Aranżacja stołu weselnego w stylu boho

Nadchodzi Wasz wielki dzień? Wesele to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka – jego zaplanowanie wymaga jednak niekiedy żelaznych nerwów. Po uporaniu się z salą czy zespołem muzycznym, przed nami kolejne wyzwanie – usadzenie gości w taki sposób, by wszyscy byli zadowoleni i doskonale się bawili. Rozmieszczenie gości weselnych nie musi być trudne – wystarczy poznać kilka zasad. Podpowiemy Ci, jaki kształt stołu będzie najodpowiedniejszy dla Twojego wesela, jak dopasować do niego winietki i inne dekoracje. A co najważniejsze, dowiesz się kogo usadzić przy stole głównym, najbliższych stolikach oraz jak posadzić resztę gości. Do dzieła!

Wybierz kształt stołów weselnych

Wybór kształtu stołów, chociaż może wydawać się banalnym zadaniem, potrafi spędzić sen z powiek. Warto zastanowić się nad nim jeszcze przed wyborem sali weselnej – nie każdy kształt sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. A dodatkowo, będzie miał on wpływ na wybór kwiatów na stół weselny. Tak więc, jak wybrać pomiędzy tymi najpopularniejszymi – okrągłymi i prostokątnymi?

Stoły prostokątne

To prawdziwa tradycja i możemy być pewni, że nikt nie będzie zaskoczony – dzięki temu sprawniej pójdzie zajęcie miejsc. Stoły prostokątne są dobrym rozwiązaniem przy większej liczbie gości, a także gdy chcemy uniknąć sadzania blisko siebie dwóch zwaśnionych osób. Z drugiej strony – takie rozmieszczenie gości utrudnia poruszanie się w trakcie imprezy i sprawia, że któryś z końców stołu może poczuć się pominięty. Nie służą interakcji pomiędzy gośćmi, którzy nie siedzą w swoim bezpośrednim otoczeniu! Idealnie sprawdzą się na weselu w stylu rustykalnym – długi, suto zastawiony wiejski stół doda niepowtarzalnej atmosfery – wspólne siedzenie sprzyja biesiadowaniu, śpiewom i zabawie.

Stoły okrągłe

Fragment sali weselnej z okrągłymi stołami, na których znajduje się zastawa oraz dekoracje

Nie sposób nie docenić ich urzekającej elegancji. Wybornie prezentują się na sali, dodając całej imprezie elegancji i wytworności. To wciąż nowość, więc z pewnością sprawisz, że Twoje wesele będzie na ustach gości przez długi czas – wyglądają bardzo oryginalnie! Przy takich stolikach atmosfera jest nieco bardziej kameralna i samo posadzenie gości może wymagać kreatywności – tworzymy małe podgrupy, które przez większą część imprezy bawić się będą w swoim gronie. Gdy uda nam się zrobić to mądrze, z pewnością długo wspominać będą wesele. Takie rozwiązanie wymaga nieco większej sali i mniejszej liczby gości – tak, by wszyscy komfortowo się pomieścili.

Zaplanuj winietki na stół weselny

By każdy z gości bez trudu znalazł swoje miejsce przy odpowiednim stoliku, koniecznie będą winietki. Nie spełniają one jednak tylko funkcji praktycznej – często są elementem dekoracyjnym, a te bardziej oryginalne goście często zabierają do domów na pamiątkę tego niezwykłego wydarzenia. Dzięki nim nie musimy martwić się rozsadzaniem zaproszonych gości – z pewnością każdy dotrze na zaplanowane miejsce. Tutaj przeczytasz więcej o winietkach!

Rozmieszczenie gości weselnych: stół główny

Główy stól weselny z zastawą oraz dwa okrągłe stoły weselne dla pozostałych gości

Nowożeńcy – czyli my – jesteśmy najważniejszym punktem całego wesela, od stolika głównego należy więc rozpocząć rozmieszczenie gości weselnych. Para młoda powinna siedzieć w miejscu centralnym całej imprezy z twarzami zwróconymi w stronę drzwi. To w końcu gospodarze! Ich stolik jest stolikiem wyjątkowym, prezydialnym – to miejsce dla gości honorowych. Oprócz państwa młodych przy takim stoliku znaleźć powinni się również świadkowie oraz rodzice czy bliscy przyjaciele – w skrócie, najważniejsze osoby dla nowożeńców.

W przypadku stołu prostokątnego można usadzić wszystkich po jednej stronie stołu, aby byli dobrze widoczni. Obok państwa młodych zasiadać powinni rodzice, a domykać wszystko świadkowie i przyjaciele.

Jeśli zdecydujemy się na stoły okrągłe, mamy większą dowolność – stół ten może stać na podwyższeniu, by wyróżniać się wśród innych. To miejsce dla najbliższej rodziny, przyjaciół i świadków – pamiętajmy jednak, by miejsca naprzeciwko pary młodej nie były zastawione krzesłami i była ona dobrze widoczna.

Rozmieszczenie reszty gości przy stole weselnym

Najważniejszym kryterium, które powinieneś mieć na uwadze, planując rozmieszczenie gości weselnych jest zasada starszeństwa. Miejsce dla osób starszych, z racji na szacunek, powinno być jak najbliżej pary młodej, ale nie można również zapominać o nieco młodszych – tych warto posadzić razem, w swoim towarzystwie będą bawili się znakomicie. By każdy miał odpowiednie towarzystwo, członków poszczególnych rodzin można posadzić blisko siebie – jeśli planujesz jednak integrację, to wesele będzie idealnym miejscem do wzajemnego poznania. Rzuceni na głęboką wodę będą musieli nawiązać nowe znajomości!

W tym wypadku warto przedstawicieli poszczególnych rodzin posadzić po przeciwnych stronach stołu. Popularnym pomysłem są tak zwane „stoły dla singli”, przy których sadzamy gości, którzy przyszli bez pary. Nie będą musieli na siłę szukać osoby towarzyszącej, spędzą miły wieczór, a może uda im się poznać kogoś nowego?

Gdzie posadzić dzieci przy stole weselnym?

Stworzenie odrębnego stolika dla dzieci jest bardzo dobrym pomysłem – w swoim „sosie” czuć się będą dużo lepiej niż wśród niemożliwie nudnych dorosłych. Śmiechom nie będzie końca – z pewnością czeka ich przednia zabawa. Niektóre pary decydują się na wynajęcie specjalnego animatora, który czuwać będzie nad ich bezpieczeństwem i zapewni rozrywkę.

Dekoracje stołu weselnego

Starannie dobrane ozdoby dodadzą Twojemu weselu indywidualnego klimatu! Diabeł tkwi w szczegółach, więc warto dokładnie przemyśleć ich wybór. Taka aranżacja powinna przyciągać wzrok samym wykonaniem i podkreślać charakter nowożeńców – dzięki odrobinie kreatywności stworzymy taką dekorację, która zaskoczy wszystkich gości. Dekoracja stołu weselnego zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od motywu Waszego wesela. A na co wypływa motyw? Na dekoracje sali, rodzaj kwiatów do wiązanki ślubnej czy nawet kwiatów na stół weselny.

Rozmieszczenie gości weselnych nie jest trudnym zadaniem – warto jednak poświęcić mu chwilę, by wszyscy zaproszeni czuli się podczas tego wyjątkowego dnia komfortowo i świetnie się bawili. Może uda Ci się dzięki niemu poznać ze sobą rodziny? Zapoczątkować nowe znajomości czy przyjaźnie? Na pewno Ci się uda! Podczas szału planowania, nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić kolejnych poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu. Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia!