lawenda na ubraniach

Denerwująco brzęcząca mucha, atakujące podstępnie komary, czy gnieżdżące się w szafce w kuchni mrówki – inwazja owadów w mieszkaniu miewa różne oblicza. A niechciani lokatorzy mogą być prawdziwymi szkodnikami. Tak jak mole, a szczególnie mól ubraniowy, który potrafi zrobić prawdziwe spustoszenie w garderobie. Dowiedz się, jak uratować swoje ubrania i skutecznie pozbyć się moli odzieżowych.

Mól ubraniowy – czym są i jak wyglądają mole odzieżowe?

Robaki w domu potrafią być prawdziwą plagą. Tak jak karaluchy w domu roznoszące drobnoustroje, czy budzące niechęć, choć zupełnie nieszkodliwe pająki domowe snujące w kątach pajęczyny. Są jednak insekty, które potrafią być niebezpieczne – meszki w domu oznaczają bolesne ukąszenia i ryzyko alergii, a mól ubraniowy może dokonać sporych zniszczeń i narazić nas na koszty. Choć wygląda niepozornie, jego larwy, tak jak w przypadku innych motyli, są bardzo żarłoczne, a że gustują w wełnie, futrach i jedwabiu mogą doprowadzić do konieczności wymiany większej części garderoby.

Mól spożywczy, a mól ubraniowy

Mole, które zagnieżdżają się w naszych mieszkaniach, najczęściej spotkamy w szafach oraz w kuchni. Nieprzypadkowo w tych dwóch miejscach: w szafie żerują mole ubraniowe, natomiast w kuchni mole spożywcze, chętnie korzystające z naszych zapasów kaszy, ryżu czy innych produktów. Jak je odróżnić? Mól spożywczy jest większy i ma barwę szarobrązową. Mól odzieżowy jest natomiast zdecydowanie mniejszy i ma barwę żółtą.

Skąd się biorą i jak się rozmnażają?

Bardzo trudno jest się uchronić przed atakiem moli ubraniowych. Mogą trafić do mieszkania przez szyb wentylacyjny lub przez okno, często gnieżdżą się też w ubraniach przechowywanych na strychu lub w piwnicy albo w meblach tapicerowanych – ich przyniesienie do domu sprawia, że szybko przenoszą się do szafy. Problemem jest bardzo szybkie rozmnażanie się moli ubraniowych. Jedna samica może złożyć do 200 jaj. Po 10 dniach wylęgają się larwy – w tym stadium mole żyją nawet 2 lata, po czym przepoczwarzają się i składają kolejne jaja.

Gdzie można znaleźć mole ubraniowe – czym się żywią?

To właśnie larwy mola odzieżowego odpowiadają za zniszczenia w szafie. Żerują przede wszystkim na naturalnych tkaninach: futrach, jedwabiu, wełnie, piórach, a także w tkaninach z domieszką wełny. Mole ubraniowe nie zjadają natomiast tkanin syntetycznych i bawełny. Sprzyjającym środowiskiem do rozwoju larw mola odzieżowego są też ubrania zabrudzone, przede wszystkim wydzielinami takimi jak pot czy mocz.

Oznaki – skąd wiemy, że mamy mole w szafie?

Jak rozpoznać, że w szafie zagnieździły się mole? Najczęściej obserwujemy po prostu wylatujące z szafy lub latające w garderobie owady: mól ubraniowy jest na tyle charakterystyczny, że trudno się pomylić. Możemy też natknąć się na efekty działania larw. Jeśli w wełnianych swetrach pojawiły się małe dziurki, to znaczy, że mole już się zalęgły. Oznaką ich obecności są też delikatne pajęczynki w narożnikach szafy.

Jak zabezpieczyć odzież przed molami?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie inwazji moli ubraniowych. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby, które utrudnią molom życie.

 • Moskitiery w oknach – to rozwiązanie, które zabezpiecza nie tylko przed molami, ale też minimalizuje ryzyko, że pojawią się muchy w domu. Jest to też skuteczny sposób na komary.
 • Czystość. Szafa powinna być regularnie myta z kurzu. Nie należy w niej też przechowywać już noszonej odzieży. Warto natomiast regularnie ją wietrzyć.
 • Zapachy odstraszające mole to przede wszystkim naftalina – kulki naftaliny są tradycyjnym sposobem na chronienie garderoby przed molami. Sprawdzą się też woreczki z suszoną lawendą lub kawałki tkaniny nasączone olejkami eterycznymi, np. cynamonowym, miętowym lub cytrynowym – mól ubraniowy nie toleruje tych zapachów.
 • Szczególnie cenne ubrania i te noszone rzadko, np. garnitury warto dodatkowo zabezpieczyć i przechowywać je w szafie w specjalnych pokrowcach.

Jak pozbyć się moli?

 1. Opróżnij szafę i spryskaj ją środkiem owadobójczym. Następnie dokładnie ją odkurz oraz umyj. To pozwoli na usunięcie martwych owadów i gniazd moli, czyli głównego źródła problemów. Jeśli zostanie choć jedno gniazdo, problem szybko powróci.
 2. Przejrzyj ubrania. Najbardziej zniszczone należy wyrzucić – od razu wynosząc je z domu. Jeśli masz taką możliwość, możesz je spalić.
 3. Teraz czas na ratowanie odzieży. Wszystkie ubrania jak najszybciej upierz i wysusz. Jeśli ubranie może być suszone w suszarce bębnowej, skorzystaj z tej opcji. Suche ubrania należy włożyć do worków foliowych i schować do zamrażalnika na 10 dni, po czym ponownie uprać, a po wysuszeniu uprasować.
 4. Przed ponownym schowaniem ubrań do szafy warto ją jeszcze raz przemyć wodą z dodatkiem olejku cytrusowego i wywietrzyć.

Choć mole ubraniowe gnieżdżą się przede wszystkim w szafach, aby się ich pozbyć trzeba starannie wysprzątać całe mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na tapicerowane meble oraz koce, narzuty i pościel. Po pozbyciu się moli warto na bieżąco sprawdzać, czy nie pojawiają się na nowo i stosować wszelkie środki, które je odstraszają.

Domowy sposób na mole odzieżowe – krok po kroku

Chcesz być eko i wolisz uniknąć kupowania gotowych preparatów z silnymi środkami chemicznymi, w dodatku o niezbyt przyjemnym zapachu? Rozwiązaniem jest przygotowanie domowego środka na mole odzieżowe. Jego zaletą – poza skutecznością – są niska cena, przyjemny zapach i przyjazność dla środowiska. Oto instrukcja krok po kroku:

 • Do spryskiwacza wlej 250 ml. lekko podgrzanego octu
 • Dodaj olejki eteryczne. W przypadku moli odzieżowych najlepiej sprawdzają się: olejek lawendowy, cytrynowy, miętowy, cynamonowy – możesz zrobić swoją mieszankę
 • Dorzuć gałązki tymianku i/lub trawy cytrynowej

Po wymieszaniu masz już gotowy domowy środek na mole odzieżowe. Pamiętaj jednak, że o ile bardzo skutecznie odstrasza on mole ubraniowe, to nie zabija żyjących w szafie szkodników. Warto więc najpierw oczyścić szafę z intruzów, a następnie regularnie spryskiwać ją octowym preparatem.

Mól ubraniowy nie wpadnie natomiast w naturalną pułapkę na owady z octu z cukrem – jest to natomiast świetny sposób na muszki owocowe oraz mole spożywcze.

Owady są piękne, gdy występują w naturalnym środowisku. W domu nie musisz się z nimi borykać. Zarejestruj się na Westwing i poznaj skuteczne domowe sposoby na mrówki. Dowiedz się też,