pieśń o podniosłym charakterze chętnie śpiewana podczas nabożeństw kościelnych. Z kolei za jedną z najweselszych uważa się „Dzisiaj w Betlejem”, która pochodzi prawdopodobnie z okolic Małopolski i jest śpiewana nie tylko przez katolików, ale także przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a jej żywa melodia inspiruje również wyznawców wiary protestanckiej i prawosławnej. Ciekawostką jest piękna kołysanka „Lulajże Jezuniu”, która napawa łagodnością, spokojem i sprzyja świątecznej refleksji. Nic dziwnego, że na jej linii melodycznej oparł swój utwór Scherzo h-moll Fryderyk Chopin.
„Bóg się rodzi”
Bóg się rodzi, moc truchleje
Pan niebiosów obnażony
Ogień krzepnie, blask ciemnieje
Ma granice – Nieskończony
Wzgardzony – okryty chwałą
Śmiertelny król nad wiekami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami
Cóż masz, niebo, nad ziemiany?
Bóg porzucił szczęście twoje
Wszedł między lud ukochany
Dzieląc z nim trudy i znoje
Niemało cierpiał, niemało
Żeśmy byli winni sami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami
Podnieś rękę, boże Dziecię
Błogosław ojczyznę miłą
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę Swą siłą
Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami
„Bracia patrzcie jeno..” (Fragment)
Bracia patrzcie jeno
jak niebo goreje
znać, że coś dziwnego
w Betlejem się dzieje.
Rzućmy budy, warty, stada,
niechaj nimi Pan Bóg włąda.
A my do Betlejem, do Betlejem.
Patrzcie, jak tam gwiazda
światłem swoim miga!
Pewnie do uczczenia
Pana swego ściga.
Krokiem śmiałym i wesołym
śpieszmy i uderzmy czołem;
przed Panem w Betlejem
Najpopularniejsze polskie piosenki świąteczne
Zaczynają rozbrzmiewać już pod koniec listopada, kiedy w sklepach i na ulicach pojawiają się pierwsze dekoracje świąteczne. I chociaż niektórzy uważają, że to stanowczo za wcześnie, kiedy ich słuchamy od razu robi się ciepło, przytulnie i nastrojowo. Piosenki świąteczne towarzyszą nam w trakcie świątecznych przygotowań. Sam przyznasz, że przy tych wesołych melodiach sprzątanie wcale nie jest takie straszne, a sernik zawsze się udaje. Ich wybór jest ogromny, a półki w sklepach muzycznych uginają się od płyt najnowszych aranżacji. Album ulubionego wykonawcy może być świetnym pomysłem na bożonarodzeniowy upominek dla bliskiej osoby. A oto polskie świąteczne przeboje, które w grudniu nucą bez wyjątku wszyscy.
Czerwone gitary „Jest taki dzień”
Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy
Dzień zwykły dzień w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień w którym radość wita wszystkich
Dzień który już każdy z nas zna od kołyski
Niebo ziemi niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
Drzewa ptakom ptaki drzewom
Tchnienie wiatru płatkom śniegu
Jest taki dzień tylko jeden raz do roku
Dzień zwykły dzień który liczy się od zmroku
Jest taki dzień gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień piękny dzień dziś nam rok go składa w darze
Niebo ziemi niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
A gdy wszyscy usną wreszcie
Noc igliwia zapach niesie
Skaldowie „Z kopyta kulig rwie”
Ciągną, ciągną sanie, góralskie koniki
Hej, jadą w saniach panny, przy nich janosiki
Coraz który krzyknie nie wiadomo na co
Hej, echo odpowiada, bo mu za to płacą
Spod kopyt lecą skry, hej lecą skry
Zmarznięta ziemia drży, hej ziemia drży
Dziewczyna tuli się, hej tuli się
Z kopyta kulig rwie, hej kulig rwie
Patrz gwiazdy świecą w domach, nisko na dnie
Z kopyta kulig rwie
Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica
Hej, porwali te panny prosto od Kmicica
Zbójnik od Kmicica, zbójnik szarooki
Hej, z wierzchu baranica, a pod spodem smoking
Piosenki świąteczne dla dzieci
Najmłodszych z pewnością do śpiewania nie trzeba zachęcać. Zwłaszcza do tak radosnych i wpadających w ucho piosenek świątecznych. Dzieci cały rok wyczekują na prezenty świąteczne, już w listopadzie obmyślają jak napisać list do świętego mikołaja, i sprawdzają z niecierpliwością czy kalendarz adwentowy jest już pełen niespodzianek, a z przepisów na święta wybierają te na najpyszniejsze pierniczki…. Wszystkim tym rytuałom mogą towarzyszyć piosenki świąteczne – śpiewane nie tylko w przedszkolu, ale i w domu, podczas wspólnych zabaw i imprez bożonarodzeniowych. Przyłącz się i Ty – wiele prostych, łatwych do zapamiętania piosenek możecie znaleźć w internecie i połączyć je z grą na instrumentach czy z wesołym pląsaniem. Grunt, żeby była dobra zabawa. Oto te najpopularniejsze, które dochodzą w grudniowe dni z dziecięcego pokoju.
„Choinko piękna jak las”
Stała pod śniegiem panna zielona
Nikt prócz zająca nie kochał jej
Nadeszły święta i przyszła do nas
Pachnący gościu, prosimy wejdź!
Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!
Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!
Jak długo zechcesz, z nami pozostań,
niech pachnie tobą domowy kąt.
Wieszając jabłka na twych gałązkach
życzymy wszystkim Wesołych Świąt.
Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!
Choinko piękna jak las,
Choinko zostań wśród nas!
A na tej piosence wychowało się kilka pokoleń, może więc i Ty nauczysz jej swoją pociechę i zaśpiewacie ją razem podczas mroźnego spaceru. Niewiele osób wie, że jest to wiersz Marii Konopnickiej „Zła zima”, za to wszyscy znają ją pod tytułem…
„Hu hu ha, nasza zima zła…”
Hu! hu! ha! Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
mroźnym śniegiem w oczy prószy,
wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!
Hu! hu! ha! Nasza zima zła!
Płachta na niej długa, biała,
w ręku gałąź oszroniała,
a na plecach drwa…
Nasza zima zła!
Hu! hu! ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
dalej śnieżkiem w plecy zimy,
niech pamiątkę ma!
Nasza zima zła!
Piosenki świąteczne po angielsku
Są takie piosenki świąteczne bez których nie ma prawdziwego klimatu Bożego Narodzenia. Chyba nie ma osoby, która choć raz nie słyszała takich szlagierów jak „Have Yourself a Mary Little Christmas” Franka Sinatry czy „So this is Christmas” Johna Lennona. W okolicach świąt wiele zagranicznych gwiazd nagrywa tzw. christmas songs aranżując na różne sposoby te najbardziej znane świąteczne przeboje i komponując nowe, które mają szansę się nimi stać. A te potem umilają nam oczekiwanie na święta dochodząc z każdego ulicznego głośnika. Wiele z nich pojawia się także w filmach świątecznych. Tak tak, wiemy, że czasami bywa to już męczące, ale sam przyznasz, że nie ma nic przyjemniejszego niż kupowanie prezentów przy dźwiękach „Jingle Bells” albo „Last Christmas”?
„Ariana Grandę „Santa tell me” (fragment)
Santa, tell me if you’re really there
Don’t make me fall in love again
If he won’t be here next year
Santa, tell me if he really cares
‘Cause I can’t give it all away
If he won’t be here next year
Feeling Christmas all around
And I’m trying to play it cool
But it’s hard to focus when I see him walking around the room
“Let it Snow” is blasting out
But I won’t get in the mood
I’m avoiding every mistletoe until I know
It’s true love that he thinks of
So next Christmas
I’m not all alone, boy
Frank Sinatra „Let it snow!” (Fragment)
Oh, the weather outside is frightful,
But the fire is so delightful,
And since we’ve no place to go,
Let it snow, let it snow, let it snow.
It doesn’t show signs of stopping,
And I brought some corn for popping
The lights are turned down low
Let it snow, let it snow, let it snow.
When we finally kiss good night How
I’ll hate going out in the storm
But if you really hold me tight
All the way home I’ll be warm.
The fire is slowly dying
And, my dear, we’re still goodbyeing
But as long as you love me so.
Let it snow, let it snow, let it snow.
Nasza lista świąteczna na Spotify
Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę świątecznych przebojów na platformie Spotify. Znajdziesz tam te najbardziej znane hity takich klasyków jak Frank Sinatra, Tony Benett, Nat King Cole czy Ella Fitzgerald.. ale też sporo przebojów i nowych aranżacji w wykonaniu gwiazd młodszego pokolenia – wśród nich Michael Bublé, George Michael, Coldplay.. W sumie z kilkudziesięciu szlagierów każdy może wybrać coś dla siebie – i miłośnicy klimatycznych ballad i nieco weselszych kawałków. Jeśli zastanawiasz się co można robić przed świętami to może wybierz z naszej playlisty ulubione piosenki świąteczne, które spodobają się i starszym i najmłodszym. Może umilą Wam przerwy podczas wspólnego kolędowania.
Muzyczne bingo – pomysł na zabawę na Święta
Mamy dla Ciebie pomysł na zabawę z rodziną przy świątecznym stole – muzyczne bingo. Do organizacji zabawy potrzebny będzie sprzęt (głośniki, komputer/smartphone), przygotowana wcześniej playlista piosenek świątecznych (na Youtube lub Spotify), DJ oraz karty z tytułami piosenek, jak te przygotowane przez nas poniżej, które możesz pobrać i wydrukować. Bingo wygląda następująco: DJ pierwsze noty świątecznej piosenki (dla utrudnienia może to być tylko muzyczne intro). Warto też by wśród popularnych przebojów znalazły się mniej znane utwory. Grający skreślają po kolei tytuły piosenek na karcie. Pierwsza osoba, która odgadnie wszystkie tytuły, wykrzykuje Bingo! i wygrywa mały prezent.
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Warto przypomnieć sobie jak brzmią kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Może dzięki nam poznasz nowe, których jeszcze nie słyszałeś? Zarejestruj się na Westwing, zajrzyj też na naszą playlistę na platformie Spotify. Niech Twoim rodzinnym świętom towarzyszy w tym roku myzyka, śpiew, a może i… taniec.