Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Sustainability

Zastanawiasz się, jak żyć bardziej eko? Przyszłość naszej planety nie jest Ci obojętna? Chcesz zadbać o środowisko, ale nie wiesz od czego zacząć? Mamy nadzieję, że tu znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Eko życie dla początkujących

Inspiracją do storzenia tej kategorii były słowa Mahatmy Ghandiego:

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

Nie musisz zmieniać wszystkiego od razu. Zacznij od małych kroków. Pamiętaj, że wszystko zaczyna się w głowie. Na początek pomyśl, jak podnieść swoją świadomość ekologiczną i wybierz kilka czynności, które możesz wprowadzić w życie od razu.

Spróbuj zmienić Twoje przyzwyczajenia i ogranicz zużycie plastiku, kupuj lokalne produkty i częściej korzystaj z transportu publicznego.

Sustainability – co to oznacza?

Angielski termin sustainability już na stałe wszedł do naszego życia. Po polsku oznacza zrównoważony rozwój, to pojęcie po raz pierwszy pojawiło się w raporcie Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozowju w 1978 roku. Jednak, co raz częściej spotykamy go w kontekście zrównoważonej mody lub po prostu zrównoważonego stylu życia

Zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.
(Raport Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju)

Model zrównoważonego rozwoju

Pojęcie zrównoważonego rozwoju łączy ze sobą trzy obszary:

 • gospodarkę
 • środowisko
 • społeczeństwo

Każde z nich powinno dążyć do rozwoju gospodarczego, dbając o środowisko i równość społeczną. Innymi słowy, zrównoważony rozwój opiera się na równowadze (na poziomie technologicznym, społecznym i gospodarczym) bez szkodzenia środowisku naturalnemu.

Oczywiście nie wszystko zależy od nas i w pojedynkę trudno zatrzymać zmiany klimatyczne i efekt cieplarniany. Jednak wspólnie możemy spróbować spowolnić te procesy. Jak? Żyjąc bardziej świadomie i zmieniając przyzwyczajenia na te bardziej przyjazne naszej Planecie.

Jak być bardziej eko?

Zrównoważony rozwój to pojęcie bardzo złożone i łączące w sobie wiele dziedzin. Na początku, wprowadzenie zasad życia less waste może się wydawać dużym wyzwaniem, jednak kiedy coś nas przytłacza, warto zacząć od małych kroków. Zastanów się co możesz zmienić w codziennej rutynie, żeby mniej szkodzić planecie i bardziej o nią zadbać.

Może przestaniesz kupować wodę w plastikowych butelkach, a zainwestujesz w dzbanek z filtrem i metalową butelkę na wodę? Może zamiast lotu na krótkim dystansie, wybierzesz podróż pociągiem? A może zamiast kupować wyłącznie nowe ubrania, zaczniesz wybierać te vintage?

Na początek zacznij od prostej zasady 4 R.

Zasada 4R

Sustainability to nie tylko to co staramy się robić na co dzień. To również edukacja samego siebie oraz innych, o tym co jeszcze możemy zrobić dla nas wszystkich. Statystyczny Polak w ciągu roku produkuje ponad 310 kg śmieci, a niestety liczba ta nadal rośnie. Dlatego czas zrobić pierwszy krok ku ekożyciu, dzięki której zmniejszysz liczbę produkowanych śmieci.

 1. Refuse – Odmawiaj. To pierwsza i wydaje się, że najprostsza zasada, czyli mówienie ,,nie”, która może znacząco ograniczyc liczbę odpadków. Odmawiaj pakowania warzyw w plastikowe foliówki. W barze, poproś o drinka bez plastikowej słomki. Zamawiając jedzenie na wynos, powiedz, że nie potrzebujesz plastikowych sztućców. W sprawie ekologi warto być asertywnym. Po prostu miło powiedz „nie, dziękuję”. Możesz też krótko powiedzieć, dlaczego odmawiasz, być może zachęcisz do zmiany jeszcze kogoś.
 2. Reduce – Organiczaj. Pomyśl o tym, co potrzebujesz, z czego korzystasz na co dzień, a czego nigdy nie używasz. Czy na pewno potrzebujesz kolejnej pary butów lub najnowszej wersji smartphona, jeśli ten którego aktualnie używasz działa bezproblemu? Jeśli czegoś nie potrzebujesz, nie kupuj tego. Podobnie ma się rzecz, z przedmiotami codziennego użytku, które mamy w domach. Jeśli jest jakaś rzecz, które nie używasz, przekaż ją dalej znajomemu czy oddaj potrzebującym.
 3. Reuse – Używaj ponownie. Ta zasada obudzi w Tobie Twoją wewnętrzą kreatywność! Naprawiaj, używaj ponowie, znajdź nowe zastosowania dla starych rzeczy. Dziura w skarpecie? Zaszyj ją. Masz w domu słoiki po dżemach lub gotowych sosach? Znajdź dla nich nowe zastosowania. Wystarczy trochę farby i voila – nowy wazon bądź wykorzystaj je również jako lunch boxy. Z przetartych na kolanach spodni, zrób krótkie spodenki, z wyciągniętej koszulki, zrób szmatki.
 4. Recycle – Segreguj śmieci. Zapewne, o tej zasadzie już dużo słyszałeś i coś o niej wiesz, ponieważ w lipcu 2019 roku, została uchwalona nowa ustawa śmieciowa. Zgodnie z nowymi zasadami, osoby, które nie segregują, zapłacą one więcej za wywóz śmieci. A jak segregować śmieci? Dzielimy je na 5 grup: papier, szkoło, metale i tworzywa sztucznne, odpady zmieszane oraz odpady biodegradowane. Możesz poprosić w urzędzie miasta o wytyczne odnośnie segregacji w Twojej gminie.

Sustainability na co dzień

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie i mniej szkodzić planecie? Spróbuj wdrożyć w życie kilka prostych zmian.

5 wskazówek na życie less waste

 1. Na zakupy chodź z własną, lnianą torbą i woreczkami na owoce i warzywa
 2. Częściej korzystaj z komunikacji miejskiej, przesiądz się na rower lub chodź piechotą.
 3. Nie marnuj jedzenia. Rób jadłospis na cały tydzień, wtedy kupisz tylko to, czego potrzebujesz, a jedzenie do pracy zabieraj w specjalnych pojemnikach oraz odpowiednio przechowuj żywność w lodówce.
 4. Odłączaj ładowarkę do telefonu z prądu, nie zostawiaj telewizora ani komputera w trybie gotowości.
 5. Segreguj śmieci, to przecież wcalnie nie jest takie trudne.

Dbanie o nasze najbliższe otoczenie jakim jest dom, dzielnica czy całe miasto to tylko część zrównoważonego rozwoju poprzez oszczędzanie wody, energii czy sadzenie drzew. To również dbanie o nasze zdrowie. Dlatego, kupuj lokalne i sezonowe produkty, korzystaj z roweru, spędzaj wolny czas na łonie natury.

Działania związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak przemyślane zakupy, segregowaniem śmieci, oszczędność prądu i wody nie są ani proste, ani nie dzieją się od razu. Zmiany to długotrwały i złożony proces. Jednak kiedy zaczniesz, zobaczysz korzyści, jakie z tego płyną, a z czasem wszystko stanie się łatwiejsze.

Wspólnie możemy więcej, więc zacznij Twoje bardziej eko życie już dziś!