Stół z bukietem jasnoróżowych róż zastawiony na komunię z białą zastawą i srebrnymi sztućcami

Komunia to ważna uroczystość w życiu dziewięciolatka. Najistotniejsze jest oczywiście przeżycie duchowe, ale również spotkanie z bliskimi podczas rodzinnego obiadu sprawia, że ten dzień jest niezapomniany. Głównym punktem programu po uroczystościach kościelnych jest przyjęcie komunijne. Czy zdecydujesz się na kameralne w domu czy większą imprezę w lokalu zależy od Ciebie. Chętnie podpowiemy Ci co zrobić, żeby i w jednym i w drugim przypadku było niezwykłym świętem dla Twojego dziecka.

Przyjęcie komunijne – od czego zacząć?

Zdecyduj na czym bardziej Ci zależy. Czy chcesz, żeby dziecko zapamiętało ten dzień jako ważną uroczystość w rodzinnym domu, czy bardziej zależy Ci na spotkaniu w kameralnym gronie w spokojnej atmosferze? W podjęciu decyzji może pomóc Ci budżet, jakim dysponujesz. Z pewnością komunia w domu dla dziadków i rodziców chrzestnych będzie mniej kosztowna niż obiad dla kilkunastu osób w restauracji. Zrób listę zaproszonych gości. Zazwyczaj są to najbliższe osoby, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pojawiła się dalsza rodzina czy przyjaciele.

Na podstawie tej listy będziesz mógł zamówić lub własnoręcznie przygotować zaproszenia na spotkanie. Możesz włączyć w to dziecko – wspólnie zrobione karteczki z odpowiednią dekoracją i cytatem lub wierszem będą pamiątką, do której po latach będziecie razem ze wzruszeniem wracać.

Ważną kwestią jest ustalenie menu. Jeśli przygotowujesz przyjęcie sam, warto wcześniej dokładnie je przemyśleć – wiąże się to z dużymi zakupami i przygotowaniem potraw. Jeśli zdecydowałeś się na catering lub obiad w restauracji, też nie odkładaj tego na ostatnią chwilę – warto zarezerwować salę z minimum dwumiesięcznym wyprzedzeniem i przedyskutować menu z menadżerem. Pamiętaj, że możesz zawsze zasugerować, na jakich daniach Ci zależy, a czego wolałbyś uniknąć.

Przyjęcie komunijne w domu

Dom to miejsce, w którym Twoje dziecko czuje się najlepiej, dlatego z pewnością ucieszy się ze spotkania z rodziną w miejscu, które jest jego bezpieczną przystanią. A Ty co o tym myślisz? Poznaj zalety i wady przyjęcia komunijnego w domu.

Zalety:

 • Swobodna atmosfera
  W domu jesteś u siebie – nie musisz czuć się skrępowany konwenansami, jakie obowiązują w restauracji. Możesz zorganizować przyjęcie w ogrodzie – w maju jest zazwyczaj piękna pogoda, ale musisz być przygotowany także na plan B w razie jej pogorszenia.
 • Wystrój
  Możesz sam zadbać o nakrycie stołu i dekorację domu, jaka Ci odpowiada. Na Westwing znajdziesz sporo inspiracji, które pomogą Ci elegancko i z klasą przystroić dom.
 • Menu
  Menu na komunię w domu przygotowujesz sam, dlatego możesz zawsze dostosować dania do preferencji gości. Jeśli okaże się, że ktoś jest uczulony na jakiś produkt, szybko zastąpisz go innym. Nie komplikuj dań – prosty domowy obiad będzie smakował i dzieciom i dziadkom.
 • Czas
  Nie musisz się martwić, że czas wynajęcia sali się kończy, a dzieciaki jeszcze nie zaczęły jeść pierwszego dania. W domu panuje luźna atmosfera, nikt nikogo nie pogania, a goście mogą biesiadować tak długo jak chcą.

Wady:

 • Wszystko jest na Twojej głowie a towarzyszący stres czy przyjęcie wypadnie tak, jak zaplanowałeś, na pewno nie wpływa korzystnie na psychikę.
 • Mniej czasu na przebywanie z gośćmi, za to więcej spędzonego w kuchni. 
 • Jeśli masz dużo obowiązków w pracy, będzie Ci trudno wszystko pogodzić: zadbać o menu, zrobić spore zakupy i wszystko przyszykować. Również wystrój domu będzie na Twojej głowie.
 • Przyjęcie w lokalu na pewno będzie droższą opcją – trzeba zapłacić nie tylko za wynajęcie sali, ale też za obsługę oraz menu

Przyjęcie komunijne w lokalu

Nie należy ostatnio do rzadkości. Tempo życia i ilość obowiązków, które rodzice mają na głowie sprawia, że nie są wstanie wygospodarować czasu na przygotowanie takiego przedsięwzięcia, jakim jest przyjęcie komunijne. Taki uroczysty obiad w restauracji ma zatem sporo zalet. A czy ma także jakieś wady?

Zalety:

 • Nie musisz się o nic martwić. Wystarczy zarezerwować termin i omówić z menadżerem szczegóły uroczystości.
 • Z listy obowiązków odpadają zabierające dużo czasu zakupy i przygotowywanie potraw. Wystarczy, że zasugerujesz szefowi restauracji preferencje gości, a on zaproponuje Ci gotowe menu.
 • Zamiast krzątania się w kuchni, możesz ten czas miło i bez stresu spędzić z gośćmi, no i przede wszystkim ze swoim dzieckiem, które jest głównym bohaterem tego dnia.
 • Więcej miejsca pozwala na wygodne rozsadzenie gości przy stole.

Wady:

 • Pamiętaj, że w okresie komunijnym większość lokali jest zajęta. Dlatego rezerwacji trzeba dokonać dużo wcześniej, czasem nawet z półrocznym wyprzedzeniem.
 •  Jesteś ograniczony czasem, na jaki została wynajęta sala. Najczęściej jest ona tylko do Waszej dyspozycji, ale zdarza się tak, że odgłosy dobiegające z sąsiedniej zakłócają kameralną atmosferę i uroczysty charakter.
 • Możesz dograć niektóre rzeczy z szefem restauracji, ale najczęściej wystrój wnętrza i nakrycie stołu jest typowe dla danego lokalu. Warto wcześniej sprawdzić, czy na pewno Ci odpowiada.
 • Musisz liczyć się z tym, że po samej uroczystości w kościele odbywają się jeszcze inne wydarzenia: wspólne zdjęcia, rozdawanie obrazków itd. Goście oczekujący w restauracji na głównego bohatera mogą czuć się zniecierpliwieni. Warto, żeby jedno z rodziców było na miejscu, żeby wszystkiego dopilnować. 
 • Większe koszty – opłacenie wynajętej sali, obiadu oraz obsługi zawsze generuje większe wydatki niż impreza zorganizowana domowym sumptem

Stwórz wyjątkową atmosferę

Odpowiednia oprawa uroczystości sprawi, że będzie ona dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Pamiętaj, że zarówno dekoracje, jak i nastrój powinien być dostosowany do religijnego święta. Komunie odbywają się wiosną – to doskonała pora roku na zorganizowanie tego typu przyjęcia. Bogactwo kwiatów pozwoli Ci pięknie udekorować dom. Przystrój nimi przede wszystkim stół – dekoracja stołu komunijnego jest bardzo ważna. Z upiętych gałązek możesz też zrobić girlandy i ozdobić nimi  wejście do domu, poręcze schodów czy oparcia krzeseł. Wybieraj jasne, pastelowe odmiany (biel, pudrowy róż, mięta, błękit) oraz gatunki, które podkreślą, że jest to uroczystość dla dziecka: stokrotki, konwalie, bez, lilie, drobne różyczki i goździki.

Możesz wybrać te same kwiaty, co w wianku lub bukieciku. Wykorzystaj ozdobne rozety, wstążeczki wplatane w kwiaty, serwetki na stół komunijny z religijnymi motywami. W pochmurne dni palące się świece podkreślą rodzinny nastrój.

Postępuj rozsądnie – komunia to nie wesele, ważny jest umiar – nadmiar dekoracji, prezentów czy zbyt bogate menu przyćmi charakter uroczystości. Zadbaj, żeby atmosfera była swobodna, ale podniosła. Pamiętaj, kto jest głównym bohaterem. Spraw, żeby dziecko czuło wagę tego wydarzenia, było zaopiekowane, docenione i szczęśliwe. Zastanów się wcześniej, jakie życzenia na komunię świętą dla niego przygotujesz. No i zastanów się, co chcesz podarować swojemu dziecku – wybór prezentu na komunię dla dziewczynki czy prezentu na komunię dla chłopca to także wyzwanie. Może być symboliczny, ale nie wolno Ci o nim zapomnieć. 

Opieka nad dziećmi

Komunia to uroczystość dla całej rodziny. Weź pod uwagę, że podczas uroczystości w domu będą nie tylko dorośli, ale też zapewne dzieci. Warto, żeby jedna i druga strona miło i spokojnie mogła przeżyć ten dzień. Wiadomo, że dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, szybko się nudzą, dlatego pomyśl wcześniej jak zorganizować im czas. Może warto skorzystać z pomocy animatorki, która będzie czuwała nad całą gromadką. Możesz też poprosić o pomoc „młodzież” – nastolatkowie mogą przecież od czasu do czasu mieć oko na młodsze towarzystwo.

Dobrym pomysłem będą dwa stoły – dla dorosłych i dla dzieci, które z pewnością będą zachwycone, że mogą wspólnie zasiąść z dala od dorosłych (ale po ich kontrolą). Zorganizuj dzieciom czas, tak żeby nie miały czasu się zniecierpliwić. Mogą towarzyszyć „komunijnemu” koledze przy odpakowywaniu prezentów. Jeśli impreza odbywa się w ogrodzie, dzieci będą miały więcej swobody, ale w domu bieganie i hałas może być uciążliwy na przykład dla dziadków. Dlatego dobrze mieć w zanadrzu kilka pomysłów na zabawy i konkursy, dostosowane do wieku dzieci. Mogą to być kalambury, konkursy rysunkowe, warsztaty baniek mydlanych, malowanie twarzy, a przy niewielkiej liczbie dzieci ciekawe gry planszowe, które „wciągną” całą gromadkę. 

Przyjęcie komunijne – fotograf

W tej chwili tradycyjne zdjęcie grupowe przed kościołem już nie wystarcza. Coraz częściej rodzice decydują się na upamiętnienie na fotografii całej uroczystości, nie tylko w kościele, ale też w domu. To niezapomniana pamiątka na lata dla całej rodziny. Zazwyczaj do robienia zdjęć jest oddelegowany starszy brat lub wujek, ale coraz częściej rodzice korzystają z profesjonalnej pomocy fotografa, żeby mieć pewność, że wszystko się uda i o nic nie muszą się martwić. Osoba robiąca zdjęcia powinna być dyskretna, tak żeby nie zakłócać zbytnio uroczystości sakralnej i nie rozpraszać dzieci. Z pewnością warto zaproponować wspólną fotografię z dzieckiem rodzicom, dziadkom i rodzicom chrzestnym. Taką sesję, jeśli pogoda temu sprzyja, warto zrobić w ogrodzie, parku czy po prostu podczas wspólnego spaceru. Przyjęcie komunijne w domu to okazja do zrobienia mniej oficjalnych zdjęć – buzia umorusana w bitej śmietanie czy dziadek przytulający wnuczkę to kadry, które rozbawiają i wzruszają po latach.

Przyjęcie komunijne – pamiętaj, co jest jego istotą

Pięknie przystrojony dom, oryginalne prezenty dla dziecka, przygotowanie tortu komunijnego czy chociażby kwestia, jak się ubrać na komunię. To wszystko jest ważne i naturalne, że chcemy wypaść jak najlepiej, ale  często zapominamy, jaki jest główny cel uroczystości. Oprócz podstawowego znaczenia sakramentu religijnego, liczy się przede wszystkim ciepła atmosfera i bliskość, jaka łączy dziecko z rodziną. Przyjęcie komunijne to dobra okazja, żeby zacieśnić tę więź. Więc nie przejmuj się niewielkimi potknięciami organizacyjnymi – nawet jeśli nie wszystko wyjdzie tak, jak sobie zaplanowałeś, co innego się liczy. Porozmawiaj wcześniej o tym z dzieckiem – ono pewnie stresuje się bardziej od Ciebie. 

Jeśli chcesz wiedzieć jak zorganizować przyjęcie komunijne od A do Z zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz tu sporo pomysłów na oryginalne prezenty, komunijne menu, a nawet życzenia dla przeżywającego to święto najmłodszego członka rodziny.