Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
pajęczyna na łące podświetlona popołudniowym słońcem

Pająki domowe potrafią nie jedną osobę przysporzyć o zawrót głowy! Widok pająka zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych, a ugryzienie potrafi zaszczypać. Unikając podniesionego ciśnienia, sprawdź, skąd się biorą pająki w domu, jakie plusy ma ich obecność, ale też — jak je skutecznie odstraszyć.

Pająki domowe – najczęstsze pytania

Czym są pająki domowe?

Pająki to stworzenia, których większość ludzi wolałaby nie widywać. Najczęściej wzbudzają obrzydzenie, delikatne wzdrygnięcie, lecz w wielu przypadkach stając się przyczyną trudnego do pokonania lęku — arachnofobii. Pająki są grupą zwierząt przynależnych do typu stawonogów. Razem z kosarzami, roztoczami i innymi jeszcze grupami zwierząt, z którymi są spokrewnione, tworzą gromadę pajęczaków.

Skąd się biorą?

Kurz, brud, pozostałości po posiłkach, psujące się owoce czy warzywa, niewyrzucone śmieci w koszu – wszystko to sprzyja, by pojawiły się robaki w domu. A jak to mówią  – po nitce do kłębka – to i pojawiają się pająki, które żywią się wspomnianymi insektami.

Czy są groźne dla nas lub zwierząt domowych?

Pająki z natury same nie atakują. Możliwe ukąszenia związane są z ich próbą obrony. Dlatego, jeśli chcesz wyrzucić pająka np. przez okno, staraj się brać go na podkładce i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Samo ukąszenie może być nieprzyjemne i piekące, jednakże przypomina ukąszenie innych owadów. Nie ma konieczności kontroli lekarskiej.

Charakterystyka pająków domowych w Polsce – które stanowią dla nas zagrożenie?

W Polsce występuje ponad 800 gatunków pająków. Ale spokojnie – nie wszystkie chętnie zajrzą do naszego mieszkania. W polskich domach najczęściej spotkać można kosarza. Jest on niewielkich rozmiarów pajęczakiem na długich, chudych nóżkach. Z kolei czarne, grube pająki, straszące nas w kątach garażu to kątniki.  Oba te gatunki dobrze czują się w ciemnych kątach i szczelinach.

Kątniki dzielą się na większe i mniejsze. Kątnik domowy mniejszy jest pająkiem o brązowo-szarym ubarwieniu ze wzorzystym odwłokiem. Osiąga wielkość 6-10 mm, przy czym ma dość masywne i owłosione odnóża. Z kolei kątnik domowy większy bez odnóży ma do 18 mm, z odnóżami natomiast może osiągać rozmiar nawet 8 cm.

W domu spotkać możesz nasosznika. Te pajączki są wyjątkowo małe, dorastają do ok. 7-9 mm wielkości, posiadają prawie przezroczyste ciało i długie, ale bardzo delikatne nogi. Wbrew pozorom te maleństwa to prawdziwi wojownicy — są w stanie nawet pokonać kątnika.

Kolejnym pająkiem o wyjątkowo uroczej nazwie jest zyzuś tłuścioch. Jest nieduży ale, posiada gruby odwłok, a na nim czerwono-brązowe pasy. Mając go u siebie, nie doświadczysz meszki w  domu to również dobry sposób na muszki owocówki.

Gdzie pojawiają się pająki domowe i kiedy się wylęgają?

Pająki domowe i inne pajęczaki dopiero późnym latem wiją niemalże hurtowo pajęczyny, wszystko po to, by móc złożyć jaja. Młode pająki wyklują się za około pół roku, wczesną wiosną. Co ciekawe, tygodniowe pająki potrafią wić już nawet metrowe nici pajęczyny.

Pająki to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia. Istnieje więc szansa, że w ciągu dnia ich nie zauważysz, jednak nocna przechadzka po domu i nagłe zapalenie światła może się skończyć widokiem uciekającego w pośpiechu pajęczaka. Podobne spostrzeżenie możesz mieć, jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się rybików.

Pająki przedostają się do naszych domów za pomocą nawet mikro szczelin. Dlaczego? Mieszkanie to dla nich całoroczna stołówka. Smaczny będzie dla nich mól odzieżowy, robaczki kurzowe, muszki i inne insekty. Pająki spotkać możesz w ciemnych, ciepłych miejscach jak dno szafki, piwnica czy rzadko odkurzane kąty w mieszkaniu.

Czy warto mieć pająki w domu? Przesądy i korzyści

Pająki zadomowiły się w naszych domach wraz z powstaniem pierwszych domostw i właśnie z tego powodu na ich temat powstało wiele ludowych przesądów. Zapewne spotkałeś się z przesądem swojej babci, że zabicie pająka przyniesie złą pogodę, wywołuje kłótnie w domu bądź spowoduje utratę pieniędzy. Zabicie pająka to zdecydowanie zły omen. Co ciekawe, pająki to bardzo pożyteczne zwierzęta.

Masz karaluchy w domu, muchy w domu, a może interesują Cię sposoby na komary albo domowe sposoby na mrówki. W menu pająków znajdują się m.in. komary, muchy, muszki, mole czy nawet karaczany.  Pająki w domu to prywatna ochrona przed nieproszonymi robakami!

Pająki domowe: sposoby na odstraszanie

Zacznij od prewencji. Moskitiery, siatki zabezpieczą dom przed nowymi lokatorami. Ważnym aspektem jest również utrzymanie czystości w domu. Jeśli pojawią się muszki czy inne robaki, możesz być pewny, że przyjdą i pająki. Aby uniemożliwić owadom dostawanie do naszego mieszkania przez okna, możemy także wykorzystać dary natury, które są kompletnie nieakceptowalne przez pająki. Taką rośliną jest np. lawenda oraz mięta. Ich zapach działa odstraszająco. Pająki nie lubią również np. zapachu kasztanów i żołędzi, więc jesienią możemy rozłożyć je na parapetach okien.

Domowy sposób na pająki w domu – krok po kroku

Kwaśny zapach działa na pająki drażniąco. Nie zabijesz ich, ale możesz skutecznie odstraszyć. Jak wykonać domowy spray na pająki? To bardzo proste! Potrzebujesz:

  • litr wody
  • kwasku cytrynowego lub cytrynowego olejku eterycznego (ew. plasterków cytryny)
  • butelki z atomizerem

Wymieszaj z wodą  4-5 łyżek kwasku cytrynowego lub łyżkę dobrego naturalnego olejku cytrynowego. Całość mocno wstrząśnij i przelej do butelki z atomizerem. Gotowym płynem spryskaj miejsca, w których pojawiają się pająki (kąty, parapety, kratki wentylacyjne, framugi okien, progi) – możesz je również przetrzeć plasterkami cytryny. I gotowe!

Czy warto usuwać pajęczyny lub instalować moskitierę?

Nieestetyczną i odstraszającą nas pajęczynę można usunąć z pomocą końcówki do odkurzacza lub zwykłą ściereczką. Spotkasz ją najczęściej:

  • w narożnikach sufitu,
  • na ścianach,
  • w pobliżu okien,
  • za meblami
  • oraz w kratkach wentylacyjnych.

Usuwanie pajęczyn jest bardzo ważne, gdyż nawet jeśli unieszkodliwić jednego pająka… na jego miejsce może pojawić się drugi.

Instalacja moskitiery działa prewencyjnie. Musisz jednak mieć świadomość, że pająki potrafią wchodzić nawet w najmniejsze szczeliny, dlatego z łatwością mogą przedostać się do domu pomijając drzwi i okna.

Domowe pająki przez jednych uznawane za dobry omen, z koeli przez drugich za zmorę i zło konieczne. Jak widzisz, walka z nimi wcale nie jest aż taka trudna! Poszukując kolejnych porad, zarejestruj się na Westwing. Mamy dla Ciebie dedykowane kampanie i całą gamę inspiracji do stworzenia pięknego i funkcjonalnego domu.