Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Ciemna tapeta z motywem kwiatowym w sypialni z łóżkiem, stolikami i dekoracjami

Potrzebujesz zmiany? Chcesz tchnąć nieco życia w swój dom nie robiąc wielkich rewolucji? Dzięki nowej tapecie możesz magicznie przemienić swoje stare pomieszczenia nie do poznania, przeprojektować je i dodać mu nowoczesnej energii. Jak się jednak do tego zabrać? Zanim przejdziemy do najprzyjemniejszej części, czyli do dekorowania ścian na nowo, musimy przebrnąć przez często przerażające nas zadanie — zrywanie tapety. Bez obaw! Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik, który pomoże Ci przejść przez to wyzwanie z uśmiechem na twarzy i bez uciążliwego skrobania. Zobacz, jak łatwo możesz zerwać tapetę i cieszyć się tym, co nadchodzi. A idzie nowe!

Przede wszystkim – narzędzia i zrywanie tapety!

Nieodzownym kompanem Twojego zadania będzie przyjaciel każdego malarza lub eksperta od wykończeń ścian – duży pędzel bądź wałek do malowania. Chociaż nie skupimy się dzisiaj na zmianie kolorów ścian, to przyda nam się równie bardzo! Najłatwiejszym sposobem na zrywanie tapety jest klasyczna metoda z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Tak powstałym roztworem – za pomocą pędzla – namaczamy całą tapetę, by następnie oderwać ją ostrym narzędziem. np. skrobakiem lub szpachelką malarską. Jeśli tapeta ciemnieje, to znaczy, że absorbuje płyn i jesteśmy na półmetku sukcesu — zerwanie jej powinno być teraz dużo prostsze. Jeśli jednak nam się to nie udaje, pomocne mogą być specjalistyczne środki do tapet dostępne u niektórych sprzedawców.

Czego będziesz potrzebować?

 • wałek malarski lub duży pędzel ławkowiec
 • wiadro
 • szpachelka malarska lub skrobak
 • nożyk introligatorski
 • środek do usuwania tapet, płyn do naczyń, ocet..
 • narzędzie z papierem ściernym
 • szczotka do ścian
 • taśma papierowa i folia do zabezpieczenia
 • wałek z kolcami
 • osłony na meble i drzwi

Profesjonalne narzędzia do zrywania tapety

Jeśli masz duży dom i sporo podobnych projektów w zanadrzu, warto zastanowić się nad zakupem profesjonalnych narzędzi do usuwania tapet. Jednym z nich jest odklejacz do tapet. Jest to urządzenie parowe, do którego nie potrzeba żadnych preparatów. Odklejacz jest bardziej ekologiczny i od razu gotowy do pracy. Kolejnym zakupem wartym rozważenia jest szlifierka elektryczna, która jest o wiele mniej męcząca w użyciu niż mechaniczna. Jej kształt umożliwia dostęp do odległych narożników przy suficie, bez konieczności wyciągania drabiny.

Zrywanie tapety – poznaj swojego przeciwnika

Kluczem do sukcesu, by bezboleśnie zerwać tapetę, jest wiedza na temat tego, jaki rodzaj tapety znajduje się na naszych ścianach. Nasi eksperci przygotowali zbiór kilku potrzebnych informacji, by ułatwić to zadanie.

Zrywanie tapety – krok po kroku:

 1. Krok

  Przede wszystkim, przygotuj swoje pomieszczenie. Będziesz pracował z wodą, więc dobrym pomysłem jest odłączenie urządzeń z prądu i wyłączenie bezpieczników. Przezorny zawsze ubezpieczony!
 2. Krok

  Odkręć listwy przypodłogowe, osłony gniazdek i włączników światła lub zabezpiecz wszystko taśmą papierową tak, by nic nie stało na Twojej drodze przy nadchodzącej pracy. Warto także zabezpieczyć wrażliwe meble folią malarską, by na pewno nie wyrządzić im żadnej szkody. Nie zapomnij też o osłonie na drzwi!
 3. Krok

  Pokryj ściany preparatem do usuwania tapet. Możesz do tego użyć również płynu do mycia naczyć lub octu. Butelka preparatu o objętości 500 ml powinna starczyć na ścianę o powierzchni 100 m². Płyn nakładamy dużym pędzlem lub wałkiem w dość obfitej ilości.
 4. Krok

  Jeśli Twoja tapeta nie przepuszcza wody, musi być perforowana przed usunięciem — najłatwiej zrobić to nożem do tapet lub wałkiem z kolcami. Gdy będzie gotowa, namocz ją roztworem wody z detergentem — możesz do tego użyć również pędzla bądź wałka.
 5. Krok

  Już niemalże gotowe! Zrywanie tapety najlepiej rozpocząć od jej narożnika – podważenie go daje znakomite efekty i pozwala zerwać ją bez problemu. Radzimy odrywać ją w miarę delikatnie i stopniowe, by uniknąć zerwania kawałków muru, albo cały projekt przerodzi się w tynkowanie ścian. Szpachelką usuń bardziej oporne fragmenty — uważaj, by nie zarysować ściany.
 6. Krok

  Po zerwaniu tapety, czas na przygotowanie jej pod malowanie, tynk ozdobny, lamperię lub położenie nowej tapety. Przede wszystkim ścianę trzeba solidnie umyć z pozostałości kleju. Użyj do tego gąbki i szczotki, ale uważaj żeby nie zawilgocić za bardzo muru. Następnie wyruwnaj nierówności za pomocą gładzi szpachlowej. Po przeschnięciu wyrównaj wszystko szlifierką lub papierem ściernym.

Udało się! Zrywanie tapety nie wymagało wiele pracy, a teraz mamy prawdziwe pole do popisu! Teraz możesz już wybrać i położyć nową tapetę. Nadszedł czas na Twoją pracę twórczą — pomysłów jest co niemiara, a jeśli potrzebujesz inspiracji, to koniecznie zajrzyj do klubu zakupowego Westwing, gdzie znajdziesz codzienne inspirujące kampanie ze stylowymi tapetami — od samoprzylepnych, przez fototapety aż po klasyczne tapety papierowe. Uwaga — łatwo się w nich zakochać!