Kobieta pływająca w basenie w tropikach

Nic bardziej nie zniechęca do kąpieli jak zielony osad w basenie. Aby móc cieszyć się odpoczynkiem w wodzie basenowej, powinieneś wykonać szereg czynności sprawiających, że woda stanie się krystalicznie czysta. Odpowiednie dbanie o basen zapewni, że czas spędzony w wodzie będzie higieniczny i bezpieczny dla zdrowia. Regularne czyszczenie basenu jest niezwykle ważne. Jak się za nie zabrać? Podpowiadamy!  

Zadbaj o swój basen 

Praca włożona w dokładne czyszczenie basenu, zarówno przed jak i po sezonie, nie tylko niezwykle wpływa na jakość jego użytkowania ale i żywotność. Co ważne, już w trakcie lata, gdzie jest on najintensywniej eksploatowany, powinieneś odpowiednio go pielęgnować, stosując dedykowane metody i sprzęty. Myślisz, że to skomplikowane? Spokojnie, jest to tak proste jak czyszczenie zmywarki czy czyszczenie żelazka. Zacznijmy jednak, od rodzajów basenów.  

Rodzaje basenów 

Basen stelażowy – to konstrukcja, w której wykorzystuje się wzmocniony poliester rozciągnięty na specjalnym stelażu. To ogromna zaleta, jeśli chodzi o mobilność, gdyż cały zestaw po złożeniu z łatwością będziesz mógł zmieścić w garażu, czy piwnicy. To duża wygoda również jeśli posiadasz podłoże, na którym basen dmuchany mógłby łatwo się przebić.

Basen rozporowy – ten rodzaj basenu, przeznaczony jest najczęściej dla najmłodszych, ze względu na swoje możliwie małe wymiary. Wymaga on dobrze wypoziomowanego podłoża. Basen ten rozkłada się wraz z napełniającą ją wodą. To ona rozpiera basenowe ścianki.  

Basen całoroczny – to niewątpliwie najdroższa, ale i najbardziej efektowna wersja. To trwała konstrukcja, którą na zimę przykrywa się odpowiednim materiałem. To doskonała okazja na duży basen np. na działkę. 

Basen dmuchany – cieszą się sporą popularnością ze względu na cenę oraz sezonowość, dzięki czemu mogą z nich korzystać osoby posiadające np. ograniczoną wielkościowo działkę, na której nie zmieściłby się tradycyjny basen przydomowy.  

Czyszczenie basenu – niezawodne sposoby 

Posiadanie basenu wiąże się z obowiązkiem jego pielęgnacji. Wszystko po to byś mógł cieszyć się czysta i zimna wodą podczas letniego wypoczynku w ogrodzie. Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają na dokładne i efektywne czyszczenie powierzchni basenu. Profesjonalne maszyny sprzątające i akcesoria, pomogą Ci w codziennej pracy.  

Odkurzacz basenowy 

Odkurzacz przyda się jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić klawiaturę oraz basen! To urządzenie przeznaczone do odkurzania niecki basenowej. Pozwala z łatwością usunąć zabrudzenia, osad, piasek oraz inne niepożądane elementy, które zalegają na dnie ogrodowego akwenu w tym glony. Aby go użyć, nie musimy spuszczać wody, co jest jedną z jego najistotniejszych zalet.  

Roboty do czyszczenia basenu 

To rozwiązanie dla tych, który posiadają basen o dużych rozmiarach. Wówczas własnoręczne czyszczenie basenu może być naprawdę trudne. Jest to automatyczna wersja odkurzacza. Urządzenie wstawione do zbiornika poruszając się samodzielnie po dnie, czyści nagromadzone osady. 

Czysta woda w basenie dzięki pompie 

Podstawowym akcesorium do czyszczenia basenu jest jednak pompa filtrująca. Najczęściej składa się z dwóch rurek przepływowych i filtra. W filtrze znajduje się specjalny dwudrożny zawór, który zasysa brudną wodę i po oczyszczeniu wypuszcza ją z powrotem. Alternatywa do pompy filtrującej, jest pompa piaskowa. Pobierając wodę, prowadzi ją do filtra piaskowego, gdzie wszelkie zanieczyszczenia zostają zatrzymywane.  

Niezbędne środki chemiczne do czyszczenia basenu

Regularnie używając basen, nie zapomnijmy o jego dezynfekcji. Do tego, podobnie jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić białe buty, potrzebować będziesz niekiedy środków chemicznych. Co to będzie?

Najczęściej używaną substancją w basenach jest chlor, który występuje w tabletkach, granulatach oraz w płynie. W przypadku dezynfekcji chlorem stosuje się także chlor nieorganiczny. To substancja, która sprawdzi się idealnie na różnego rodzaju zabrudzenia, w tym w walce z glonami. Pamiętaj jednak, że czyszczenie basenu dzieli się na 4 etapy: utrzymanie odpowiedniego PH, dezynfekcja, ochrona, koagulacja. Chcąc cieszyć się długimi kąpielami w basenie, pamiętaj aby regularnie zbierać osad na jego tafli, filtrować wodę, stosować odkurzacz basenowy oraz myć ścianki basenu. Do tego sprawdza się szczoteczka z miękkim włosiem oraz tradycyjny płyn do mycia naczyń.  

Czyszczenie basenu – jak pozbyć się osadu

Mętna woda zdecydowanie zniechęca do kąpieli. Jak z nią walczyć? Pomogą w tym filtry piaskowe, wychwytujące stałe resztki albo filtry węglowe, związujące znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia. Walcząc z mętną wodą w basenie możesz też dodając do niej chemicznych koagulantów. Ich cząsteczki łączą się ze zbyt małymi dla filtrów drobinami brudu i tworzą łatwe do usunięcia skupiska. 

Regularne czyszczenie części basenowych 

Systematyczne dbanie o jakość wody w basenie oraz czyszczenie dna basenu, a także części basenowych jak np. pompa, jest niezbędne, jeżeli chcesz użytkować go przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Pompa filtrująca powinna być sprawdzana nawet kilka razy w sezonie. Niekiedy wystarczy pojedyncze przetarcie jej ściereczką, a czasami nawet wymiana filtra.  

Zanim jednak czyszczenie basenu stanie się koniecznością, warto pamiętać aby wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie – w miarę możliwości nie ustawiać basenu blisko drzew i krzewów. Należy regularnie dostarczać świeżą wodę (przynajmniej 3 do 5 proc. objętości zbiornika tygodniowo) oraz usuwać wszelkie zanieczyszczenia (liście, owady, piasek), zanim rozpoczną się procesy gnilne. W tym samym celu należy pamiętać o odpowiednim doborze specjalistycznej chemii. 

Czyszczenie basenu po sezonie  

To z pewnością najbardziej angażujący proces. Po sezonie letnim, należy spuścić całą wodę z basenu. Kiedy w basenie nie ma już wody, przystępujemy do czyszczenia. Dokładnie trzeba umyć ścianki oraz dno niecki, najlepiej przy użyciu specjalnych środków czyszczących. Brud potrafi wgryźć się w strukturę basenu, dlatego polecamy użyć do tego delikatnej szczoteczki. Kolejnym elementem jest rozłożenie konstrukcji (w przypadku basenu stelażowego, sprawdź czy na metalowych rurkach nie pojawiła się korozja). Pozostały materiał rozłóż i pozostaw do wyschnięcia. Kiedy mamy pewność, że basen jest już suchy, można przystąpić do zwijania materiału. Najlepiej zrolować basen, ponieważ jeżeli mocno zegniemy materiał, w tym miejscu mogą powstać uszkodzenia.  

Czyszczenie basenu to bardzo ważny element zarówno w trakcie jego użytkowania jak i po sezonie. Aby cieszyć się jego zaletami w kolejnych latach, potrzebna jest odpowiednia konserwacja. Pamiętaj, że to jaka woda jest w basenie, wpływa nie tylko na komfort kąpieli ale i na nasze zdrowie. Zarejestruj się na Westwing po więcej inspiracji i porad! Czekamy na Ciebie.