Bezbarwna szklana na wodę wraz z szarą buletką

Kiedyś trendy dodatkiem była torebka od znanego projektanta, albo markowe buty. Dziś modnym gadżetem jest butelka na wodę wielokrotnego użytku! W obliczu zmian klimatycznych, które coraz drastyczniej dotykają nasza planetę, bardzo nas to cieszy. Czy wiesz, że na świecie co godzinę sprzedaje się milion plastikowych butelek? Prawda, że ta liczba robi wrażenie? Czy zastanawiałeś się co się dzieje z butelką po wypiciu wody?

Niektóre zaśmiecają lasy i łąki, rozkładając się nawet do tysiąca lat, inne służą jako materiał do palenia w piecach, zatruwając nasze płuca i środowisko. Większość trafia do mórz i oceanów, przyczyniając się do wymierania rzadkich gatunków zwierząt. Według przeprowadzonych przez naukowców badań, już za niecałe 30 lat w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Zacznij już dziś ratować planetę! Małymi krokami.

Niech pierwszym z nich będzie rezygnacja z plastikowych opakowań. Po co pić wodę z butelek, które niszczą nam zdrowie, skoro można korzystać z tych zrobionych z ekologicznych, biodegradowalnych materiałów. Są nie tylko zdrowsze i przyjaźniejsze dla atmosfery, ale też piękne! Wybór butelek na wodę jest ogromny. Jedno jest pewne: butelka na wodę z plastiku jest już passe. Te najmodniejsze zrobione są ze szkła, stali nierdzewnej, silikonu, tritanu, miedzi… Niektóre same filtrują wodę, liczą ilość wypitego płynu, zachęcają swoim atrakcyjnym wyglądem, żeby po nie sięgnąć. 

Szklana butelka na wodę

Pod względem czystości i neutralności bezsprzecznie wygrywa. Pomimo, że nie należy do najlżejszych jest absolutnie numerem jeden. Szkło jak żaden inny materiał jest wolne od zanieczyszczeń, nie wpływa na smak i nie przepuszcza żadnych substancji chemicznych. Często butelkę na wodę zrobioną właśnie ze szkła,można włożyć do etui lub pokrowca z innego materiału, na przykład miękkiego filcu. Taki dodatkowy pokrowiec chroni butelkę przed stłuczeniem i pozwala zachować odpowiednią temperaturę napoju. Większość szklanych butelek wykonuje się ze szkła borokrzemowego, które jest bardzo wytrzymałe i lekkie. A do tego, można poddawać je recyklingowi przez nieokreślony czas.

Praktyczny tritan

Wygląda jak szkło, ale wystarczy upuścić butelkę, żeby przekonać się, że się nie stłucze. Mocna, lekka i na pewno zdrowsza niż plastik. Nie zawiera BPA, BPS i innych szkodliwych bisfenoli. Chętnie kupują ją młode mamy dla swoich pociech, bo przyciąga wzrok kolorowymi dekorami. Butelka na wodę z tritanu ma jeszcze jedną zaletę – możesz śmiało ją myć w zmywarce nawet setki razy – nadal będzie wyglądać jak nowa. 

Butelka na wodę ze stali nierdzewnej

Jest poręczna i praktyczna, bo w przeciwieństwie do szkła, nawet jeśli upadnie z dużej wysokości, nie stłucze się. Solidna, trwała i bardzo szczelna, działa niczym termo kubek i z powodzeniem zastępuje tak popularny kiedyś termos. Niektóre modele, bardzo długo potrafią utrzymać temperaturę – dzięki temu w zimie możemy nawet do kilkunastu godzin cieszyć się z gorącej herbaty szusując po stoku, a latem podczas joggingu ochłodzić się orzeźwiającym napojem. Butelka na wodę ze stali nierdzewnej wygląda bardzo stylowo. Te najmodniejsze zdobią kolorowe nadruki, inne mają efektowne metaliczne kolory miedzi, złota, srebra. Ozdobne butelki na wodę zachwycają swoją stylistyką, ale przede wszystkim ich użycie nie przyczynia się do dewastacji środowiska.

Butelka z miedzi

To ostatnio hit wśród butelek na wodę. Polecany szczególnie przez joginów i ajurvedystów, bo te oryginalne, robione z naturalnej miedzi, wykonywane są ręcznie przez hinduskich rzemieślników i mają nieco orientalny styl. Trzeba sporo za nie zapłacić, ale woda, którą pijesz z tej butelki jest naprawdę zdrowa, bo jest nasycona jonami miedzi. Tej butelki możesz też używać do oczyszczania wody! Wystarczy wlać do niej kranówkę i zostawić na 12 godzin, żeby mieć pewność, że jest naprawdę czysta. Butelka na wodę z miedzi jest lekka, bardzo poręczna i po prostu piękna – niektóre mają orientalne wzory i wyglądają jak małe dzieła sztuki jubilerskiej. 

W stu procentach ekologiczna

Bo zrobiona z… trzciny cukrowej. Chociaż wygląda jak designerska butelka, jest w pełni biodegradowalna, dba o nasz organizm i o środowisko. Wyróżnia się ujemnym bilansem CO2, a to oznacza, że jej produkcja nie pozostawia śladu w środowisku naturalnym! Jest wolna od wszelkich niezdrowych substancji, a przy tym trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. 

Bądź przyjazny dla natury. Butelki na wodę nawet wielokrotnego użytku, jeśli zrobione są z plastiku czy innego tworzywa sztucznego, są destrukcyjne dla naszej planety. Bądź eko! To teraz bardzo trendy!