Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Damska dłoń trzymająca grzebień

Jak dużo czasu i wysiłku poświęcasz na pielęgnację swoich włosów? Stosujesz najlepsze kosmetyki i akcesoria? Dlaczego zatem szczotka do włosów i jej czystość schodzi często na drugi plan? Szczotka i grzebień. Służą nam każdego dnia. Masują, rozczesują, rozplątują. Poprawiają krążenie skóry głowy, wspierają porost włosów, przynoszą ukojenie. Zadbaj o to by posłużyły Ci jak najdłużej. Zatem jak wyczyścić szczotkę do włosów? Oto nasze sprawdzone sposoby!  

Rodzaje szczotek do włosów  

Regularne szczotkowanie włosów to prosty i sprawdzony sposób na polepszenie kondycji pasm. Podczas szczotkowania nie tylko rozczesujemy pasma i zapobiegamy tworzeniu się kołtunów, ale również wygładzamy kosmyki i wykonujemy delikatny masaż skóry. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szczotek do włosów. Włosie szczotek może być naturalne, syntetyczne lub mieszane. Włosie na przykład z dzika służy do czesania włosów długich, cienkich, ale także gęstych i kręconych. Działa taka szczotka antystatycznie i rozprowadza po włosach tłuszcz, który uelastycznia włosy. 

Możemy wyróżnić 5 rodzajów szczotek ze względu na ich kształt. Szczotka może być: 

 • prostokątna – wykorzystywane podczas formowania fryzur i koków oraz tapirowania i wygładzania pasm włosów 
 • półokrągła – do suszenia i modelowania tzw. wstępnego włosów krótkich i półdługich  
 • okrągła – służy do modelowania
 • kwadratowa – służy do prostowania i kręcenia włosów 
 • trójkątna – najczęściej wykorzystywana do ondulowania włosów krótkich 

Dlaczego warto czyścić szczotkę do włosów? 

Szczotka to prawdziwe siedlisko bakterii. Znajdziesz w niej resztki swojego naskórka, resztki kosmetyków, kurz i roztocza. Jak czyścić szczotkę do włosów? Regularnie! Naukowcy odkryli, że że w jednej szczotce znajduje się średnio 1342 kolonii bakterii (dla porównania – w odpływie do zlewu jest ich około 1075 kolonii). Wystarczy więc mała ranka na skórze, by po zetknięciu jej ze szczotką, doszło do poważnej infekcji. Pamiętaj więc, że samo mycie nie wystarcza. Potrzeba jest też dezynfekcja szczotki lub grzebienia.  

Jak często powinniśmy czyścić szczotkę do włosów 

Istnieje wiele rodzajów szczotek o bardzo różnej strukturze. Jeśli mamy do czynienia z cienkim i gęstym włosiem, pielęgnacja może być uznana za uciążliwą, ale spokojnie to proste jak czyszczenie piekarnika czy czyszczenie zmywarki! Po każdym szczotkowaniu trzeba dokładnie wyjąć wszystkie włosy, które mogły w szczotce pozostać. Mycie szczotki, o którym przeczytasz poniżej, powinno odbywać się co najmniej raz w miesiącu. 

Jak wyczyścić szczotkę do włosów? 

Bardzo ważnym jest dobranie odpowiedniej szczotki do swojego typu włosów. Należy również odpowiednio o nią dbać. Tak jak czyszczenie żelazka, regularna pielęgnacja jest bardzo ważna.  

Od czego zacząć i jak wyczyścić szczotkę do włosów? Higiena wymaga, by przynajmniej raz w tygodniu dokładnie oczyścić szczotkę do włosów. Przed umyciem szczotki należy usunąć z niej zalegające włosy. Możesz zrobić to nożyczkami lub wykałaczką. Najlepiej sprawdzają się jednak stosowane w salonach fryzjerskich specjalne grabki do usuwania włosów. Na rynku akcesoriów fryzjerskich dostępne są także ułatwiające usuwanie włosów chusteczki. Po tym zabiegu możesz przejść dalej do czyszczenia szczotki. 

Domowe sposoby 

 1. Pianka do włosów

  Słyszałaś już, że zwykła pianka do golenia sprawdza się w czyszczeniu brudnych szczotek? Doskonale zmiękcza włosy, brud i kurz, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest je usunąć. Po prostu nałóż piankę na ząbki, a następnie dokładnie wyszoruj je małą szczoteczką. 
 2. Roztwór sody oczyszczonej

  Przybory zanurzamy w roztworze sody (4 łyżki sody, litr wody), a po chwili opłukujemy pod bieżącą wodą. Dzięki temu nie tylko wyczyścimy je, ale także dezynfekujemy.  
 3. Mycie w zmywarce

  Grzebienie plastikowe (z grubszego plastiku) możemy wrzucić do zmywarki. Wysoka temperatura odkazi dokładnie każdy element. 
 4. Szampon

  Podobnie jak skórę głowy, szczotkę możemy oczyścić szamponem. Wystarczy, że nałożysz większą ilość na szczotkę i przetrzesz szczoteczką do zębów lub tą do paznokci.  

Czyszczenie szczotek z tworzywa sztucznego 

Ponieważ ten typ szczotki jest najpopularniejszy, na pewno ucieszy Cię informacja, że mycie takiej szczotki naprawdę nie stanowi żadnego problemu, to tak jakby zastanawiał się jak wyczyścić pralkę! Postępuj krok po kroku z zaleceniami.  

Przygotuj roztwór: szklanka ciepłej wody, łyżeczka szamponu i łyżeczka sody oczyszczonej. Szczoteczką do zębów zamoczoną w roztworze wyczyść szczotkę. Później dokładnie wypłucz szczotkę do włosów pod strumieniem ciepłej bieżącej wody. Wysusz szczotkę ciepłym strumieniem powietrza z suszarki albo po prostu zostaw ją do wyschnięcia.  

Czyszczenie szczotki z naturalnego włosia 

Szczotki wykonane z włosia naturalnego korzystnie wpływają na skórę głowy. Dobrze sprawdzają się też przy układaniu fryzur zwłaszcza w przypadku osób o włosach łamliwych i delikatnych. Jeśli zastanawiasz się jak czyścić okulary, podobnie posługiwać powinieneś się z tego rodzaju szczotkami. Jak? Myjemy je więc bardzo delikatnie w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu, można użyć także atomizera z dodatkiem dezynfekujących olejków eterycznych. Trwałość włosia naturalnego możesz spróbować przedłużyć poprzez aplikowanie odżywek do włosów, takich samych jak odżywki do włosów ludzkich. Po umyciu szczotkę z włosia naturalnego powinno się delikatnie osuszyć suszarką do włosów i pozostawić do dalszego 100% wyschnięcia.  

Specjalne akcesoria do czyszczenia szczotki do włosów 

Szczotka do włosów wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ między włosiem zbiera się kurz, wyczesane resztki kosmetyków, martwy naskórek oraz włosy. Nieczyszczona szczotka może być powodem przetłuszczania się włosów, ich wypadania oraz pogorszenia kondycji. Możesz wykorzystać akcesoria, które posiadasz w domu czyli nożyczki, wykałaczki lub inny grzebień. Producenci jednak prześcigają się w akcesoriach do czyszczenia włosów, Na rynku dostępne są np. specjalne grabki do wyciągania pozostałości ze szczotki czy gąbeczki do czyszczenia szczotek oraz olejki do szczotek z naturalnego włosia. Istnieją również specjalne chusteczki do czyszczenia szczotek, podobnie jak te gdy zastanawiasz się jak wyczyścić telefon

Szczotka do włosów jest jednym z przyborów używanych w codziennej pielęgnacji. To jak wyczyścić szczotkę jest kwestią indywidualną, jednak nie zapomnij, aby robić to regularnie! A jeśli szukasz dalszych porad, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają Ciebie dedykowane kampanie oraz cała gama inspiracji do stworzenia pięknego domu.