mrówka na liściu

Robaki w domu potrafią uprzykrzyć życie. Pojawiają się najczęściej wraz z wiosną, zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w bloku. Często nie wystarczy porządek w domu, by ustrzec się przed szkodnikiem. Jak sobie z nimi radzić, by nie zwariować? Jak zapobiegać insektom w domu? Jakie robaki najczęściej wędrują do naszych domostw? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Dlaczego robaki pojawiają się w domu?

Mól odzieżowy, karaluchy w domu, meszki w domu czy muchy w domu – to najczęściej efekt pomieszczeń, w których panuje bałagan i brud. Z kolei insekty, stanowią idealne pożywienie dla pajęczaków, stąd możemy spotkać pająki domowe w szafkach czy zaciemnionych kątach w domu. Znaczna większość insektów znajduje się w budynkach i pomieszczeniach mocno zaniedbanych (zwłaszcza robaczki kurzowe). Kurz, brud i wilgoć to najlepsze warunki do ich egzystencji. W zależności od gatunku, robaki spotkać możesz w ubraniach, pożywieniu (tu warto sprawdzić sposób na muszki owocówki), w łazience (polecamy kilka pomysłów jak pozbyć się rybików), jak i w szafkach czy na podłodze w kuchni.

Okolice zsypów i koszy na śmieci to istny raj dla kolonii insektów. Rzadko sprzątane sprawiają, że robaki mogą zawędrować do domu. Bywa też tak, że nie mimo porządku i czystości w swoim domu, pojawią się robaki. Problemem mogą okazać się sąsiedzi, którzy już o ten porządek zdecydowanie nie dbają.

Najczęściej pojawiające się robaki w domu i jak im zapobiegać?

W naszych domach spotkać możemy różne insekty, ale bez obaw – nie ze wszystkimi musisz walczyć. Ich zdecydowana większość mieszka w starych budynkach, w których jest wilgoć, a także w domach z ogrodem. Jakie robaki najczęściej spotkać możemy w swoim mieszkaniu?

 • Rybiki –  nie są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, aczkolwiek jak tylko je widzimy wzbudzają, w nas nieprzyjemne uczucia, a wręcz wstręt. Ze swojej kryjówki wychodzą po zmroku, a najczęściej możemy je spotkać podczas naszych nocnych wypraw do łazienki. Są wyjątkowo niewdzięczna w tępieniu, gdyż rybik potrafi wytrwać bez jedzenia nawet do 12 miesięcy!
 • Pluskwy – to gorszy przeciwnik, gdyż atakują bezpośrednio człowieka i zwierzęta, a dodatkowo mogą powodować groźne infekcje. Mogą żyć w tapecie, starych materacach czy w ubraniach. Jeśli zauważysz, że w mieszkaniu są pluskwy, polecamy od razu wezwać specjalną ekipę.
 • Karaczany – te obrzydliwe robaki są też wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Mogą przenosić bardzo poważne choroby jak cholera czy gruźlica. Możesz je nieświadomie przynieść do mieszkania lub wejdą same w poszukiwaniu pozostawionej żywności. Możesz zastosować chemiczne środki lub wezwać ekipę z dezynfekcją. 
 • Mrówki – stado małych mróweczek, które potrafi nieźle namieszać. Mrówka w poszukiwaniu jedzenia, potrafi mocno ugryźć. Najczęściej lgną do cukru i pozostawionych resztek pożywienia czy okruszków. Dostępne są liczne domowe sposoby na mrówki. Możesz stworzyć własne pułapki luz skorzystać ze specjalnych gotowych lepów.
 • Muchymuchy w domu to urok letnich wieczorów, w tym samym terminie potrzebne są sposoby na komary, gdyż i one potrafią uprzykrzyć wieczorny relaks. Larwy much możesz przynieść do domu wraz z zakupami. Walka z muszkami wymaga cierpliwości i sprytu. Możesz zastosować domowe metody, tworząc specjalne mieszanki z olejkiem cytrynowym lub kupić gotowe pułapki i lepy.
 • Mole spożywcze – najczęściej dostają się do domowych kuchni razem z sypkimi produktami spożywczymi prosto ze sklepu. Jak pozbyć się moli spożywczych? Jeśli tylko zauważysz choć jedną larwę mola spożywczego, natychmiast pozbądź się całej zawartości opakowania – nie jest ona już zdatna do spożycia. Możesz wyposażyć swoją w kuchnie w lep na mole lub rozsypać produkty sypkie, które chemicznie pomogą Ci się uporać z tym problemem.

Kiedy i gdzie najczęściej pojawiają się robaki?

Robaki w domu to prawdziwa zmora. Pojawiają się zawsze tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i mają stały dostęp do pożywienia. Wbrew pozorom, w mieszkaniu wcale nie musi panować duży brud. Wystarczy już nawet niewielka wilgoć, a zauważysz malutkie robaczki w domu zwane rybikami. Rybiki osiedlają się w łazienkach lub szafkach kuchennych pod zlewem. A skoro o kuchni mowa, częstymi gośćmi w niej są mole spożywcze, mrówki, muszki owocówki, jak i karaluchy. Z kolei w innych pomieszczeniach jak sypialnia czy salon, natrafić możemy na domowe pająki czy pluskwy. 

Robaki w domu wiosną i latem

Wraz z podmuchami cieplejszego wiosennego powietrza, przyroda budzi się do życia. Z ciepłych krajów przylatują nie tylko ptaki, a z gruntu, jeszcze niekiedy pokrytego warstwą topniejącego śniegu, wychylają się pierwsze kwiaty, a wraz z nimi cała masa insektów! W Polsce występuje ponad 30 000 gatunków owadów. Spokojnie, jedynie garstka z nich może wyrządzić nam krzywdę. Wiosną budzą się do życia ćmy, muchy domowe oraz pszczoły i osy. Spotkać możemy również bardziej przyjemne biedronki. Latem z kolei czas rozpocząć nierówną walkę z komarami i mszycami. Domowe sposoby na mszyce mogą uratować nie jedną roślinę!

Jak zapobiegać robakom w domu? Najważniejsze zasady

Kiedy zauważysz robaki w domu, musisz działać bez zbędnej zwłoki. To jak szybko zareagujesz potrafi być kluczowe! W celu usunięcia insektów możesz skorzystać z wielu skutecznych sposobów. Dostępne są specjalne środki chemiczne, lampy, a nawet niewielkie odtwarzacze generujące ultradźwięki. Możesz też zastosować domowe sposoby. Warto jednak działać prewencyjnie. 

 • Pozbądź się szczelin, dziur i pęknięć w swoim domu. To właśnie nimi mogą przedostawać się robaki do Twojego mieszkania.
 • Zadbaj o odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu oraz kontroluj naświetlenie. Polecamy codziennie wietrzyć mieszkanie.
 • Unikaj pozostawiania resztek pożywienia na stole, kuchennym blacie czy na podłodze w postaci okruszków.
 • Regularnie wyrzucaj śmieci, zwłaszcza te bio.
 • Zmywaj regularnie podłogi. Lepkie plamy, mogą przyciągnąć robaki.
 • Dbaj o porządek w mieszkaniu: ścieraj kurze, wietrz pomieszczenia, regularnie zmieniaj pościel.
 • Sprawdzaj jakie jedzenie przynosisz do domu. Unikaj przejrzałych owoców, mogą one mieć w sobie larwy wielu insektów.

Robaki w domu wywołują spore zdziwienie i wstręt. Bez paniki. Pamiętaj, by działać od razu. A jeśli szukasz dalszych porad – zarejestruj się na Westwing. Mamy dla Ciebie dedykowane kampanie i całą gamę inspiracji do stworzenia funkcjonalnego i pięknego domu!