Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
chmara owadów w lesie

Owady bywają intrygujące, jednak czym innym jest podziwianie ich w naturalnym środowisku lub na barwnych ilustracjach w encyklopedii, a czym innym zmaganie się z ich inwazją w mieszkaniu, kiedy zastanawiamy się, jak pozbyć się moli spożywczych czy innych insektów. Wiele z nich potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Meszki w domu to wyjątkowo nieprzyjemne towarzystwo – ich ukąszenia zostawiają bolesne ślady. Poznaj sprawdzone sposoby na pozbycie się meszek i innych owadów.

Meszki w domu – czym są i jak wyglądają?

Meszki to owady wyjątkowo niepozorne. Mają maksymalnie 10 mm długości, dlatego pojedyncze są niemal niezauważalne. Zwykle jednak występują w dużych grupach, ich chmary możemy spotkać w lesie, na łące czy nad jeziorem, gdzie atakują, psując przyjemność ze spaceru. Szczególnie dużo jest ich w okolicy zbiorników wodnych. Meszki w domu, choć nie jest to ich środowisko naturalne, to także często spotykane zjawisko. W przeciwieństwie do komarów są bezgłośne – nie słychać ich bzyczenia, za to łatwo można je zobaczyć – zwykle te drobne owady latają w chmarach.

Kiedy pojawiają się meszki?

Meszki pojawiają się zwykle w pierwsze, ciepłe dni, najczęściej już w kwietniu i męczą swoją obecnością do końca września, czyli do pierwszych chłodów. To owady typowo letnie, podobnie jak komary. W tym czasie na pewno natkniemy się na meszki podczas wakacyjnych spacerów, jednak przed ich inwazją w domu można się uchronić.

Ukąszenie meszków i reakcje alergiczne

Owady i robaki w domu to zawsze niepożądani goście. O ile pająki domowe nie robią nikomu krzywdy (choć wielu z nas ich nie lubi) to już na wagę złota jest  sposób na komary, która pozwoli uniknąć bolesnych ukąszeń. Meszki w domu oznaczają jednak ukąszenia jeszcze bardziej bolesne, a przy tym niebezpieczne. Niebezpieczeństwo wiąże się z ryzykiem wystąpienia harary – reakcji organizmu na toksyny, które znajdują się w ślinie tych owadów. Na silną reakcję alergiczną narażone są dzieci, szczególnie najmłodsze. Ostra reakcja uczuleniowa powoduje obrzęk płuc, co może doprowadzić do stanu zagrożenia życia. Ryzyko jest tym większe, im młodsze dziecko zostało pogryzione przez meszki. Dlatego ważne jest, żeby chronić maluszki przed pogryzieniem – podczas letnich spacerów dobrze sprawdza się moskitiera do wózka. Lepiej też unikać zabierania małych dzieci tam, gdzie meszek jest wyjątkowo dużo.

Jak rozpoznać ukąszenie meszka i jak je leczyć?

Meszki gryzą w sposób zdecydowanie mniej delikatny niż komary. To nie delikatne ukłucie, a rozerwanie skóry tak, żeby z powstałej ranki wysysać krew. Dlatego ugryzienia meszek są widoczne i odczuwalne od razu. W miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie, może wystąpić też opuchlizna. Ukąszenia meszek wywołują swędzenie i pieczenie, mogą być bardzo bolesne. Niekiedy, szczególnie przy większej liczbie ukąszeń, może pojawić się podwyższona temperatura i ogólne pogorszenie samopoczucia.

Aby złagodzić ból i zminimalizować opuchliznę można sięgnąć po maści na ukąszenia z apteki lub skorzystać z domowych sposobów. Ulgę przyniosą okłady z plastrów cebuli. Do spuchniętych miejsc można też przykładać gazik nasączony octem lub wywarem z tymianku, szałwii albo werbeny. Zioła łagodzą też uczucie swędzenia i ból.

Skąd się biorą meszki w domu i gdzie można je znaleźć?

Meszki w domu pojawiają się najczęściej, kiedy jest ciepło i okna są otwarte. Często mylone są z muszkami owocówkami – to też drobne owady występujące w dużych grupach. Muszki owocówki spotkamy jednak przede wszystkim w kuchni, gdzie żerują na owocach. Meszki zwabia natomiast zapach ludzkiego potu, będą więc pojawiały się przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej. Szczególnie groźne są samice, bo to one właśnie potrzebują dużo białka, by złożyć jaja. A jego źródłem jest ludzka krew – dlatego to właśnie one boleśnie kąsają.

Chemiczne sposoby na meszki w domu

Aby pozbyć się meszek z domu, można zastosować jeden z licznych dostępnych na rynku preparatów owadobójczych w sprayu. To silne środki chemiczne, które skutecznie radzą sobie z intruzami. Ich wadą jest jednak silny i nieprzyjemny zapach. Latem, gdy aktywność insektów jest największa, sprawdzają się też lampy owadobójcze, których opary odstraszają owady. Wiele osób unika też stosowania silnych chemikaliów w domach, w których są dzieci. Wówczas warto sięgnąć po naturalne sposoby na meszki w domu. Naturalne metody sprawdzają się też przy zwalczaniu innych owadów – na przykład domowe sposoby na mszyce bazują przede wszystkim na naturalnych substancjach.

Domowe sposoby na meszki w domu

Najlepiej zapobiegać pojawieniu się meszek w domu – są na to skuteczne metody. Jeśli jednak się nie uda, sięgnijmy po potęgę natury, która jest ogromna! Korzystając z naturalnych substancji możemy skutecznie pokonać nie tylko meszki, ale też muchy w domu czy robaczki kurzowe. Oto przepis na spokojne lato bez ukąszeń owadów.

  • Moskitiera w oknie to mechaniczna bariera, która nie pozwoli insektom dostać się do środka. Aby powstrzymać meszki, musi mieć drobne oczka.
  • Brak kwiatów w ogrodzie i na balkonie – szczególnie te kolorowe przyciągają owady.
  • Odpowiednio dobrane rośliny na parapecie będą natomiast skutecznie odstraszać meszki. Najlepiej sprawdzają się zioła takie jak werbena, szałwia, tymianek lub mięta. Meszki nie lubią też zapachu lawendy.
  • Olejki eteryczne to najlepszy sposób na pozbycie się intruzów, takich jak karaluchy w domu, meszki czy mól odzieżowy. Najskuteczniej odstraszają owady olejki: goździkowy, geranium, cytrynowy, rozmarynowy i miętowy i migdałowy.
  • Suplementacja witaminy B – ma wpływ na zapach potu i sprawia, że staje się on mniej atrakcyjny dla meszek.
  • Częste mycie – regularne oczyszczanie spoconego ciała pozwala uniknąć ataku meszek.
  • Podczas spacerów warto nosić ubranie zakrywające ciało, najlepiej w jasnym kolorze.
  • Lepiej unikać okolic zbiorników wodnych szczególnie w letnie wieczory – wtedy meszki są najbardziej aktywne.
  • Pułapki na meszki w domu – można je wykonać bardzo prosto. Wystarczy do słoika lub butelki wlać ocet wymieszany z cukrem lub z płynem do mycia naczyń – zwabi meszki, które nie będą już w stanie się wydostać. Tego typu pułapki warto rozstawiać wieczorem i pozastawiać na noc – w ten sposób pokonamy owady, które mogłyby nas zaatakować podczas snu.

Dzięki zastosowaniu tych metod mamy szansę na uniknięcie wielu bolesnych ukąszeń i cieszenie się pełną lata.

Letnia plaga owadów w domu może być uciążliwa, ale wiemy, jak z nią wygrać.  Zarejestruj się na Westwing – poznasz sprawdzone domowe sposoby na mrówki i dowiesz się, jak pozbyć się rybików. Ciesz się spokojem w swoim domu i zanurz się w świat wnętrzarskich inspiracji i designu, które upiększą Twój dom.