syfon z bliska

Zapchana rura kanalizacyjna… chyba każdy z nas miał chociaż raz w życiu ten problem. Jak sobie z tym radzić i jak zapobiegać? Gdy woda nie zlatuje na bieżąco, warto zajrzeć do odpływu i spróbować odetkać otwór. Jak udrożnić rury skutecznie i szybko? Mamy kilka sprawdzonych sposobów!

Dlaczego i jak dochodzi do zapchania rur?

Niedrożne rury kanalizacyjne niosą za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Jest to zjawisko, na które należy reagować od razu, zupełnie inaczej niż w przypadku problemu jak odpowietrzyć kaloryfer czy jak pomalować meble.

Niesprawna kanalizacja może mieć kilka czynników, wynikających m.in. z nieprawidłowego użytkowania. Zacznijmy od rzeczy, na które nie mamy bezpośredniego wpływu – wadliwa konstrukcja. Będzie to np. zastosowanie zbyt długiej rury odpływowej od zlewu. Ważnym jest również prawidłowe określenie jej nachylenia czy też ilość i umiejscowienie tzw. kolan.

Kolejną kwestią są błędy, jakie my popełniamy podczas codziennego użytkowania. Będą to rozmaite nieczystości, które odkładają się w rurach, ograniczając tym samym ich przepustowość. W zlewie kuchennym często spuszczamy resztki jedzenia, tłuste odpadki czy pozostałości po kawie i herbacie. Z kolei pod prysznicem, często można znaleźć włosy czy osady z mydła. Wszystko to skutkuje zatkaniem rury!

Jak udrożnić rury – niezawodne sposoby

Stając przed problemem jak udrożnić rury, najczęściej decydujemy się na użycie środków chemicznych. Musimy jednak zaznaczyć, że ich niewłaściwe użycie, może narobić nam jeszcze większych problemów! Nie wlewaj nic do rur bez zastanowienia! Przed zastosowaniem, sprawdź dokładnie, do jakiego rodzaju instalacji przeznaczony jest dany środek i w jakich proporcjach można go bezpiecznie używać. Warto sprawdzić również naturalne sposoby na radzenie sobie z zalegającym zatorem lub działać prewencyjnie.

Jak udrożnić rury domowymi sposobami

  • Przepychacz – to funkcjonalne narzędzie, które może przydać się podczas udrażniania rur. To niewielkie urządzenie wykonane z gumowego kielicha z drewnianym uchwytem. Sprawdza się podczas udrożnienia odpływu.
  • Sprężyna – to narzędzie dotrze znacznie dalej, w głąb rury. Jest to zwinięty drut stalowy z ostrą końcówką, zakończony korbą. Kręcąc korbą, wprowadza się sprężynkę do zatkanej rury. W momencie spotkania z zatorem rozbija go, dzięki swojej ostrej końcówce.
  • Wrząca woda – zagotuj czajnik pełen wody i wlej wrzątek bezpośrednio do rur. Dobrze działa to także jako prewencja, rozdrabniając mniejsze blokady w odpływie.
  • Odkurzacz na mokro i na sucho – najczęściej jest to odkurzacz warsztatowy. Ustaw go na odkurzanie płynów i uszczelnij odpływ. Gdy podciśnienie będzie wystarczająco duże, uda Ci się wessać do worka próżniowego przyczynę zatkania rury.

Jak udrożnić rury środkami chemicznymi

  • Soda z octem –  do odpływu wsyp około ¾ szklanki sody i zalej całość ½ szklanki octu. Następnie odpływ szybko i szczelnie zakryj korkiem. Odczekaj około ½ godziny i spłucz obficie gorącą wodą. Nie jest to rozwiązanie, które poradzi sobie z bardzo trudnymi zatorami, jednakże pomaga utrzymać rury w czystości i działa prewencyjnie. Sodę z octem możemy także użyć do czyszczenia np. po rozmrażaniu lodówki.
  • Kwasek cytrynowy – w szklance ciepłej wody rozpuść 2 torebki kwasku cytrynowego i odczekaj kwadrans. Tak przygotowaną miksturą zalej odpływ. To pomoże go odetkać.
  • Płyn do mycia naczyń – wlej do odpływu ¼ szklanki płynu do mycia naczynia. Do tego dolej gorącej wody. Stworzysz środek działający jak lubrykant, który  pomoże rozbić wszelkie tłuste pozostałości.

W trudniejszych sytuacjach niezbędne będzie wykorzystanie mocniejszej chemii. Uważaj, bo nie sprawdzają się one przy wszystkich typach kanalizacji – np. takiej wykonanej z rur żeliwnych czy aluminiowych.

Kiedy potrzebujemy pomocy fachowca?

Wypróbowałeś już wszystkie domowe metody, a woda dalej nie spływa? Wówczas, konieczna będzie konsultacja z fachowcem. Wybierając odpowiedniego hydraulika polecamy, sprawdzić, kto w Twojej okolicy posiada najlepszy sprzęt. Do fachowego udrażniania rur można podejść na dwa sposoby: metodą mechaniczną– za sprawą specjalistycznych głowic – lub ciśnieniową– przy wykorzystaniu wody pod ogromnym ciśnieniem.

Jak dbać o kanalizację?

Najważniejsza w tym przypadku jest prewencja. Rury zapychają się, bo wkładamy tam rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. Kontroluj to co ląduje w odpływie. Dobrym sposobem będzie zamontowanie dodatkowego sita, które w prosty sposób będziesz mógł oczyścić.

Wylewając tłuszcz po gotowaniu do zlewu pamiętaj, żeby przepłukać go ciepłą wodą. Pozbędziesz się tym samym pozostałości tłuszczy ze ścianek rur, dzięki czemu nie będą do nich przylegać inne osady i resztki jedzenia. Do kanalizacji nie powinny być wpuszczane substancje oleiste (farby, smary itp).

Jak często możemy używać środków do czyszczenia rur?

W używaniu środków chemicznych potrzebnych do udrażniania rur potrzebny jest umiar. Mimo zapewnień producentów – chemia używana zbyt często może spowodować więcej szkód niż pożytku. Polecamy stosowanie takich metod jak przelewanie rur gorącą wodą co jakiś czas, natomiast używanie chemii zostawić maksymalnie do użytku raz na miesiąc w małych ilościach.

Co zrobić, gdy z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach?

Wszystkie podłączenia kanalizacji do urządzeń sanitarnych czy sprzętów, powinny posiadać syfon. To właśnie w nim gromadzi się woda, która uniemożliwia wydobywanie się przykrych zapachów. Jeśli nie zbiera się w nim woda, prawdopodobnie konieczna będzie jego wymiana.

Co zrobić z nieprzyjemnym zapachem? Jeśli to nie kwestia syfonu – prawdopodobnie w rurach zalegają odpady i resztki jedzenia. Nie ma innej opcji jak udrożnić rury. Możesz na początek posłużyć się domowymi metodami, jednakże jeśli to nie pomoże, warto spróbować środkami chemicznymi.

Kwestie jak udrożnić rury mogą czasem spędzać nam sen z powiek. Jednakże, jak sam widzisz -rozwiązanie problemu wcale nie jest takie trudne! A jeśli szukasz dalszych porad m. in. jak ukryć kable bez kucia, jak uszczelnić okna i wiele więcej – zarejestruj się i sprawdź co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy na Westwing!