Biała klawiatura na stole obok innych przedmiotów

Nie wyobrażamy sobie już życia bez komputera czy laptopa. Korzystamy z nich na co dzień i niestety bardzo rzadko… czyścimy. Tymczasem to duży błąd, który może wpłynąć na sprawne działanie sprzętu i na nasze zdrowie. Długo nie czyszczona klawiatura to siedlisko bakterii i brudu. Skąd się tam biorą? To proste! Najczęściej z naszych rąk. Z pomocą specjalistów z Westwing szybko rozprawisz się z zanieczyszczeniami! Zatem jak wyczyścić klawiaturę? Oto nasze sprawdzone sposoby! 

Dlaczego powinniśmy regularnie czyścić klawiaturę? 

Wszystkie sprzęty, których używamy na co dzień wymagają od czasu do czasu regularnego odświeżenia. Z pewnością wiesz jak wyczyścić szczotkę do włosów, czy jak czyścić okulary – w końcu w brudnych nic nie zobaczysz. Od czasu do czasu przeprowadzasz czyszczenie zmywarki, a nawet czyszczenie piekarnika. Nie zawadzi jeśli poświęcisz też trochę czasu na doprowadzenie do ładu komputera a zwłaszcza klawiatury. Na okruchy i zalania narażone są zwłaszcza laptopy, które towarzysza nam nie tylko w pracy, ale i podczas relaksu. Sam pewnie nie raz oglądałaś emocjonujący serial chrupiąc popcorn? Pewnie co smaczniejsze kąski spadały na klawiaturę… Pamiętaj, że przenoszenie brudu działa w dwie strony. Najpierw Ty zanieczyszczasz klawiaturę, a potem przenosisz te zanieczyszczenia sięgając do ust czy oczu. Przyznasz, że nie jest to higieniczne? A poza wszystkim brudna klawiatura wygląda po prostu nieestetycznie i źle świadczy o jej właścicielu. Dlatego regularnie co jakiś czas zafunduj generalne spa swojemu sprzętowi. Jak wyczyścić klawiaturę? Są na to proste metody.  

Jak wyczyścić klawiaturę: częstotliwość

To zależy jak często jej używasz. Czasem ślady na klawiszach, zwłaszcza białych, są widoczne gołym okiem, ale często nie są zauważalne. Dlatego warto co dziennie przed rozpoczęciem pracy przetrzeć klawiaturę suchą szmatką z mikrofibry, żeby pozbyć się kurzu, a raz w tygodniu, na przykład w poniedziałek lub piątek – wilgotną chusteczką. A jak wyczyścić klawiaturę dokładniej? Przynajmniej raz w miesiącu poświęć czas na generalne sprzątanie. Odkurzanie klawiatury z paprochów, okruchów i umycie klawiszy przedłuży życie Twojego sprzętowi.  

Jak wyczyścić klawiaturę? 

Sposobów na zachowanie czystości klawiatury jest bardzo wiele. Radzimy zawsze zaczynać od pozbycia się kurzu oraz zalegających w rowkach okruchów. Kiedy masz pewność, że wszystkie drobinki zostały usunięte przejdź do przetarcia klawiatury na mokro, a następne wytrzyj ją do sucha miękką ściereczką. Zawsze pamiętaj o zachowaniu ostrożności, tak żeby nie uszkodzić sprzętowi i nie zrobić krzywdy sobie.  

Jak wyczyścić klawiaturę: 5 najlepszych sposobów

Czy Ty też masz swój autorski pomysł na to jak wyczyścić klawiaturę? Jeśli nie to może zainspirują Cię proste sposoby, którymi chcemy się z Tobą podzielić? Większość z nich nie zajmuje dużo czasu. Sam zobacz. 

 1. Chusteczki

  Specjalne do przecierania klawiatury lub zwykłe wilgotne. Niektórzy używają nawilżających chusteczek dla niemowląt, inni stosują dezynfekujące. Ale uwaga: w przypadku tych drugich zachowaj ostrożność – jeżeli są nasączone spirytusem mogą uszkodzić tworzywo z jakiego zrobiona jest klawiatura.
 2. Karteczki samoprzylepne

  Tak tak, to może brzmi śmiesznie, ale niektórzy używają ich do pozbycia się kurzu i okruchów z pomiędzy klawiszy. Wystarczy wsunąć je w rowek klejącą stroną i ostrożnie wysunąć. 
 3. Sprężone powietrze

  Kupisz je w sklepie komputerowym. Musisz przestrzegać jednej zasady: trzymaj rurkę doprowadzającą powietrze pod kątem, aby wydmuchiwać nieczystości a nie wtłaczać je głębiej. 
 4. Mini odkurzacz

  Ładowany przez USB, służy do wydmuchiwania zwłaszcza resztek jedzenia.  
 5. Suszarka do włosów

  Podobną rolę spełni suszarka do włosów. Staraj się korzystać z niej jak najrzadziej uważając, żeby strumień powietrza nie był za gorący – może przegrzać klawiaturę.

Różne rodzaje klawiatur 

Wybór odpowiedniej klawiatury może ułatwić korzystanie z komputera. Zastanów się do czego będziesz jej najczęściej używał. Inna nada się do pracy biurowej, a jeszcze inna do gier.  Chociaż na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie to jednak różnią się na przykład skokiem klawiszy czy ich głośnością. Do prac biurowych najczęściej wykorzystywane są tradycyjne klawiatury zintegrowane z komputerem stacjonarnym. Konkurują z nimi coraz częściej używane klawiatury w laptopach. Dużą popularnością cieszą się też te bezprzewodowe, najczęściej wśród graczy. Jak wyczyścić klawiaturę klasyczną, bezprzewodową, a jak tę w laptopie?  

Klawisze w nowej generacji laptopie są stosunkowo płaskie – z jednej strony dostaje się pod nie mniej brudu, ale za to trudniej go usunąć. Najlepiej wymieść go na sucho używając miękkiego pędzelka, sprężonego powietrza lub odkurzacza USB. Potem możesz delikatnie oczyścić rowki wokół klawiszy używając patyczków do uszu nasączonych alkoholem izopropylenowym. Na koniec zalecamy przetrzeć klawiaturę specjalnym preparatem do elektroniki i bawełnianą ściereczką. Będzie jak nowa. Nowym sposobem jest położenie na klawiaturze laptopa masy żelowej – cyber clean – przykleją się do niej wszystkie nieczystości.

Te same sposoby możesz wykorzystać przy czyszczeniu klasycznych klawiatur. Ze względu na to, że mają wyższe klawisze i nieco inaczej zamontowane niż te w laptopach, możesz bez problemu je… wyjąć i umyć. To dosyć czasochłonna metoda, ale warto od czasu do czasu wykazać się cierpliwością i to zrobić. Klawisze da się łatwo wyjąć palcami lub delikatnie podważając tępym narzędziem, uważając żeby nie porysować. Zanim ułożysz je ponownie po umyciu w delikatnym detergencie, dokładnie osusz. Mokre mogą spowodować zwarcie a nawet spalenie mechanizmu komputera.  

Jak wyczyścić klawiaturę: na co zwrócić uwagę

Bardzo ważna zasada: przed przystąpieniem do czyszczenia klawiatury zawsze odłącz ją od komputera, a z modeli bezprzewodowych wyjmij baterie. Jeśli planujesz wyjąć klawisze zrób wcześniej zdjęcie klawiatury – łatwiej i szybciej odtworzysz później ich układ. Zastanów się nad właściwym doborem środków czyszczących. Pamiętaj, żeby nie używać agresywnych detergentów i ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnie. Najlepiej korzystaj z produktów zalecanych przez producenta – można je kupić w sklepach ze sprzętem komputerowym.  

Co zrobić jeśli na klawiaturę wyleje się płyn? 

Niestety dość często zdarza nam się rozlać na klawiaturę kawę czy herbatę. Co wtedy zrobić? Jak wyczyścić klawiaturę by sprzęt nadal działał bez zarzutu? Przede wszystkim zachowaj spokój. Nie sięgaj po suszarkę! Zwykle to rozwiązanie wydaje nam się jedynym ratunkiem, tymczasem może przynieść więcej szkód niż pożytku. Przede wszystkim odłącz klawiaturę od zasilania, a z bezprzewodowej wyjmij baterie. Zetrzyj płyn z wierzchu klawiatury przykładając papierowy ręcznik, który idealnie wchłonie ciecz. Następnie odwróć klawiaturę tak, żeby płyn mógł z niej swobodnie wypłynąć i zostaw ją do wyschnięcia. Jeśli była to kawa lub herbata po wyschnięciu usuń fusy przy pomocy sprężonego powietrza. Pozostałości słodkiego napoju zetrzyj wilgotną ściereczką, tak żeby nie lepił się do palców podczas korzystania z klawiatury.  

Czyszczenie portów USB 

Warto zrobić to przy okazji generalnych porządków. W końcu w ich końcówkach również gromadzi się kurz i pył. Najlepiej wydmuchać je sprężonym powietrzem. Przestrzegamy przed używaniem ostrych przedmiotów typu igła, śrubokręt – mogą nieodwracalnie uszkodzić delikatne elementy w złączach. 

Nie zapomnij o myszce! 

Cały czas jest w użyciu. Jeśli korzystają z niej również inne osoby, tym bardziej warto przy okazji czyszczenia komputera o niej pomyśleć. Tym bardziej, że jest to banalnie proste. Najlepszym sposobem jest przetarcie jej ściereczką zwilżoną wodą z szarym mydłem – nie zaszkodzi nawet czujnikowi optycznemu. Białe myszki możesz umyć zwilżając szmatkę alkoholem izopropylenowym. Usunie wszystkie plamy. 

Wiesz już jak wyczyścić telefon, nie straszne Ci czyszczenie żelazka. Teraz nasi specjaliści podpowiedzieli Ci także jak wyczyścić klawiaturę komputera. Mamy nadzieję, że okazały się pomocne. Zachęcamy do zarejestrowania się na Westwing. Znajdziesz tam jeszcze więcej cennych porad i pomysłowych inspiracji.