Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
mucha siedząca na nodze

Czy bzyczenie muchy nad ranem i ciągłe chodzenie po twarzy lub ciele, zwłaszcza latem doprowadza Cię do szału? Nie możesz zostawić nawet kromki chleba na wierzchu, bo zaraz pojawiają się zainteresowane insekty? Muchy w domu to prawdziwa zmora. Jak sobie z nimi radzić i jak skutecznie odstraszyć? Sprawdź nasze porady!

Muchy w domu – najczęstsze pytania

Czym są muchy w domu?

Robaki w domu to konsekwencja pozostawienia na wierzchu żywności i odpadów. Muchy w domu pojawiają się wraz z pierwszymi oznakami wiosny, kiedy to budzą się do życia i wykluwają nowe osobniki.

Skąd się biorą?

Muchy są na tyle zdeterminowane w poszukiwaniu jedzenia, że potrafią za nim przedostać się w trudno dostępne miejsca jak szczeliny czy wąskie pęknięcia. Najczęściej spotykamy je w otoczeniu śmieci, kompostu oraz dojrzałych owoców. Jako główny pokarm traktują materię organiczną, zatem każda resztka pokarmu pozostawiona na wierzchu, będzie dla nich smakowitym kąskiem. Muchy zapach pożywienia potrafią wyczuć z odległości nawet 500 metrów!

Czy są groźne dla nas lub zwierząt domowych?

Mucha domowa jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia zarówno człowieka, jak i zwierzęcia w domu. Potrafi przenosić mnóstwo mikroorganizmów i bakterii. Wszystko dlatego, że larwy muchy wylęgają się i wychowują na resztkach z przewodu pokarmowego zwierząt (odchodach). Niemniej jednak, muchy bezpośrednio nie są szkodliwe, gdyż nie gryzą i nie wywołują reakcji alergicznych.

Rodzaje much w domu

Mucha domowa (Musca domestica) – to najbardziej znana muchówka. Posiada czarną głowę, duże, czerwone oczy o złożonej budowie. Jej czułki są bardzo krótkie, pokryte pierzastą strukturą. Mucha domowa występuje na całym świecie. Najczęściej spotykana jest we wszelkiego rodzaju zabudowaniach, w których przebywa człowiek.

Owocówka – zmora wszystkich kuchni w okresie letnim. Jak sama jej nazwa wskazuje, lubuje się w dojrzałych owocach, które nie tylko je, ale i składa w nich jaja. Owocówki rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Już w zaledwie kilka dni, możemy mieć ich w domu setki! Owocówki są niewielkich rozmiarów w kolorze brązowym z czerwonymi oczami. Oprócz kuchni możemy spotkać je również w okolicy koszów na śmieci. Owocówki do domu bardzo często przynosimy wraz z zakupionymi owocami i warzywami. Jaki jest sposób na muszki owocówki? Zdecydowanie unikaj pozostawiania owoców na wierzchu w kuchni oraz kupowania dojrzałych owoców i warzyw, w których mogą być już larwy. Pilnuj tego także, jeśli masz karaluchy w domu, meszki w domu lub interesują Cię domowe sposoby na mrówki.

Ziemiórki – zwane inaczej muchówkami, są niewielkich rozmiarów i często można pomylić je z owocówkami. Są niezwykle zwinne i skoczne. Najczęściej pasożytują na roślinach doniczkowych, wysysając wodę z ziemi, a gdy jej zabraknie, zabierają się za korzenie, liście i łodygi. Niestety skutkiem ich działań może być całkowite obumarcie rośliny. Najczęściej pojawiają się w okresie grzewczym z uwagi na swoje upodobania do wysokich temperatur i wilgoci.

Mączlik szklarniowy – to wyjątkowo charakterystyczna muszka, gdyż w odróżnieniu od powyższych przykładów jest biała i znacznie większa od typowej owocówki. Żywi się sokiem roślin doniczkowych i warzywnych, co w konsekwencji doprowadza do powstania dziur i plam, a ostatecznie do obumarcia. Jak poznać, że rośliny zostały zaatakowane przez mączliki?  Oprócz plam, może pojawić się na nich grzybiczy nalot, zwłaszcza na liściach.

Co przyciąga muchy i kiedy się wylęgają?

Latem nie tylko sposób na komary i kleszcze oraz pająki domowe pojawia się w historii naszych internetowych wyszukiwań. Muchy wyjątkowy potrafią uprzykrzyć nie tylko czas odpoczynku, ale cały wakacyjny sezon.

Jaja much możemy przynieść do domu z zakupami. Najczęściej jednak wpadają one przez otwarte drzwi i okna. Wszystko za sprawą pozostawionego jedzenia i idealnych warunków do złożenia jaj. Muchy w domu to efekt łatwego dostępu do pożywienia. Przyciągają je soczyste owoce, warzywa, ciasta i słodkie przekąski. Jeśli cokolwiek w Twoim domu zaczyna się psuć, nie zwlekaj z wyrzuceniem tego. Muchy wylęgają się w ciągu kilku dni, a niektóre nawet kilku godzin.  Pamiętaj o regularnym wynoszeniu śmieci i myciu kosza na odpady. Zwróć uwagę na okolicę wokół zlewu, często zalegają w nim  brudne naczynia lub resztki pożywienia, które nie spadły od odpływu.

Skuteczny sposób na muchy w domu

Walkę z muchami podobnie, jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się rybików czy męczą Cię robaczki kurzowe – należy rozpocząć od prewencji. W okresie letnim zalecamy zainstalowanie w oknach i drzwiach moskitiery i siatki. Dzięki temu, żadne owady nie przedostaną się do domu.

Jeśli już któraś przedostanie się do środka, czas przygotować kolejną pułapkę! Będzie to lep na muchy, który swoim zapachem wabi owada. Mucha podlatuje do lepu i przykleja się do niego. Spokojnie, to nie musi być spirala wisząca nad stołem w kuchni, jak to bywało w domach na wsi. Obecnie dostępna jest cała masa estetycznych lepów np. w kształcie kwiatów.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zakup elektronicznej pułapki na muchy, którą możesz ustawić w mało rzucającym się w oczy miejscu np. za szafą czy z boku komody. Do środka wystarczy włożyć jakiś wabik, na przykład miód i włączyć urządzenie.

Jeśli problem jest bardzo uciążliwy, możesz przemyśleć użycia chemicznego oprysku na muchy. Możesz rozpylać go w pomieszczeniach, lecz pamiętaj, by po wszystkim dokładnie wywietrzyć mieszkanie i pod żadnym pozorem nie wchodzić do niego, gdy dopiero było pryskane.

Sposoby na odstraszanie much

Zanim skorzystasz z ciężkiej artylerii, zauważ, że sama natura podsuwa nam ciekawe metody odstraszania szkodników. Niektóre rośliny mogą ładnie pachnieć dla ludzi, ale ich zapach odstrasza muchy. Należą do nich bazylia, mięta, pelargonia pachnąca, ekstrakt waniliowy, cynamon. Na parapecie możesz też ustawić świeży czosnek, goździki lub liście orzecha włoskiego. Dobrym pomysłem jest również zakup muchówki. Roślina ta wydziela słodki nektar, który wabi ofiary po to, by zamknąć je w swoich blaszkach i następnie przetrawić.

Muchy w domu potrafią być wyjątkowo upierdliwe. Teraz już wiesz, kiedy okres ich wylęgu jest największy, więc warto pozostać czujnym oraz jak sobie radzić z problemem. Poszukując dalszych porad – zarejestruj się na Westwing! Czekają na Ciebie wyjątkowe kampanie i cała gama inspiracji do stworzenia pięknego i funkcjonalnego domu!