Dłoń trzymająca telefon na pomarańczowym tle

Podczas rozmów telefonicznych na aparacie osadzają się resztki kosmetyków, drobinki złuszczonego naskórka, pot oraz wytwarzane przez skórę sebum. W połączeniu z ciepłem emitowanym przez urządzenie tworzą one środowisko wyjątkowo gościnne dla bakterii i wirusów. Chyba nie musimy już przekonywać Cię, że warto zadbać o higienę smartfona? A jeśli nie wiesz jak wyczyścić telefon, to podpowiemy Ci jak to zrobić.

Jak wyczyścić telefon: domowe sposoby

Temat jak wyczyścić telefon podobnie jak czyszczenie zmywarki lub czyszczenie piekarnika – warto rozłożyć na etapy. Zacznij od zebrania odpowiednich narzędzi i produktów, a telefon czyść partiami. Do całej pracy przyda się sprężone powietrze, ściereczki z mikrofibry lub bawełniane szmatki oraz płyn do szyb. Do czyszczenia można użyć również pianki do mycia monitorów lub chusteczek nasączonych specjalnym płynem, którym przeciera się na przykład okulary. 

Zatem jak wyczyścić telefon? Najprościej będzie jeśli weźmiesz miękką, lekko wilgotną chusteczką z mikrofibry nasączoną ciepłą wodą z mydłem, zabezpieczając uprzednio otwory w obudowie. Przed czyszczeniem, usuń z ekranu okruszki. Upewnij się również, czy nie ma ich na ściereczkach lub chusteczkach, którymi będziesz czyścić ekran – mogłyby go porysować. 

Na naszej twarzy wbrew pozorom, znajduje się wiele bakterii oraz tłustych substancji np. podkład. Warto zatem ograniczyć kontakt telefonu ze skórą. Dla zdrowia, tradycyjną rozmowę telefoniczną przenieś na zestaw słuchawkowy, trzymając komórkę w bezpiecznej odległości od głowy. 

Jak wyczyścić telefon: czego unikać?  

Do czyszczenia telefonów nie powinno używać się ostrych środków czyszczących ani tym bardziej wody. Ekran dotykowy powinien być czyszczony na sucho. Suche ściereczki z mikrofibry pochłaniają tłuszcz. Jednak są dostępne także specjalne środki czystości. Możesz też użyć płynu czyszczącego na ściereczkę – nigdy bezpośrednio na urządzenie. O ile jednak skorzystanie z płynu do szyb jest dozwolone, o tyle nie powinno się korzystać ze spirytusu. Producenci smartfonów rekomendują wspomniany alkohol izopropylowy (70%), między innymi z powodu niedopuszczenia do powstawania smug, które mogą pojawić się po spirytusie. Tak samo postępuj jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić klawiaturę.  

Jak wyczyścić telefon: elementy o których mało kto pamięta  

Zanim zabierzesz się za czyszczenie swojego urządzenia specjalnymi preparatami, upewnij się, czy są one wolne od substancji żrących. Najczęściej czyszczonym miejscem jest obudowa i ekran. Na obudowie smartfona z resztą, najczęściej są widoczne tłuste plamy pozostawione przez nasze palce. Jeśli tylna klapka etui lub obudowy jest zdejmowana — można ją zdemontować i umyć wodą z mydłem. Oczywiście trzeba ją dokładnie wysuszyć. Nawet odrobina wilgoci może przyczynić się do zwarcia i zepsucia urządzenia. To jednak nie wszystko, co warto przetrzeć dezynfekując swój telefon. 

Wejścia do ładowarki  

W tym miejscu gromadzi się zawsze cała masa kurzu i brudu. Jak sobie z nim poradzić? To proste jak czyszczenie żelazka! Najlepsze do tej czynności będzie sprężone powietrze. Puszki z reguły mają dołączoną cienką rurkę, którą przykładamy do otworu i wydmuchujemy zanieczyszczenia. Gdy nie mamy pod ręką puszki z powietrzem, wejście do ładowarki, głośnik czy port słuchawkowy można oczyścić za pomocą szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Należy pamiętać, że otworów nie wolno czyścić za pomocą żadnych płynów. 

Obiektyw aparatu 

Aparat to bardzo ważna i delikatna część każdego smartfona. Zabrudzonym obiektywem nie zrobimy ostrych zdjęć, dlatego do jego czyszczenia podchodzimy bardzo ostrożnie, tak by go nie zarysować. W tym wypadku najlepiej sprawdził się patyczek kosmetyczny. Nawilżamy go płynem do mycia monitorów, odsączamy nadmiar i delikatnie przecieramy obiektyw. Do tej czynności można użyć również wilgotnych chusteczek, jednak najpierw należy sprawdzić, czy nie są zbyt mokre i sztywne. 

Jak wysuszyć zalany telefon 

Niestety o zalanie telefonu bardzo łatwo. Wystarczy, że położysz go w niefortunnym miejscu lub zwyczajnie złapie Cię ogromny deszcz. Na samym początku, szybko jego wysusz zewnętrzne elementy – obudowę etui. Zdejmij z nich suchą ściereczką nadmiar wody. Jeśli to możliwe – wyjmij baterię, jeśli jednak nie możesz tego zrobić – wyłącz telefon.  

Po wyjęciu z urządzenia baterii, pozbądź się też karty SIM i karty pamięci. Ten krok nie zawsze pomaga, ale w niektórych przypadkach telefon zyskuje lepszy dostęp do powietrza, dzięki czemu wilgoć ma większą szansę na odparowanie. Jeśli nie czujesz się na siłach, to unikaj odkręcania śrubek mocujących – zostaw to profesjonalistom. Odczekaj kilka dni i spróbuj ponownie włączyć telefon. Zalecamy jednak kontakt z serwisem w celu sprawdzenia czy nie doszło do korozji wewnątrz.  

Jak dbać o telefon, żeby służył nam na lata 

Telefon to nasza prawa ręka – zegarek, kalkulator, komunikator, organizer i internet. Każdy sprzęt elektroniczny z upływem czasu ulega zużyciu. Smartfony, jako przedmioty, z których korzystamy co najmniej kilka razy każdego dnia, niszczą się wyjątkowo szybko. Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą zapobiec ich przedwczesnemu uśmierceniu.  

 1. Nie przegrzewaj telefonu.

  Unikaj pozostawiania go, zwłaszcza w lato, na oknie, kocu czy samochodzie na otwartym słońcu. Wysoka temperatura bardzo źle wpływa przede wszystkim na żywotność baterii. 
 2. Korzystaj ze szkła hartowanego i etui.

  O urazy mechaniczne nie trudno. Unikniesz tego stosując dodatkowe zabezpieczenie w postaci futerału czy dodatkowe szkła.  
 3. Nie schładzaj telefonu.

  Niskie temperatury są dla smartfonu wbrew pozorom jeszcze groźniejsze niż wysokie temperatury. Działają one bezpośrednio na baterię i obniżają jej żywotność oraz na części układów elektronicznych.  
 4. Bądź delikatny!

  Żywotność naszego telefonu zależy także od tego, jak się z nim obchodzimy na co dzień. Unikaj więc noszenia go razem z ostrymi przedmiotami (jak klucze) w jednej kieszeni, nie kładź go ekranem do dołu (chyba że masz specjalne etui), aby nie narażać go na zarysowania i pęknięcia spowodowane okruszkami i innymi drobinami. 

Odpowiednie dbanie o telefon poskutkuje jego długą żywotnością. A skoro dbasz o niego – nie zapomnij o sobie i swoim zdrowiu. Regularna dezynfekcja smartfona może zapobiec licznym chorobom! Mamy nadzieję, że wiesz już jak czyścić telefon i wprowadzisz tę czynność do listy tygodniowych porządków. A jeśli szukasz dalszych porad – zarejestruj się na Westwing! Mamy dla Ciebie dedykowane kampanie oraz całą gamę inspiracji do stworzenia pięknego domu!