kobieta trzymająca na rękach niemowlę i całująca je w głowe

Imię – jedno z pierwszych słów, które uczymy się rozumieć i z którym jesteśmy związani przez całe życie. Znaczenie imion to jednak zdecydowanie więcej niż identyfikacja: może zdradzać wiele faktów o tym, kto je nosi. Wielu twierdzi też, że imię ma wpływ na charakter człowieka, a nawet wierzą w jego magiczną moc. Szukasz pomysłu na imię dla dziecka? A może chcesz poznać znaczenie swojego imienia? Zapraszamy do fascynującej podróży przez świat imiennictwa.

Skąd wzięły się imiona?

Czy można sobie wyobrazić świat bez imion? Choć dziś to bardzo trudne, początki były właśnie takie – w pierwotnych społecznościach plemiennych nie istniały imiona w dzisiejszym rozumieniu. Gdy przed tysiącami lat na świat przychodził nowy członek wspólnoty, jego rodzice nie nadawali mu imienia wybranego z zamkniętego katalogu. Jak zatem identyfikowano członków społeczności? Nadawano im przydomki – pochodziły one od cech wyglądu, charakteru, mogły też wskazywać na pełnioną funkcję lub więzi rodzinne – wiele popularnych dziś imion powstało właśnie jako określenia o znaczeniu np. „syn kowala”. Imiona nie były też początkowo przypisywane raz na całe życie, mogły zmieniać się wraz ze zmianami statusu społecznego. Wiele z nich miało aspekt magiczny, miały chronić noszącą je osobę przed złem albo być wróżbą na przyszłość. W części kultur funkcjonowało imię „prawdziwe”, którego nie wolno nikomu zdradzić oraz imiona używane na co dzień – znaczenie imion traktowano wówczas niezwykle poważnie.

Z czasem, gdy społeczności rozrastały się, imiona zaczęły się utrwalać jako niezmienne, stale funkcjonujące określenia. Przyczynił się do tego także zwyczaj nadawania imion po przodkach, który do dziś jest popularny. Do stworzenia zamkniętego katalogu imion przyczyniła się też dominacja tzw. wielkich religii: judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Wraz z pojawieniem się nowej religii, zanikały wcześniej nadawane tradycyjne imiona. Przykładowo w Polsce funkcjonuje dziś zaledwie niewielki procent tradycyjnych słowiańskich imion, dominują imiona biblijne. Wraz z globalizacją wzrosła też popularność imion zagranicznych.

Znaczenie imion – jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, jaką mają do podjęcia młodzi rodzice. Wybrać imię modne? A może bardzo rzadkie? Lepsze będzie imię typowo polskie, a może międzynarodowe? Czy wybierając imię kierować się rodzinnymi tradycjami? Czy znaczenie imion jest ważne? Pytań, jakie trzeba sobie zadać, jest mnóstwo. A do tego imię musi podobać się obojgu rodzicom. Jeśli szukasz pomysłu na imię dla malucha, oto kilka propozycji.

Najpopularniejsze imiona żeńskie – znaczenie

Jakie są najpopularniejsze imiona żeńskie? Choć mody się zmieniają i w czołówce co kilka lat pojawiają się inne imiona, lista najpopularniejszych, czyli najczęściej noszonych w całej populacji jest dość stała.

 • Anna – zdecydowanie numer jeden, imię niezwykle popularne, choć dość rzadko nadawane małym dziewczynkom, co sprawia, że jest ciekawym wyborem. Imię pochodzenia biblijnego – nosiła je matka Marii. W języku hebrajskim znaczy „pełna łaski i wdzięku”. Imieniny Anny obchodzone są 26 lipca.
 • Katarzyna – imię pochodzenia greckiego, jego znaczenie to „czysta, prawa, bez skazy”. Imieniny Katarzyny przypadają 25 listopada, 9 marca, 22 marca oraz 30 kwietnia.
 • Agnieszka – prawdopodobnie pochodzi z języka greckiego i wywodzi się od słowa „hagnos” oznaczającego czysta, święta, nieskalana. Imieniny Agnieszki obchodzimy 21 stycznia i 2 kwietnia.
 • Małgorzata – imię pochodzenia greckiego, na świecie znane w brzmieniu Margarita, co oznacza perłę. Imieniny Małgorzaty obchodzone są najczęściej 10 czerwca i 13 lipca
 • Elżbieta – biblijne imię pochodzenia hebrajskiego, nosiła je matka Jana Chrzciciela. Najpopularniejsze imieniny Elżbiety przypadają 4 lipca i 5 listopada.
 • Aleksandra – greckie imię oznaczające obrończynię ludzi. Imieniny Aleksandry obchodzimy 26 lutego, 20 marca i 18 maja.
 • Dorota – pochodzi z języka greckiego i oznacza dar od Boga. Imieniny Doroty przypadają 6 lutego, 25 czerwca, 7 sierpnia, 5 września.
 • Joanna – żeński odpowiednik imienia Jan, oznacza “Bóg jest łaskawy”. Imieniny Joanny obchodzimy 30 maja, 26 sierpnia i 9 listopada.
 • Krystyna – imię pochodzące z łaciny, oznaczające, że nosząca je kobieta jest chrześcijanką. Imieniny Krystyny przypadają 13 marca, 24 lipca, 6 listopada i 5 grudnia.
 • Monika – etymologia tego imienia jest niejasna, ale prawdopodobnie jego znaczenie wiąże się ze słowem oznaczającym samotność. Monika obchodzi swoje imieniny 18 stycznia, 4 maja i 27 sierpnia.
 • Marta – biblijne imię wywodzące się z języka aramejskiego, oznacza panią domu, gospodynię. Imieniny Marty obchodzone są 22 lutego oraz 29 lipca.
 • Iwona – imię o pochodzeniu germańskim lub celtyckim, jego znaczenie jest niejasne. Imieniny Iwony przypadają 23 maja i 27 października
 • Barbara – pochodzi z greki i oznacza cudzoziemkę, kobietę, która nie jest Greczynką. Imieniny Barbary obchodzone są 4 grudnia.
 • Jolanta – to greckie imię pochodzące od słowa „ionanthos” oznaczającego fiołka. Imieniny Jolanty przypadają 17 czerwca, 4 lipca, 15 września i 17 grudnia.
 • Teresa – greckie imię oznaczające mieszkankę wyspy Tera. Imieniny Teresy obchodzone są 7 marca.
 • Karolina – starogermański odpowiednik imienia Karol. Imieniny Karoliny przypadają 5 lipca.
 • Maria – hebrajskie imię oznaczające „napawać radością”, rozpowszechnione na świecie dzięki Biblii. Imieniny Marii obchodzone są aż sześćdziesiąt dwa razy w roku!

Najpopularniejsze imiona męskie – znaczenie

Które imiona męskie są dziś najpopularniejsze? Na liście dominują imiona klasyczne, coraz częściej do mody wracają tradycyjne imiona sprzed kilkudziesięciu lat.

 • Krzysztof – greckie imię oznaczające „niosący Chrystusa”. Imieniny Krzysztofa obchodzone są 20 sierpnia, 23 września i 31 października.
 • Andrzej – imię pochodzące z greki, oznacza człowieka mężnego i odważnego. Imieniny Andrzeja obchodzone są 30 listopada.
 • Piotr – imię greckie pochodzące od słowa „skała”, rozpowszechnione dzięki Biblii. Imieniny Piotra obchodzone są 22 lutego i 29 czerwca.
 • Marcin – łacińskie imię, w którym zapisany jest bóg wojny Mars. Imieniny Marcina przypadają 11 listopada.
 • Jan – pochodzące z języka hebrajskiego imię oznaczające “Bóg jest łaskaw”. Imieniny Jana obchodzone są 24 czerwca.
 • Marek – podobnie jak Marcin pochodzi od Marsa. Imieniny Marka przypadają 18 czerwca, 28 września i 7 października.
 • Tomasz – aramejskie imię oznaczające braci bliźniaków. Imieniny Tomasza obchodzone są 7 marca.
 • Wojciech – słowiańskie imię oznaczające mężczyznę cieszącego się z bycia wojownikiem. Imieniny Wojciecha obchodzone są 23 kwietnia i 20 października.
 • Stanisław – słowiańskie imię zawierające w sobie życzenie-zaklęcie „stań się sławnym”. Imieniny Stanisława obchodzone są 8 maja i 13 listopada.
 • Grzegorz – greckie imię oznaczające „czujny w modlitwie”. Imieniny Grzegorza obchodzone są 25 maja i 30 września.

Dlaczego obchodzimy imieniny?

Zwyczaj obchodzenia imienin jest popularny w Polsce oraz w krajach lub regonach katolickich. Pochodzi z czasów, gdy dzieciom nadawano imiona świętych, którzy mieli być ich patronami w życiu. Imieniny przypadały właśnie na dzień danego świętego. Do niektórych imion przypisane są imieniny kilka razy w roku – liczba dni zależy od tego, ilu jest świętych lub błogosławionych noszących dane imię. Obecnie imieniny nie muszą być powiązane z religią. Tradycyjnie imieniny wiązały się ze zdecydowanie bardziej hucznymi obchodami niż urodziny.

Dziś, szczególnie młodsze pokolenie to urodziny celebruje mocniej. Nadal jednak życzenia imieninowe stanowią miły dowód pamięci. Trudno też wyobrazić sobie to święto bez prezentów. Prezent na imieniny dla koleżanki może być symboliczny, wystarczy nawet skromny bukiet kwiatów. Natomiast, prezent na imieniny dla mamy powinien jednak być bardziej spersonalizowany. Prezent na imieniny dla mężczyzny często bywa po prostu butelką dobrego alkoholu. Jeśli jednak wybierasz prezent na imieniny dla taty, warto postawić na coś bardziej wyszukanego.

Znaczenie imion – popularne w innych krajach

Wiele imion jest używanych na całym świecie. Najpopularniejsze imiona często mają charakter międzynarodowy. Warto więc poznać znaczenie imion popularnych w innych krajach. Oto kilka przykładów.

Popularne na świecie imiona żeńskie i ich znaczenie

 • Sophia – greckie imię, którego znaczenie to „mądrość”.
 • Julia – rzymskie imię oznaczające kobietę piękną jak kwiat.
 • Fatima – imię z kręgu kultury muzułmańskiej, oznacza „powściągliwa”

Popularne na świecie imiona męskie i ich znaczenie

 • Mohamed – imię pochodzenia arabskiego o znaczeniu „chwalony”
 • Juan – hiszpańskie imię oznaczające „Człowiek wierny Bogu”
 • Jack – greckie imię pochodzące od nazwy kwiatu – hiacynt

Znasz już znaczenie imion? Szukasz inspiracji wnętrzarskich dopasowanych do Twojej osobowości? Interesują Cię najnowsze trendy i modny lifestyle? Zarejestruj się na Westwing i każdego dnia otrzymuj dawkę pięknych i kreatywnych treści oraz dostęp do najciekawszych kampanii promocyjnych.