dom w remoncie z kaloryferem pod oknem

Zapowietrzone kaloryfery to problem wielu domów. Często mimo podkręcenia temperatury grzania we wnętrzu wciąż nie jest wystarczająco ciepło. Zalegające powietrze w środku instalacji nie pozwala działać jej pełną parą, a w efekcie urządzenie nie spełnia swojej funkcji lub wykonuje zadanie jedynie częściowo. Dlaczego tak się dzieje? Jak odpowietrzyć kaloryfer? Dzisiaj poznasz praktyczne sposoby na przywrócenie mu sprawności!

Dlaczego dochodzi do zapowietrzenia kaloryferów?

Zapowietrzenie kaloryferów to częsta przypadłość wielu instalacji grzewczych – szczególnie tych nieco starszych. Najczęściej występuje wśród instalacji otwartych, które mają kontakt z powietrzem.

To właśnie ono wytwarza w wypełniającej kaloryfery wodzie pęcherzyki powietrza, a później działa już fizyka: te wędrują do góry, ograniczając sprawność kaloryferów – szczególnie na wyższych piętrach budynków.

Zapowietrzenie kaloryfera może mieć też swoją przyczynę w rozszczelnieniu całej instalacji – szczególnie tej wykonanej z tworzyw sztucznych – lub podczas nieprawidłowego napełniania jej wodą. Warto zawczasu sprawdzić jak odpowietrzyć kaloryfer, żeby potem wykonać ten zabieg w mgnieniu oka i bez stresu! Już dzisiaj sprawdź też jak wymienić żarówkę czy jak podłączyć żyrandol, żeby szybko poradzić sobie z kryzysową sytuacją.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Na szczęście odpowietrzanie kaloryfera nie jest skomplikowaną czynnością i z łatwością możesz przeprowadzić ją samodzielnie. Nie będą Ci nawet potrzebne specjalistyczne narzędzia! Upewnij się jednak, że jesteś wyposażony w śrubokręt płaski lub kluczyk do odpowietrzania kaloryfera.

Co jeszcze będzie potrzebne? Koniecznie przygotuj miskę lub inny pojemnik na wodę, która będzie ulatywać z grzejnika. Zanim zaczniesz odpowietrzanie, pamiętaj, by maksymalnie zakręcić zawór – odpowietrzanie powinno się odbywać wyłącznie na zimnym kaloryferze, do którego odcięty jest dopływ ciepłej wody. Czekając na jego wychłodzenie, sprawdź jak uszczelnić okna, przez które również może ulatywać ciepło, czy jak rozmrozić lodówkę.

Pamiętaj, że proces odpowietrzania może różnić się w zależności od typu grzejnika. Do tych żeliwnych potrzebne będą dwa płaskie klucze, którymi odkręcisz śrubunek umieszczony na rurze doprowadzającej ciepłą wodę. Niestety, niektóre starsze modele mogą nie mieć wbudowanego odpowietrznika – chociaż w teorii powietrze powinno uchodzić z nich samoistnie, to nie zawsze się tak dzieje. Niżej znajdziesz instrukcję, jak temu zaradzić!

W przypadku grzejników aluminiowych i płytowych śruba zwykle znajdzie się na białym kołnierzu – również należy odkręcić ją kluczem lub śrubokrętem. Pamiętaj, by po skończonej pracy dokładnie wytrzeć odpowietrznik i sprawdzić, czy nie przecieka – łatwo go uszkodzić, jeśli kilkukrotnie i zbyt mocno próbowałeś go dokręcić.

Zastanawiasz się, jak zabrać się za odpowietrzanie kaloryfera żeberkowego? Sprawdź, z jakiego materiału jest wykonany, a następnie zastosuj odpowiednią taktykę. Wystarczy znaleźć odpowietrznik, czyli pokrętło zlokalizowane w jego górnej części.

Jak odpowietrzyć kaloryfer – krok po kroku. Kaloryfer z odpowietrznikiem

  1. Zlokalizuj odpowietrznik. Zwykle znajduje się on w górnej części kaloryfera. To niewielkie pokrętło na jednym z jego boków. Podstaw pod nie miskę lub wiaderko, do którego skapywać będzie woda.
  2. Delikatnie odkręć śrubę lub pokrętło za pomocą klucza francuskiego, lub śrubokrętu – zależnie od materiału i kształtu, który ma Twój odpowietrznik.
  3. Po delikatnym odkręceniu z odpowietrznika powinno zacząć wydostawać się powietrze pod ciśnieniem i niewielka ilość wody. Gdy ciśnienie spadnie, a woda przybierze spokojny strumień, będziesz mógł już zakręcić śrubę odpowietrznika.
  4. W trakcie ulatywania ciśnienia dobrze jest delikatnie opukać kaloryfer dłonią, żeby mieć pewność, że udało się pozbyć całego powietrza.
  5. Gdy powietrze przestanie ulatywać, można już do końca zakręcić śrubę odpowietrznika. Warto następnie upewnić się, że nie wycieka z niego woda, a następnie odkręcić zawór, by kaloryfer ponownie mógł stać się ciepły.

Jak odpowietrzyć kaloryfer bez odpowietrznika?

Chociaż większość kaloryferów będzie wyposażona w odpowietrzniki, to starsze konstrukcje żeliwne mogą być pozbawione tej przydatnej funkcji. W takim wypadku konieczne okaże się poluzowanie śrubunku przy zaworze. To jednak wymaga pewnej delikatności, więc jeśli nie czujesz się na siłach – dobrze zlecić tę pracę doświadczonemu hydraulikowi.

Warto pamiętać, że zbyt duże poluzowanie zaworu kaloryfera żeliwnego może grozić zalaniem pomieszczenia: dlatego właśnie trzeba być bardzo dokładnym. Najlepiej robić to w dwie osoby – jedna pieczołowicie kontroluje stopień odkręcenia śruby, a druga pozbywa się spływającej cieczy. Gdy tylko usłysz syk powietrza, przerwij odkręcanie zaworu. Gdy zacznie już z niego spływać jedynie woda, podobnie jak w przypadku kaloryfera z odpowietrznikiem, możesz z powrotem zakręcić śrubunek.

Jak odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy?

Wydaje Ci się, że odpowietrzanie kaloryfera łazienkowego będzie nieco trudniejsze? Nic bardziej mylnego! Zwykle odbywa się w takim sam sposób jak odpowietrzanie tego znajdującego się w pokoju.

Nieco inaczej będzie w przypadku często spotykanych w łazienkach kaloryferów drabinkowych, które zwykle wyposażone są w wygodne, ręczne zawory odpowietrzające. Wystarczy je lekko poluzować, tak, żeby gaz uszedł z instalacji. Pamiętaj, żeby najpierw zakręcić ich termostat! Po wykonaniu tej pracy sprawdź jak udrożnić rury, żeby kompletnie doprowadzić swoją łazienkę do porządku! Jeśli jednak czujesz przypływ kreatywności, przeczytaj jak pomalować meble: warto wykorzystać tę energetyczną iskrę i stworzyć coś pięknego!

Kaloryfer na poddaszu lub na ostatnim piętrze

Chociaż technicznie odpowietrzanie kaloryfera na ostatnim piętrze bloku nie różni się niczym od tego wykonywanego na parterze, to jednak dzieli je pewna istotna różnica – musi być ono wykonywane znacznie częściej. Powietrze, które przenika do instalacji grzewczej, ucieka ku górze, gromadząc się na najwyższych kondygnacjach. Warto mieć to na uwadze, sprawdzając stan swoich kaloryferów!

Jak odpowietrzyć kaloryfer – automatyczne odpowietrzniki

Automatyczne odpowietrzniki to najlepszy sposób na to, jak odpowietrzyć kaloryfer. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju rozwiązania samoczynnie regulują ciśnienie w instalacji.

To jednak nie zwalnia nas całkowicie z odpowiedzialności: warto raz na jakiś czas zweryfikować ich pracę. Często wyposażone są one w systemy kontroli wydajności – wystarczy zdjąć osłonę i wcisnąć odpowiedni przycisk, kontrolując, czy pojawia się woda. Jej obecność to dobry znak!

Dodatkowym atutem tego rodzaju odpowietrzników jest to, że mogą być zamontowane zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Kiedy i jak często odpowietrzać kaloryfer?

Wiesz już jak odpowietrzyć kaloryfer, pozostaje jeszcze kwestia częstotliwości tego działania! Zapowietrzony kaloryfer objawia się na kilka sposób, dzięki którym będziesz wiedzieć, że to już odpowiedni czas na działanie.

  1. Zimny kaloryfer – całkowicie lub częściowo wychłodzony grzejnik jest sygnałem, że z instalacją coś jest nie tak. Częstym symptomem jest to, że pracuje jedynie dolna część kaloryfera.
  2. Hałas z wnętrza grzejnika – niepokojące bulgotanie czy szumy dochodzące z kaloryfera to sygnał, że w środku może zbierać się powietrze.
  3. Uczucie chłodu – chociaż to najprostszy objaw, to jednak taki, który bardzo szybko możemy odczuć. Nie da się ukryć, że nikt z nas codziennie nie dotyka kaloryferów, szukając zimnych obszarów. Jeśli nagle w domu bardzo się wychłodziło, to znak, że kaloryfer może być zapowietrzony!

Odpowietrzenie kaloryfera jest bardzo proste, więc należy je wykonać za każdym razem, gdy dostrzeżesz któryś z wyżej wymienionych objawów. Dobrze zrobić to przynajmniej raz w roku: szczególnie jeśli mieszkasz na wysokim piętrze budynku.

Dlaczego odpowietrzanie kaloryferów jest ważne?

Sprawnie pracujący kaloryfer to podstawa komfortu termicznego w całym domu i to właśnie dlatego jego odpowietrzanie jest takie ważne. Zbyt niska temperatura, szczególnie zimą, może prowadzić do przeziębień czy po prostu złego samopoczucia. To nie wszystko: zalegające w kaloryferach powietrze może skutkować poważnym uszkodzeniem całej instalacji.

Jak dbać o kaloryfery?

Nie tylko odpowietrzanie – jeśli chcesz, by grzejnik służył Ci przez lata, nie żółknął i zachował ładny wygląd, musisz pamiętać o jego regularnej konserwacji. Należy regularnie czyścić go z kurzu (bardzo lubi na nim osiadać) i brudu. Pamiętaj, żeby używać wyłącznie wilgotnej, miękkiej ścierki i w ostateczności łagodnych środków myjących: szorstkie gąbki i druciaki w połączeniu ze żrącymi detergentami mogą bezpowrotnie uszkodzić grzejnik!

Nie najlepszym zwyczajem jest również wieszanie na grzejniku mokrych ścierek nasączonych środkami żrącymi. Cząstki takich substancji mogą reagować z powierzchnią kaloryferów, tworząc mikrorysy, które stają się ogniskami korozji.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? To zadanie nie ma już przed Tobą tajemnic! Sprawdź także jak ukryć kable bez kucia czy jak podzielić pokój na dwa bez ściany, by stać się prawdziwą złotą rączką! Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz nie tylko naszych codziennych poradników, ale także specjalnych, najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. A teraz – marsz do kaloryferów!