Ciemna tapeta z motywem kwiatowym w sypialni z łóżkiem, stolikami i dekoracjami

Potrzebujesz zmiany? Chcesz tchnąć nieco życia w swój dom nie robiąc wielkich rewolucji? Dzięki nowej tapecie możesz magicznie przemienić swoje stare pomieszczenia nie do poznania, przeprojektować je i dodać mu nowoczesnej energii. Jak się jednak do tego zabrać? Zanim przejdziemy do najprzyjemniejszej części, czyli do dekorowania ścian na nowo, musimy przebrnąć przez często przerażające nas zadanie — zrywanie tapety. Bez obaw! Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik, który pomoże Ci przejść przez to wyzwanie z uśmiechem na twarzy i bez uciążliwego skrobania. Zobacz, jak łatwo możesz zerwać tapetę i cieszyć się tym, co nadchodzi. A idzie nowe!

Przede wszystkim – narzędzie!

Nieodzownym kompanem Twojego zadania będzie przyjaciel każdego malarza – duży pędzel bądź wałek do malowania. Chociaż nie skupimy się dzisiaj na zmianie kolorów ścian, to przyda nam się równie bardzo! Najłatwiejszym sposobem na zrywanie tapety jest klasyczna metoda z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Tak powstałym roztworem – za pomocą pędzla – namaczamy całą tapetę, by następnie oderwać ją ostrym narzędziem. Jeśli tapeta ciemnieje, to znaczy, że absorbuje płyn i jesteśmy na półmetku sukcesu — zerwanie jej powinno być teraz dużo prostsze. Jeśli jednak nam się to nie udaje, pomocne mogą być specjalistyczne środki do tapet dostępne u niektórych sprzedawców.

Poznaj swojego przeciwnika

Kluczem do sukcesu, by bezboleśnie zerwać tapetę, jest wiedza na temat tego, jaki rodzaj tapety znajduje się na naszych ścianach. Nasi eksperci przygotowali zbiór kilku potrzebnych informacji, by ułatwić to zadanie.

Aby zastosować najlepszą możliwą metodę do usunięcia naszej starej tapety, musimy przede wszystkim dowiedzieć się, z jaką tapetą mamy do czynienia. Wyróżniamy tapety papierowe, tapety z włókniny, tapety zmywalne. Łatwo się w tym pogubić! Tapety papierowe to najbardziej klasyczne rozwiązanie i bez problemu możemy zerwać je stosując się do naszych wcześniejszych zaleceń. Nieco więcej pracy poświęcić będziemy musieli tapecie zmywalnej – jej powierzchnia składa się z lateksu, plastiku lub warstwy tekstylnej. Zazwyczaj te tapety są grubsze i twardsze niż tapety papierowe i częściowo nieprzepuszczalne dla wody. Najpierw muszą zostać perforowane, a dopiero później nasączone, co pomaga w przedostaniu się wody do najniższych warstw pasty. Wiedząc to, usuniemy je bez problemu!
Tapety z włókniny są podobne do naklejek ściennych i zwykle zrywanie tapety w tym przypadku nie powinno sprawiać problemów – wystarczy oderwać je w jednym kawałku od ściany – gdy zrobimy to delikatnie, nie pozostawią po sobie śladu.
Czy tapeta gotowa jest do odklejenia, z łatwością rozpoznasz po nałożeniu na nią detergentu. Jeśli tapeta ciemnieje, to znaczy, że woda została dobrze wchłonęła wodę i nadaje się do zerwania. Jeśli tak się nie dzieje, to możesz mieć do czynienia ze zmywalną tapetą, która wymaga nieco więcej pracy.
Zużyte tapety, dbając o ekologię, powinniśmy dostarczyć do najbliższego nam Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zrywanie tapety – krok po kroku:

 1. Krok

  Przede wszystkim, przygotuj swoje pomieszczenie. Będziesz pracował z wodą, więc dobrym pomysłem jest odłączenie urządzeń z prądu i wyłączenie bezpieczników. Przezorny zawsze ubezpieczony!

 2. Krok

  Odkręć listwy przypodłogowe, osłony gniazdek i włączników światła tak, by nic nie stało na Twojej drodze przy nadchodzącej pracy. Warto także zabezpieczyć wrażliwe meble folią malarską, by na pewno nie wyrządzić im żadnej szkody.

 3. Krok

  Jeśli Twoja tapeta nie przepuszcza wody, musi być perforowana przed usunięciem — najłatwiej zrobić to nożem do tapet. Gdy będzie gotowa, namocz ją roztworem wody z detergentem — możesz do tego użyć pędzla bądź wałka.

 4. Krok

  Już niemalże gotowe! Zrywanie tapety najlepiej rozpocząć od jej narożnika – podważenie go daje znakomite efekty i pozwala zerwać ją bez problemu. Zanim się spostrzeżesz, problem będzie z głowy!

Czas na odświeżenie ścian!

Udało się! Zrywanie tapety nie wymagało wiele pracy, a teraz mamy prawdziwe pole do popisu! Teraz możesz już wybrać i położyć nową tapetę. Nadszedł czas na Twoją pracę twórczą — pomysłów jest co niemiara, a jeśli potrzebujesz inspiracji, to koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz nasz wybór stylowych tapet — od samoprzylepnych, przez fototapety aż po klasyczne tapety papierowe. Uwaga — łatwo się w nich zakochać!