Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Ślub w plenerze na plaży

Ślub cywilny w plenerze? To już możliwe! W Polsce kilka lat temu pozwolono na śluby cywilne na świeżym powietrzu. Obecnie cieszą się one coraz większą popularnością i wcale nas to nie dziwi! Taka uroczystość ma wyjątkową formę i jest zdecydowanie luźniejsza niż ślub w urzędzie. Jeśli zastanawiacie się, jak zorganizować taki ślub, koniecznie przeczytajcie ten poradnik. Znajdziecie w nim wskazówki dotyczące formalności, wyboru miejsca, a także poznacie zalety takiej formy zaślubin. Sprawdźcie, czy ślub w plenerze jest dla Was! 

Ślub cywilny w plenerze – dla kogo? 

W 2015 roku wprowadzono nowelizację ustawy o aktach stanu cywilnego, dzięki której można organizować ślub cywilny w plenerze. Jeśli wy zastanawiacie się, czy taki ślub jest dla was, chcemy Was uspokoić – to naprawdę prosta rzecz do zorganizowania! W kwestii formalności różni się tylko dodatkową opłatą, a jeśli chodzi o resztę aspektów, są to jedynie drobne kwestie techniczne. Oczywiście jeśli zależy Ci, aby Twoja uroczystość wypadła perfekcyjnie, możesz zatrudnić do pomocy wedding plannera, choć i tak kilka kwestii będziesz musiała zorganizować samodzielnie.

Jedyne, co może być niepokojące, to pogoda w dniu ślubu, chociaż i na to są już rozwiązania. Ślub w plenerze spodoba się osobom, które nie lubią podążać za schematami, chcą przeżywać ważne chwile w wyjątkowych miejscach, a także cenią sobie oryginalność. Dzięki temu, że Wasz ślub odbędzie się w pięknej scenerii, z pewnością chętnie będziecie do niego wracać i to nie tylko myślami! Wyprawa do miejsca, w którym ślubowaliście sobie miłość może stać się waszym rytuałem – w końcu 3 rocznica ślubu to taki sam, a może nawet większy powód do celebracji!

Ślub cywilny w plenerze – zalety 

Ślub w plenerze może być ciekawą odmianą w porównaniu do urzędowych ceremonii. Jeśli dodatkowo wybierzecie piękną scenerię i odpowiednio ją udekorujecie, wrażenie będzie oszałamiające! Jakie są jeszcze zalety ślubu plenerowego? 

  • Nieograniczone miejsce – najczęściej ślub plenerowy odbywa się w przestrzeni, która zmieści więcej krzeseł, niż sala w urzędzie. 
  • Naturalna aranżacja – często podczas ceremonii towarzyszyć Wam będzie śpiew ptaków, szum drzew lub nawet morza, a także piękne efekty, jak np. zachód słońca! 
  • Bliskość sali weselnej – coraz częściej miejsce ślubu plenerowego jest tuż obok sali weselnej – zdecydowanie ułatwia to logistykę. 
  • Intymność – ceremonia w plenerze ma zdecydowanie bardziej kameralny charakter, niż ta w urzędzie, szczególnie, jeśli organizujesz mniejszą uroczystość, np. wesele do 50 osób
  • Kompatybilność – pamiętaj, że ślub cywilny w plenerze możesz od razu połączyć z innymi atrakcjami na wesele, na przykład sesją ślubną, którą wykonacie wspólnie z gośćmi! 

Wskazówka: Jeśli zdecydowaliście się na uroczystość w plenerze, podpowiedzcie gościom, jak się ubrać na wesele! Często konieczne będzie obuwie na płaskim obcasie lub specjalne nakładki na obcas, które bez problemu kupicie w sklepie tanecznym. 

Z jakimi kosztami i formalnościami wiąże się ślub cywilny w plenerze? 

Organizując ślub plenerowy, musicie pamiętać o kilku dodatkowych rzeczach, a przede wszystkim o formalnościach i uiszczeniu odpowiednich kosztów. 

  1. Najpierw udajcie się do Urzędu Stanu Cywilnego odpowiedniego dla miejsca ślubu (nie Waszego miejsca zamieszkania!). Podczas spotkania otrzymacie zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (koszt uzyskania zaświadczenia to 84 zł), ustalicie też datę ślubu i wniesiecie opłatę za ślub cywilny w plenerze (1000 zł). 
  2. Następnie ustalcie z salą, czy pobierają dodatkowe opłaty za organizację ślubu w plenerze. Jeśli jest to inne miejsce, np. wesele w ogrodzie lub parku itp., konieczna będzie rozmowa z właścicielami lub odpowiednim urzędem. 

Wymogi 

Pamiętajcie, że biorąc ślub cywilny, także w plenerze, należy zapewnić te elementy: 

  • miejsce dla urzędnika, 
  • stolik do podpisania aktu, 
  • godło. 

Gdzie zorganizować ślub cywilny w plenerze – miejsca na uroczystość

Zastanówcie się, gdzie chcielibyście zorganizować swój ślub. Park, polana w lesie lub w górach, klif nad morzem, ustronne miejsce na wsi, plaża a może ogród rodziców? Pomysłów jest wiele! Jeśli zdecydujecie się na organizację wesela w tym samym miejscu, co ceremonia, będzie Wam o wiele łatwiej, jednak oczywiście nie jest to konieczne. Warto pamiętać, że miejsce na ślub musi spełniać pewne wymogi bezpieczeństwa, albo Urząd Stanu Cywilnego nie wyda na niego zgody.

  1. Wybierzcie miejsce, w którym nie będą wam przeszkadzać “intruzi” – mowa tu nie tylko o przechodniach, ale także np. o owadach! Zwróćcie uwagę na porę roku, okolicę (czy np. nie znajduje się tam staw), a także infrastrukturę.
  2. Zastanówcie się, jakiej przestrzeni szukacie. Czy ślub będzie kameralny, czy raczej macie zamiar zaprosić wiele osób? Gdzie będziecie się przygotowywać? Czy łatwo tam dojechać? Czy dacie radę zaaranżować to miejsce? W razie niepogody jest tam budynek, lub można trzeba rozstawić namiot? Odpowiedzcie sobie na wszelkie wątpliwości jeszcze przed finalnym wyborem.
  3. Zwróćcie uwagę na akustykę. Jeśli macie niewielką przestrzeń, raczej nie ma o co się martwić. Przy większych, otwartych przestrzeniach pojawia się problem z akustyką – porozmawiajcie z zespołem, czy dadzą radę odpowiednio nagłośnić waszą ceremonię.
  4. Zastanówcie się, czy w wybranym miejscu zorganizujecie wszystkie strefy. Mamy tu na myśli na przykład kącik dla dzieci, miejsce przygotowań państwa młodych, a nawet miejsce, gdzie będziecie otrzymywać prezenty i życzenia na ślub
  5. Nie zapomnijcie o ołtarzyku. Wystarczy do tego pergola lub bramka zrobiona z kilku drzew, koniecznie udekorowana kwiatami i tekstyliami. Ważne, by sprawdzić zawczasu, czy bramka dobrze będzie się fotografować i czy pasuje do strojów pary młodej i bukietu ślubnego.

Wskazówka: Pamiętajcie, że w organizacji – także np. ślubu humanistycznego – może Wam pomóc specjalna firma. Na rynku jest ich obecnie sporo.

Pomysł na ślub cywilny w plenerze – organizacja

Nawet jeśli jesteście mistrzami planowania, w przypadku organizacji ślubu są rzeczy, które potrafią nam w zwyczajnie umknąć. Przygotowaliśmy więc listę podsumowującą, o czym powinniście pamiętać! 

Plan B 

Koniecznie sprawdzajcie prognozę pogody i ustalcie na wszelki wypadek plan B. Znajdźcie firmę, która wypożycza dachy lub namioty, albo wybierzcie plener, który obok ma salę. Jeśli chcecie iść na żywioł, zapewnijcie parasole! Chyba nie chcecie, żeby makijaż i fryzury rozpadły się jeszcze przed weselem. 

Dekoracje i oświetlenie

Zaplanujcie, jakie dekoracje są potrzebne na ślubie plenerowym. Poza kwiatami, oświetleniem czy świecami możecie przygotować także pledy dla gości. Będzie to z pewnością miły akcent! Jeśli wiesz, że w miejscu ślubu mogą pojawić się komary, umieść też w kilku miejscach specjalne świeczki – postaraj się je sprytnie schować, np. za kwiatami! Warto też znaleźć odpowiednie miejsce na ognisko w ogrodzie. To niesamowicie romantyczny pomysł, którzy pokochają wszyscy goście.

Mamy dla Ciebie też aromatyczny pomysł na organiczne confetti z suszonych kwiatów! Ma taką zaletę, że nie trzeba go zbierać z trawy, więc idealnie nadaje się na uroczystość w plenerze. Do jego wykonania będziesz potrzebować papier do pakowania, spinacz i suszone kwiaty: głóg, płatki róż i lawenda.

Drogowskazy 

Zastanówcie się, gdzie umieścić oznaczenia wskazujące drogę na miejsce ceremonii. Mogą to być balony w kształcie obrączek przywiązane do bramy, albo specjalne drewniane tabliczki pokazujące kierunek. 

Motyw przewodni – jak zorganizować ślub w plenerze

Wielką zaletą ślubu w plenerze jest to, że przy wyborze motywu przewodniego nie ogranicza Cię kształt ani styl budynku, w którym odbywa się uroczystość. Taka okazja aż prosi się o garden party w angielskim stylu z wykwintnymi kapeluszami niczym z Ascot i uroczym kolorowym podwieczorkiem z etażerkami w stylu tea party. A co powiesz na przyjęcie w ogrodzie w stylu marokańskim z podłogowymi poduszkami i orientalnymi lampionami? Mamy też pomysł dla kinomanów. Wesele z motywem filmowym: kino w ogrodzie lub luksusowa impreza na basenie w stylu Hollywood, pop corn, budka do zdjęć z klapsem filmowym i neony. Ślub cywilny w plenerze możesz też zorganzować w Noc Kupały. Do takiego wydarzenia świetnie pasować będą zwłaszcza zwiewne dekoracje boho: wianki. świece i łapacze snów.

Jak się ubrać na ślub cywilny w plenerze?

Oczywiście organizując taką uroczystość na łonie natury wystawiamy się na nieprzewidywalne warunki atmosferyczne. Oprócz koców pomyśl o umieszczeniu tarasowych lamp grzewczych w strategicznych miejscach. Warto też uprzedzić gości o potencjalnych nierównościach terenu i zachęcić do zmiany obuwia na płaskie lub takie na koturnie. Jeśli ślub odbędzie się w wyjątkowo gorącym miejscu, można też zachęcić gości do przywdziania zwiewnego ubrania i przyniesienia kapelusza oraz koniecznie udostępnić wszystkim krem z filtrem. Strój zależeć też będzie od formalności wydarzenia. Jeśli zaproszono nas na ślub na plaży, lekka letnia sukienka i sandały w zupełności wystarczą. Jeśli uroczystość odbędzie się w ogrodzie luksusowego hotelu, możliwe, że obowiązywać będą stroje wieczorowe. Taka informacja powinna znaleźć się na zaproszeniu.

Czy można zorganizować ślub kościelny w plenerze?

Obecnie Kościół Katolicki przewiduje taką możliwość tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zgodę na taką ceremonię musi dać sam biskup i nie jest też jasne, jakie warunki muszą być ku temu spełnione. Jeśli bardzo zależy Ci na takiej opcji, warto złożyć wniosek, jak najwcześniej, nawet ponad rok przed planowaną uroczystością. Jako alternatywę polecamy ślub w kameralnej kapliczce, gdzieś na łonie natury, np. w górach lub w urokliwej wiosce.

Wszystko gotowe? Świetnie, teraz możesz cieszyć się wymarzonym ślubem cywilnym w plenerze! Jesteśmy pewni, że będzie to dla Was jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Jeśli szukasz jeszcze więcej inspiracji, dołącz do klubu Westwing już dziś i ciesz się nowymi pomysłami każdego dnia.