Żelazko położone na desce do prasowania, do której ktoś nalewa wodę

Żelazko to jedno z tych domowych urządzeń, które regularnie używamy, a mimo wszystko poświęcamy mu najmniej uwagi w kwestii ochrony i czyszczenia. Uszkodzenie powłoki żelazka wpływa nie tylko na krótszą żywotność urządzenia, ale również gorszy stan prasowanych tkanin. Podczas prasowania koszuli zauważyłeś brązowe ślady na stopie żelazka i nie wiesz co z nimi zrobić? Poniżej przygotowaliśmy kilka porad, jak wyczyścić żelazko i odpowiednio o nie zadbać, tak by służyło nam przez lata. 

Co wpływa na stan żelazka?

Bardzo często zabrudzone żelazko to po prostu wynik naszej niewiedzy lub nieuwagi. Tak samo jak czyszczenie zmywarki lub czyszczenie piekarnika, o żelazko powinniśmy dbać regularnie. Rzadko jednak  poświęcamy mu należyte zainteresowanie. Na Twoim żelazku pojawiły się zabrudzenia? Najczęściej wpływa na to dobór niewłaściwej temperatury do rodzaju prasowanej tkaniny. Gdy jest ona zbyt wysoka w przypadku np. tkanin syntetycznych, łatwo dochodzi do przypalenia i pozostania brzydkiego nalotu na stopie żelazka.

Dużym błędem jest także uzupełnianie wody w żelazku wodą z kranu. Występuje w niej duże stężenie soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Wewnątrz urządzeń, w których się ją podgrzewa (np. w czajniku, żelazku, pralce), wytrąca się biały osad – kamień. Znacząco utrudnia on produkcję i uwalnianie pary, przyczynia się również do plamienia prasowanych tkanin, pozostawiania na nich delikatny piasek, podobny do drobnego białego proszku lub co gorsza – brązowe smugi.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Przypalone żelazko to dość częsty problem, jednak mało kto wie, jak sobie z nim poradzić. Dobór metody czyszczenia, uzależniony jest od rodzaju powłoki jaką pokryta jest stopa żelazka. Zanim rozpoczniesz czyszczenie upewnij się, że żelazko nie jest podłączone do prądu!

Żelazko ze stopą ceramiczną

Jest to jedna z najczęściej spotykanych stop. Istnieje domowy, prosty sposób na doczyszczenie spalonego żelazka. Weź ściereczkę z mikrofibry i zmocz ją sokiem z cytryny. Potrzyj delikatni przypaloną powłokę żelazka. Alternatywnie możesz zastosować ocet zamiast cytryny.

Żelazko ze stopą stalową

Podczas czyszczenia tego rodzaju żelazka, musisz bardzo uważać, gdyż stalowa powłoka jest bardzo podatna na zarysowania. Zwęglony osad ze stalowej stopy można jednak usunąć przy użyciu miękkiej, wilgotnej szmatki z dodatkiem soli kuchennej. Najlepiej stosować sól drobnoziarnistą, która lepiej wchłonie się w szmatkę i nie porysuje stopy żelazka podczas czyszczenia.

Żelazko ze stopą teflonową

Żelazko z teflonową powierzchnią należy podobnie jak ze stalową – traktować bardzo delikatnie. W tym przypadku dobrze powinien poradzić sobie ocet, który można nanieść na watę lub inny miękki materiał.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Regularne czyszczenie żelazka (nawet, gdy wydaje się być całkiem czyste!) to podstawa do tego, by działało jak najdłużej. Podobnie jak w czajniku elektrycznym, także i w żelazku osadza się kamień z twardej wody. Jeśli chcesz znaleźć łatwy i skuteczny sposób na to, jak wyczyścić żelazko z kamienia, to zaufaj naturalnym właściwościom octu. Przygotuj mieszaninę złożoną w połowie z octu, a w połowie z wody, wlej do komory parowej i pozwól substancji wyparować. Po tej czynności zrób to samo ale z czystą wodą.

Nie wlewaj do żelazka wody pobranej bezpośrednio z kranu. Zastosuj specjalne filtry do wody by pozbyć się nadmiaru kamienia.

Zadbaj o swoje żelazko

Z żelazkiem jest podobnie jak z każdym sprzętem AGD – zaniedbanie go skutkuje coraz gorszym działaniem. Wystarczy dosłownie kilka minut w miesiącu, by utrzymać je w czystości i świetnym stanie. Wystarczy, że żelazko przechowuje się w miejscu suchym i takim, gdzie nie będzie narażone na zniszczenie. Może ono stać w szafce kuchennej z garnkami lub jeśli posiadasz dużą garderobę, to właśnie tam możesz je postawić. Ważne jest, by żelazko było opróżniane z wody, jeśli się już z niego nie korzysta. Dzięki temu ograniczy się wytrącanie kamienia.

Dzięki naszym poradom dowiesz się nie tylko jak wyczyścić żelazko, ale również jak wyczyścić klawiaturę, jak czyścić okulary, lub nawet wszystko o czyszczeniu pralki. Jeśli boisz się, że żelazko umieszczone luzem w szafce może się uszkodzić, zastosuj pudełko pasujące do wystroju Twojego wnętrza. Po inspiracje zajrzyj na Westwing!