Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
jedna żarówka na białym tle

Czasami, aż trudno wymyślić ile ciekawych i trudnych wyzwań, czeka nas we własnym domu. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wymienić żarówkę, aby było to bezpieczne i skuteczne? Temat na pierwszy rzut oka niezwykle trywialny, ale możesz się zaskoczyć! Sprawdź zatem nasz poradnik krok po krok! Zainspiruj się z Westwing!

Jak wymienić żarówkę – prosta czynność, ale czy może być niebezpieczna?

Myśląc o wymianie żarówki, problem ten wydaje się niezwykle błahy. Z pozoru nie jest to nic co wymagałoby od nas ponadprzeciętnej wiedzy czy umiejętności, lecz bardziej pomyślenia i sprytu jak w przypadku problemu, jak pomalować meble lub jak ukryć kable bez kucia. Niemniej jednak, ważne jest abyś wiedział jak wymienić żarówkę, co zrobić z tą zużytą i przede wszystkim jaką żarówkę wybrać do swojego mieszkania. Sam proces wymiany może być niebezpieczny, zwłaszcza jeśli nie zastosujesz podstawowych zasad, o których przeczytasz poniżej.

Tego będziesz potrzebować

Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek pracę, warto zebrać niezbędne przyrządy i akcesoria.  W przypadku wymiany żarówki będzie to oczywiście sama żarówka (dobrze dobrana, pasująca do swojego zastosowania), stabilna drabina, rękawiczka termoizolacyjna (jeśli boisz się, że wymieniana żarówka będzie gorąca) oraz rękawiczka gumowa, dzięki której szansę na upuszczenie żarówki stają się znacznie mniejsze. Przydać Ci się może również śrubokręt, jeśli żarówka osłonięta jest np. kloszem, który będzie trzeba chwilowo zdemontować.

Masz już wszystko? Świetnie. Teraz najważniejsza rzecz, zanim rozpoczniesz realizowanie zadania – odłącz zasilanie. Zanim cokolwiek zrobisz, upewnij się, że włącznik światła jest na pozycji OFF. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie ryzykuj i wyłącz główne zasilanie tzw. korki. Dotyczy to zarówno żarówki, jak i innych sytuacji, w których np. zastanawiasz się jak podłączyć żyrandol.

Jak wymienić żarówkę – krok po kroku!

  1. Sprawdź, czy na pewno wyłączyłeś zasilanie. Jeśli masz wątpliwości, wyłącz źródło prądu w całym mieszkaniu lub domu, lub jeśli to wymiana żarówki w lampie – odłącz wtyczkę z gniazdka.
  2. Jeśli żarówka osłonięta jest kloszem, zdemontuj go tak by mieć do niej swobodny dostęp.
  3. Sprawdź, czy stara żarówka ostygła. Jeśli nie, możesz zastosować rękawiczkę termoizolacyjną lub odczekać kilka minut.
  4. Wybierz wygodny podnóżek lub inne stabilne podłoże np. drabinkę, by mieć łatwiejszy dostęp do żarówki. Nie możesz się na nim chwiać, nie powinien być także za wysoki i za niski.
  5. Wykręć żarówkę (zazwyczaj w prawo). W zależności od rodzaju żarówki będziesz musiał ją przekręcić albo pociągnąć do siebie. Mając żarówkę w dłoni, nie ściskaj jej zbyt mocno. Grozi to pęknięciem i skaleczeniem przez szkło.
  6. Wkręć nową żarówkę.
  7. Zużytą żarówkę wyrzuć do odpowiedniego kosza. Szukaj specjalnych pojemników na elektrośmieci.

Rodzaje żarówek

Podstawowym błędem i powodem do niepotrzebnej złości jest… złe dobranie żarówki. Nic tak bardzo nie frustruje, jak przygotowanie się do działania i zorientowanie, że posiada się zły sprzęt. Poniżej zebraliśmy i pokrótce opisaliśmy podstawowe rodzaje, które spotkasz w domu lub w swoim biurze.

Żarówki led

Cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż żarówki ledowe uznawane są za najbardziej energooszczędne i wydajne na rynku. Emitują białe światło dzięki diodzie elektroluminescencyjnej. Minusem tego rozwiązania może być cena, gdyż przekracza ona standardowy koszt około kilku złotych. Jednakże inwestycja ta szybko się zwraca.

Żarówki halogenowe

Na pierwszy rzut oka przypominają tradycyjne żarówki żarnikowe. Jednak jak w ogóle działa halogen? Cząsteczki wolframu, które z biegiem czasu są odparowane, samoistnie powracają na swoje miejsce, co nazywamy cyklem regeneracyjnym. Takie żarówki spotykamy najczęściej nad kuchenką lub miejscem do pracy oraz w biurach i warsztatach.

Żarówki klasyczne

Daje światło o ciepłej barwie, dostępna jest w wielu rozmiarach i praktycznie w każdym sklepie. Posiada jednak sporo wad. Przede wszystkim jest mało wydajna oraz wysoce energochłonna. Co więcej – szkodliwa dla środowiska.

Jak wymienić żarówkę – możliwe problemy

Problemem, na który możesz natknąć się najczęściej jest ulokowanie żarówki np. w lampach o wąskim kształcie, reflektorach czy ledach w suficie. W takiej sytuacji najpierw konieczne jest zdemontowanie klosza. Jeżeli jest to niemożliwe lub nie przynosi to zamierzonego efektu,  wówczas warto zaopatrzyć się w gumową przyssawkę do żarówek.

Czasami zdarza się, że zamiast popularnej żarówki wkręcanej (typ E27 lub E14) oprawa w Twoim mieszkaniu będzie przystosowana do żarówki z innym gwintem. Ten problem dotyczy głównie reflektorów, opraw podtynkowych, oświetlenia ozdobnego i pomocniczego. Pamiętaj, aby przed wymianą sprawdzić jaka żarówka będzie właściwa, a najlepiej posiadaj po jednej sztuce na zapas.

Prace domowe wychodzą znacznie prościej, jeśli planujesz je krok po kroku. Mamy  nadzieję, że już teraz wiesz jak wymienić żarówkę, by na czynność była bezpieczna i skuteczna. A jeśli szukasz dalszych porad, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie  dedykowane kampanie i cała gama inspiracja do stworzenia pięknego domu!