Niebieski płyn do mycia stojący obok rolki ręcznika papierowego

Nie da się ukryć – dla większości z nas sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Chociaż lubimy piękne, schludne wnętrza, to nawet największym czyściochom zdarza się zaniedbać swoją przestrzeń – w natłoku codziennych obowiązków i spraw spychamy porządki na dalsze tory. Sprzątać jednak – chcąc nie chcąc – trzeba, by uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z nieporządkiem, przywrócić komfort, radość i lekkość podczas korzystania z mieszkania. Czystość i higiena są też szczególnie ważne w okresie przeziębień i grypy. Wtedy należy pamiętać nie tylko o sprzątaniu, ale też domowej dezynfekcji. Przygotowaliśmy dzisiaj kilka wskazówek na czysty dom, które pozwolą skutecznie – i w dużej mierze bez wysiłku – zadbać o każdy zakamarek. Bierzmy się do pracy!

Jak urządzić przestrzeń, aby zawsze mieć czysty dom?

Czysty dom to nie tylko sprzątanie – przede wszystkim jest to koncepcja, taki pomysł na jego urządzenie, który możliwie zmniejszy generowanie się w nim nieporządku. Chociaż w powiedzeniu: „bałagan sam się robi” jest sporo prawdy, to za pomocą kilku sztuczek możemy sprytnie przejąć nad nim kontrolę i pokazać, kto tu tak naprawdę rządzi.

Mniej znaczy czyściej

Chociaż może się to wydawać oczywiste, warto o tym wspomnieć – mniej mebli i przedmiotów codziennego użytku to mniejszy bałagan! Dzięki rozsądnemu zagospodarowaniu miejsca i postawieniu na minimalizm z łatwością przejmiemy kontrolę nad przytłaczającym bałaganem. Łatwiej zetrzeć kurz z szafki, na której nie stoi setka pamiątek czy wazonów i łatwiej posprzątać zabawki z podłogi, która cała nie jest zagracona niepotrzebnymi meblami. Przynieś swojemu wnętrzu odrobinę oddechu!

Półki? Wybierz szafki!

Chociaż lekkie w swojej formie, półki nie sprzyjają utrzymaniu czystości. Co i rusz musimy przecierać je z kurzu, a wraz z nimi – gromadzące się na nich w zatrważającym tempie przedmioty. Stawiając na szafki ochronisz swoje rzeczy przed brudem, a je same z łatwością w trymiga wyczyścisz. To kontrola nad chaosem!

Zmywarka zamiast zlewu

Męczy Cię codzienne zmywanie? Zawsze odkładane na później, w mgnieniu oka zmienia się w stos brudnych talerzy? Jeśli i Ty mierzysz się z tym problemem, dobrym rozwiązaniem okaże się drobna pomoc – zmywarka! Dzięki nawykowi chowania do nich brudnych talerzy błyskawicznie sprzątniesz po posiłku, a samo urządzenie zużywa mniej wody niż standardowe zmywanie w zlewie. Nie wspominając oczywiście o oszczędności nie tylko Twojego czasu, ale i nerwów. Brrr!

Płyta indukcyjna

Jeśli męczy Cię niekończące się czyszczenie kuchenki gazowej z powstającego na niej lepkiego osadu, warto pomyśleć o zastosowaniu płyty indukcyjnej. Tego rodzaju płaską płytę bardzo łatwo wyczyścić, szybko się nagrzewa i zużywa stosunkowo mało energii. Dobrze wtopiona w kuchenny blat prezentuje się bardzo elegancko i znakomicie sprawdza się we wszystkich nowoczesnych wnętrzach. Cudo! 

Miejsce do przechowywania – szafy i szafki w kuchni i łazience

Odpowiednio zlokalizowane szafy w kuchni i łazience potrafią zaoszczędzić całą masę miejsca i pomóc w utrzymaniu porządku w całym domu. Pomieszczą plączące się po umywalce kosmetyki, środki czystości czy nawet oczekujące na pranie brudne ubrania. Ukryć w nich możemy również pralkę – w przypadku mniejszych mieszkań nawet w kuchni. Dzięki temu unikniemy osiadania na niej nadmiernej ilości kurzu!

Czysty dom: wskazówki dotyczące sprzątania

Dwa kosze do przechowywania postawione na biało-czarnym dywanie oraz czerwona szczotka z zmiotką

Nawet nie wiesz kiedy, ale bałagan jakimś cudem przejmuje kontrolę nad Twoim domem? Starasz się trzymać go w szachu, ale jednak zawsze udaje mu się prześlizgnąć? Najwyższy czas na zmianę strategii! Nie chodzi tu o wytoczenie najcięższych dział i podporządkowanie swojego życia nieustającemu sprzątaniu – nikt przecież nie chce spędzić każdej wolnej chwili szorując podłogę! Niekiedy wystarczy zmiana przyzwyczajeń, drobne szczegóły i nawyki, które pozwolą zapobiec powstawaniu bałaganu. Oto niektóre z nich – i chociaż mogą wydawać się oczywiste, ich wprowadzenie drastycznie zmieni rozkład sił w Twoim domu.

Czysty dom vs. odkurzanie

Cotygodniowe pozbywanie się osiadającego na podłodze kurzu to niestety konieczność. Nikt z nas nie lubi przecież przyklejonego do skarpetek brudu! Najlepiej wyznacz sobie stały, konkretny dzień, w którym znajdziesz kilkanaście minut na odkurzenie całego mieszkania. Taka rutyna pozwoli Ci zapanować nad bałaganem! My proponujemy… czwartek! Pozwoli to przed weekendem uporać się z przykrym obowiązkiem i móc cały wolny czas spędzić tak, jak tylko lubisz.

Czyszczenie zakamarków

Poodkurzane? Świetnie! Kolejnym miejscem, w które warto zajrzeć, są często zaniedbywane zakamarki. Często zapomniane, stają się przyczółkiem brudu, z którego ten rozpoczyna swoją kampanię przeciwko czystości całego mieszkania. Regularne odsuwanie mebli i odkurzanie pod nimi, czyszczenie listew, framug czy szczelin kanap pozwoli nam łatwiej uporać się z namnażającym się brudem. Nie zapomnij również o kątach pomieszczeń oraz… klawiaturze komputera! Szczególnie, gdy często spożywamy posiłki przy biurku, ta może stać się prawdziwą skarbnicą okruchów, kłębów kurzu i innych zanieczyszczeń. Oczywiście, nie musisz co chwilę czyścić wszystkich tych elementów – warto jednak o nich pamięć podczas większego sprzątania. 

Czysty dom to przedmioty na swoim miejscu

Chociaż może być to dewastująca informacja, to… największym przyjacielem bałaganu jesteś Ty sam! Co więcej, nie tylko Ty – wszyscy my swoimi przyzwyczajeniami pozwalamy mu wkraść się do naszych mieszkań. Jednym z nawyków, który warto sobie wykształcić (lub przekształcić) jest odkładanie używanych przedmiotów na miejsce. Nie chodzi tutaj tylko o ubrania, przejmujące kontrolę nad fotelem czy podłogą, ale także o przedmioty codziennego użytku. Odkładanie ich na miejsce pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo czasu i dłużej utrzymać dom w porządku – przecież i tak kiedyś musiałbyś je odnieść, czemu nie zrobić tego od razu? Pozwoli to wyrobić sobie zdolność dobrej organizacji przestrzeni. To przepis na czysty dom!

Natychmiastowe czyszczenie plam i zabrudzeń

Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe! Komu z nas nie zdarzyło się rozlać niesionej kawy, wina z kieliszka czy odrobiny płatków z mlekiem. Pamiętaj, że świeże plamy są dużo łatwiejsze do wyczyszczenia – po zaschnięciu jej usunięcie może stanowić prawdziwe wyzwanie, albo – o zgrozo – może zostać z Tobą na zawsze!

Czysty dom i czyste zwierzaki

Powiedzmy sobie szczerze – nasi domowi pupile nie są wielkimi miłośnikami porządku. Za nic mają sobie nasze wysiłki – po przygodzie w wiosennym błocie gotowi są od razu wskoczyć na naszą ulubioną kanapę. Nie chodzi tylko o psy – pamiętaj, źródłem zabrudzeń mogą być również koty czy nawet gryzonie! Przede wszystkim naucz swojego ulubieńca – jeśli to możliwe – załatwiania się poza domem. Dobrym pomysłem może okazać się również sprawienie im specjalnego kojca, by uniknąć pozostawiania przez nich kłopotliwej sierści na kanapie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że przekonanie ich do porzucenia arcywygodnego miejsca może nie być najłatwiejszym zadaniem… Przede wszystkim więc – nie zapominajmy o higienie. Kąpiel nie zaszkodzi!

Domowa dezynfekcja w 6 krokach

Większość z nas wie, jak odkurzać zakamarki naszych domów, przecierać blaty, czy nastawiać pranie. Znacznie rzadziej jednak zastanawiamy się, co robić, aby nasz dom był szczególnie higieniczny. Czasem jednak dezynfekcja w domu jest konieczna. Kiedy jesteś Ty lub ktoś z kimś mieszkasz jest chory potrzebne będą specjalne środki higieny w domu. Również okres przeziębień i grypy wymaga szczególnych kroków w dbaniu o czystość w domu.

Należy pamiętać, że sprzątanie i dezynfekcja, nie oznaczają tego samego.

 • Sprzątanie: to usuwanie brudu i zanieczyszczeń. Nie usuwa zarazków, a jedynie zmniejsza ich ilość. Przez to ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji.
 • Dezynfekcja: odnosi się do zabijania zarazków. Nie oznacza jednak, że wyczyści brudne powierzchnie, dlatego najpierw należy coś wyczyścić, a potem odkazić.

Przewodnik po domowej dezynfekcji

 1. Przeczytaj instrukcje

  Brzmi jak banał, jednak w przypadku środków chemicznych to podstawa. Przeczytaj etykietę na opakowaniu dla Twojego bezpieczeństwa. Niektórych środków nie można stosować na wszystkie powierzchnie, czasem należy otworzyć okno lub nałożyć rękawiczki.
 2. Codziennie czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty codziennie

  Kiedy sprzątamy, koncentrujemy się na najbardziej zakurzonych miejscach jak blaty, podłogi, kąty. W czasie domowej dezynfekcji musimy pamiętać o wszystkich przedmiotach, których dotykamy najczęściej: klamki, włączniki światła, uchwyty, telefon. Więcej przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.
 3. Korzystaj z jednorazowych rękawiczek

  Noszenie rękawiczek podczas sprzątania i dezynfekcji zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków. Dbasz w ten sposób o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, żeby po ich ściągnięciu mimo przystko umyć ręce mydłem i ciepłą wodą.
 4. Używaj środka o co najmniej 70% stężeniu alkoholu

  Takie stężenie sprawia, że środki są skuteczne. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać datę ważności i czytać etykietę.
 5. Dezynfekcja tekstyliów

  Dywany, ścierki i ubrania po dezynfekcji wypierz w jak najwyższej temeperaturze dostosowanej do danego materiału. Pamiętaj, żeby po wypraniu szybko i dokładnie wyschły.
 6. Dezynfekcja, kiedy mieszkasz z kimś chorym

  Chora osoba powinna w miarę możliwości kożystać z osobnej łazienki i sypialni. Używaj rękawiczek, kiedy dotykasz jej brudnych naczyń lub nastawiasz pranie z pościelą lub ubraniami. Po chorobie należy dokładnie wywietrzyć kołdyry lub zanieść ją do pralni i wygotować pościel.

Czysty dom: przedmioty, które warto wyczyścić

Ręka w rękawiczce jednorazowej trzymająca butelkę środka do sprzątania w sprayu

Wydaje Ci się, że doszorowałeś wszystko na błysk? Że Twoje mieszkanie jest wolne od brudu? Nie chcemy Cię martwić, ale mamy jeszcze kilka pozornie niewinnych przedmiotów codziennego użytku, które często stają się nieoczekiwanym siedliskiem zabrudzeń i bakterii. Oto one – prawdziwi ambasadorzy nieczystości!

Damska torebka

Według badań, przeciętna torebka może zawierać nawet do dziesięciu  razy więcej bakterii niż… publiczna toaleta! Drogie Panie, pamiętajcie o jej regularnym czyszczeniu – zdecydowanie warto! Warto dobrze wytrzeć zarówno wnętrze, jak i rączki. To na nich często gromadzi się najwięcej brudu, który później przynosimy do naszego domu. 

Gąbka do zmywania

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że gąbka używana do zmywania brudnych naczyń ma niezwykle częsty kontakt z nieczystościami. Warto jest ją po skończonym zmywaniu wyczyścić, a po jakimś czasie (niezbyt długim!) wymienić na nową – wraz z użytkowaniem staje się prawdziwym siedliskiem mikrobów, która zamiast czyścić – jeszcze bardziej brudzi.

Telefon

Podobno dotykamy go średnio 47 razy dziennie! W trakcie dnia ekran naszego smartfona ma niezwykle częsty kontakt z nieczystościami i bakteriami. Co jakiś czas warto wyczyścić go specjalną chusteczką do ekranów, by pozbyć się nieczystości. Zarówno dla naszego, jak i dla zdrowia samego telefonu.

Karta płatnicza

Nasza karta do bankomatu ma niezwykle częsty kontakt z różnego rodzaju nieczystościami – przykładana do terminalu, wkładana do bankomatu czy przesuwana po automacie na bilety zbiera z tych wszystkich miejsc zabrudzenia, które następnie lądują w naszym portfelu. Taką kartę – co niektórym może wydawać się zaskakujące – nie tylko można, ale także powinno się co jakiś czas czyścić!

Klamki

Często o tym zapominamy, ale klamki w drzwiach wejściowych to ulubione miejsce siedlisk bakterii czy wirusów! Szczególnie gdy przyjmujemy gości, zadbajmy o to, by ta była czysta. Wystarczy co jakiś czas dobrze ją wypolerować! 

Pościel

Chociaż może wydawać się to oczywiste, warto jednak na koniec o tym wspomnieć – nasza pościel również szybko może stać się źródłem zarazków i brudu! Warto przynajmniej raz w miesiącu ją porządnie wyprać i zmienić na nową. Nie chodzi tylko o samą higienę – nie ma przecież nic przyjemniejszego, niż położenie się po ciężkim dniu w czystej, pachnącej pościeli. Ach!

Porządki nie mają już dla Ciebie tajemnic! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki na czysty dom pomogą Ci uporać się z uciążliwym problemem zabrudzeń i nawet bez wytaczania najcięższych dział – wygrać tę batalię. Relaksując się w porządnie wysprzątanym domu koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które pomogą Ci stworzyć domową, bezpieczną oazę.