Trzy pary okularów w designerskich oprawkach

Okulary towarzyszą nam w trakcie całego dnia. Pomagają w pracy, bywają przydatne podczas lektury ulubionych książek czy oglądania filmów. Ich utrzymanie w dobrej kondycji wymaga jednak nieco wysiłku: dzisiaj pokazujemy najlepsze sposoby jak czyścić okulary i na co uważać, by cieszyć się nieskazitelnymi soczewkami. 

Jak czyścić okulary – domowe sposoby

Chociaż można udać ze swoimi zabrudzeniami do specjalisty, to jednak swoje soczewki z powodzeniem wyczyścić możesz także w domu. To nic trudnego i tak jak czyszczenie zmywarki czy czyszczenie piekarnika powinno być stałym elementem rutyny sprzątania. 

Jak czyścić okulary w domowych warunkach? Powinieneś zacząć od starannego umycia rąk mydłem niezawierającym balsamów i dobrze wytrzeć je gładkim ręcznikiem. Dzięki temu nie ubrudzisz okularów! Następnie należy przepłukać je pod niewielkim strumieniem letniej wody. Gdy będzie zbyt gorąca, może uszkodzić powłokę chroniącą szkła! 

Zaaplikuj małą kroplę delikatnego płynu do mycia naczyń i wetrzyj ją ostrożnie zarówno w szkła, jak i w oprawki okularów. Jeśli chcesz dobrze wyczyścić ich ukryte zakamarki, możesz wykorzystać miękką szczoteczkę. Następnie ponownie przepłucz okulary wodą.  

Uwaga: płyn do mycia naczyń okaże się również przydatny, jeśli zastanawiasz się jak czyścić białe buty

Pozostaje tylko wysuszenie! W tym celu użyj gładkiego ręcznika. Nie używaj strzępiących się skrawków ubrań, chusteczek czy papieru toaletowego, które mogą pozostawić niepotrzebne zabrudzenia. Jeśli ją posiadasz, możesz użyć także specjalnej chusteczki z mikrofibry. 

Specjalne produkty do czyszczenia okularów 

Specjalistyczne środki to odpowiedź na pytanie jak czyścić okulary, gdy wszystkie inne sposoby zawodzą. Wyposażenie się w tego rodzaju produkty nie tylko ułatwia codzienną pielęgnację, ale także pomaga uporać się z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami. W specjalistyczny sprzęt warto wyposażyć się również, jeśli planujesz czyszczenie żelazka

Płyn do czyszczenia okularów 

To specyfik, który doskonale sprawdzi się w podróży czy w pracy. Wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do domowych detergentów lub bieżącej wody! Dzięki niemu nie musisz się zastanawiać, jak czyścić okulary w bezpieczny sposób w każdej chwili.  

Chusteczki do okularów 

Wszyscy ci, którym zależy na czasie, z pewnością pokochają specjalne ściereczki do okularów. Świetnie nadają się na wyczerpujący dzień w biurze czy podróż pociągiem. W mgnieniu oka radzą sobie z drobnymi zabrudzeniami. Warto jest mieć kilka zawsze przy sobie, jeśli intensywnie używamy okularów. 

Jak czyścić okulary nie pozostawiając smug 

Nie da się ukryć, że przejrzyste okulary to podstawa. Warto utrzymywać je w czystości, by nie tylko zachować je w dobrej kondycji, ale także cieszyć się ostrością widzenia. Użyte podczas czyszczenia bezpieczne środki nie tylko gwarantują trwałość sprzętu, ale także pozostawiają szkła bez smug. Dlatego podczas domowego czyszczenia okularów najlepiej użyć takiego płynu do mycia, który nie zawiera w swoim składzie ekstraktu z cytryny oraz balsamu, co pozwoli uniknąć smug. 

Polerowanie okularów 

Zdarza się tak, że na soczewkach ulubionych okularów znikąd pojawiają się niewielkie ryski. Nie ma jednak co załamywać rąk – jeśli uszkodzenia są niewielkie, możesz spróbować usunąć je domowymi sposobami. Jak to zrobić? 

Wykorzystaj sodę oczyszczoną, która z pewnością znajduje się już w Twojej kuchni. To skuteczny trik, który wymaga wsypania sody do niewielkiego pojemnika, a następnie skropienia jej wodą tak, by powstała gęsta masa. Następnie rozprowadź ją okrężnymi ruchami po powierzchni okularów i spłucz wodą. Dokładnie wypoleruj szkła specjalną ściereczką i gotowe! W podobny sposób możesz również użyć pasty do zębów. 

Najczęściej popełniane błędy przy czyszczeniu okularów 

  1. Czyszczenie okularów „na sucho”, co może doprowadzić do uszkodzenia ochraniającej je powłoki. 
  1. Używanie do czyszczenia okularów chusteczek lub części garderoby. 
  1. Wykorzystywanie przy czyszczeniu gorącej wody, która zniekształca oprawki okularów. 
  1. Wkładanie w czyszczenie zbyt dużej siły, przy której łatwo uszkodzić delikatny sprzęt. 
  1. Czyszczenie okularów za pomocą silnych chemikaliów lub produktów, w których składzie występuje amoniak, co może prowadzić do zdarcia powłoki antystatycznej. 
  1. Używanie do czyszczenia okularów śliny. 

Nie zapomnij o ramkach! 

Jak czyścić okulary? Przede wszystkim nie możesz ograniczać się wyłącznie do soczewek – odpowiedniej pielęgnacji wymagają również oprawki okularów. Warto wykorzystać letnią wodę i używać specjalistycznych detergentów – szczególnie jeśli przedstawiają dużą wartość i są na przykład ręcznie malowane. Zwróć uwagę, by używany przez Ciebie środek dopasowany był do tworzywa, z którego ramki są wykonane. 

Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne 

Czyszczenie okularów nie ogranicza się jedynie do okularów korekcyjnych. Równie ważne jest utrzymanie w czystości okularów przeciwsłonecznych – szczególnie latem, gdy często ich używamy. Ze względu na swoją specyfikę wymagają one jednak delikatnego traktowania: warto używać do nich specjalistycznych płynów do czyszczenia okularów i ściereczki z mikrofibry. 

Szczególnie modne okazują się tak zwane „lustrzanki”, czyli okulary przeciwsłoneczne o lustrzanej powłoce mieniącej się określonym kolorem. Warto pamiętać, że powinny być czyszczone wyłącznie na mokro, by uniknąć powstawania drobnych rysek na delikatnej powierzchni soczewek. 

Jak czyścić okulary do pływania 

Wydawałoby się, że często zanurzane w morzu czy w basenie okulary do pływania powinny być zawsze czyste – nic bardziej mylnego! Okulary tego typu należy odpowiednio konserwować, by zachowywały swoje właściwości. Przydatny w tym celu okazuje się specjalny płyn anti-fog, dzięki któremu nie będą one parować. Warto również co jakiś czas porządnie wyczyścić je miękką szczoteczką, dzięki czemu usuniemy zalegający w zakamarkach brud. 

Profesjonalne czyszczenie okularów 

Jeśli borykasz się z uporczywymi zabrudzeniami, których nie możesz pozbyć się w domowym zaciszu, warto udać się do specjalistycznego salonu optycznego. Najpopularniejszą profesjonalną metodą czyszczenia okularów jest tak zwana myjka ultradźwiękowa, która działa na zasadzie procesu kawitacji. Doczyszcza całe okulary nawet w trudno dostępnych miejscach i daje pewność, że te nie stracą nic ze swoich pierwotnych właściwości. 

Jak przechowywać okulary? 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jednym ze sposobów na utrzymanie okularów w czystości jest odpowiednie ich przechowywanie. Dobrym nawykiem jest chowanie soczewek do specjalistycznych etui, w których będą całkowicie bezpieczne. Ich noszenie na czubku głowy może powodować odkształcenia, a odkładnie na biurko gromadzenie się kurzu i ryzyko uszkodzenia. Nie ma co ryzykować!  

Wiesz już jak czyścić okulary, by cieszyć się nienagannymi soczewkami. Teraz koniecznie zarejestruj się na Westwing, by dowiedzieć się również jak wyczyścić szczotkę do włosówjak wyczyścić klawiaturę komputera czy jak wyczyścić pralkę, a żaden domowy zabieg nie będzie Ci straszny!