Drewniany blat kuchenny z czarnym czajnikiem, nad nim oraginzer kuchenny.

Jeżeli lubisz gotować, to zapewne posiadasz sporo sprzętów i akcesoriów kuchennych. Na początku nie stanowiło to dla Ciebie żadnego problemu, jednak, gdy Twoje zbiory zaczęły się powoli rozrastać, to zapewne zacząłeś zastanawiać się, gdzie i w jaki sposób je przechowywać. Najlepiej tak, aby nie zajmowały wiele miejsca i aby wszystko miało swoje miejsce. Przedstawiamy Ci nasz pomysł na projekt zrób to sam! Dowiesz się, jak samodzielnie zrobić organizer kuchenny niewielkim kosztem. Zaczynamy!

Organizer kuchenny – jak go zrobić samodzielnie?

Aby wykonać organizer kuchenny, potrzebne Ci będą:  

 • Uchwyty
 • Deska
 • Zaczepy (2 lub 3 sztuki)
 • Czarne farba w sprayu
 • Ołówek
 • Miarka
 • Młotek
 • Gwoździe (kilka sztuk)
 • Śruby (po dwie na uchwyt)
 • Śrbokręt
 • Akcesoria kuchenne
 • 1 rolka szarego papieru
 • Wiertarka

Instrukcja krok po kroku:

 1. Krok

  Rozłóż papier na jakiejś płaskiej powierzchni, na przykład na parkiecie lub na stole. Na papierze połóż uchwyty. Spryskaj je czarną farbą w sprayu i poczekaj aż wyschną. Najlepiej dać im parę godzin.

 2. Krok

  Połóż deskę na stole. Weź miarkę i ołówek. Dokładnie zmierz i pozaznaczaj ołówkiem, w których miejscach mają się znaleźć zaczepy. Następnie przybij je gwoździami za pomocą młotka.

 3. Krok

  Odwróć deskę przodem. Rozmieść uchwyty i zaznacz ich pozycje ołówkiem. Wywierć dziurki w odpowiednich miejscach. Następnie przytwierdź uchwyty do deski za pomocą śrub i śrubokręta. 

 4. Krok

  Powieś organizer kuchenny na ścianie i powkładaj do niego akcesoria kuchenne.

Pojemniki ceramiczne – sposób na organizację przyborów kuchennych?

Ceramiczne pojemniki kojarzą się przede wszystkim z elegancją. Możesz w nich trzymać na przykład drewniane tłuczki, szpatułki, ubijaki. Ceramiczne pojemniki możesz zastąpić prostymi wazonami z grubego szkła. Plusem takiego organizera kuchennego jest to, że wszystkie akcesoria kuchenne są w jednym miejscu i można go przestawić w dowolne miejsce. Dzięki temu, to co potrzebujesz już zawsze będzie pod ręką.

A gdzie trzymać sztućce?

To jest odwieczny problem. Każdy marzy o tym, żeby mieć zawsze dokładnie posegregowane sztućce, ale mniej jest już chętnych, żeby każdy widelczyk starannie wycierać i wkładać go do odpowiedniej przegródki. Jeżeli masz dużo szuflad w swojej kuchni, wybierz drewniane przegródki do szuflad. Gdy nie przeszkadza Ci to, że noże i widelce są na widoku, możesz je przechowywać w jednym ozdobnym pojemniku. Wtedy na pewno będziesz miał nóż lub widelec po ręką i zawsze będziesz mógł po niego sięgnąć.

Jak zorganizować przestrzeń w szafkach?

Tutaj w ramach organizera kuchennego bardzo dobrze sprawdzą się po prostu, zwykłe, zamykane pojemniki. Bez problemu możesz przechowywać, w nich na przykład mąkę lub cukier. Z kolei, pojemniki ozdobne doskonale sprawdzą się jako miejsce do przechowywania domowych ciasteczek. W ten sposób masz pewność, że wszystko jest na swoim miejscu, dokładnie pozamykane. Dobrym pomysłem jest również podpisanie każdego pojemnika.

Organizacja naszych przyborów kuchennych nie jest tak straszna, jak nam się na początku wydaje. Wystarczy trochę samozaparcia oraz regularnego sprzątania, a Twoja kuchnia zmieni się nie do poznania!