otwarte drzwi do pełnej spiżarni

Kwestią bezsporną jest fakt, że karaluchy w domu budzą obrzydzenie i wstręt. Jak to się dzieje, że te wcale nie małe szkodniki, pojawiają się w naszych domach? Jak walczyć z plagą i jak zapobiegać ewentualnym nawrotom? Zebraliśmy pigułkę wiedzy na ten temat, byś mógł stanąć do walki z tym mało przyjemnym problemem.

Karaluchy w domu – czym są i jak wyglądają?

Robaki w domu potrafią spędzić sen z powiek i to dosłownie! Karaluchy, jak wszystkie karaczany, są wszystkożerne. Zajadają się materiałem organicznym wszelkiego pochodzenia. Najsmaczniejszym kąskiem są dla nich resztki jedzenia, ale poradzą sobie także  z papierem, skórą i wszelkimi tkaninami. Samce karaczanów posiadają skrzydła a samice jedynie ich szczątki. Warto dodać, że karaluchy posiadają aż 3 pary sporych nóg, co podkreśla ich nieprzyjemny wygląd. Możesz spotkać je w piwnicach i kanałach – świetnie radzą sobie w środowisku mokrym i wilgotnym, ale i niestety również w szafce ze śmieciami czy zapasami jedzenia.

Czy karaluch to to samo co prusak?

Obydwa owady należą do rodziny karaczanów, jednakże to dwa odrębne stworzenia, które znacząco różnią się od siebie. Karaluch może mieć długość ciała od 17 do 28 mm, posiada rdzawo-brązowe lub czarne, błyszczące ubarwienie. Prusak jest znacznie mniejszy (max 13 mm) i ubarwiony na złoto-brązowo. Posiada także dwa charakterystyczne dla nich ciemne pasy na przedpleczu.

Czy są groźne dla nas lub zwierząt domowych?

Zarówno karaczany, jak i prusaki są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Przenoszą choroby, zarazki i grzyby. Często oskarżane są za przenoszenie chorób wirusowych i  bakteryjnych. Karaluchy mogą zarazić nas chorobami układu pokarmowego, które powodują czerwonkę, cholerę oraz tyfus, ale także tymi atakującymi drogi oddechowe jak: gruźlica czy tężec. Dlatego, tak ważne jest, aby rozpocząć konkretną walkę z tymi szkodnikami od razu jak tylko zobaczysz pierwsze osobniki w swoim domu.

Skąd się biorą karaluchy w domu?

Karaluchy jak i muchy w domu czy meszki w  domu poszukują porzuconego jedzenia. Uwielbiają ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Bywa też tak, że sami możemy przynieść takiego karaczana do domu. Bez problemu schowa się w kieszeni czy torebce. Za jednym karaluchem podążać będą kolejne. A to wszystko przez wytwarzane przez nie feromony. I tak właśnie, po nitce do kłębka, spotkać możemy całe siedlisko karaluchów.

Karaluchy poszukują jedzenia i ciepła, dlatego praktycznie każde mieszkanie jest dla nich atrakcyjnym miejscem do meldunku. Najbardziej kuszące są dla nich odpady, dlatego najczęściej spotkać można je w zsypach i zaniedbanych mieszkaniach.

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy? Test na obecność

Zastanawiasz się czy w Twoim domu pojawił się mól ubraniowy, robaczki kurzowe czy pająki domowe lub nieszczęsne karaczany? Nie ma co gdybać, zrób test. Jest wiele oznak, które potwierdza obecność karaluchów w domu. Niestety, jeśli raz dostaną się do domu, mnożą się szybko i trzeba z tego względu jak najwcześniej rozpoznać je i zwalczać. W ciągu dnia gnieżdżą się w kryjówkach, a na łowy wychodzą nocą. Jak rozpoznać, że mamy je w domu? Oto lista symptomów:

 • Stara skóra wynikająca z regularnych wylinek owadów. Najczęściej spotkać ją można w okolicy gniazda.
 • Złoża jaj złożone w okolicy kryjówki.
 • Odchody przypominające zmieloną kawę.
 • Podłużne zabrudzenia odchodami na ścianach.
 • Karaluchy komunikują się i orientują poprzez substancje zapachowe, które dla nas będą mocno słodkawe.
 • Ślady żerowania na pozostawionej żywności.
 • Martwe osobniki.

Skuteczny sposób na karaluchy w domu – środki chemiczne

Karaluchy w domu to prawdziwa zmora. Jeśli zastanawiasz się jak walczyć zarówno z karaczanami lub interesuje Cię sposób na komary, myślisz jak pozbyć się rybików czy jak pozbyć się moli spożywczych – warto zastanowić się nad użyciem środków chemicznych.

W sklepach dostępna jest cała gama gotowych środków owadobójczych w formie sprayu, proszku czy żelu. Ciekawym rozwiązaniem są lepy, które wabią owady swoim zapachem lub płytki, które unieszkodliwiają szkodniki.

Jeśli sprawdziłeś już wszystkie możliwości dostępne w sklepie i nadal problem nawraca – koniecznym będzie skontaktowanie się z profesjonalną firmą, która dokona dezynsekcji.

Pamiętaj, że środki te nie są bezpieczne dla domowników. Mogą zaszkodzić szczególnie małych dzieciom i zwierzętom, dlatego na czas ich działania powinny przebywać poza domem.

Domowe sposoby na prusaki i karaluchy – nie chemiczne

 • Karaluchy lubią piwo! Namocz szmatkę w piwie i włóż ją do pojemnika. Zaczekaj, aż karaluchy wejdą do środka i zlikwiduj je. To sprawdzi się także jak interesują Cię domowe sposoby na muszki owocóki.
 • Fusy z kawy wsyp do słoika, z którego owady jak już wpadną, nie będą mogły się wydostać. Rano wystarczy, że zalejesz całość wrzątkiem i powtórzysz procedurę wieczorem.
 • Połącz cukier z kwasem borowym. Otrzymasz tym samym skuteczną trutkę na szkodniki. Mieszankę należy wsypać we wszystkich miejscach żerowania owadów i zbierać je regularnie, gdy tylko się potrują.

Jak je odstraszać i zapobiegać nawrotom?

Zapobiegając nawrotom nieproszonych domowników, musisz przede wszystkim bardzo mocno dbać o higienę mieszkania. Zapomnij o resztkach jedzenia pozostawianych po posiłku na stole czy stoliku kawowym. Pomyśl też o szczelnym przechowywaniu żywności zarówno w lodówce, jak i poza nią. Koniecznym będzie też regularne i częste wyrzucanie śmieci, zwłaszcza odpadów BIO, które mogą stać się smakowitym łupem i na nowo przywołać karaluchy w domu.

Co jeszcze możesz zrobić? Przede wszystkim spróbuj:

 • zmniejszyć temperaturę pomieszczenia;
 • zamaskować wszelkie szczeliny, szpary, pęknięcia i dziury, które mogą posłużyć za kryjówki;
 • zachować czystość blatów, lodówki i kuchenki;
 • wymyć dokładnie łazienkę, usuwając resztki mydła;
 • zaopatrzyć się w kocimiętkę i drzewko laurowe, co skutecznie odstrasza karaluchy.

Karaluchy w domu to nic przyjemnego. Jeśli tylko zauważysz choć jednego robaka – musisz zadziałać od razu! Mamy nadzieję, że któryś z zaproponowanych przez nas pomysłów na walkę ze szkodnikami, przyniesie szybkie i zamierzone efekty. Poszukując dalszych porad i inspiracji – zarejestruj się na Westwing i bądź na bieżąco z naszymi kampaniami i promocjami!