Zielony czajnik stojący na drewninym blacie obok ekspreu na kawę

Uwielbiamy delektować się aromatyczną kawą i herbatą. Z czasem jednak w czajniku osadza się nieprzyjemna dla oka warstwa kamienia, która pogarsza smak gorących napojów. Bez obaw, nasi eksperci znają na ten problem skuteczne sposoby! Podpowiadamy, jak odkamienić czajnik, by znów cieszyć się pełnym smakiem przygotowanych napojów.

Skąd pojawia się kamień w czajniku?

Za pojawianie się osadu w czajniku odpowiedzialna jest twardość wody, czyli obecność w niej związków wapnia i magnezu. Podczas gotowania zawarte w wodzie wodorowęglany wapnia i magnezu przekształcają się w węglany, osadzając się na ściankach czajnika w postaci białego osadu, nazywanego potocznie kamieniem. Jednak znamy na ten nieestetycznie wyglądający nalot sprytne i szybkie sposoby! W mig przywrócisz swój czajnik do doskonałego stanu.

Domowe sposoby na odkamienienie czajnika

Czarny czajnik stojący na stole

Twarda woda źle wpływa na sprzęty domowe jak czajnik czy zmywarka, dlatego powinno się regularnie czyścić je z nagromadzonego osadu. W ten sposób nie tylko będą prawidłowo działać, ale i dłużej nam posłużą. W ciągu dnia często korzystamy z czajnika, przygotowujemy gorące napoje, takie jak kawa czy herbata. Kontakt z twardą wodą sprawia, że z czasem pojawia się na wewnętrznych ściankach czajnika niezbyt ładnie wyglądający nalot. Nagromadzony kamień znacznie wydłuża czas gotowania wody, dlatego lepiej pozbyć się go z wnętrza czajnika. Nie ma jednak powodów do zamartwień! Poniższe sposoby pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego jak odkamienić czajnik. Są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla zdrowia Twoich bliskich.

Jak odkamienić czajnik za pomocą kwasku cytrynowego?

Najpopularniejszą metodą usuwającą zbędny osad z kamienia jest wsypanie zawartości torebki z kwaskiem cytrynowym do czajnika, zalanie go do połowy wodą, którą należy zagotować oraz zostawienie mieszanki na około 3 godziny, a najlepiej całą noc. Następnie wylej zawartość czajnika, opłucz go z resztek odpadającego kamienia. Na koniec przegotuj wodę 2-3 razy, za każdym razem ją wylewając, by móc znów się cieszyć czystym wnętrzem naczynia do gotowania wody.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Również chętnie stosowana do czyszczenia różnych sprzętów i pomieszczeń w domu jest soda oczyszczona. To prawdziwy pogromca brzydkiego osadu z kamienia! Wystarczy jeśli wsypiesz do czajnika około dwie łyżki sody i odczekasz kilkanaście minut. Sposób jest szybki i skuteczny, jednak posiada jeden istotny mankament. Soda oczyszczona posiada specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu. Aby go zlikwidować, powinno się czajnik kilkukrotnie dokładnie wypłukać, a najlepiej przegotować wodę 3-4 razy, za każdym razem ją wylewając. Sposób z wykorzystaniem sody doskonale się sprawdzi zwłaszcza przy czyszczeniu czajników elektrycznych, ponieważ dotrze do każdego ciasnego zakamarka, także przy grzałce.

Jak odkamienić czajnik octem?

Kolejnym domowym pomysłem na pozbycie się nawet silnego nalotu z kamienia jest przygotowanie roztworu octu rozcieńczonego w wodzie w proporcjach pół na pół i odstawienie na około 1 godzinę. Ten patent sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku czajników szklanych, w których osad pojawia się znacznie szybciej.

 1. Roztwór wody z ocetem

  Wlej do czajnika wodę pół na pół z octem. Odstaw czajnik na minumum 15 minut. Jeśli w czajniku jest dodatkowy filtr przy dzióbku, wrzuć go do środka. Uwaga: pamiętaj, żeby ostrzec domowników, żeby nie użwali czajnika lub napisz karteczkę ostrzegawczą.
 2. Umyj czajnik

  Wylej roztwór i wymyj dokładnie czajnik oraz filtr płynem do mycia naczyń.
 3. Osusz czajnik ręcznikiem papierowym

  Osusz go dokładnie, zwróć szczególną uwagę na elementy związane z elektroniką.
 4. Zagotuj wodę w czajniku, aby dodatkowo go przepłukać

  Zagotuj wodę przynajmniej raz, zanim zaczniesz go używać na nowo. Wodę wylej do zlewu.

Inne metody odkamieniania czajników

 1. Coca cola
  Innym praktycznym sposobem na usunięcie nieestetycznego kamienia ze ścianek czajnika jest użycie napoju typu cola. Wlej do czajnika szklankę coli, dopełnij resztę wodą i zagotuj. Dla lepszego efektu możesz dodać łyżkę sody oczyszczonej. Usuwanie kamienia przy użyciu coli jest delikatnym sposobem, który sprawdzi się zwłaszcza przy czajnikach ceramicznych.
 2. Obierki ziemniaków
  Znaną do pokoleń, naturalną metodą odkamieniającą czajnik jest gotowanie wody z łupinami ziemniaków. Wrzuć do czajnika obraną skórkę ziemniaka, zalej wodą, następnie zagotuj. Kilkukrotnie powtórz czynność, pamiętaj jednak o tym, by za każdym razem wymienić obierki ziemniaków na świeże, co znacznie zwiększy efektywność całej operacji.
 3. Sok z cytryny
  Wlanie do czajnika szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny, odczekanie godziny i późniejsze jego umycie to bardzo prosty sposób na usuwanie kamienia. Chętnie stosowany przez starsze pokolenie również do czyszczenia czajników emaliowanych. W przypadku nieosiągnięcia oczekiwanych efektów możesz natrzeć ścianki pokrojoną w ćwiartki cytryną.

Problem jak odkamienić czajnik, jest prosty do rozwiązania. Domowe sposoby mają tę istotną przewagę nad chemicznymi, że bazują na łatwo dostępnych produktach. Doskonale również sobie radzą z usuwaniem kamienia, dlatego nie ma potrzeby zastępowania ich specjalnymi środkami do czyszczenia. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, pamiętaj o dokładnym umyciu czajnika po jego odkamienieniu!

Jak dbać o czajnik?

Utrzymanie czajnika w dobrym stanie jest znacznie prostsze niż myślisz. Po każdym użyciu staraj się przetrzeć czajnik wilgotną szmatką, może także wypolerować go suchym ręcznikiem papierowym. Wystarczy, jeśli raz w tygodniu odkamienisz wewnątrz czajnik oraz usuniesz nieestetyczny nalot na zewnątrz. Regularny nawyk czyszczenia czajnika sprawi, że będzie się doskonale prezentował w Twojej kuchni oraz posłuży domownikom o wiele dłużej.

Wskazówka: Aby czajnik ze stali nierdzewnej pięknie lśnił, wypoleruj jego powierzchnię błyszczącą stroną folii aluminiowej.

Sposoby na zmiękczenie wody w domu

Najpopularniejszym sposobem na zmiękczenie wody są dzbanki filtrujące, które przez zastosowanie wymiennych wkładów z zawartością węgla aktywnego poprawiają smak i zapach wody. Innym sposobem na uzyskanie krystalicznie czystej wody jest zastosowanie pod zlewem filtra odwróconej osmozy, która wyłapuje wszystkie jony wapnia i magnezu na specjalnej membranie. Z kolei w przypadku bardzo twardej wody skutecznym rozwiązaniem jest zainstalowanie centralnego zmiękczacza do wody. Jego montaż sprawi, że problem twardej wody zniknie w całym domu.

Dzięki naszym wskazówkom jak odkamienić czajnik i właściwie o niego dbać, Twój sprzęt zyska odświeżony wygląd, a jego używanie będzie prawdziwą przyjemnością!