Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kobiety przygotowujące stół na wieczór andrzejkowy

Podobno dawno temu, kiedy wróżby andrzejkowe traktowano śmiertelnie poważnie, dziewczęta, które myślały o zamążpójściu pościły w wigilie św. Andrzeja. Wierzyły, że dzięki temu ukaże im się we śnie twarz przyszłego męża. Dziś, andrzejkowe zwyczaje nie są już brane tak bardzo na serio, a listopadowa noc to dobra okazja do spotkania z przyjaciółmi. Niech wspólnej zabawie towarzyszy lanie wosku oraz inne mniej znane andrzejkowe zwyczaje.

Kiedy są Andrzejki i skąd pochodzą tradycje andrzejkowe?

Andrzejki obchodzone są w wigilię św. Andrzeja, w nocy z 29 na 30 listopada, więc nie zapomnij też o życzeniach dla Andrzeja w Twoim życiu. To najdłuższa noc w roku, która poprzedza rozpoczęcie Adwentu i rozpoczyna okres oczekiwania na Boże Narodzenie. Dla chrześcijan to ostatnia okazja na zorganizowanie zabawy przed świetami. Dawniej wierzono, że w tę właśnie noc powracają na ziemię duchy, które potrafią przepowiedzieć najbliższą przyszłość. Wierzyły w to niezamężne dziewczęta ciekawe jak odmieni ich życie ta pełna wróżb i przepowiedni noc. Kawalerzy z kolei oddawali się gusłom wcześniej – w wigilię św. Katarzyny, z 24-25 listopada. Dziś wróżby andrzejkowe traktowane są bardziej na luzie, ale niektóre z nich cały czas są obowiązkowym repertuarem podczas andrzejkowej nocy. Oczywiście najpopularniejsze to lanie wosku, ale są i inne, nieco zapomniane. Poznaj je bo warto pielęgnować tradycje.

Pomysły na wróżby andrzejkowe dla dorosłych

Wróżenie w andrzejkową noc było kiedyś obowiązkowe dla każdej panny, a „czarom” przypisywano magiczną moc i wierzono w ich powodzenie. Uważano na przykład, że zerwane w wigilię św. Andrzeja gałązki wiśni ześlą upragnionego męża, jeśli zakwitną w Boże Narodzenie. Dziś do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i traktuje je jako sympatyczny „dodatek” do dobrej zabawy i tradycję, o którą warto dbać. Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest oczywiście lanie wosku przez mosiężny klucz i oglądanie w cieniu świecy woskowych figur. Pamiętaj, że tylko dobrze odczytane symbole szczęścia gwarantują spełnienie przepowiedni. Ale są i inne zabawy.

 • Kartki z zawodami
  Na karteczkach wypisz nazwy różnych zawodów, złóż je tak, żeby były niewidoczne i wrzuć do naczynia. Podczas losowania każdy wyciąga jedna karteczkę i odczytuje jaki zawód zgotował mu los
 • Andrzejkowe serca
  Wytnij je z papieru. Na jednej stronie zapisz żeńskie a na drugiej męskie imię. Rozłóż na stole. W zależności kto akurat bierze udział w zabawie odwracaj na odpowiednią stronę. Wróżąca sobie osoba z zawiązanymi oczami trafia szpilką w jedno z serc wskazując imię kandydata lub kandydatki na druga połowę.
 • Kubeczki
  Do każdego schowaj jakiś atrybut: monetę, pierścionek, klucz… Odwróć je do góry dnem. Po wskazaniu odpowiedniego kubka i wylosowaniu tego co się w nim znajduje odczytaj co oznacza symbol szczęścia.
 • Dwie połówki orzecha
  Przygotuj łupinki z orzechów i miskę  z wodą. Niech każdy z gości napisze na jednej karteczce swoje imię na drugiej osoby, na której mu zależy. Po włożeniu karteczek do łupinek należy położyć je na wodzie. Powodzenie związku będzie uzależnione od tego czy będą płynąć ku sobie czy się oddalać
 • Wyścig butów
  Dawniej brały w nim udział oczywiście tylko niezamężne panny, ale możesz też do zabawy zaprosić panów. Niech każdy zdejmie but i postawi pod ścianą jeden za drugim. Przestawiajcie buty w kierunku drzwi. Właściciel tego, który pierwszy dotrze do progu najszybciej znajdzie swoją druga połówkę

Wróżby andrzejkowe dla dzieci

Dzieci nie trzeba długo namawiać do zabawy. Każda okazja jest dobra. Pociechy uwielbiają atmosferę magii, baśniowości, tajemnicy… Przy odrobinie dobrej woli może uda Ci się nawet połączyć dwie imprezy: tę dla dorosłych i drugą dla najmłodszych. Możesz przeznaczyć dla dzieci osobny pokój i oczywiście oddelegować dorosłą osobę, która będzie animować zabawę. Nie obejdzie się bez andrzejkowych wróżb. Dzieciaki to ciekawskie osóbki i kochają wiedzieć co im się przydarzy. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do dorosłych wiele rzeczy biorą na serio, dlatego dostosuj wróżby do ich wieku, a przepowiednie niech będą zabawne, żartobliwe i wyłącznie pozytywne. W co możecie się zabawić?

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe dla dzieci

 • Obieranie jabłka

Przygotuj tyle jabłek ile jest dzieciaków. Niech każde z nich obiera owoc (tu może się przydać pomoc dorosłych). Chodzi o to, żeby obierki się nie rwały i były jak najdłuższe. Poproś dziecko, żeby rzuciło skórkę za siebie. Przyjrzyjcie się razem kształt jakiej litery przybrała skórka. Może ona wskazać imię ulubionej koleżanki czy kolegi, albo przyszłej sympatii.

 • Pączkowa uczta

Przypomina ciasteczka z wróżbą tyle, że zamiast nich wykorzystaj pączki. Niech każdy dzieciak napisze lub narysuje na karteczce swoje marzenie. Pączki zawieś na długiej tasiemce, a do środka każdego włóż karteczkę z życzeniami. Teraz zacznie się zabawa! Rodzic niech trzyma w ręku tasiemkę z pączkiem a dzieciak zjada ciastko. Jeśli dostanie się do karteczki marzenie się spełni. Zawsze jest przy tym wiele śmiechu. Pamiętaj, żeby tak umieścić karteczki, żeby nikt nie był zawiedziony.

 • Teatr cieni

Tradycyjne lanie wosku nie może ominąć tez najmłodszych. Koniecznie sprawuj kontrolę nad dzieciakami – woskiem łatwo się oparzyć. Poza odgadywaniem odlanych kształtów figurek warto je wykorzystać i zorganizować teatrzyk cieni. Żeby stworzyć bardziej „teatralny” nastrój zorganizujcie prawdziwą scenę, z prześcieradłem w roli kurtyny. Zachęć do zabawy wszystkie dzieciaki, niech każde odgrywa swoją rolę wcielając się w postać odlanej figurki. To niesamowicie rozwija wyobraźnie i daje mnóstwo frajdy.

 • Pisanie sokiem z cytryny

Przygotuj bibułki, wyciśnięty sok z cytryny i przycięte patyczki (możesz wykorzystać np. pałeczki do sushi). Niech każdy dzieciak napisze sokiem z cytryny życzenie dla swojego kolegi/koleżanki. Pomieszaj kartki. Po wylosowaniu niech każdy unosząc ostrożnie kartkę nad świecą zobaczy jakie życzenie wylosował. Uczul wcześniej dzieciaki, żeby życzenia były wyłącznie miłe, tak żeby nikomu nie sprawić przykrości.

Jak zorganizować wieczór andrzejkowy?

Przede wszystko zastanów się kogo chcesz zaprosić. Inaczej będzie przebiegała zabawa dla dorosłych a inaczej jeśli razem z rodzicami zaprosisz również dzieciaki. Jedno jest pewne – w jednym i drugim przypadku powinna to być noc pełna magii i tajemnicy. Dawniej Andrzejki miały charakter wyłącznie matrymonialny. Jeśli chcesz podtrzymać tę tradycję zaproś przyjaciółki i dobrze się bawcie w babskim gronie. Zanim zaczniesz obmyślać andrzejkowy wystrój domu pomyśl co podasz do jedzenia. „Zasiadane” przyjęcie będzie w tym przypadku zbyt formalne. Lepiej sprawdzi się szwedzki stół, z którego goście będą mogli korzystać spontanicznie i na luzie. Odpowiednie będą wszelkiego rodzaju przekąski – słone i słodkie – po które można w każdej chwili sięgnąć. Imprezę dla dorosłych mogą ożywić kolorowe drinki.

Obowiązkowo w menu powinny znaleźć się ciasteczka z wróżbą. To co prawda zwyczaj wywodzący się z Chin, ale w Andrzejki sprawdzi się doskonale. Przygotuj je z ciasta francuskiego lub kruchego a w środku ukryj karteczkę z zabawną wróżbą czy cytatem. Postaraj się stworzyć w domu jak najbardziej tajemniczą aurę. Zrezygnuj z „górnego” światła na rzecz małych lampek dających kameralne światło, girland typu cotton balls czy choinkowych lampek. W całym domu rozstaw świece – w lampionach, świecznikach, małych latarenkach, czy w postaci pływających tealightów. Nic nie ma tyle magii co płonący ogień. Tajemniczy mrok niech rozświetlają złote dodatki. Stwórz nastrojowy kąt do wróżenia. Nakryj niewielki stolik – na nim niech stanie misa z wodą do lania wosku, nie może również zabraknąć talii kart i szklanej kuli. Astralny klimat podkręć zapachami. Niech w całym domy unosi się mocna kadzidlana woń zmieszana z zapachem palących się świec.

Zaproś chętnych do wspólnego rytuału oczyszczania aury. Przyda się do tego biała szałwia. Paląca się na tacy srebrzysto-szare ziółko związane w pęczek nie tylko pięknie pachnie, ale łagodzi stany niepokoju, jest bakteriobójcze. Według dawnych wierzeń szałwia zmienia atmosferę w domu, oczyszcza złą aurę i chroni przed energetycznymi wampirami – w andrzejkową noc jak znalazł. Możesz też przygotować swój własny niepowtarzalny zapach. Oto nasz przepis na jesienny odświeżacz powietrza.

Będziesz potrzebowała:

 • Sznurek konopny
 • Ulubione zioła (np. listki szałwii, cedru, eukaliptusa)

Jak zrobić:

 1. Zbierz wszystkie listki tworząc z nich zwarty pęczek
 2. Owiń ciasno sznurkiem i zwiąż na końcu
 3. Przytnij końce z obu stron
 4. Połóż na dekoracyjnej metalowej tacy i podpal
 5. Kiedy czubek zacznie się palić zdmuchnij płomień

Unoszący się zapach przyjemnie wypełni całe pomieszczenie

Nietypowe pomysły na zabawy andrzejkowe

 • Ciągnięcie kart

Tradycyjna karciana wróżba polegała na ciągnięciu przez pannę asa. Jeśli wylosowała asa kier oznaczało to, że będzie miała spokojny, rodzinny dom, as karo zwiastował szczęście w uczuciach, trefl niespodziewaną miłość, a as pik zapowiadał pojawienie się władczego i silnego partnera.

 • Wróżenie z sześciu kart

Losujemy z talii sześć kart, tasujemy i układamy na stole w rzędzie rewersami do góry. Zadajemy jedno z kilku przygotowanych pytań, np. „kiedy poznam swoją drugą połowę?” I ciągniemy kartę. Do każdej karty przygotuj wcześniej odpowiedź, np. „Wcześniej niż Ci się wydaje i będzie to niespodzianka”. Możesz także kupić karty do tarota. Z pewnością chętnych do poznania swojej przyszłości ustawi się długa kolejka.

 • Czytanie z dłoni

Chiromancja czyli wróżenie z ręki była znana już w starożytności. Chociaż nazwa wydaje się skomplikowana wcale nie jest taka trudna. Wystarczy przyjrzeć się długości i kształtowi poszczególnych linii na dłoni, żeby dowiedzieć się jak się maja sprawy sercowe czy wrodzone talenty. Żeby przekonać się jak potoczy się kariera wyciągnij do wróżbity rękę dominującą, na słabszej narysowane są stany emocjonalne i osobiste relacje. Poszczególne linie – serca, życia, głowy informują o Twoim charakterze czy przebytych doświadczeniach. Traktuj to nie jak „czarną magię”, ale dobrą zabawę.

 • Kula prawdę Ci powie

Otóż wróżenie z kuli to sztuka dostępna tylko najdojniejszym ezoterykom. Przekonaj się czy masz takie zdolności. Kryształową kulę z powodzeniem zastąpi… szklany okrągły klosz od lampy. Jak wróżyć z kuli? Przede wszystkim stwórz nastrój tajemnicy. Zapal świece i kadzidełka, niech zapach i dym unosi się nad kulą tworząc chmurę tajemnicy. Zamknij oczy, oczyść umysł tak, aby nic nie zakłócało Twojej wizji. Reszta to kwestia wyobraźni. Potraktuj wszystko z poczuciem humoru, tak żeby wszyscy dobrze się bawili. O to przecież chodzi!

„Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja” – mówiło dawne staropolskie przysłowie. Czy Ty też nie możesz się już doczekać tego tajemniczego wieczoru? Pamiętaj, że wróżby andrzejkowe spełniają się tylko w tę jedną noc w roku. Zarejestruj się na Westwing, żeby poznać więcej zaklęć i wróżbiarskich sztuczek. Niech magia będzie z Tobą!