Czarny komin w domu

Zadbany przewód kominowy to nie tylko kwestia estetyczna – to także obowiązek, który dba o bezpieczeństwo całej rodziny, prawidłową pracę kotła czy lepszy ciąg. O czystość warto dbać regularnie, nie tylko przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jak wykonuje się czyszczenie komina, kiedy najlepiej się za nie zabrać i czym grożą zaniedbania? 

Dlaczego czyszczenie komina jest ważne?  

Do czyszczenia komina zachęcać powinien nie tylko lęk przed karą, która w przypadku zaniedbań może wynosić nawet 500 złotych, ale także troska o bezpieczeństwo. Zapominając o drożności przewodu kominowego stawiamy na szali nie tylko zdrowie, ale i życie naszej rodziny – narażamy mieszkańców na zatrucie szkodliwymi związkami, a cały dom na wybuch pożaru.  Ponadto czyszczenia komina sprawia, że cała instalacja cieplna jest bardziej wydajna. 

Regularne czyszczenie komina 

Obowiązek kontroli przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych spoczywa na wszystkich właścicielach domów czy innych obiektów z instalacją ogrzewania przynajmniej raz do roku. Chociaż ten termin musi być zachowany we wszystkich obiektach przemysłowych, w domach warto przeprowadzić czyszczenie komina nieco częściej, jeśli ten tego wymaga. W przypadku zaniedbań zalegająca sadza zmniejsza ciąg, a w domu zaczynają pojawiać się kłęby dymu. Czyszczenie najlepiej przeprowadzić cztery razy w roku – na początku każdej pory roku. 

Zależnie od wykorzystywanego paliwa, termin oczyszczania przewodów może być różny. Pamiętaj również, że w przypadku niedopilnowania obowiązków i ewentualnym wynikającym z niego pożarze, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Warto na bieżąco kontrolować stan komina i spać spokojnie! 

Zadanie dla kominiarza 

Do przeprowadzenia szczegółowej, profesjonalnej inspekcji możesz zatrudnić kominiarza. Dobrze zrobić to przynajmniej raz w roku, by ten sprawdził stan całej instalacji. Dzięki temu wyda sprawdzoną opinię, której będziesz mógł być pewien. Może też przekazać Ci informacje, dzięki którym uda Ci się lepiej zabrać się za czyszczenie komina

Samodzielne czyszczenie komina 

Nie ma tego złego i czyszczenie komina możesz wykonać także samodzielnie. Wystarczy odrobina wprawy, kilka informacji i stanie się to tak naturalne jak czyszczenie zmywarki czy czyszczenie piekarnika. Tam w końcu też zbiera się brud! Jak się za nie zabrać, na co się przygotować i od czego zacząć? 

Tego będziesz potrzebować 

Czyszczenie komina musisz poprzedzić zakupem lub pożyczeniem kilku nieodzownych narzędzi. Wyposaż się w specjalną szczotkę kominiarską, którą dopasujesz do materiału, z którego wykonany jest Twój komin. W przypadku konstrukcji murowanych dobrze sprawdzą się druciane szczotki, jednak do konstrukcji kwasoodpornych wykorzystaj te z tworzywa sztucznego. Pamiętaj również, by dopasować ich kształt do kształtu Twojego komina! 

Do pełni sukcesu potrzebna będzie Ci również długa na kilkanaście metrów stalowa linka oraz kilkukilogramowy obciążnik w kształcie kuli, który pomoże opuścić szczotkę w głąb komina. Przydatna okaże się również folia malarska, odzież robocza, solidne rękawice, latarka czy lusterko. Do usuwania opadłej sadzy użyj niedużej łopatki i wiadra. Pamiętaj, by na ten moment nałożyć maseczkę przeciwpyłową. 

Przygotowanie 

Chociaż samo czyszczenie będzie wymagało wejścia na dach, najpierw należy wykonać „pracę u podstaw”. Co to znaczy?  

  1. Na początku przygotuj na czyszczenie komina sam dom. Wynieś z kotłowni lub pokoju z kominkiem wszystkie rzeczy, których nie chcesz zabrudzić. Opadająca sadza już niedługo może rozsypać się po pomieszczeniu, a taki zapobiegawczy krok uchroni Cię przed dodatkowym sprzątaniem. 
  2. Zabezpiecz pomieszczenie folią malarską, dzięki której szybko usuniesz wypadającą z komina sadzę. 
  3. Ubierz się w strój, który będzie łatwy do wyczyszczenia i którego nie boisz się ubrudzić. Za późno? Sprawdź jak wyczyścić białe buty!
  4. Znajdź rurę, dzięki której kocioł lub kominek łączy się z przewodem kominowym. Odepnij ją od pieca, a  dziurę dokładnie zatkaj owiniętym workiem na śmieci kawałkiem ściereczki.  
  5. Przywiąż drucianą szczotkę do stalowej linki i tak zwanej kuli kominiarskiej – obciążenia, dzięki któremu będziesz mógł swobodnie manewrować szczotką w kominie. 

Czyszczenie komina 

Gdy wszystko gotowe, nadejdzie wreszcie pora, by wdrapać się na dach. Bez tego ani rusz! Zapewnij sobie stabilną pozycję przy kominie i asekurację drugiej osoby. Następnie opuść szczotkę wraz z obciążnikiem w dół przewodu kominowego i kilka razy przeszczotkuj komin na całej jego długości. Pamiętaj, żeby wcześniej przywiązać koniec stalowej linki do uchwytu przy kominie – na przykład do masztu anteny. 

Dzięki wcześniejszemu zatkaniu wylotu komina workiem sprawiłeś, że cała sadza nie wylądowała na podłodze. Teraz należy delikatnie otwierać wyczystkę i ostrożnie, stopniowo wybierać sadzę, która spadła z komina. Na koniec użyj lusterka, żeby sprawdzić, czy komin jest drożny. Jeśli widzisz w nim odbicie nieba, to znaczy, że wykonałeś dobrą robotę! Jeśli nie, czynność należy powtórzyć, skupiając się w szczególności na dolnej części komina, do której wcześniej mogłeś nie dotrzeć przez opadającą sadzę.  

Teraz pozostało Ci już tylko sprzątanie! Być może tak Ci się spodoba, że zaraz po kominie zajmie Cię czyszczenie żelazka i ani się obejrzysz, a sprawdzać będziesz jak wyczyścić pralkę

Środki do czyszczenia komina 

Do skutecznego utrzymania komina w czystości możesz wykorzystać specjalne środki chemiczne. Użyj proszku do czyszczenia komina, które są bardzo proste w użytkowaniu – wystarczy co jakiś czas dosypać dawkę proszku do pieca, dzięki czemu komin pozostanie czysty i drożny przez dłuższy czas. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo 

Zabierając się za czyszczenie komina, na pierwszym miejscu powinieneś mieć swoje bezpieczeństwo. Dobrze wykonywać tę pracę z asekuracją drugiej osoby, która może uratować Cię przed nieszczęśliwym upadkiem. Szczególnie jeśli jesteś niewprawiony! Przed rozpoczęciem szczotkowania komina upewnij się, że przyjąłeś stabilną pozycję i pewnie stoisz na nogach.  

Pamiętaj również o założeniu grubych rękawic, które uchronią Twoje dłonie przed nieprzyjemnymi otarciami ze stalowej linki. W przeciwnym razie zapewnisz sobie pamiątkę po czyszczeniu na kilka ładnych tygodni! 

Poprawne palenie 

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc stałe zadbanie o czystość komina będzie wymagać poprawnego palenia w piecu. Warto pamiętać, że poszczególne paliwa wytwarzają odmienne spaliny. Dużo szkodliwych substancji wydzieli mokre drewno, ale także węgiel czy koks. Generalna zasada mówi, że im więcej dymu, tym więcej sadzy. Warto palić w taki sposób, by generować go jak najmniej.  

Bezpieczne i przyjazne środowisku palenie 

Palenie dobrej jakości paliwem to troska nie tylko o nasze zdrowie, ale i stan całego środowiska. Ekologia jest bardzo ważna i to właśnie ona może sprawić, że świat naszych wnuków podobny będzie do tego, który znamy my. Paląc w domowym piecu warto wyeliminować miał czy niesezonowane drewno, które wydzielają mnóstwo spalin do atmosfery.  

Pamiętaj również, by pod żadnym pozorem nie palić w piecu tworzyw sztucznych, innych przetworzonych materiałów czy wilgotnego drewna. Dzięki temu nie tylko unikniesz osadzania się uciążliwej sadzy w kominie, ale także dołożysz swoją cegiełkę do czystego powietrza. 

Czyszczenie komina – uniknij tragedii 

Regularne czyszczenie komina to troska o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców domu. Osadzanie się nadmiaru sadzy może nie tylko prowadzić do niedrożności komina, która skutkować będzie obecnością szkodliwych gazów w mieszkaniu, ale także nagłym pożarem. Nie ma co igrać z ogniem – stosunkowo niewielki wysiłek kilka razy do roku to nic innego, jak troska o Twoją rodzinę. To nie tylko ustawowy obowiązek – to także pewność, że wszystko w domu funkcjonuje tak, jak należy. 

Piękny dom to czysty dom! Czyszczenie komina masz już w małym palcu i z pewnością nie sprawi Ci już kłopotów. Co dalej? Sprawdź jak wyczyścić klawiaturę czy jak wyczyścić szczotkę do włosów i kompleksowo zadbaj o swoje otoczenie. By nie przegapić naszych codziennych poradników i najlepszych ofert, koniecznie zarejestruj się na Westwing – dzięki temu będziemy mogli pozostać w kontakcie. A teraz… na dach!