para podczas przeprowadzki

Czy to na uczelni w akademiku, czy w wynajmowanym mieszkaniu – współlokator potrafi być najlepszym przyjacielem na lata lub… największym wrogiem. Nie zawsze jest możliwość zamieszkania z osobą, którą dobrze znamy i lubimy. Często zdarza się, że wynajmujemy mieszkanie z przypadkowymi osobami. Jak dobrze rozpocząć Waszą znajomość by zbudować trwałą, pełną zaufania relację? O tym właśnie przygotowaliśmy dla Ciebie kilka słów! Zainspiruj się z Westwing!

Współlokator – jak go wybrać?

Wyjazd na studia lub do pracy do innego miasta oznacza, że zamiast z rodziną, mieszkanie lub pokój będziesz dzielić z obcą osobą. Często nie mamy wpływu na to, z kim zamieszkamy. Pokoje w akademikach są przydzielane zazwyczaj odgórnie, również szukając stancji lub w mieszkania nie do końca mamy wpływ na dobór współlokatorów. Sama przeprowadzka potrafi być stresująca, a co dopiero mieszkanie z kimś obcym? Jak sobie z tym poradzić?

Możesz spróbować być pierwszy! Co to oznacza? Skoro wiesz już, że zmiana miejsca zamieszkania zbliża się wielkimi krokami, rozejrzyj się za mieszkaniem. Następnie przygotuj ofertę, którą udostępnisz na innych grupach w social media lub na specjalnie przygotowanych do tego stronach internetowych. Możesz rozpisać tam swoje preferencje oraz opisać siebie. Co lubisz, czym się interesujesz, jakie masz przyzwyczajenia. Zostaw swój numer telefonu i zrób swojego rodzaju casting na współlokatora idealnego! Bardzo często takie kompletnie nowe znajomości, mogą stać się przyjaźniami na całe życie!

Zasady do ustalenia na początku wspólnego mieszkania?

  1. Na samym początku musicie wymienić się swoimi danymi kontaktowymi. Ustalcie kto jest głównym najemcą. Jeśli Ty, przekaż współlokatorowi dokładne dane do przelewu i kwotę jaką ma uiścić na Twoim koncie oraz deadline kiedy musi wejść przelew.
  2. Nowe mieszkanie wiąże się z nową dostępną przestrzenią. Ustanie które szafki należą do kogo. Jak dzielicie się lodówką, spiżarnią, piwnicą czy balkonem.
  3. Ważnym elementem jest także grafik sprzątania. Posiadacie wspólną przestrzeń jak np. kuchnia, łazienka czy salon. Najlepiej stworzyć listę co powinno być zrobione w ramach porządków oraz harmonogram tych prac.
  4. Jeśli posiadacie dwa różne tryby życia, warto również ustalić zasady takie jak cisza nocna czy zapraszanie znajomych. Jeżeli chcesz zorganizować imprezę w mieszkaniu, zanim zaprosisz gości i przygotujesz przekąski, ustal wszystko ze swoimi współlokatorami. Podobnie jak Ty, mają oni swoje zajęcia i swój rozkład dnia, więc jeżeli ktoś pracuje, a Ty chcesz imprezować, miej to na uwadze. Jeżeli twój współlokator nie będzie miał nic przeciwko, żebyś pobawił się ze znajomymi, dobrym pomysłem będzie zaproszenie go do udziału w imprezie.

Sprzątanie: Jakie zasady warto wprowadzić?

O tym, że w uporządkowanej i czystej przestrzeni nie tylko pracuje, ale i wypoczywa się przyjemnej, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak aby wokół nas rzeczywiście zapanował kojący ład, niezależnie czy jest to tylko pokój studenta czy całe mieszkanie, niejednokrotnie niezbędne okazuje się zrobienie gruntownych porządków. Ustalcie harmonogram działania, listę niezbędnych akcesoriów oraz chemii do kupienia oraz to jak ma przebiegać sprzątanie, co powinno zostać zrobione i z jakim efektem. Pobieżne sprzątanie pomiędzy jednym a drugim spotkaniem, przecieranie kurzy przy jednoczesnym gotowaniu zupy albo mycie okien podczas ważne rozmowy przez telefon z pewnością nie przyniosą pozytywnych efektów. Wyznacz dzień, w którym chcecie uporządkować daną przestrzeń i wykorzystaj zaplanowany czas najlepiej, jak to tylko możliwe. Efekty będą widoczne gołym okiem.

Współlokator – jak nie wchodzić sobie w drogę?

Podstawową kwestią i zasadą jest komunikacja. Jeśli nie będziecie ze sobą rozmawiać, nigdy nie przestaniecie wchodzić sobie w drogę. Ustalcie jak wygląda Wasz harmonogram dnia, jeśli to koniecznie napiszcie to wszystko we wspólnym kalendarzu rozwieszonym np. na lodówce. Powinny znaleźć się w nim informacje takie jak – kto kiedy bierze prysznic, kiedy planujecie robić pranie i zajmować sznurki w suszarni.

Jeśli chcesz zaprosić znajomych na wieczór, uprzedź o tym współlokatora z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli chcesz uniknąć krępujących sytuacji i kłótni bez powodu, zawsze zapukaj zanim wejdziesz do pokoju swojego współlokatora. Mimo tego że dzielicie wspólną przestrzeń, każdy z was ma prawo do intymności i chwili samotności.

Jak rozwiązać konflikt ze współlokatorem?

Masz dosyć swojego współlokatora? Przeglądasz oferty wynajmu lub poradniki jak kupić mieszkanie lub jak obliczyć m2. Najprościej jest po prostu unikać konfliktów. Jak to zrobić? Rozmawiając. Współlokator zostawia brudne skarpetki w salonie? Nie zmywa po sobie naczyń? Głośno rozmawia przez telefon w nocy? Im szybciej powiesz mu, że jego zachowanie jest uciążliwe, tym większe prawdopodobieństwo polubownego zakończenia sprawy.

Jeżeli okazało się, że nie jesteś w stanie polubić współlokatora – nie wpadaj w panikę, nie musisz przyjaźnić się ze wszystkimi. Przede wszystkim pamiętaj o uprzejmości. Codzienne obowiązki i stres związany ze studiami czy nową pracą mogą powodować, że frustracje będziemy chcieli odreagowywać na współlokatorze zwłaszcza, że go nie lubimy i najczęściej jest pod ręką. Jednak na dłuższą metę warczanie na siebie przy każdej okazji sprawi, że atmosfera stanie się nie do zniesienia.

Jak miło spędzać czas ze współlokatorem?

Gdy zaczynasz mieszkać z zupełnie obca osobą, warto zacząć od poznania się. Dobrze wiedzieć czy Twój współlokator ma rodzeństwo, interesuje się sportem, jakiej muzyki słucha. Od czasu do czasu możesz zaproponować wspólne wyjście na miasto czy do kina. Nie ma nic gorszego od życia pod jednym dachem z zupełnie obcą osobą. Zorganizuj wspólne wieczory filmowe, gotowania kolacji czy dekorowania mieszkania na ważne okazje. Możecie też wspólnie uprawiać sport. Poranny jogging pobudza endorfiny, a do tego daje Wam punkt zaczepienia i wspólne hobby.

Co jeśli współlokator jest z innego kraju?

Różnice kulturowe i językowe mogą stanowić przeszkodę. Jednakże jest ona do pokonania! Z pewnością jesteście w stanie porozumieć się w sposób komunikatywny w języku angielskim. Zanim nauczycie się swoich narodowych zwrotów (to świetny sposób na naukę nowego języka) język angielski może stać się Waszym językiem domowym.

Chcąc przełamać bariery zróbcie sobie wieczór w którym każde z Was opowie o tradycjach i zwyczajach jakie obowiązują w Waszej narodowości. Może być to też wieczór kulinarny, gdy poczęstujecie się wzajemnie lokalnymi przysmakami.

Mój współlokator to mój partner – jak zamieszkać razem?

Gdy decydujesz się zamieszkać ze swoim partnerem, można śmiało powiedzieć, że od tej chwili jesteś już dorosły. Wino i czułe słówka na ławce w parku o zachodzie słońca to jedno, ale wspólna łazienka i płacenie rachunków — tu się zaczyna prawdziwe życie. Ustalenie zasady podziału obowiązków już na wstępie.

Każde z Was potrzebować będzie przestrzeni tylko dla siebie. Nawet jeśli jest to kawalerka postarajcie się zapewnić sobie odrobinę prywatności. Ona lubi medytować? Może wyjdziesz na wieczorny spacer, dając jej pełna swobodę? On lubi spotkać się z chłopakami na granie na konsoli? Może zaplanujesz wówczas wieczór z przyjaciółkami?

Bez empatii, dystansu i cierpliwości dla innych lokatorów współdzielenie mieszkania i unikanie konfliktów jest praktycznie niemożliwe. Zanim zdecydujesz się na zamieszkanie z kimś, odpowiedz sobie na pytanie czy będziesz w stanie pójść na kompromisy. Pamiętaj jednak, że współlokator przy odpowiednim dialogu, możne stać się Twoim przyjacielem na całe życie! A jeśli jesteście już na etapie aranżacji wnętrza, zarejestruj się na Westwing. Mamy dla Ciebie ciekawe kampanie oraz całą gamę inspiracji do stworzenia pięknego domu!