Ekologiczne środki czystości: szczotki i zmiotki zawieszone na ścianie

W sklepach zarówno internetowych, jak i stacjonarnych, możesz obecnie znaleźć bardzo bogaty wybór różnych środków czystości. Jednak niestety nie są one najlepsze dla ludzkiego zdrowia oraz dla środowiska naturalnego.  Jeżeli chcesz żyć w większym stopniu ekologicznie, to zachęcamy Cię, aby poznać ekologiczne środki czystości. Możesz je zrobić sama lub kupić w sklepach. Na szczęście tego rodzaju środki czystości są w dzisiejszych czasach coraz bardziej dostępne. 

Zakup ekologicznych środków czystości w sklepie to szybsze rozwiązanie. Samodzielne robienie tego rodzaju preparatów wymaga czasu oraz wiedzy. Sprawdź, na co zwracać uwagę, jeśli chcesz przestawić się na środki eko.

Dla kogo ekologiczne środki czystości będą dobrym wyborem? 

Ekologiczny styl życia stał się w ostatnich latach bardzo modny. Coraz częściej szukamy sposobów na to, jak oszczędzać wodę i jak oszczędzać prąd. Jesteśmy także skłonni inwestować w żywność ekologiczną i interesujemy się ekoturystyką. To naturalne, że szukamy także sposobów na ograniczenie szkodliwej chemii w otoczeniu.

Przyjazne dla środowiska środki czystości są rekomendowane, jeżeli jesteś w ciąży albo masz małe dzieci. Sprzątając przy użyciu tego rodzaju preparatów nie wdychasz chemicznych oparów i nie narażasz się na wysypkę czy zawroty głowy. Chronisz w ten sposób również swoich najbliższych. Ekologiczne środki czystości będą dobrym wyborem dla Ciebie również w sytuacji, gdy masz alergię albo wrażliwą skórę.

Do domowych ekologicznych środków czystości możemy zaliczyć między innymi ocet, sodę i cytrynę. Sklepowe środki czystości także mają w składzie te substancje. Dzięki temu są bezpieczne dla Ciebie i dla pozostałych domowników, w tym również dla zwierząt. 

Ekologiczne środki czystości powinny się znaleźć w Twoim domu również wtedy, gdy bliska jest Ci idea zero waste. Takie środki są zazwyczaj pakowane w przyjazne dla środowiska naturalnego opakowania, często również przeznaczone do recyklingu. Dzięki temu nic się nie marnuje.

Po tego rodzaju środki do sprzątania możesz sięgnąć nawet wtedy, gdy nie znajdujesz się w żadnej z powyżej wymienionych grup, a kieruje Tobą tylko chęć zadbania o środowisko naturalne. Na szczęście w dzisiejszych czasach ekologiczne środki czystości są bardzo łatwo dostępne, a ich wybór jest ogromny.

Fakty i mity

Poniżej przedstawimy Ci popularne mity i fakty dotyczące stosowania ekologicznych środków czystości. Dzięki temu dowiesz się, czy używanie tego rodzaju środków czystości jest naprawdę less waste.

 • MIT-ekologiczne środki czystości nie działają tak skutecznie, jak chemiczne

FAKT: Ekologiczne środki czyszczące działają tak samo dobrze, jak tradycyjne. Czasami tego typu produkty będą potrzebowały po prostu więcej czasu, żeby się “uaktywnić”.

 • MIT- ekologiczne środki czystości są równie niebezpieczne, jak te tradycyjne

FAKT: Ekologiczne środki czystości o dobrym składzie są całkowicie bezpieczne – dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Prawdą jest natomiast, że niektórzy sprzedawcy są nieuczciwi i reklamują swoje produkty jako ekologiczne, mimo że mają one w sobie toksyczne substancje. Dlatego zachęcamy Cię do wnikliwego przeczytania etykiety, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu.

Ekologiczne środki czystości a środowisko

Ekologiczne środki czystości są biodegradowalne. W praktyce oznacza to, że nie przenikają one do wód gruntowych, nie gromadzą się w środowisku naturalnym i rozkładają się w sposób dla niego całkowicie obojętny.

Ekologiczne środki czystości są przyjazne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla człowieka jako jego nieodłącznej części. Środki czystości eko są nieszkodliwe dla dzieci. Nie atakują ich skóry, błon śluzowych, układu odpornościowego, hormonalnego ani pokarmowego.

Przyjazne dla środowiska środki czystości posiadają w swoim składzie bardzo ograniczoną ilość składników. Mogą to być na przykład olejki eteryczne, inne zapachowe wyciągi roślinne, ekstrakty z warzyw lub owoców, woda, soda oczyszczona, czy ocet. Wszystkie z tych składników pewnie bardzo dobrze kojarzysz. Nie znajdziesz w nich substancji, których nazwy nie jesteś w stanie wymówić, ani żadnych dziwnych skrótów typu SLES, PEG, SLS, czy EDTA. W dobrych ekologicznych środkach czystości nie ma też enzymów i parabenów.

Ekologiczne środki czystości są coraz łatwiej dostępne

W dzisiejszych czasach bez problemu kupisz już przyjazne dla środowiska naturalnego środki do sprzątania w sieciowych drogeriach. Pozytywne jest również to, że wielu producentów tradycyjnych środków czystości uzupełnia swoją ofertę o środki do sprzątania w duchu eko. Te zmiany na rynku są dla Ciebie bardzo korzystne, ponieważ nie tylko masz z czego wybierać, ale również te produkty mają coraz niższe ceny.

Niestety niektórzy producenci środków czystości chcą się załapać na trend eko i na nim zarobić – nie zawsze uczciwie. Z tego względu powinnaś zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, zanim sięgniesz po ekologiczny środek czystości. 

 1. Porada

  Przede wszystkim wnikliwie przeczytaj skład produktu. Ważne jest to, żeby na opakowaniu znajdowały się wszystkie zastosowane w produkcie składniki. Wtedy bez problemu będziesz mogła ocenić, czy dany preparat jest ekologiczny, czy tylko reklamowany w ten sposób. 
 2. Porada

  Powinnaś również sięgać tylko i wyłącznie po środki czystości pochodzące od producentów, którzy posiadają certyfikaty potwierdzające ekologiczność i bezpieczeństwo ich produktów. Najbardziej znane w Polsce certyfikaty to między innymi: ECOCERT, Ecolabel, ICEA, BDIH, czy Astma Allergi.
 3. Porada

  Sprawdź również, czy wybrany przez Ciebie produkt jest wegański i nietestowany na zwierzętach. Tego rodzaju ekologiczny środek czystości będzie miał oznaczenia Vegan i Cruelty free.
 4. Porada

  Zobacz, czy w danym ekologicznym środku czystości są konserwanty, a jeśli tak, to jakie. Przeczytaj, czy dany produkt ma w sobie olejki eteryczne oraz substancje pochodzenia syntetycznego.

Interesuje Cię ekologiczne życie? Na Westwing znajdziesz wiele porad i inspiracji – podpowiadamy na przykład, jak segregować śmieci i jak zacząć przygodę z upcyclingiem. Chcesz prowadzić ekologiczny dom? Podpowiemy Ci jak!